Zasto windows ima toliko slabosti?

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.058
Postavio sam ovo pitanje cisto da cujem vasha misljenja.Poznato je nama svima da svaki mesec izlazi dosta update-ova i to dosta kriticnih.Neki govore da je windows los i ima toliko korisnika zbog prethodne dominacije 90tih itd itd.Dosta je ranjiviji od Mac-a,ali mislim da to nije sve u propustima u windowsu.
Moje misljenje je razlog tome sto mnogo ljudi koristi bash windows-oko 90% ako se ne varam i zato je on meta mnogih programera tj hackera i crackera,koji traze slabosti,greske,propuste i tako to.Koliko god oni napravili njega sigurnim,uvek postoji neko bolji koji ce to da "ismeje".
Poznato je da cim je izasla Windows Vista,prvi dan je nadjen nacin da se zaobidje trial verzija tj limitovanje koriscenje operativnog sistema.
 
Jednostavno: Postsvicu ovde jedno pitanje nadam se da ces naci vremena za odgovor.
Da li imas instalirane igre pod XP-om?
I eto ti jedan od mogucih odogvora :)
Svi Windowsi (Pendjeri) imaju propuste hteo ti to ili ne ko korisnik i jos te "ubedjuju" na fin nacin da legalno kupis mislim da je trenutno 420€ a puno je nekih zakrpa. Vista takodje ima nekih nebuloza mada manje (citaj po raznoraznim forumima)
 
Svi znaju da ako imas Mac, mozes koristiti samo njihov hardver/softver - mnogo je manje proizvodjaca koji prave za Mac nego za PC (Win)... Tako da Mac ima mnogo manje "otvora" nego Windows.
Kad hakeri prave viruse - zasto bi pravili za Mac i da "napadnu" par stotina hiljada racunara kad mogu da prave za PC (windows) i "napadnu" par miliona racunara?

@[[Darko_91_]]: U pravu si da hackeri uvek nadju nacin za "krek windowsa".
Ako malo razmislimo: hackeri nadju nacin da sve "krekuju". Virusi postoje za sve sisteme - postoje virusi cak i za mobilne telefone!

Ja koristim licencirani Windows i zadovoljna sam uslugom koju nude za registrovane korisnike. :)
 
Znači, nije Windows ranjiviji, nego se njegovi sigurnosni propusti više eksploatišu. Tu su naravno i raznorazni third-party drajveri, koji često znaju da naprave problem, s obzirom na to da rade sa sistemskim privilegijama itd. Takođe, treba naznačiti koji Windows je u pitanju -> na Visti su dodatno poradili na bezbednosti.
Naopako da Sonja koristi pirata ;)
 
Hm, neki koji je sebe nazvao "Program" :) pa je Win. onda rešio da ga preimenuje jer mu smeta na C odmah da se tako zove... Evo ima i ovaj C:\Documents and Settings\user i tu je "ntuser", ima ih još i ne znam da li da ih brišem, premeštam ili sakrivam.
Naravno, radi se o fajlovima koje niš' ne otvara.
E, da. Ima još masa tih fajlova koji su skriveni..... a znam da nisu bili tu ranije.
 
@Lexa
Ni slucajno nemoj da brises NTUSER... u menju ti se cuvaju podesavanja okruzenja, Mail klijenta, stampaci... gomile stvari...

@Ostali
A inace, bas bih voleo da zna koliko od vas placa svoj Windows, kolko od vas je pretrpelo teske materijalne gubitke necijim hakovanjem, i sta je to sto ste vi od bezbednosnih propusta primetili na svom OS-u?
A mogu da se kladim da svi vi na sistem prijavljujete kao admini... i eto najveceg propusta...
 
Moj savet moderatorima je da naprave jednu temu ovde i da je zalepe a naslov teme neka budu "Haker , crakeri ...... "jer ni se čini da pola ljudi ove nema pojma ko su hakeri i ostali elitni slojevi u računarstvu i sa čime se oni bave!

A da , da dodam , od svih naglašenih " Hakeri " najviše najebu jer njih nevine optužujete za najveća sranja što nam se dešavaju sa računarima.
 
Sta je po tvojoj definiciji znacenje reci hacker?
Evo primera definicija koje se mogu naci na net-u:
1. "...a programmer who breaks into computer systems in order to steal or change or destroy information as a form of cyber-terrorism "
2. "one who is proficient at using or programming a computer; uses programming skills to gain illegal access to a computer network or file. "
3. "computer user who attempts to gain unauthorized access to proprietary computer systems. "
 
redsonia , od tebe sam očekivao ipak malo više razumevanja za to , ipak ti radiš u MS-u , i tačno se zna ko su hakeri , a na internetu postoje mnoge definicije za njih koje su napisali ljudi koji nemaju tri blage veze sa životom.
Pa da ti osvežim malo memoriju
Hakeri : Hakeri su sloj ljudi , vrhunskih programera koji koriste svoje znanje i umeće za razvijanje sigurnosnih barijera , pronalaženje rupa u sistemima , oni koriste svoje znanje da bi pronašli te rupe , ONI ih pronađu i iznesu u javnost , ali oni svoje znanje ne koriste u loše namene. Da nije bilo pravih hakera danas ne bi postojao ni WWW (World Wide Web) Unix i Linux sistemi bi bili daleko lošiji nego što jesu , takođe ni Microsoftovi sistemi ne bi bili ovako razvijen .
Opasnost i problem nisu nikada predstavljali hakeri ,već opasnost predstavljaju : Crakeri , Lameri , frekeri , tvorci virusa i pirati , jer oni su ti koji gledaju svoj interes , i rade samo u ime svojih interesa .
Oni nisu Hakeri

Najveći kretenizam je napravila vlada Velike Britanije kada je prošle godine strpala Hakere u isti koš sa Crakerima i Lamerima , to mogu samo političari da izmisle.
 
Ma ja to razumem sve Maxwell , ali mi koji se bavimo sa ovim čime se bavimo ne bi trebali da generalizujemo stvari , a i sam znaš da laž se može ponoviti milion puta i da će ona i dalje ostati laž , ali su ljudi skloni da poveruju kada im se nešto , bila šta dovoljno puta ponovi , pomisliće da je istina.
 
Slazem se sa maksvel-om.
Nije bitno kako je nekad bilo i sta se nekad podrazumevalo, nego kako je sada. A u danasnje vreme kad se prica o hakerima (bilo gde u svetu), prica se o onima koji prave viruse i zloupotrebljavaju svoje znanje o racunarima.
Ja se slazem da hakeri pronalaze rupe u sistemima (imamo ih u svakoj grupi/timu). Ne zovemo ih "hakeri", nego "strucnjaci za sigurnost".
Inace, ovde ako kazes "security expert", znaci da je osoba sa poslom u firmi - trazi sigurnosne rupe... a kad kazes "hacker", znaci da osoba radi na svoju ruku - pravi viruse, trazi sigurnosne rupe i exploatise ih.
 
Ma lepo ja napisah, ali ne čitate , status Haker se ne dobija nekim specijalnim radom , ne ostvaruje se radnim stažom u poslu već to je priznanje od strane sopstvenih kolega za svojevrstan rad i učinak.
Redsonia , smem ovog momenta da se kladim da u MS-u znaju tačno ko su trenutno TOP10 od hakera u svetu , i isto tako smem da se kladim da im je čika Bili lično na adrese poslao prvih deset primeraka Windovs Viste , koji su sišli sa trake za proizvodnju davno pre početka njihove komercijalne prodaje (dobro možda nije lično već preko nekog sekretara) čisto onako da se pozabave sa njim onako rekreativno :)
 
Covek koji je veoma lepo objasnio hijerarhijske razlike u IT svetu je bio Ricard Stalman (ili Stolman) koji je u martu prosle godine drzao dva predavanja u Domu omladine na tu temu i temu Open source zajednice.
Takodje je objasnio razliku izmedju free softvera i open softvera sto se takodje kod nas puno mesa.
 

Back
Top