drzavljanstvo

S_K_V_O:
kod nas cinjenica rodjenja na teritoriji rs nije dovoljna za sticanje drzavljanstva
postoje dva osnovna sistema za sticanje drzavljanstva...ius sanguinis (poreklom) i ius soli (na osnovu mesta rodjenja)
naravno da se ova jednostavna osnova nadogradjuje i da postoje i dodatni osnovi za sticanje drzavljanstva ali sistem koji je prihvatilo nase pravo je ius soli
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=189&t=Z#

Poznati su mi Ius Sangvinis i Ius Soli...samo ako cemo stvarno da idemo po Ius Sangvinis koji Srbi kao narod zastupaju mnogi Srbi ne bi bili Srbi posto im oba roditelja 100% nisu cisti Srbi.

Ustav Republike Srbije 2006 - clan 38. Pravo na drzavljanstvo

Dete rodjeno u Republici Srbiji ima pravo na drzavljanstvo Republike Srbije, ako nisu ispunjeni uslovi da stekne drzavljanstvo druge drzave.
 
Zakon o hrvatskom državljanstvu (NN 53/91, 70/91, 28/92)

Dijete stječe hrvatsko državljanstvo pod nekim od slijedećih uvjeta:

* ako su djetetova oba roditelja u trenutku njegova rođenja hrvatski državljani.
* ako je jedan od djetetovih roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, a dijete je rođeno u Republici Hrvatskoj.
* ako je jedan od djetetovih roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, drugi bez državljanstva ili nepoznatog državljanstva, a dijete je rođeno u inozemstvu.
* ako je dijete stranog državljanstva ili bez državljanstva, ako su ga prema odredbama posebnog zakona usvojili hrvatski državljani sa srodničkim učinkom. Takvo se dijete smatra hrvatskim državljaninom od trenutka rođenja.
* ako dijete rođeno u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njegova rođenja hrvatski državljanin, do navršene 18. godine života bude prijavljeno radi upisa kao hrvatski državljanin kod nadležnog tijela Republike Hrvatske u inozemstvu ili u Republici Hrvatskoj ili se nastani u Republici Hrvatskoj. Ako je dijete rođeno u inozemstvu, čiji je jedan roditelj u trenutku njegova rođenja hrvatski državljanin, a ne udovoljava navedenoj pretpostavki, stječe hrvatsko državljanstvo ako bi ostalo bez državljanstva. Dijete koje na ovakav način stječe hrvatsko državljanstvo, smatra se hrvatskim državljaninom od trenutka rođenja.
* ako je dijete rođeno ili nađeno na području Republike Hrvatske, a oba su mu roditelja nepoznata ili su nepoznatog državljanstva ili su bez državljanstva. Djetetu će prestati hrvatsko državljanstvo ako se do navršene 14. godine njegova života utvrdi da su mu oba roditelja strani državljani.
 
gnjec:
Poznati su mi Ius Sangvinis i Ius Soli...samo ako cemo stvarno da idemo po Ius Sangvinis koji Srbi kao narod zastupaju mnogi Srbi ne bi bili Srbi posto im oba roditelja 100% nisu cisti Srbi.

Ustav Republike Srbije 2006 - clan 38. Pravo na drzavljanstvo

Dete rodjeno u Republici Srbiji ima pravo na drzavljanstvo Republike Srbije, ako nisu ispunjeni uslovi da stekne drzavljanstvo druge drzave.
ja sam rekla da je to polazna osnova na kojoj su bazirana resenja u drzavama, dakle neka od te dve činjenice ima preovlađujući značaj, a načina svakako uvek ima više
a u tom slucaju koji ti navodiš činjenica rodjenja na teritoriji rs (republika srbija ;)) nije sama po sebi dovoljna
mada ja moram da dodam da je meni ta odredba glupa, kako neko da dokaže odnosno da ispita da nisu ispunjeni uslovi za sticanje državljanstva neke druge države
i da bi zakon trebao da uspostavi mehanizam za njenu primenu
ali valjda su je smišljali neki pametniji od mene pa oni znaju zašto
 
Clan 38. je samo tu da spreci apatridiju i primenjuje se zaista veoma retko (zato je i u Ustavu, a ne u Zakonu o drzavljanstvu). Primera radi, ako se na teritoriji RS rodi dete cija majka umre pri porodjaju, a ne zna se odakle je. Ili, ukoliko je roditeljima oduzeto drzavljanstvo trece zemlje, pa su izbegli u RS. Ogromna vecina zemalja, ako ne i sve, omogucuju detetu svojih drzavljana ili drzavljanina/ke da dobije drzavljanstvo, bez obzira sto je rodjeno u nekoj drugoj zemlji, kao sto je Srbija. U tom slucaju nema mesta primeni clana 38, a takva je ogromna vecina slucajeva...

Termini drzavljanstvo i nacionalnost su kod nas malo razliciti u odnosu na ostatak sveta (gle cuda) :) Ono sto je nama drzavljanstvo, to je na engleskom citizenship ili nationality. Nasa nacionalnost je etnicko poreklo, znaci ono Serbian American (tj. Amerikanac srpskog porekla). Najprecizniji prevod, iako se to nikada ne pita, je ethnicity ili ancestry.

Republika Irska je, da se vratimo na originalno pitanje, do skora bila jedina EU-zemlja koja je davala drzavljanstvo svima rodjenim na teritoriji Republike. Od 2005. nije vise tako, potreban je legalan boravak roditelja da bi se steklo drzavljanstvo...
 
po srpskom zakonodavstvu, dete vuče državljanstvo svojih roditelja, a ako mu roditelji nisu državljani Srbije ili su apatridi, a postoji mogućnost da dete ostane apatrid zbog zakonodavstva zemlje državljanstva njegovih roditelja (priznaju državljanstvo mesta rođenja), a rodi se na teritoriji Srbije, dobija srpsko državljanstvo.
 

Back
Top