Albanski muslimani vrše kulturocid na Kosovu

Janjevci su regionalna hrvatska manjina na Kosovu. Ime su dobili po gradu Janjevu u blizini Prištine, gdje danas većina njih na Kosovu i živi.

Potječu od trgovaca i rudara iz Dubrovnika i obližnje Bosne i Hercegovine, koji su se tokom 14. stoljeća naselili na Kosovu. Katoličku vjeru i hrvatski identitet su uspjeli zadržati kroz stoljeća.

Prvo pismeno spominjanje je godine 1303. od strane pape Benedikta XII., koji Janjevo spominje kao centar katoličke župe Svetog Nikole.

Od 1991. nadalje, ponajprije zbog povišenog pritiska Albanaca, a zatim od 1998. zbog nemira na Kosovu je većina njih iselila, ponajviše u Hrvatsku. U Hrvatskoj su im uglavnom dodjeljivana od Srba napuštena i danas prazna područja.

Godine 1948. bilo je 5.290 Hrvata ( 0.7 % stanovništva Kosova ), prema službenom popisu tadašnje Jugoslavije. 1971. bio je 8.264 a 1981. 8.718 Hrvata na Kosovu (0.6% stanovništva), a 1991. 8.062 (0.4% ukupnog stanovništva), dok ih je 1998. bilo još samo 1.800. Danas ih u Janjevu ima otprilike 350.

Trenutna stanje je takovo, da se na Kosovu osjećaju neugodno i ugroženo. Hrvatska u suradnji s katoličkom crkvom razmišlja o mogućnosti cjelovitog preseljenja u Dubrovnik i Zagreb. Koliko vidite oni ne mare da li si srbin,hrvat ili albanac ako si kršćanin letiš sa kosova.
 
andeli apokalipse:
Koliko vidite oni ne mare da li si srbin,hrvat ili albanac ako si kršćanin letiš sa kosova.

razmisli malo sta mogu ta deca u janjevu da rade, mislim skola i sl. pa posle odgovori da li oni trebaju ostati tamo ili otici u hrvatsku ili gde vec, znaci niko ih ne tera. ja znam puno bosnjaka koji su godinama ziveli na kosovu ali koji u zadnje vreme napustaju kosovo. neko jednostavno jer zeli da se njegovo dete druzi sa svojima a ne samo sa tudjima, o zenidbi necu ni govoriti. ali verovatno si mlad pa ces neke stvari kasnije shvatiti
 
adem_ks:
razmisli malo sta mogu ta deca u janjevu da rade, mislim skola i sl. pa posle odgovori da li oni trebaju ostati tamo ili otici u hrvatsku ili gde vec, znaci niko ih ne tera. ja znam puno bosnjaka koji su godinama ziveli na kosovu ali koji u zadnje vreme napustaju kosovo. neko jednostavno jer zeli da se njegovo dete druzi sa svojima a ne samo sa tudjima, o zenidbi necu ni govoriti. ali verovatno si mlad pa ces neke stvari kasnije shvatiti


o ajdemi,
merhaba!
 
adem_ks:
razmisli malo sta mogu ta deca u janjevu da rade, mislim skola i sl. pa posle odgovori da li oni trebaju ostati tamo ili otici u hrvatsku ili gde vec, znaci niko ih ne tera. ja znam puno bosnjaka koji su godinama ziveli na kosovu ali koji u zadnje vreme napustaju kosovo. neko jednostavno jer zeli da se njegovo dete druzi sa svojima a ne samo sa tudjima, o zenidbi necu ni govoriti. ali verovatno si mlad pa ces neke stvari kasnije shvatiti

Adem se vratio sa odmora znaci...Nisam bio nekoliko dana na forumu pa ne znam da li si preneo utiske sa letovanja u Albaniji, bas me zanima posto i sam imam nameru posetiti tu zemlju za koji dan, nakratko...znas one turusicke ture sto voze sa Krfa za sitnu kintu do Albanije...kombinovacu malo Italiju, malo Albaniju pa cu preneti utiske gde je bolje :lol: Voleo bih da cujem tvoje utiske pre nego sto odem na more, pa ako si raspolozen u kratkim crtama, isplati li mi se da svracam u Albaniju?
 
Titus:
Adem se vratio sa odmora znaci...Nisam bio nekoliko dana na forumu pa ne znam da li si preneo utiske sa letovanja u Albaniji, bas me zanima posto i sam imam nameru posetiti tu zemlju za koji dan, nakratko...znas one turusicke ture sto voze sa Krfa za sitnu kintu do Albanije...kombinovacu malo Italiju, malo Albaniju pa cu preneti utiske gde je bolje :lol: Voleo bih da cujem tvoje utiske pre nego sto odem na more, pa ako si raspolozen u kratkim crtama, isplati li mi se da svracam u Albaniju?

ja sam bio oko DURSA,a kazu da je onaj deo blize grckoj jos puno,puno lepsi ali i malo skuplji. bice mi drago ako udes i mozda ubedis ove patrijote kako je tamo. ja sam bio iznenadjen mirnocom i mekocom [verovali ili ne] tih ljudi. za tih desetak dana niti jedna saobracajna nezgoda ili bilo kakva svadja ili tuca se nije desila. nista od tog rebelizma i hajducije po kojoj su bili "poznati". zamislite hotelski apartaman za 25 e. uz erkondisn, frizider, tv i sl. u sobi. ili za samo 8-10e. soba na 50 metara od mora a niko te ne pita koliko vas je u sobi. 4 kreveta imas a mozes traziti i pomocne lezajeve, a cena ista. suncobran za 1,8e. sa tri lezaljke ili...
 
adem_ks:
razmisli malo sta mogu ta deca u janjevu da rade, mislim skola i sl. pa posle odgovori da li oni trebaju ostati tamo ili otici u hrvatsku ili gde vec, znaci niko ih ne tera. ja znam puno bosnjaka koji su godinama ziveli na kosovu ali koji u zadnje vreme napustaju kosovo. neko jednostavno jer zeli da se njegovo dete druzi sa svojima a ne samo sa tudjima, o zenidbi necu ni govoriti. ali verovatno si mlad pa ces neke stvari kasnije shvatiti

A možda je to zato što su Šiptari i društvo na Kosovu toliko kulturno sterilni i šovinistički orijentisani da radikali prema njima deluju milosni kao hor bečkih dečaka!
 
Alb1nl (6 hours ago) Marked as spam
yes, serbian church supported and blessed the killers before going to war. Monastery of Decan was never attacked and will never be. Serbian government is a mafia klan. They get rich by trafficking oil, cigarettes, weapons, drugs, prostitution. Serb secret service is full of trained killers. Even arkan, legija,... were payed by the government. Terrorist nation, that's what you are.

Преносим...
 
KoscheiBesmertnii:
Погледајте мало и коментаре, како Шиптар врши пројекцију, тј. Србима приписује све оно што они раде: шверц дроге, проституција, оружје...

htedoh ti odgovoriti, ali kad videh avatar... mislimda nema svrhe gubiti vreme na tebe :lol: :lol: mislim ako vec sebi ne verujes onda... :lol:
 

Back
Top