Search za moj blog kako ?

Inspector

Aktivan član
Poruka
1.372
Jeb*mliga neznam jel ovaj deo foruma pravo mesto za ovo pitanje ali voleo bi da znam kako da napravim jedan search slican ovom googlovom na mom blogu : http://www.music-cds.blogspot.com/ koji bi pretrazivao samo moju blog arhivu (search bi bio na istom mestu kao i ovaj googlov samo sto bi googlov obrisao a dodao ovaj) ! To bi trebalo da bude na neku foru : "Potrazite disk\album koji vam treba" ! mislim da bi mi to donelo veci procenat klikova ali neznam kako bi mogao da izvedem da napravim taj search ? Voleo bi takodje kad bi mi taj search bio u okviru sajtu a ne da arhivu pretrazuje na googlu ili na yahoo-u (mislim da recimo kad covek potrazi neki album na tom mom searchu recimo : Abba - da mu rezultati pretrage izadju na mom blogu a ne na googlu ili yahoo-u ! Mada ako nepostoji drugi nacin moze i google i yahooo samo da sljaka).... Ako zna neko neki dobar html kod ili tako nesto nek mi javi !!!
 
Ljudi evo koda !!! Jedan moj ortak se namucio dok je skrpio od ovog nesto ali bolje nemoze :

<div class="sb-latest"><h2>TEKST IZNAD SEARCH-a</h2>

<form action="http://blogsearch.google.com/blogsearch" method="get">
<input value="ADRESA BLOGA" name="bl_url" type="hidden"/>
<input id="search" name="as_q" size="20" type="text"/>

<input value="go" name="submit" type="submit"/>
</form>

</div>

Inace u ovom kodu se javlja jedan problem a to je da pored mog sajta koji uvek iskace prvi u pretrazivanju sto i treba da bude tako pojavljuju se i jos dodatna dva sajta koja ni sam neznam odakle iskacu i to skoro za svaki pojam ! Ako neko zna resenje problema neka kaze !!! Inace adresa mog bloga je : http://www.music-cds.blogspot.com/ pa probajte i sami da testirate (ukucajte abba naprimer i videcete da vam iskacu pored mog sajta jos dva na dnu ako neko zna kako se to resava pomazite) !
 
Kako se to resava? Jednostavno moras da imas svoju pretragu koja ce da pretrazuje samo tvoj sajt.

Ti koristis skriptu na http://blogsearch.google.com/blogsearch za pretragu i ona je napravljena da pretrazi sve blogspot google subdomene i samim tim dobijas i rezultate tih drugih sajtova. Ti tu ne mozes nista da promenis.

Moras uraditi svoju pretragu.

Kao prvo moras da znas kako cuvas podatke koje zelis da pretrazujes(baza, fajl..). Shodno tome napravis php skriptu koja ce da pretrazuje. Ako ne znas da pravis skripte u php-u pronadji neku gotovu koja ti odgovara (zavisno od toga gde su ti podaci upisani) i prilagodi svom sajtu.

Ako ne poznajes php ili neki drugi serverski jezik batali sve i zadovolji se time sto imas.
 
HTML kod:

<html>
<body>
<table cellspacing=8>
<SCRIPT language="JavaScript">
function goGoogle(term){
var siteURL = "tvojsajt.com ";
var googURL = "http://www.google.com/search?q=site:" +
siteURL + term;
window.location = googURL;}
</SCRIPT>
<tr><td><h2>Pretraga Sajta</h2></td></tr><tr>
<form>
<td align=right><input type=text name="theSearch"
size=40></td></tr>
<tr><td align=right>
<input type=button value="Pretraga Sajta"
onClick='goGoogle(theSearch.value);'>
</form>
</td></tr>
</table>
</body>
</html>

Treba zameniti- tvojsajt.com - sa nazivom sajta koji se zeli, umesto - Pretraga Sajta - moze se ubaciti tekst po izboru, i umesto "Pretraga Sajta" takodje.
 
Inspector:
Probao sam kod i neradi.... Mislim radi ali kad stisnem na pretragu samo stoji neotvara mi search....
Sada sam proverio, kod mene kod radi. Stavio sam...

<html>
<body>
<table cellspacing=8>
<SCRIPT language="JavaScript">
function goGoogle(term){
var siteURL = "livescore.com";
var googURL = "http://www.google.com/search?q=site:" +
siteURL + term;
window.location = googURL;}
</SCRIPT>
<tr><td><h2>Pretraga Sajta</h2></td></tr><tr>
<form>
<td align=right><input type=text name="theSearch"
size=40></td></tr>
<tr><td align=right>
<input type=button value="Pretraga Sajta"
onClick='goGoogle(theSearch.value);'>
</form>
</td></tr>
</table>
</body>
</html>

...ukucao u Search - Germany - i Google je izbacio listu preko 2000 strana pretrage.

Takodje, mozes uzeti Google Adsense Search Box ukoliko imasGoogle AdSense Account, to je 'najisplativiji Search' tj. kada neko pretrazuje preko njega, i klikne na neki od rezultujucih linkova, Google ti plati oko $0.05.

Kod za Search mozes potpuno prilagoditi svojim potrebama, primer kako izgleda Google AdSense Search Box mozes videti na sajtu na kome trenutno radim, SPORT iana. Ne mogu ti ovde staviti moj kod za Search sobzirom da je kod za svaki Google Adsense Account unikatan, tako ce biti i tvoj ukoliko se odlucis za njega.
 
Procitaj jos jedom sta ti je "TaksistaZR" napisao. Lepo ti je receno da moras imati neku bazu da bi se ona mogla pretrazivati. Za to ti treba PHP skripta i SQL baza, ili neka druga kombinacija.

Inace, nije mi jasno jos uvek, treba li tebi pretrazivanje samo TVOG sajta ili sa google?
Ako zelis da pretrazis samo TVOJE podatke, poslusaj Taksistu. Medjutim, bojim se da sam to neces moci odraditi, jer koliko vidim nemas dovoljno znanja o svemu tome. Moraces traziti da ti to neko napravi.
 
Ako se ne varam za @inspectora smo pisali tu skriptu za upload muzike ovde na forumu i ta skripta nikakve podatke ne zapisuje u bazu vec samo postavi odredjeni fajl na server i proveri ekstenziju.

Pravilan postupak je da kada se fajl uploaduje na server podatke o fajlu zapises u bazu (putanja do fajla, ime, ekstenzija, velicina, datum...). Zatim pravis jednostavnu pretragu na kolunu ime fajla i pomocu ostalih podataka ispisujes sta je potrebno. Pored toga mozes napraviti pretragu po datumu postavljanja, velicini fajla, ekstenziji itd. veoma lako.

Ako podaci nisu upisani u bazi onda imas mnogo veci posao. Mozes da vrsis pretragu na ime fajla u direktorijumu sto je traljav i komplikovaniji posao.

Mozda bi pametnija varijanta u tom slucaju bila da prvo napravis skriptu koja ce pokupiti podatke o fajlovima pa da ih zatim upises u bazu ili da ih rucno upises ako ih nema mnogo. Zatim odradis jednostavnu pretragu na bazu.

@blubokiz sve u svemu to po meni kosta vise od pomenutih 20 eura , a nije mi jasno sta si mislio pod onim 5e mesecno za odrzavanje. Lepo od tebe sto hoces da pomognes coveku besplatno ;) .
 
@TaksistaZR
EEEEE ja sam uvek bio jeftin i pri izradi sajtova i drugih stvari. to Slusaj treba neko to i da odrzava, ubacuje nove stvari, izbacuje stare itd. pa tih 5 eura su tu uracunati, ipak to trosi dosta vremena, veruj mi znam iz iskustva. Heh
 
Niko ovde nije dao odgovor,mada je bilo interesatnih predloga.Posto nisam izuzetan programer(ucim jos uvek) ali za bloogger sam rak rana.Sve sto vas muci slobodno pitajte.

Blogger ne trpi HTML na mestima gde to nije dozvoljeno ili ako to radite morate menjati HTML tagove na sledeci nacin :

< sa &lt;
> sa &gt;
" sa &quot;

Evo resenja za tvoj problem :



Odes na Template->Page Elements tab, kliknes na “Add a Page Element” postavi gde hoces da se nalazi tvoj search box. Izaberi “HTML/JavaScript”.Unesi sledeci code :

<p align="left">
<form id="searchthis" action="TVOJ BLOG(npr.http://bez www.)/search" style="display:inline;" method="get">
<strong>NAPISI ZELENJO IME ZA PRETRAGU<br/></strong>
<input id="b-query" maxlength="255" name="q" size="20" type="text"/>
<input id="b-searchbtn" value="Pretrazi" type="submit"/>
</form></p>


-Klikni na sliku za puni prikaz !

To ti je to !

Postoji opcija da umesto teksta "PRETRAZI" koristis neku slicicu.Kod nije bas isti.Ako te i to interesuje kazi !

Nadam se da sam ti pomogao.
 

Back
Top