Svetislav Basara

gazela

Veoma poznat
Poruka
10.256
Koje ste njegove knjige procitali? Da li mislite da je tacno da ih pise pod dejstvo alkohola i droge? I da li Vam se dopadaju?Po meni Svetislav Basara je genijalan pisac, pa mu zbog toga "oprastam" neke druge stvari..
 
Fama o bicklistima je super, ostalo više-manje recikliranje izvornog koda. Ovih dana trebam pročitati ovu posljednju knjigu, za koju je dobio NIN-ovu nagradu. I pored očiglednih mana vjerovatno najbolji živi srpski pisac.
A o alkoholu i drogama, mislim da čitaoca ne treba zanimati da li pisac knjigu piše pijan, drogiran, dok sjedi na WC šolji ili dok visi nogama obješen o plafon - važan je rezultat. Ovakva ljubopitivost je nezrela, ali ako vas baš zanima Basarina bivša žena Vida Crnčević rekla je da kod Basare postoje samo dvije faze - kad pije i kad piše, pri čemu je neuporedivo podnošljiviji kad pije.
 
ma ne smeta nista ni da se drogira, a ni da pije...Meni je on genijalan, tako da moze da radi sve sto hoce, a sto nije drugima na stetu...Nisam citala "Uspon i pad parkinsonove bolesti"...Kupicu j eovih dana, bas me zanima kakva je..Fama o biciklistima - oba dela su super! Neverovatno je kako opisuje sadasnjost Srbije..A narocito mi s esvidja onaj detalj u kome se govori o tome kako je preanje sudova meditacija...Otkad sam to procitala svakog dana perem sudove...Ovo je bila parafraza, naravno
 
Meni se Kinesko pismo nesto nije dopalo...Ali najbolji deo u "Fami..." je onaj kad govori kako ce ludaci jednog dana umisliti da su ovo ili ono i jos ce naci glupake koji ce ici za njima i podrzavati ih
 
gazela:
Koje ste njegove knjige procitali? Da li mislite da je tacno da ih pise pod dejstvo alkohola i droge? I da li Vam se dopadaju?Po meni Svetislav Basara je genijalan pisac, pa mu zbog toga "oprastam" neke druge stvari..

Sad je moderno da se citaju moderne knjige a ja mogu da se zakunem, tvrdim da niko ne razume u cemu je fazon sa parkinsonovom bolesti, ali ipak, treba svi da procitaju tu knjigu, ono sto je sustinsko napisano je tako da moze svako da razume.
 
moze da bude sta god hoce, i kakav god hoce... za Beckovica je cista 0! A uzeo on Beckovica da proziva, Boze mili cuda velikoga.... Pomalo sam gotivio i onu nosatu Bjelicu, ali kad sam cuo kakve je gluposti rekla na racun Matije Beckovica skapirao sam da je samo namucena i iskompleksirana amaterka, za onakvu velicinu...
 
POKUSAJ DA SHVATIS STA JE RAJ. ON NIJE NISTA DRUGO DO OBRACANJE LJUDSKE VOLJE PREMA BOZJOJ LJUBAVI. ZNAJ, SINE, DA KADA SAM TEMELJ DUSE PRINESE SEBE BOGU, ONDA SE ONA SKRIVA OD SAME SEBE I ODLAZI IZVAN SVIH MESTA KOJA POSTOJE I KOJA SE MOGU ZAMISLITI, U NEKAKVU NEPOZNATU DUBINU GDE SE PROJAVLJUJE SAMO BOG. I GDE SAMO ON DELUJE I GDE POSTOJI SAMO NJEGOVA VOLJA. TADA DUSA POSTAJE NISTA SAMOJ SEBI I SOPSTVENIM DELIMA I HTENJIMA. BOG TADA OBITAVA U TOJ VOLJI KOJA SE ODREKLA SAME SEBE. I ONDA BOG DELUJE U NJOJ I HOCE UMESTO NJE. U OVOM SLUCAJU, KADA TELO GUBI SNAGU, DUSA JE U RAJU. KAO HRAM SVETOG DUHA. KAO BOZIJE NEBO U KOME ON OBITAVA. ETO, TO SE NAZIVA ULAZAK VOLJE U RAJ I TAKO SE TO ZBIVA.


DOK SE SMATRALO DA SE CENTAR UNIVERZUMA ZEMLJA NALAZI U CENTRU SVETA, ONA TO I JESTE BILA. NAPOMINJEM DA KRETANJE TREBA APSTRAHOVATI. KRETANJE JE RELATIVNO. STA SE KRECE U ODNOSU NA STA NIJE NIKAKVA EGZAKTNA CINJENICA, VEC STVAR KONSENZUSA...
 
Topmodelsice, jel' to citat iz neke Basarine knjige?
Kako mi je zao, nisam je kupila ovog leta... mislim na Uspon i pad Parkinsonove bolesti), a sada mi je iz ove daljine bas bas tesko da dodjem do nje.
Ako hoce neko da bude tako dobar da mi napise kakav je to roman?
 
Basara je moj omiljeni pisac. ''Fama o biciklistima'' je fenomenalna. Citala sam je pre 10 godina i skoro sam dobila primerak za rodjendan! Skoro sam procitala i nastavak Fame... ''Na gralovom tragu''. Uzivala sam.
''Kinesko pismo'' mi je takodje odlicna knjiga, mada je mracna, neki ljudi to ne vole. Ova se knjiga ljudima 'jako svidja' ili 'jako ne svidja'...
Roman ''Na ivici'' mi se takodje mnogo dopao, a ima jedna knjiga koja mi je bila iz nekog razloga jako teska za citanje ''Srce zemlje'' gde pise o Niceu, po meni vrlo konfuzno...
Mene zabavlja kod Basare sto ume jednostavne stvari tako da zakomplikuje, i obrnuto, komplikovane stvari da uprosti, da ne mozes da verujes!

Trenutno citam ''Tamna strana meseca''...
 
Sad je moderno da se citaju moderne knjige a ja mogu da se zakunem, tvrdim da niko ne razume u cemu je fazon sa parkinsonovom bolesti, ali ipak, treba svi da procitaju tu knjigu, ono sto je sustinsko napisano je tako da moze svako da razume.

Daj, kaži mi, molim te, šta je suština ove knjige. Znam samo da sam je jedva pročitala, i to da ne uvredim sina koji mi je kupio. Ništa nisam razumela! Možda je glupo što sam ovo priznala?
PS Posle ove knjige, počela sam da prezirem NIN-ovu nagradu.
 
Daj, kaži mi, molim te, šta je suština ove knjige. Znam samo da sam je jedva pročitala, i to da ne uvredim sina koji mi je kupio. Ništa nisam razumela! Možda je glupo što sam ovo priznala?
PS Posle ove knjige, počela sam da prezirem NIN-ovu nagradu.

on je dobio nin-a za ovo kao kompenzaciju za famu, jer su se ogrešili (pa da nadoknade, mislim te sve nagrade su "smuti pa prospi", ne uzimajte ih za ozbiljno

meni nije loš uspon i pad - malo mistifikacije malo, kako bi koleginica fuu (pozdrav za nju :bye:) rekla pseudoistorije, malo zapadne mistike, malo verbalne šarolikosti, poigravanja sa teorijama zavere, sve u svemu tipično basarijanstvo, samo malo manje inventivno
 

Back
Top