TRI PRSTA?

Altar

Obećava
Poruka
86
Kada nasi sportisti na velikim takmicenjima dizu tri prsta to deluje uzasno svakom iole civilizovanom gradjaninu.To je pozdrav kojim su se zaklinjali pripadnici zloglasnih SS divizija u 2. svetskom ratu. Takodje i ustaše i koljaci Ante Pavelića. Nakon 2. svetskog rata neonacisti upotrebljavaju celo vreme sve do danas u pozdravljanju uz naravno ispruzenu desnu ruku. Ta tri prsta u danasnjem svetu desnicara(pa i nasim grupa kojih ima ipak zavidan broj), oznacavaju mrznju prema pederima, crncima i Jevrejima. Nikada to nije bio srpski pozdrav ni otpozdrav sve do pojave jedne uzasno mracne pojave na politickom nebu Srbije Vuka Draskovica. Pomenuti tip je taj pozdrav "instalirao" nama i mi ne pa ne da ga se oslobodimo. Svaka cast Vojislavu Šešelju koji se tome suprostavljao od samih pocetaka 90-ih godina. Dakle, braco Srbi okanimo se tog nama nesvojstvenog pozdrava...
 
Када је код нас било ЕП у ватерполу и Преседник Србије Борис Тадић је подизао руку са три прста. Освојили злато...
 
pontifex maximus:
Ne verujem da 99, 99% Srba kada podiže tri prsta ima u vidu SS divizije ili mržnju prema pederima ili Jevrejima...

Не, у питању је помодарство.
Три прста, раширена, ДАНАС у Срба означавају националну припадност ("земља крста са 3 прста") и ништа друго сем тога
 
lj_950:
A tvoj predlog za nama svojstven pozdrav ...?

...су подигнута 3 СКУПЉЕНА ПРСТА ДЕСНЕ РУКЕ (као када се православни верник прекрсти)!
То је стари српски поздрав, коришћен све до 20. века. Чак је и Карађорђе, позивајући народ на устанак, дизао 3 скупљена прста десне руке (палац, кажипрст, средњи)...
 
Altar:
To je pozdrav kojim su se zaklinjali pripadnici zloglasnih SS divizija u 2. svetskom ratu.

И нацистички поздрав је уствари стари римски поздрав, па га данас нико не асоцира са Римљанима, него са нацистима. Пробај да у јавности салутираш са уздигнутом испруженом руком, па објасни људима да ниси неонациста, већ љубитељ старог Рима.

Тако се и данас поздрав са три показана прста везује за Србе.

А и леп је, и треба да се користи.
 
Altar:
Kada nasi sportisti na velikim takmicenjima dizu tri prsta to deluje uzasno svakom iole civilizovanom gradjaninu.To je pozdrav kojim su se zaklinjali pripadnici zloglasnih SS divizija u 2. svetskom ratu. Takodje i ustaše i koljaci Ante Pavelića. Nakon 2. svetskog rata neonacisti upotrebljavaju celo vreme sve do danas u pozdravljanju uz naravno ispruzenu desnu ruku. Ta tri prsta u danasnjem svetu desnicara(pa i nasim grupa kojih ima ipak zavidan broj), oznacavaju mrznju prema pederima, crncima i Jevrejima. Nikada to nije bio srpski pozdrav ni otpozdrav sve do pojave jedne uzasno mracne pojave na politickom nebu Srbije Vuka Draskovica. Pomenuti tip je taj pozdrav "instalirao" nama i mi ne pa ne da ga se oslobodimo. Svaka cast Vojislavu Šešelju koji se tome suprostavljao od samih pocetaka 90-ih godina. Dakle, braco Srbi okanimo se tog nama nesvojstvenog pozdrava...

Дај не лупетај молим те! Нацистички поздрав :roll: још га Драшковић пројектовао и усадио код нас Срба :roll: ...шта ћу још да прочитам овде...?

Све су ти лепо доле исписали, боље да си пре употребе мало листао књиге или гуглао...а на крају крајева, реци ми јесу ли и стари фреско сликари били нацисти када су на куполама православних храмова сликали Христа Пантократора са подигнута три прста десне руке?
 
Rujevit:
Дај не лупетај молим те! Нацистички поздрав :roll: још га Драшковић пројектовао и усадио код нас Срба :roll: ...шта ћу још да прочитам овде...?

Заправо тај поздрав је пре Вука Драшковића лансирао Јован Рашковић у Хрватској. Одатле се проширио по Хрватској и БиХ као симбол српства, док је у СР Југославији дуго времена остао симбол СПО и опозиције Милошевићу, а тек касније је постао симбол српства.
 
mmmile:
...су подигнута 3 СКУПЉЕНА ПРСТА ДЕСНЕ РУКЕ (као када се православни верник прекрсти)!
То је стари српски поздрав, коришћен све до 20. века. Чак је и Карађорђе, позивајући народ на устанак, дизао 3 скупљена прста десне руке (палац, кажипрст, средњи)...
Tačno je, u pravu si, ali to što ti zagovaraš je molitveni pokret, uzdignuta ruka sa tri skupljena prsta je išla na čelo, pa redom gde sve treba da bi se krsnim znakom osenilo, prilikom zakletve.

Nema u tom pokretu potrebne eneregičnosti koja je neophodna za pozdrav. Zato, ne valja lupetati, zaista, a pogotovo onako kao u uvodnom postu, gde se više govori o animozitetu prema Vuku Draškoviću, nego prema ovom pozdravu.

Ako se pažljivije pročita, pozdrav je bio samo povod da se Draškoviću prišije to što mu se prišilo.
 
ima na bgd forumu ova tema,postavljac teme je postavio i slike,uistoinu i nemacka vojska i hrvatske ustase su se zaklinjale sa tri prsta,ono na foru svi svi svi,zakletva im izgleda ko nas miting:)
e onda je postavio slike nekih dobrovoljasca iz 2. s.r verovatno ili ljoticevci ili nedicevci,oni su imali tri skupljena prsta u vis,znaci mesto 3 prsta rasirena,tri skupljna....to simboliase one cuvene razlike u pravoslavlju li katolicizmu...sveto trojstvo,otac,sin i sveti duh...a kod pravoslavaca je valjda neka razlka...neznam tacno,nisam verski mnogo potkovan...ali u tom cucu grmi zec.

buduci da sam i sam poreklom nemac...iznenadih se tada kad videh kod nase vojske tri prsta,kod hrvata sam video jos davno,na tv u nekom zurnalu,ali kod ss i wermacht nisam ocekivao.

videcu da maznem te slike sa tog foruma pa da prebacim ovde...ako to sme uopste:)
 
pa dobro de.
svi imaju svoj pozdrav u nekoj situaciji ili neki znak raspoznavanja.
aljbanci imaju 2 prsta.

zar ne deluju hrvatske kockice isto tako bedno svakom civilizovanom europiziranome gradjaninu.
ima ih danas svuda. na svakom hrvatskom grbu. na svakoj nalepnici.
dosadise i bogu i ljudima...

mozda su i nekada ranije bile neki slovenski simbol, ne kazem da je to bog zna kakav znak.
ali sve jedno, svi ga koriste i to u tolikoj meri da su degradirali sve ostale bivse hrvatske grbove, simbole, znakove,

oni su to dobrom markeging kampanjom napravili da je nesto sto je cool.
da to nije nikakav ustaski simbol vec drevni simbol hrvatskih gradova.

isto tako mozemo i mi...

stvarno je debilno da se odricemo znaka vec da nadjemo poreklo znaka
i od nekoliko teorija furamo onu koja predstavlja znak "3 prsta" u najboljem svetlu!


kada se drugi narodi budu odrekli svoji znakova raspoznavanja, simbola,
onda mozemo i mi a do tada

SerbSmiley.gif
 
bravo Stemo,svaka cast,to su otprilike te slike...tj to je i tamo postavio onaj postavljac

ima jos,nekih, ss oficir se zaklinje na macu i te fore...no nebitno dovoljno je i ovo

sad sta mene zanima ...ko je srbima poturio ovo...taj ceo trik sa 3 prsta?
nije valjda vuk Draskovic?

ja se secam ko juce,kad smo tenkovima spartali po kosovu,da smo gde god bi videli kameru pokazivali onako u prolazu iz otvora iz kojih smo vireli 3 prsta kamermanu...bilo domacem,bilo mozda stranom....jbt sad kazem sebi,ko zna sta su oni mislili o nama,ti gledaoci tamo :):)

mislim,verovatno ko kad bi mi mislili da ce misliti da se pozdravljamo rimskim pozdravom ako bi dizali ruku :)
 
Горе пост који сам био постави говорио је о томе да је догорело до лаката.

Наиме, дошло је до тога да и човек који треба да преставља политичко јединство Србије салутира са три раширена прста. Тако да мене не чуде сви ови који се упињу у одбрани овог поздрава.

Има оно чувено, американци су оптерећени са комерцијалним, док се европљани оптерећију са традицијом.

Ми смо нека 10-а верзија свега овога. `90 година нам је био потребан поздрав који би требао да буде препознатљив (комерцијалан) и који треба да окупи масу (и код фамозног 5. октобра имамо исту појаву у виду стегнуте песнице која је по мом скромном мишљењу донекле потиснуо ова три прста) и он се базирао на искривљеној традицији односно на искривљеном тумачењу вере Православне.

Тако да је тај поздрав комбинација комерцијално (данас је то тобоже бренд Србије) и искривљеног традиционалног.

Немојте се оптећивати са овим стварима и одбаците тај поздрав! А елити Србије (политичари, спортисти...) би требало нешто објаснити да неби било нисмо знали.
 
Што се мене тиче, ово питање има и теолошку и символичку димензију.

Наме, подизањем три спојена прста ми сведочимо своју Веру у Свету Тројицу - Једнога Бога у три Ипостаси.

Раздвајањем три прста ми као да символички покушавамо да разоримо то нераздвојиво Јединство Оца и Сина и Светога Духа.

На послетку, тај поздрав је новотарија за нас Србе и као такав нема повеснога утемељења у нашему предању.
 
Sigurno ce biti tesko da se odricemo ovoga obicja, ali meni je jos ranije bilo smesno da se simbol sjedinjenog svetog trojstva , razdvaja, i pitao sam se zasto je tako, kad tako gubi smisao!
Inace, i ona Janica Kostelic, dabogda poginula sledeci put kad bude skijala, koja se hvali kako je ustasica, na slikama je dizala 3 prsta razdvojena!

Ja od sada dizem skupljena 3 prsta!

Jel neko zna od kada se koriste 3 skupljena prsta kod nas, jel samo od ustanaka ili jos ranije, posto na ikonama u svim crkvama sveci drze 3 spojena prsta, ako uopste imaju slobodne ruke!
 

Back
Top