ДА ЛИ СТЕ ЗА ТО ДА УПОТРЕБЉАВАТЕ СВОЈЕ ПИСМО У ПИСАЊУ??

ДА ЛИ ВОЛИТЕ КОРИСТИТИ ЋИРИЛИЦУ У ПИСАЊУ?

  • ДА

  • НЕ

  • ПОНЕКАД

  • НИКАД


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

strsljen_serb

Zainteresovan član
Poruka
301
Све државе које имају специфично писмо, тим писмом се и служе, пример су Грци, Кинези, Јапанци,Руси, Арапи и још други народи који не користе латиницу као писмо.Да ли би ми као Срби у Србији требало да на свим нивоима користимо јавно Ћирилицу, попут овде на форуму, у бирократији, на телевизији, на реклами итд...
пошто видим да се доста хрвата и муслимана појављује на овом форуму а теже им иде одговарати особама које пишу ћирилицу, ето нам лека од ових досадних термита!
 
a zasto je ime teme drukčije od pitanja u anketi??
keko_upit_sumnjiv-1.gif
keko_upit_sumnjiv-1.gif
 
Marqueaux:
Латиница је специфично писмо колико и ћирилица и свако друго.
Знаш некима ћирилица не одговара зато што неразму шта им се пише, а долази на такав сајт и форум где је већина становништва учила ћирилицу!! Видиш, ми смо ти Срби паметан народ знамо и ћирилицу и латиницу, а то што су хрвати глупи па натрабуњали само латиницу, а овде се жале како неразуму шта им пишемо, па стварно их неразумем шта уопште и траже на српском форуму?
 
То што они не знају да читају српску ћирилицу не значи да су глупи. А то што Срби имају два писма опет не значи да су паметни. Баш да видим како би читао словачку латиницу.....
А што се тиче њиховог захтева да им се пише латиницом, нико није дужан да то уради. А такође свако може да учествује на њиховим форумима и шта је проблем?
 
Marqueaux:
То што они не знају да читају српску ћирилицу не значи да су глупи. А то што Срби имају два писма опет не значи да су паметни. Баш да видим како би читао словачку латиницу.....
А што се тиче њиховог захтева да им се пише латиницом, нико није дужан да то уради. А такође свако може да учествује на њиховим форумима и шта је проблем?
Ма никакав проблем, већ проблем је што када одеш на словачком форуму пишеш словачком латиницом да би те разумели!!
 
Marqueaux:
Е па, за то су криви они који им врше транслитерацију, а не сами Хрвати.
Јесте, али реално је и исправно да пишеш оним писмом у чијој се земљи и налазиш да би те свако разумео! Јер ако ми у Хрватској требамо пистаи искључиво Латиничним писмом онда би они требли да овде пишу Ћирилицом!! Зар не?
 
Marqueaux:
Ја волим ћирилицу, али то нема никакве везе с радикалима, Хрватима итд....
Тема нема никакву политичку позадину, неговори о ниједној странки у србији или ван ње!! Ово је чисто образовне сврхе и поштовања свога писма! Овде се виде патриоте а не на бојном пољу пушкама и метлама!! Дакле поштуј своју традицију и ето онда си патриота, ако грци могу писати грчким можемо и ми српским-Ћирилица!
 
Све док су у Србији у употреби оба писма, никоме се не може забранити да користи неко од њих. На већини бугарских форума попијеш бан ако пишеш бугарски латиницом, али овде су оба писма у употреби и не можеш им ништа.
 
Marqueaux:
Све док су у Србији у употреби оба писма, никоме се не може забранити да користи неко од њих. На већини бугарских форума попијеш бан ако пишеш бугарски латиницом, али овде су оба писма у употреби и не можеш им ништа.
Видиш то се зове очување својег писма, и азто добијеш бан, док овде се незна ни ко пије а ни ко плаћа!!!
 
Marqueaux:
Све док су у Србији у употреби оба писма, никоме се не може забранити да користи неко од њих. На већини бугарских форума попијеш бан ако пишеш бугарски латиницом, али овде су оба писма у употреби и не можеш им ништа.
Нажалост нису у употреби два писма, јасно пише у уставу србије да је службено писмо Ћирилица, а не латиница, латиница је била док је било ЈУГЕ и тада се писмо звало СРПСКО-ХРВАТСКИ!
 
strsljen_serb:
Нажалост нису у употреби два писма, јасно пише у уставу србије да је службено писмо Ћирилица, а не латиница, латиница је била док је било ЈУГЕ и тада се писмо звало СРПСКО-ХРВАТСКИ!

Прво, језик се звао српскохрватски, а не писмо.

Друго, службена и јавна употреба нису исто.
 
Marqueaux:
Ако се законски уреди да је српска ћирилица једино српско писмо, и овде ће се добијати бан за латиницу. Али то се неће десити, тако да.....
Некажем да се на овом форуму мора десити за бан, а законски је већ записано, само боље прочитај устав!!! И шта пише под српски језик и писмо ћирилица су службени језик и писмо!!
 
У ствари, нема ни једног разлога, ни језичког, ни рационалног, чисто практичног за двописменост.

То јест - латиница нам уопште није потребна.

(Ипак су све оне приче о "богатству, разноврсности" и слично, у овом случају, писма, - само празне приче. Нетачне, другим речима.

А у неким случајевима служе као пуко замајавање, и параван за - потискивање ћирилице).

Е, сад, друга је ствар што се латиница толико овде "запатила", да ју је и тешко, и контрапродуктивно директно забрањивати.

Него, и за њено потискивање, па и лагано коначно избацивање, постоје други, суптилнији и делотворнији методи.

Али, слично као с турбофолком, за то нема ни воље, нити, напросто, оно што је нама велика, општа мана, довољно мара.

Другим речима - довољно свести, заправо, да се очува ћирилица.
 
П. С.
Управо је главна "квака" у тој - ЈАВНОЈ употреби писма.

Али, како рекох - директна забрана ми се чини - неизводљивом.

И, имам право да кажем - жао ми је због тога.

Али, свесна сам реалности.
 
Тешко да можеш овима то овјаснити!!! Њима је двојезично писмо уставно писмо, а заборавили људи да Југе нема, да је србија самостална држава, да се у њој говори српским језиком и да се пише Ћирилицом (националним писмом)!! Е да није Вука Карађића сада би писали на латиници као ови инквизитори у већини!! Незнам зашто бар наши срби на овом форуму негаје своје писмо попут хрвата своју латиницу?? Ајде ко ће да оде на ХР форум и почне писати ћирилицом, ајде сви смо некада заједно живели пре неколико година, научили су они до тада Ћирилицу!! Добићете моментални бан!!
 
strsljen_serb:
Некажем да се на овом форуму мора десити за бан, а законски је већ записано, само боље прочитај устав!!! И шта пише под српски језик и писмо ћирилица су службени језик и писмо!!
Службени, да, али, да поновим, не и ЈАВНИ.

(На жалост - да поновим и то).

Тако да на форумима свако има право да пише како жели.
 

Back
Top