molekularna?

B

bojanica

Gost
ej, ja sam cetvrta godina, i ne mogu da se odlucim za fax!
Pre nekoliko meseci sam razmisljala da upisem medicinu, ali su mi onda predlozili molekularnu biologiju! Zanima me nesto fise o tom faxu, sta se radi, kakve su mogucnosti za zaposljenje, i kao prvo sta sve moze da radi jedan diplomirani molekularni biolog i fiziolog?
ljudi, hvala... : :)
 
Mogucnosti za zaposlenje u nasoj zemlji su gotovo nikakve.Medjutim ako imas prosek preko 8.5 dobijas ponudu iz inostranstva 99 posto.Bar sam ja tako obavesten.Ispravite me ako gresim.
 
fakultet nije los, problem je jedino sto je jaka konkurencija, dosta se ljudi prijavljuje, a malo primaju... poznajem par ljudi na tom faxu, a i sam to studiram (samo ne u bgd)... ako hoces, ostavi mail ili tako nesto pa da te kontaktiraju... e da, jos nesto... fax uopste nije lak, znaci kolokvijumi i sl. konstantno, mora dosta da se uci, nema eskiviranja predavanja... za ostalo ne znam...
 
dajana
Gost





Čet, 10. jul 2003 8:20 Odgovorite sa citatom
Potrazila sam vise informacija o biohemiji i saznala da studij biohemije postoji pri Hemijskom fakultetu u Beogradu, a za prijemni se polazu hemija i biologija /logično/, predmeti su jako zanimljivi.
Ovo je sigurno još neotkriveni studij, koji će tek za buduće generacije biti atraktivan kao sada medicina, farmacija...
 
diretore:
Fakultet postoji od 1988 godine na PMF-u u Beogradu, traje 9 semestara(ako nisu promjenili u Cool, zvanje koje se dobija je diplomirani biohemicar(po straom zakonu je bilo inzinjer biohemije), a moze se zaposliti u svim istrazivackim institucijama kao i u lakoj hemijskoj industriji.
Najvecu "prodju" ima na zapadu, 80% studenata tog fakulteta zavrse na doktoratu u inostranstvu
 
bojanica:
ej, ja sam cetvrta godina, i ne mogu da se odlucim za fax!
Pre nekoliko meseci sam razmisljala da upisem medicinu, ali su mi onda predlozili molekularnu biologiju! Zanima me nesto fise o tom faxu, sta se radi, kakve su mogucnosti za zaposljenje, i kao prvo sta sve moze da radi jedan diplomirani molekularni biolog i fiziolog?
ljudi, hvala... : :)
dakle Bojanice idi na Biohemiju, veruj mi mnogo je bolje nego molekularna
 
Anonymous:
E i ja cu sada da upisem molekularnu biologiju u Bg... ne bih bas biohemiju... imaju dodirne tacke, ali nije sve dodirno...
Pozdrav
Kao sto i rece negde je dodirno(biohemija) a negde je u mislima(molekularna biologija-ne znam samo odakle im ovo molekularna kad se u molekule ne razumeju)
 
ti sto kazes da se u molekule, molekularni biolozi ne razumeju, grdno se varas! To bi bilo isto kao ja tebi da kazem da se ne razumes u enzimologiju, u cemu je poenta sa tobom? Jesi mozda sa biohemije, pa ovim postovima pokusavas i sam sebe da ubedis da je biohemija prava stvar? Ako nisi znao, sada znas sta je u pitanju... Dok ubedjujes u nesto druge, ubedjujes i sam sebe isto u to!
 
Anonymous:
ti sto kazes da se u molekule, molekularni biolozi ne razumeju, grdno se varas! To bi bilo isto kao ja tebi da kazem da se ne razumes u enzimologiju, u cemu je poenta sa tobom? Jesi mozda sa biohemije, pa ovim postovima pokusavas i sam sebe da ubedis da je biohemija prava stvar? Ako nisi znao, sada znas sta je u pitanju... Dok ubedjujes u nesto druge, ubedjujes i sam sebe isto u to!

Ne ubedjujem ja nikoga, cisto dajem moja misljenje, posto imam dosta prijatelja koji su zavrsili mol. biologiju ili biohemiju(kao i ja).
Ako pogledas program studija mol. biologije videces odmah da su "osiromaseni" u svim oblastima hemije, ako pogledas delove koji su vezani za mol. biologiju i genetiku (prakticnog dela nema), zbog toga smo(bar dok sam ja bio u BG) i uveli u eksperimentalnu biohemiju za biohemicare i deo tehnika iz mol. biologije.
 
NASTAVNI PLAN STUDIJSKE GRUPE

MOLEKULARNA BIOLOGIJA I FIZIOLOGIJA


OPŠTA I SISTEMSKA ZOOLOGIJA 2+2 2+2
OPŠTA I FIZIČKA HEMIJA 4+2 2+2
FIZIKA 4+5
MAEMATIKA I STATISTIKA 4+4
OPŠTA BOTANIKA 3+3
UPOREDNA MORFOLOGIJA VERTEBRATA 4+4
ORGANSKA HEMIJA 3+3 2+3
CITOLOGIJA, HISTOLOG. I EMBRIOLOG.* 3+3 3+3
DINAMIČKA BIOHEMIJA 6+0
EKSPERIMENTALNA BIOHEMIJA I i II 2+3 1+3
OSNOVI MOLEKULARNE BIOLOGIJE 4+4
MIKROBIOLOGIJA 2+2
FIZIOLOGIJA BILJAKA 3+2 3+2
ENGLESKI JEZIK I 1+1 1+1
OPŠTA FIZIOLOGIJA SA BIOFIZIKOM 4+1
EKSPERIMENTALNA FIZIOLOGIJA I i II 2+4 2+4
PRINCIPI GENETIKE 2+2 2+2
MOLEKULARNA GENETIKA 4+2
MOLEKULARNA BIOLOGIJA EUKARIOTA 4+3
UPOREDNA FIZIOLOGIJA 4+2
RAČUNARI I PROGRAMIRANJE 2+2
ENGLESKI JEZIK II 1+1 1+1
NEUROFIZIOLOGIJA SA NEUROHEMIJOM 3+2
OSNOVI SISTEMSKE BIOFIZIKE 3+1
ENDOKRINOLOGIJA 2+2
PRINCIPI EKOLOGIJE 2+2 2+2
TEORIJA ORGANSKE EVOLUCIJE 3+0
FILOZOFIJA PRIRODNIH NAUKA 2+0
IZBORNA OBLAST ** 2+2 4+4 6+4 4+4
METODIKA NASTAVE BIOLOGIJE *** 2+0 2+1
DIPLOMSKI RAD 2+ 10 1+ 18
U K U P N O Č A S O V A 14+ 13 14+14 17+12 14+15 15+12 15+14 19+11 12+16 7+23
 
biohemija


B101 Matematika I 4+3

PU
B103 Fizika I 4+3

PU
B121 Neorganska hemija I 4+4

P
B181 Filoz. prirodnih nauka 2+0

U
B105 Biologija 4+2 2+2

PU
E101 Engleski jezik I 1+0 1+0

PU
B111 Analitička hemija I 2+6

P
B131 Organska hemija I 4+8

PU
B271 Fizička hemija I 2+2 2+2

U
B223 Neorganska hemija II 2+3

P
B232 Organska hemija II 4+4

PU
B212 Analitička hemija II 4+8

PU
E201 Engleski jezik II 1+0 1+0

PU
B233 Organska hemija III 2+1

P
B261 Hemija prir. proizv. 4+8

PU
B262 Biohemija I 4+8

PU
B362 Biohemija II 4+6

PU
B364 Enzimologija I 2+4

PU
B335 Strukt. instrum. metode 4+4

U
B302 Opšta i sist. fiziologija 2+2 2+2

U
B301 Biohemija III 2+3

PU
B365 Eksperiment. biohemija 4+8

U
B367 Mikrob. hemija sa mikrobiologijom 3+6

U
B403 Osnove molek. biolog. 3+2

U
B408 Biohem. i fiziol. biljaka. 4+3

U
B461 Imunohemija sa imunobiologijom 4+4

U
B462 Osnovi biotehnologije 2+6

U
B404 Molekulska genetika 2+3

U
B463 Patološka biohemija 4+4

U
B405 Enzimologija II 2+4

U
Izborni predmet I * 2+4


Izborni predmet II ** 2+4


B464 Obrada rezultata merenja u biohemiji 2+2

U
Diplomski rad 0+26

U
U k u p n o 30 30 30 30 30 30 30 30
 
Ti kao neces da ubedjujes, a ustvari to je kao ono "nije da ogovaram ali stvarno su mu ruzne pantalone". Bas super sto si stavio ispite sa biohemije i molekularne biologije da ljudi vide sta je razlika u sustini. Vidi se da mnogo, premnogo volis hemiju, volim je i ja ali ti toliki akcenat stavljas na to da je to strasno... Super sto si stavio ispite... neka znaju ljudi koja je razlika izmedju molekularne i biohemije, DA NE MESAJU TE DVE STVARI!
POZDRAV
Dr. Griffin
 
Meni se sve nesto cini da su pojedini komentari izbaceni... Ne znam sta bi to moglo da bude... Upisite biohemiju ako to volite, upisite i molekularnu, muziku, istoriju, tehnologiju... sta god... samo ne znam koliko i sta svaki covek pojedinacno voli. Upisite ono sto ce biti vasa sreca, ili ne upisujte nista, jer postoje i ljudi bez fakulteta koji su srecni i zadovoljni svojim zivotom. Prepucavanja o strucnosti ili nestrucnosti su jako bezobrazna i tipicna za okorele srbe, pa nam zato tako sve i ide.
Pozdrav
 
Cao svima
I ja sam odlucila da upisem molekularnu, sam sto jos nisam pocela da se spremam :D
raspitala sam se malo o tome i naravno treba uraditi prijemni sto bolje i on je relativno lak.Svakako da fax nije bas lak ali ljudi to je nauka, zar ne :D
sem toga posao u inostranstvu moze lako da se nadje, pitala sam devojku sto je sad cetvrta godina i rekla mi je da ima dosta prijatelja koji su se zaposlili u inistranstvu, ali naravno najvaznije je upisati ono sto volis, jel tako?
pozdrav od mene svima
 
taj ko ti je rekao da je pijemni dosta lak, grdno se vara. Nisu pitanja uopste tako naivna kako ti se cini. Moras sve one detaljcice da znas, ali bas sve detalje. Ako si isla na takmicenja iz biologiju u srednju skolu onda znas kako je na prijemnom (kao republicko), a i nije ni logicno da je prijemni lak kada se prijave po 3 za jedno mesto. Nije ni toliko tesko, ali mora da se radi i preporucujem ti da sto pre pocnes sa spremanjem da se ne bi kasnije razocarala, kao sto vecina pukne. Ovo je samo upozorenje, a nije toliko opasno, koliko da znas :)
Pozdrav
 
cao
hvala na savetima, znaci prijemni i nije bas tako lak ok, a reci mi kakva su pitanja, jesu li na principu ponudjenih odgovora(zaokruzivanje)posto ja nisam bila na takmicenju a informator cu dobiti uskoro :?: i znam da je krajnje vreme da pocnem da se spremam :D hvala puno
pozdrav
 
Pa jeste, pitanja su na principu zaokruzivanja, ali je veoma tesko po nekad znati sta je pravi odgovor. Ako planiras da studiras u Bg, mislim da informator izlazi krajem marta pocetkom aprila. Vreme za spremanje... pa bicemo kolege
pozdrav
 

Back
Top