Да ли се може опстати у Лесковцу као грађанин

petarpan_2007

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
149
Сви знамо да је Лесковац финасијски пукао, фабрике тапкају у месту, а оне које раде а то су гиганти попут Здравља планирају и даље још отпуштања радника, невидим какве би разлоге Србин тачније Лесковчанин да остане на овом простору? Да није и то плански осмишљено расељавање преосталих Срба који су у већини на овом месту , да нас угњетете, и овај део припојите великој албанији!! Погледајте само стопу нараштаја код рома!! Па они ће нас премашити и од мањине преко ноћи постаће већина, а онда ће нас протерати и тражиће независнот! Сви знамо да су у србији тражили да им се призна национални статус, као и њихова религија "ЈЕХОВИНИ СВЕДОЦИ" боље речено секта! Само имамо среће па глупи нам политичари, скупљају поене од таквих секташа да би победили на изборима давајући им разне повластице а најчешће новчану накнаду, ето јуче била страшна гужва у главној пошти, где ми је неко усред белог дана и јавног објекта где би требало бити дежуран полицајац и обезбеђење поште украли нови бајц вредан 18000 динара. Е у тој пошти је било само рома, чекали су некакву новчану помоћ, само незнам када ће почети да деле такву врсту помоћи и нама србима. Полиција ништа неради, само се иживљава, на питање дежурном зашто непођу у потрагу за бициклом јер је веома уникатна по много чему, делови су стриктно стављани по поруђбини, такву бициклу нецеш видети да је свако вози јер постоји само једна таква евентуално два комада, али је и обележена сто је чини да је препознам од ока, реко да је узео све податке и да се јавим у понедељак инспектору где ће ми показати слике оних који су у досијеима неби ли некога препознао ко је био испред поште!! Запазио сам једног наркомана, знам у ком делу града живи али незнам му ни име а ни адресу, једино његов детаљан опис . Е сад полиција би требала да одмах реагује и спречи продају такве украдене предмете, или оно најгоре растурање у деловима где се неможе никако ући у траг! Дефинитивно рупчага од града је Лесковац! Посла немамо, оно где се нуди посао газда те уцењује, терате на пробни као рад, да би те после отпустио без иједног динара исплаћеног, док други траже људе са факултетским образовањем за неки нижи посао, само пази да неће случајно такав доћи да му ради на послу АГЕНТ ПРОДАЈЕ или књиговодство!! Нешто много допустили себи ови приватници па мисле да цће тиме повећати продуктивност! Штета, овај град има много могућности да процвета, само ако се скину намети, оживе државне фирме попут ЛЕТЕКСА, НЕВЕНЕ;ЈУГ ЕКСПРЕСА; ЧАРАПАРЕ ЗЕЛЕ ВЕЉКОВИЋ, ТОМА КОСТИЋ итд.. Некада је Лесковац био мали манчестер за текстил, свуда у свету смо били познати по томе! А сада хале Летекса зврље празне и без радника!! Дефинитивно треба побећи из овог града!
 
Slazem se donekle s tobom. Ovaj grad nije razvijen uopste. Ali sta bi bilo s Leskovcem kada bi svi otisli odavde??? Onda nikada ne bi mogao da bude bolji.
Uvek ima posla u mnogim oblastima, samo su ljudi lenji pa ne zele da rade. Onda im je grad kriv za sve, pljuju Leskovac i napustaju ga. Kada bi ljudi malo vise gledali svoja posla i usredsredili se na ono sto rade ovaj grad bi za kratko vreme poceo ponovo da se razvija.
 
Iz svake tvoje reči izbija gorčina Petre i upravu si za sve.Često sam popodne u centru i vidjam svakakve likove lude,drogirane,pijane...Upadaju u lokale kad ih uhvati kriza i traže novac,prete,mole,šta sve ne rade.Tužno,treba im pomoći ali moramo prvo da zaštitimo sebe.Što se tiče bajsa veruj mi da mi je krivo kao da je moj,jer zam zagriženi biciklista iako već duže nemam vremena za neke dalje relacije ali znam šta znači dobar bajs i koliko sam ja skupljao za moj.Svakog dana se kradu bicikle,imam komšiju kome su do sada ukrali 3 komada.U SUP-u kažu da ne mogu ništa da urade ako je vrednost ukradene robe ispod 10.000 din???!!!!!!!!(nemoj da me držiš za reč možda i neka hiljada više) Najviše me boli što je medju ljudima mrtvilo,razna sranja prolaze kao sasvim normalne stvari,da ne ulazim u politička sranja da me ne bi povezao sa nekom strankom.Udavili smo se sa nekim egzistencijalnim problemima pa ne vidimo i druge ljude i njihove probleme nego svako gura za sebe i misli dobro je dok nije gore.I opet taj strah,strah,strah...
Nego mogao bih ja ovako do sutra da kukam zajedno sa tobom ali da skratim.
Mislim da nam u Leskovcu treba jedno jako udruženje nevezano za politiku i bilo čije interese,nezavisno od bilo kojih "centara moći",koji bi pomagalo Leskovčanima i svima iz okoline Leskovca,i zajedno sa njima rešavalo sve takve probleme koji su možda za nekoga sitni ali za onoga ko ima problem nisu.
Treba nam ono što treba i celoj Srbiji ali mi moramo da podjemo od sebe-treba nam sloga i svest o tome da možemo da menjamo stvari na bolje jedino ako smo složni i ako nas ima više dok ako smo sami za sebe,opterećeni strahovima da nas ne strefi pesnica zle kobi i neka viša sila ne povuče na dno dok kao guske u magli bauljamo kroz ovaj,u memlu utonuli grad,propašćemo.Za godinu,tri,pet ili deset nebitno ali propašćemo sigurno.
Ideja o organizovanju je još uvek možda nedorečena,ali mislim da je otprilike jasno šta bi bio cilj toga.Uostalom dvojica su pametnija od jednog a petorica od dvojice...Ako svako da svoj predlog i svoju ideju kako možemo da promenimo stvari nabolje i ako uspemo da se organizujemo biće nade.
Pozivam i druge Leskovčane da se jave i kažu šta misle.
Pozdrav.
 
nesale:
Iz svake tvoje reči izbija gorčina Petre i upravu si za sve.Često sam popodne u centru i vidjam svakakve likove lude,drogirane,pijane...Upadaju u lokale kad ih uhvati kriza i traže novac,prete,mole,šta sve ne rade.Tužno,treba im pomoći ali moramo prvo da zaštitimo sebe.Što se tiče bajsa veruj mi da mi je krivo kao da je moj,jer zam zagriženi biciklista iako već duže nemam vremena za neke dalje relacije ali znam šta znači dobar bajs i koliko sam ja skupljao za moj.Svakog dana se kradu bicikle,imam komšiju kome su do sada ukrali 3 komada.U SUP-u kažu da ne mogu ništa da urade ako je vrednost ukradene robe ispod 10.000 din???!!!!!!!!(nemoj da me držiš za reč možda i neka hiljada više) Najviše me boli što je medju ljudima mrtvilo,razna sranja prolaze kao sasvim normalne stvari,da ne ulazim u politička sranja da me ne bi povezao sa nekom strankom.Udavili smo se sa nekim egzistencijalnim problemima pa ne vidimo i druge ljude i njihove probleme nego svako gura za sebe i misli dobro je dok nije gore.I opet taj strah,strah,strah...
Nego mogao bih ja ovako do sutra da kukam zajedno sa tobom ali da skratim.
Mislim da nam u Leskovcu treba jedno jako udruženje nevezano za politiku i bilo čije interese,nezavisno od bilo kojih "centara moći",koji bi pomagalo Leskovčanima i svima iz okoline Leskovca,i zajedno sa njima rešavalo sve takve probleme koji su možda za nekoga sitni ali za onoga ko ima problem nisu.
Treba nam ono što treba i celoj Srbiji ali mi moramo da podjemo od sebe-treba nam sloga i svest o tome da možemo da menjamo stvari na bolje jedino ako smo složni i ako nas ima više dok ako smo sami za sebe,opterećeni strahovima da nas ne strefi pesnica zle kobi i neka viša sila ne povuče na dno dok kao guske u magli bauljamo kroz ovaj,u memlu utonuli grad,propašćemo.Za godinu,tri,pet ili deset nebitno ali propašćemo sigurno.
Ideja o organizovanju je još uvek možda nedorečena,ali mislim da je otprilike jasno šta bi bio cilj toga.Uostalom dvojica su pametnija od jednog a petorica od dvojice...Ako svako da svoj predlog i svoju ideju kako možemo da promenimo stvari nabolje i ako uspemo da se organizujemo biće nade.
Pozivam i druge Leskovčane da se jave i kažu šta misle.
Pozdrav.
Ma meni rekli da se sada krivicno gone oni koji su ukrali predmet od 16.000 dinara pa navise, za sve ispod te cifre boli njih stojko!! Samo neznam od kada je taj zakon stupio na snagu da se predmeti od 100 EURA pa vise netretiraju kao teska kradja tek od 200 eura!! Valjda ljudi u SUPU misle da mi kao leskovcani imamo para za bacanje pa ajde da poklonimo svakom narkomanu po jedan bajc da ima za drogu!! Milicija definitivno nista neradi, a mom ocu su do pre 3 godine ukrali isto 3 bajca i to nova!! I ista situacija kao sto si ti i rekao, milicija rekla da je tesko uci u trag kradljivcima!! Mozda to i jeste tacno, ali sup ima saznanja ko bi mogao biti potenionalni lopov, dakle cija je struka iskljucivo kradja ili kupovina ukradenih predmeta u Leskovcu, samo ih mrzi da rade!
 
dajanijegara:
Slazem se donekle s tobom. Ovaj grad nije razvijen uopste. Ali sta bi bilo s Leskovcem kada bi svi otisli odavde??? Onda nikada ne bi mogao da bude bolji.
Uvek ima posla u mnogim oblastima, samo su ljudi lenji pa ne zele da rade. Onda im je grad kriv za sve, pljuju Leskovac i napustaju ga. Kada bi ljudi malo vise gledali svoja posla i usredsredili se na ono sto rade ovaj grad bi za kratko vreme poceo ponovo da se razvija.
Dajo prvom prilikom bezim kod tebe!! Sigurna kuca!! :lol:
 
Ja izgleda opstajem, sa sve fakultetskom diplomom. Imao sam ponudu za posao u Beogradu.
Svi ti verujemo da je tako. ;)

Odluchio sam da ostanem ovde i pomognem gradu.
Tako je. `Besh posao u Beogradu za koji su te na kolenima molili da prihvatiš, `besh platu i ostale pogodnosti, treba spasiti Leskovac iz kandži zla.

A vi pobegulje...
Samo napred u Beograd.
Samo da vas vishe ne vidim kako prichate kako nishta ne valja a nishta ne chinite da se stvari promene.
Dečko, cenim da si plafon prva generacija u Leskovcu, a? ;)
 
Svi ti verujemo da je tako. ;)


Tako je. `Besh posao u Beogradu za koji su te na kolenima molili da prihvatiš, `besh platu i ostale pogodnosti, treba spasiti Leskovac iz kandži zla.


Dečko, cenim da si plafon prva generacija u Leskovcu, a? ;)

Ma veruj shta hocesh. Moj je bio izbor da ostanem ovde. Nisu me molili na kolenima ali sam imao par ponuda. Verovatno bi me yebali kao konja, ali bih ipak bio u BIG CITY.
Ako svi odu shta onda?

Prva generacija... ne znam na shta mislish, ali pretpostavljam. Da, valjda jesam.

Razumi da mi je samo muka od ljudi koji samo pljuju i nishta ne rade na tome da ovaj grad neshto
postane... vishe od narkomanske prekretnice sa kosova ka beogradu.

Ajd svi da se odselimo, jebesh ovaj grad. Svi zajedno. Ceo jug.
 
Moj je bio izbor da ostanem ovde.
Poštujem tvoj izbor ali...

Nisu me molili na kolenima ali sam imao par ponuda. Verovatno bi me yebali kao konja, ali bih ipak bio u BIG CITY.
Yebali bi te tačno onoliko koliko im dozvoliš. Beograd nije BIG CITY. To je kao i sve ostalo u Srbiji prenaduvana selendra kojom vladaju razni zavičajni klanovi. U njemu više skoro i da nema originalnog življa. Ovi što se hvale na sva usta da to jesu uglavnom su prva druga generacija potomaka onih koji su ostavili stado na Paštriku i dokotrljali se u prestonicu na talasu diktature proleterijata.

Ako svi odu shta onda?
Но биг дил. Većina bi uglavnom dobila bolju startnu poziciju u životu bilo da ode u prestonicu ili inostranstvo. Lično preporučujem inostranstvo. Kanada, NZ i slično,

Prva generacija... ne znam na shta mislish, ali pretpostavljam. Da, valjda jesam.
Nisam mislio ništa loše ili diskriminatorno postavljenim pitanjem ali tvoj stav generalno odiše tom jednodimenzionalnom predstavom o Leskovcu i onom što se u njemu zbivalo, jednostavno mlad si a i nije imao ko od tvojih da te uputi u kompleksnije sagledavanje tog grada. Eto na primer, tvoji mama i tata su takođe nekada otišli iz nekog sela i ostavili ga na cedilu a ti si danas gromoglasni leskovački lokal patriota koji proziva pobegulje. To je svojevrstan apsurd...

Razumi da mi je samo muka od ljudi koji samo pljuju
Nema tu šta da se razume, jednostavno mnogi ljudi imaju jako dobre razloge da pljuju i to sa punim pravom.

Da ne dužim, Leskovac je od WW2 do danas u par navrata doživeo ogromne talase useljavanja življa iz okoline, naročito u vreme socijalizma.

Intenzivnom imigracijom u potpunosti je promenjena struktura populacije po svim mogućim kriterijumima a novopristiglo stanovništvo sa sobom je donelo pored navika i običaja i svoje kriterijume i vrednosne sisteme koji istini za volju nisu bili viši od najelementarnijih.

Sa masovnošću sledi i većinsko delegiranje u vlast preko partije koju su takođe sačinjavali pripadnici klanova a sa vlašću i privilegije, normalno samo za rodbinu i zemljake.

Time je malobrojni preostali lokalni živalj koji nije istrebljen u saveznoičkom bombardovanju prvo potpuno marginalizovam po svim pitanjima a onda se suočio sa situacijom da novi naraštaji Leskovčana iza kojih razume se ne stoji neki rođak iz rodnog sela nemaju šansu ne da ostvare svoje ambicije već ni elementarnu egzistenciju.

E to je oteralo ljude, to i primitivizam, zavist, razni oblici diskriminacije i torture koju su distribuirali došljački klanovi ka autohtonom stanovništvu.

i nishta ne rade na tome da ovaj grad neshto
postane... vishe od narkomanske prekretnice sa kosova ka beogradu.

Ajd svi da se odselimo, jebesh ovaj grad. Svi zajedno. Ceo jug.

U vezi izrečenog, sada mi potpuno sve jedno. Deca uvek plaćaju grehe svojih roditelja i to niko ne treba da zaboravi kada šta god u životu nameri.
 
@Ljack

Vidim da si mnogo vishe informisan o ovoj tematici od mene i hvala ti na inputu. Ja sam reagovo malo balavo i agresivno bez razloga.
U vezi mene postoje dve chinjenice, a to je da zaista volim ovaj grad i druga, da sam prosto
poslom vezan za njega i tako mi onda bude lakshe da napadnem one koje odlaze. A svi odlaze a ja ostajem sam ovde.

U svakom sluchaju, odlichan ti je post, bar sam neshto nauchio.

Pozdrav.
 
@Ljack

Vidim da si mnogo vishe informisan o ovoj tematici od mene i hvala ti na inputu. Ja sam reagovo malo balavo i agresivno bez razloga.
U vezi mene postoje dve chinjenice, a to je da zaista volim ovaj grad i druga, da sam prosto
poslom vezan za njega i tako mi onda bude lakshe da napadnem one koje odlaze. A svi odlaze a ja ostajem sam ovde.

U svakom sluchaju, odlichan ti je post, bar sam neshto nauchio.

Pozdrav.

Odluka da napustiš prostor u kome si formiran nikada nije naprasna već predstavlja dugotrajan proces, čini se nekada da taj proces počinje paralelno sa momentom kada posteneš svestan sebe u kontekstu okruženja u kome se nalaziš.

Leskovac je bio naročito uspešan u zatiranju sopstvene budućnosti upravo zahvaljujući činjenici da su njime u jako dugom periodu vladali teški mediokriteti ili moralne nakaze sa kojima se doslovno nije moglo otići dalje od konstantnog rikverca.

Prvo su urbanistički načisto unakazili grad, zatim su se infiltrirali u prosvetu, privredu, sve ključne sektore i željni društvenog priznanja sa jedne a nesposobni da se odreknu svog opskurnog kulturno-mentalnog modela sa druge strane grad su pretvorili u ono što danas jeste.Odbrane od takve pošasti jednostavno nije bilo. Masa puta primitivizam stvara veoma destruktivnu silu.

Iole svesni savremenici tog procesa su brzo uvideli svoje perspektive u tako intoniranom okruženju i negde od 60ih pa do danas su se otiskivali u razne pečalbarske pravce ostavljajući za sobom frustraciju življenja u sredini koja ih ne želi jer svojim prisustvom kvare sveopštu harmoniju agresivnog primitivizma.

Ima jedna interesantna pričica na temu atmosfere koja je nekada vladala gradom, a koliko čujem sada i eskalirala. Ekipa sa kojom sam se družio pre mnogo godina povremeno se okupljala blizu ondašnjeg dragstora, ponekad iza čitaonice ili u pasažu ispod onog nakaznog solitera u centru. Jedne noći smo cevčili neko ogavno vino i pridružio nam se jedan matori muzikant koji nam je pričao priču o žiteljima jedne zgrade koja nam je bila u videokrugu. Tip je tvrdio da je su u toj zgradi, u samom epicentru grada gajbe dobijali isključivo zaslužni doušnici, likovi koji su predano denuncirali svakog ko bi u njihovom okruženju zucnuo išta na temu kritike socijalističkog ustavnog poretka. Mnogi opanjkani su odrobijali, neki su jednostavno nestajali a sistem je subjektima muzikantove priče u znak zahvalnosti za doprinos izgradnji pravednijeg društva dodelio gajbe na najboljoj lokaciji u gradu. Naopaki, kavi smo onda bili, neumesno smo tu zgradu nazvali drukblok.

Devedesete su donele još poremećniju vlast od prethodne i čitava je stvar potpuno izmakla kontroli.

Ali možeš uredno da se pošoraš na celu ovu priču ukoliko imaš jasnu ideju zašto ostaješ tamo. Nameći se, traži više, ujedaj, besomučno upijaj, kapiraj i primenjuj sve smisleno što dolazi iz civilizovanog sveta, Pritom pokušaj da nikoga ne zahebeš.

Možda baš ti uspeš u nečemu u čemu decenijama tamo niko nije uspeo.
 
Poslednja izmena:
Morao sam da repostujem ovaj skup podataka sa jednog otužnog foruma autora Tibun populija na kome nije naišao na neki odziv. Verujem da ni ovde neće ali vredi ovo pročitati.

SVE ŠTO NISTE ZNALI O LESKOVCU, A TREBA,
AKO BISTE DA GA RAZUMETE
Javni okvir i interesi Leskovčana kroz decenije

A) Građanska država (do 1940. god.)


Uoči Drugog svetskog rata Leskovac je, kao grad od 18.000 stanovnika, imao:
- 45 većih i manjih preduzeća iz 7 industrijskih grana;
- 375 trgovačkih radnji i 13 grosističkih firmi, od kojih su 10 poslovale sa inostranstvom;
- 579 registrovanih zanatlijskih firmi i 200 neregistrovanih zanatlija;
- 150 kafana i 2 solidna hotela;
- Potpunu energetsku nezavisnost;
- 7 novčanih zavoda;
- Finansiranje privrede sopstvenim kapitalom i ekspanziju kapitala u zemlji i inostranstvu;
- Oko 5.000 zaposlenih (277 na 1.000 stanovnika).

Podatak za pamćenje:

REČ JE O SAMONIKLOM PREDUZETNIČKOM UPORIŠTU !

Pitanje za razmišljanje:

DA LI SU LESKOVČANI TADA IMALI VIŠE OD ONOGA ŠTO IMAJU DANAS, PA SU POSTALI MODERNIZACIJSKO UPORIŠTE NE SRBIJE, VEĆ BALKANA ?


B) Antigradjanska država (1945-2009)

1) “Ostrašćena država” (1945-1953)

Nakon II Svetskog rata, nova vlast razorila je institucije postojećeg građanskog društva i uspostavila nove, po ugledu na boljševičku Rusiju. Leskovac, kao središte kapitalističke, buržoaske, racionalne Srbije, prvi se našao na udaru nove vlasti. Posledica toga je da je Leskovac postao jedini grad na svetu čije su fabrike ne samo oduzeli, već kojekuda odneli, i to oslobodioci, ne okupatori.

U prvih 8 posleratnih godina iz grada je ODNETO sledeće:

- Fabrika gume “MORAVA” (odneta u Niš, pripojena fabrici “Vulkan”),
- Fabrika gume “REKORD” (preseljena u Beograd),
- Fabrika sapuna “JABLANICA” (odneta u Kruševac i ustupljena Merimi),
- Fabrika sapuna i kozmetike “KUKAR” (odneta u Kruševac, Novi Sad i Osjek),
- Fabrika stonog ulje “DUBOČICA” (preneta u Uroševac),
- Fabrika tekstila “GLIGORIJE PETROVIĆ i komp”, kasnije “Kosta Stamenković” (raskomadana i preneta u Pirot, Podgoricu, Prokuplje, Višegrad, Požarevac, Zemun, Beograd i Tetovo),
- Fabrika kudeljnih i pamučnih proizvoda “KOSTA ILIĆ I SINOVI” (Preneta u Bačku Palanku i Odžake),
- Fabrika vunenih tkanina Laze Teokarevića (preneta “Varteksu” - Varaždin i “Belišću” iz istoimenog grada),
- Fabrika vunenih tkanina Jovanovića i Popovića (raskomadana i odneta neznano kuda),
- Štamparsko preduzeće “POKRET”, kasnije “NAPREDAK” (preneto u Vranje, Vladičin Han i Beograd),
- Grafički zavod “SOKO” (najmodernija štamparija od Beograda do Đevđelije, preneta u Beograd za potrebe “Borbe” i “Politike”),
- Štamparsko preduzeće “MLADI POKRET” (preneto neznano kuda),
- Štamparsko preduzeće “ŽIKA OBRENOVIĆ” (preneto neznano kuda),
- Metalsko preduzeće “MONTAFON” (preneto u Beograd),
- Gradjevinsko preduzeće “TRUDBENIK” (predato Nišu),
- Sekcija za izgradnju i održavanje puteva u Leskovcu (preseljena u Vranje),
- Gradska električna centrala (raskomadana i preneta u Nikšić, parna pivara “Trebjesa”).


Podaci za pamćenje:

U OVOM PERIODU MAŠINE I POSTROJENJA IZ LESKOVCA PRENETI SU U 23 GRADA IZ SVIH REPUBLIKA POSLERATNE JUGOSLAVIJE (izuzev Slovenije). STRADALA SU SVA ZNAČAJNA INDUSTRIJSKA PREDUZEĆA I FABRIKE. BEZ POSLA JE OSTALO 1.470 LJUDI. REALNI DRUŠTVENI PROIZVOD JE PREPOLOVLJEN.


Pitanje za razmišljanje:

ZAŠTO SU ĆUTALI ONI KOJI SU MORALI DA GOVORE ?


2) “Država skakavaca” (1954-1963)


Već tokom 1953. godine u zemlji se otpočelo sa uspostavljanjem novog sistema lokalne vlasti, zasnovanom na komunama. Mada niko nije umeo da objasni šta je to komuna, praktična dešavanja su pokazivala da je reč o primeni tri osnovna pravila:

a) Nije važno čija je livada, važno je da se nešto jede („paradigma skakavaca“);
b) Važno je da isto mislimo, nije važno što različito živimo („paradigma egalitarista“);
c) Vlast vama titulu, vi njoj pare („paradigma skorojevića“).

Na primeru Leskovca, novi sistem lokalne vlasti, zasnovan na komuni, ispoljio se kroz sledeća dešavanja:

- Leskovac je 1955. godine dobio titulu političkog sedišta velike skupine zavađenih sela (Postojeća gradska opština od 25.000 stanovnika pretvorena je u seosku opštinu od 65.000 stanovnika, pripajanjem 50 okolnih sela).

- Istovremeno, Leskovac je dobio i titulu političkog sedišta velike skupine zavađenih opština (3 tadašnja sreza, leskovački, lebanski i vlasotinački spojeni su u jedan, nazvan leskovački srez, sastavljen od 17 opština sa 260.000 stanovnika i 347 naseljenih mesta). Godine 1960. ovaj srez je zvanično proglašen za nerazvijeno područje Republike.

- I najzad, Leskovac je 1963. godine dobio i titulu političkog sedišta zavađenih srezova (spojeni su tadašnji leskovački i vranjanski srez, pri čemu je Vranje dobilo pare, a Leskovac titulu).

- Iako centar jednog od najnerazvijenijih delova zemlje, tadašnja opština Leskovac (51 naseljeno mesto) učestvovala je u narodnom dohotku Republike sa 1,62%, a u javnoj potrošnji Republike sa 0,9%.
 
Podatak za pamćenje:

LESKOVAC JE I TADA, UPRKOS SVEMU, ODRŽAO NIVO NATPROSEČNE RAZVIJENOSTI U ODNOSU NA REPUBLIKU (1963. godine OPŠTINA LESKOVAC BILA JE ZA 9,2% RAZVIJENIJA U ODNOSU NA PROSEK).

Pitanje za razmišljanje:

KAKO JE MOGUĆE DA CENTRALNA VLAST VEĆ 54 GODINE LESKOVČANIMA USKRAĆUJE PRAVO DA ODLUČUJU O SEBI, A UPORNO IM DODELJUJE ULOGU POKRETAČA RAZVOJA JUGA SRBIJE?

Alternativno pitanje za razmišljanje:

KAKO JE MOGUĆE DA SU LESKOVČANI POD TURCIMA IMALI SVOJ PAŠALUK, A DANAS POD SRBIMA NE MOGU DA IMAJU NI SVOJU OPŠTINU?

3) “Odumiruća država” (1964-1989)

Vlast kojoj se dopao život u državi skakavaca, nastavila je da usavršava taj koncept u formi odumiruće države. Postojeća pravila igre dopunjena su sledećim:
a) Nema posrednika između dželata i žrtve (1966. Godine ukinuti su srezovi),
b) Sva vlast tutorima, i
c) Što veća opština, to veći tutor. Obrnuto nije važilo, zato što je obrnuto pravilo glasilo: Što važniji tutor, to nevažnija opština.

Na primeru Leskovca, primena ovog koncepta donela je sledeće:

- Tadašnja opština, koja je već imala 51 naseljeno mesto, uvećana je 1964. godine za još 90 sela i 3 varoši (Grdelica, Vučje i Brestovac), tako da je stvorena jedna od najvećih teritorijalnih jedinica (po broju naseljenih mesta) na svetu;

- Istovremeno, time je stvorena jedna od najnestabilnijih političkih jedinica na svetu;

- Blokiran je razvoj i grada i sela;

- Sami gradjani nove opštine, po mogućnosti političke participacije, postali su gradjani drugog reda u sopstvenoj državi;

- Godišnje štete od izgubljenog realnog društvenog proizvoda iznose oko 50 miliona dolara;

- Nastavljeno je i intenzivirano fiskalno prelivanje dohotka iz grada u selo i iz opštine u druge delove zemlje. Na kraju ovog perioda opština je učestvovala u narodnom dohotku Republike sa 1,52% a u javnoj potrošnji Republike sa 1%;
- Razvojni zaostatak u odnosu na prosek povećan je sa 15 na 20%.

Podatak za pamćenje:

PRVI PUT POSLE OSLOBOĐENJA OD TURAKA GRAD LESKOVAC JE POSTAO NERAZVIJENO PODRUČJE (SREDINOM 70-tih GODINA)



Pitanje za razmišljanje:

KAKVA JE TO DRŽAVA KOJA UZIMA OD SIROMAŠNIH, DA BI DAVALA ONIMA KOJI IMAJU VIŠE?


4) “Nacional-socijalistička država” (1989-2000)

Buđenje nacionalizma u Srbiji i posledični raspad države, inflacija, ratovi i sankcije, materijalizovali su se u apsolutizaciji i centralizaciji vlasti. Tokom 1991. Godine donet je, po ugledu na Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi, Zakon o lokalnoj samoupravi. Nasađivanje funkcija lokalne samouprave na teritorijalnu strukturu iz vremena odumiruće države (1964), pretvorilo je lokalnu samoupravu u farsu koja traje do današnjeg dana. To je na građane delovalo oslobađajuće, otprilike kao što je na Jevreje delovao oslobađajuće natpis na ulazu u koncentracioni logor (Arbeit macht frai – rad oslobađa).

Ova forma antigrađanske države donela je Leskovcu sledeće:

- Grad je ostao bez kosovskog tržišta, koje je oduvek predstavljalo izvor njegove egzistencije. Nacionalistički izmanipulisano lokalno stanovništvo stalo je na stranu politike koja je ljudima sekla granu na kojoj su sedeli;

- Nastavljeno je sa politikom fiskalnog prelivanja dohotka iz grada u selo i iz opštine u druge delove zemlje (2000. godine opština je učestvovala sa 1,31% u narodnom dohotku Republike, a sa 1% u njenoj javnoj potrošnji);

- Centralna vlast je nastavila da uskraćuje pravo gradjanima Leskovca da odlučuju o sebi, dok im je sve vreme dodeljivala ulogu pokretača razvoja juga Srbije;

- Razvojni zaostatak opštine povećan je sa 20 na 36%;

Podatak za pamćenje:

U OVOM PERIODU LESKOVAC JE PRVI PUT U SVOJOJ ISTORIJI IZLOŽEN PROCESU DEPOPULACIJE, tj. STANOVNIŠTVO GRADA POČELO JE DA SE SMANJUJE.

Pitanje za razmišljanje:
DA LI JE U INTERESU SRBIJE DA SE VLAST PREMA LESKOVCU ODNOSI KAO PREMA KOLONIJALNOJ TERITORIJI?


5) “Divlja država” (od 2000. god do danas)

Nakon oktobarskih dešavanja, u zemlji su pokrenuti procesi koji su društvo i državu usmerili u potpuno suprotnom pravcu od dotadašnjeg. Međutim, uprkos tome, lokalni političari nisu učinili ništa da bi se problem Leskovca u zemlji sagledao na način koji je u skladu sa njegovim realnim dimenzijama. Čak, dok se zemlja, naročito poslednjih godina, sve više pretvara u skupinu teritorijalnih grupa, koje se između sebe bore na život i smrt, Leskovac nestaje sa životne scene Srbije, predvođen političarima koje i dalje postavlja i smenjuje najmoćnija od tih grupa, ona beogradska.

U ovom periodu, interes građana Leskovca izložen je daljoj i sve većoj degradaciji:

- Razvojni zaostatak ovog područja povećan je sa 36% na 50%;
- Uprkos sve većem razvojnom zaostajanju nastavljeno je sa fiskalnim prelivanjem dohotka iz grada u selo i iz opštine u druge delove zemlje.

- Bruto naplata javnih prihoda sa ovog područja iznosila je u 2008. godini 88,4 miliona evra. Zajedno sa zahvatanjima po osnovu PDV-a, akciza, taksi i carine taj iznos se uvećava na oko 160 miliona evra;
- Na svaki dinar koji država zahvati sa ovog područja u budžet grada vrati se 14 para;
- Prema podacima iz gornje tabele proizilazi da je svaki zaposleni iz Leskovca finansirao državu godišnje sa 261.865 dinara, odnosno mesečno sa 21.822 dinara;
- Kada se od ukupnih zahvatanja (160 miliona evra) oduzme ono što se finansira u Leskovcu od strane države (budžet, obrazovanje, zdravstvo, policija, penzioneri itd.) proizilazi da gradjani Leskovca finansiraju sa oko 55 miliona evra gradjane iz drugih delova zemlje. To znači, da svaki zaposleni iz Leskovca finansira u proseku ostala područja u Srbiji sa oko 2.000 evra godišnje, ili mesečno sa 167 evra;


- Centralna vlast je pokrenula proces privatizacije koji je, na primeru Leskovca, kompromitovao, a ne uspostavio poverenje građana u vlast, privatnu svojinu i preduzetništvo.
Na primer, jedan isti čovek, koji se izdaje poreklom za Leskovčanina, kao direktor konsultantske kuće„Di Loite  Touch“, procenio je „Zdravlje“ na 120 miliona dolara, a kao direktor Agencije za privatizaciju, prodao ga je za 3,5 miliona evra.

III Kako se troše pare Leskovčana?


Građani Leskovca, kao ekonomski najznačajniji deo postojećeg grada, finansiraju oko 80% zajedničke kase. Iz te kase, između ostalog, finansira se:
- 90 osnovnih škola;
- 34 zdravstvene institucije;
- 606 km putne mreže, od čega 397 km čini lokalna putna mreža;

Građani Leskovca, s obzirom na to da dolazi do konstantnog fiskalnog prelivanja dohotka iz opštine u druge delove zemlje, finansiraju i:
- 28.000 zaposlenih u državnoj upravi;
- Izgradnju Kusturičinog filmskog grada (86 miliona dinara);
- Toranj na Avali;
- Obilaznicu oko Beograda;
- Izgradnju mostova u Beogradu;
- Realizaciju ugovora sa FIAT-om u Kragujevcu (sa ulaganjima od 105.000 evra po jednom novootvorenom radnom mestu);
- Sanaciju RTB Bor (130 miliona evra)
- Pripremu za izgradnju metroa u Beogradu.

.........
 

Back
Top