Kako resetovati BIOS?

Izvadis bateriju (koja se nalazi na maticnoj ploci). Zatim uzmes neki metal i drzis jedno 5sec na metalu koji daje kontakt baterije sa maticnom (nalazi se u onom lezistu gde je bila baterija, ne mozes da omasis :) ) . Posle toga vratis bateriju i upalis komp. Zatim udjes u BIOS podesis vreme i datum i sta ti jos treba...

Ako nesto nije jasno... Pitaj ;)
 
Turelio:
Izvadis bateriju (koja se nalazi na maticnoj ploci). Zatim uzmes neki metal i drzis jedno 5sec na metalu koji daje kontakt baterije sa maticnom (nalazi se u onom lezistu gde je bila baterija, ne mozes da omasis :) ) . Posle toga vratis bateriju i upalis komp. Zatim udjes u BIOS podesis vreme i datum i sta ti jos treba...

Ako nesto nije jasno... Pitaj ;)
Šta reče? :shock:

@strajo: Treba koristiti CMOS reset jumper ( pročitaj uputstvo za ploču ) ili izvaditi bateriju.
 
dr_Bora:
Šta reče? :shock:

@strajo: Treba koristiti CMOS reset jumper ( pročitaj uputstvo za ploču ) ili izvaditi bateriju.
Naravno , ovo je pravi odgovor ako zna gde se nalaze CMOS jumperi i ima uputsvo za matičnu ploču , a ako nema dovoljno je da izvadi samo bateriju i vrati je natrag posle 30 -tak sekundi i biće ok.
 
Nekada ni baterija ne pomaže, imam ortaka koji ima MSI ploču i zaključao je bios, ali je naravno zaboravio šifru. I ja sam probao to sa baterijom, ali nije upalilo. Izvadio sam bateriju, čekao oko 1 min. i ponovo je ubacio i ništa. Onda sam pomislio da upalim komp bez baterije pa ce onda tako moći, ni to nije pomoglo. Pa sam onda pomislio da ga skroz isključim iz struje i posle 1 min upalim (sve ovo bez baterije), ni to nije pomoglo. Pa sam morao sa jumperima da se zezam i upalilo je iz prve. Dakle lepo ti nađi na netu "Manual" za matičnu i fino nađi jumpere i zameni ih kako treba. Ja sam našao na matičnoj stranici proizvođača PDF format sa slikama i uputstvom.
 
To sa resetovanjem biosa ne mora da znači da je dovoljno izvaditi bateriju na jedan minut,. Zavisi od kondenzatora koji napaja bios-jednostavno, ako je kondezator većeg kapaciteta, treba i nekoliko minuta da se isprazni. On i služi da bi serviser imao vremena da zameni bateriju, bez gubitka podešavanja. Inače, ako si sjebao procesor klokovanjem, ništa ti neće pomoći reset biosa.
 
zlajat:
To sa resetovanjem biosa ne mora da znači da je dovoljno izvaditi bateriju na jedan minut,. Zavisi od kondenzatora koji napaja bios-jednostavno, ako je kondezator većeg kapaciteta, treba i nekoliko minuta da se isprazni. On i služi da bi serviser imao vremena da zameni bateriju, bez gubitka podešavanja. Inače, ako si sjebao procesor klokovanjem, ništa ti neće pomoći reset biosa.
Zanimljivo... :roll:
 
zlajat:
To sa resetovanjem biosa ne mora da znači da je dovoljno izvaditi bateriju na jedan minut,. Zavisi od kondenzatora koji napaja bios-jednostavno, ako je kondezator većeg kapaciteta, treba i nekoliko minuta da se isprazni. On i služi da bi serviser imao vremena da zameni bateriju, bez gubitka podešavanja. Inače, ako si sjebao procesor klokovanjem, ništa ti neće pomoći reset biosa.

A jesi ti probao da izvadish bateriju koja napaja BIOS ? Ako je izvadish i na 10 sekundi gubish sva podeshavanja u BIOS-u.... :lol:
Znash ti koja je verovatnoca da cesh syebati PROCESOR ili Memoriju klokovanjem ako ne povecavash napon ? Skoro da je ravna NULI.... :lol:
Jedino mezesh sjebati procesor ako extremno povecash napon..... Kad se trazi max clock procesora za slikanje koriste se naponi vece 0.5 V od defaulta za procesor i nishta se nesyebe... :lol: Evo ima ovde jedan member koji drzi A64 Venice 3000+ na 2.8 GHz sa stock coolerom na naponu od 1.75 V vec godinu i po i procesor mu i dalje radi... :lol:
Mislim da je default za Venice 1.35 V....
DDR2 memorija koja radi na default 1.8 V moze se komotno terati na 2.0 V bez hladnjaka
a sa hladnjacima i na 2.2 V za svaki dan.... Sa vodenim hladjenjem josh vishe....
 
zlajat:
To sa resetovanjem biosa ne mora da znači da je dovoljno izvaditi bateriju na jedan minut,. Zavisi od kondenzatora koji napaja bios-jednostavno, ako je kondezator većeg kapaciteta, treba i nekoliko minuta da se isprazni. On i služi da bi serviser imao vremena da zameni bateriju, bez gubitka podešavanja. Inače, ako si sjebao procesor klokovanjem, ništa ti neće pomoći reset biosa.
El. kondenzatori služe za peglanje napona i za sprečavanje nastajanja posledica brujanja od ostalih električnih komponenata kako unutar računara i tako i od spoljnih elektromagnentnih talasa koji mogu da ometaju rad komponenata računara (ili bilo koju drugu električnu napravu kao tv radio itd. koji su osetljivi na elektromagnetne talase ), jedan kraj se el kondenzatora se kači na + pol a drugi na - pol električnog kola.
 

Back
Top