Ko su nasi preci???

Ko je u pravu?

  • Evolucionisti

  • Kreacionisti

  • Ni jedni ni drugi


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

san82

Zainteresovan član
Poruka
252
Imamo one koji vjeruju u Darvina:

model1.gif





Imamo one koji vjeruju u Boga:

model2.gif




A imamo i one koji vjeruju u nesto izmedju:

synthes.gif



Kakva su vasa razmisljanja?
 
a shta fali drugoj slici??? 8)

zar ti to da su kreacionisti naslednici bratoubica i incestuoznika nekako nije logichno???

moze eva da popuni one 2 praznine ;)

a posle
Noa i zena i 3 sina i 3 snajke

pa kako da nisu... kakvi jesu? 8)

(neshto me uvatilo da budem otrovan vecheras...)

p.s. @ taisa
ja cu pre da budem od onih "majmuna" koji ustvari nisu majmuni nego od kaina koji je rokunuo brata
pa kevu, al u drugom smislu

... a malo kasnije i onih perverzija oko Noa... 8)
 
Postanak coveka, samog zivota je velika tajna i to ljudi nikada ne mogu odgonetnuti do kraja; ni evolucionisti (iako evolucija dosta deluje logicno i ispravno), a ni oni sto na Bibliju gledaju kao na naucni prirucnik (a.k.a. kreacionisti).
Bibliju su pisali LJUDI i sasvim je normalno da tu bude preuvelicavanja i raznih mitova od drugih naroda. Ljudi su se mesali i ziveli po raznim mestima, preuzimali jezik, predanja... Nisu Jevreji ziveli pod staklenim zvonom, potpuno izolovani od tudjih uticaja, pa da donesu apsolutno novu nauku.
Biblija (Stari Zavet) je pre svega moralna knjiga u koju je satkana istorija (nesto je potvrdjeno, nesto je dosta sumnjivo) citavog Bliskog Istoka, a ne samo Izraela i Judeje (iako je akcenat na tim zemljama).
Da je bitno za nas da nepogresivo znamo kako je sve nastalo, Hristos bi to otkrio. A On se i ne osvrce na to, vec donosi svakom coveku ono najbitnije...ljubav, mir i nadu.
No, da odgovorim na pitanje-sta mislim kako smo nastali: ne znam.
 
Masine, koje treba da prebace gene do drugih masina. Pune straha usled dominacije razuma.
That`s we programmed to do.

Daj opusti se (yes, you), positiv think, why not, it`s nice.

Neistina kao uslov zivota.

It`s all just a brain. Hahahah "just".

Have a nice day..
 
All u need is love:
Postanak coveka, samog zivota je velika tajna i to ljudi nikada ne mogu odgonetnuti do kraja; ni evolucionisti (iako evolucija dosta deluje logicno i ispravno), a ni oni sto na Bibliju gledaju kao na naucni prirucnik

pazi, odmah mogu da ti kazem da evolucionisti NIKAD nece otkriti o postanju...iz prostog razloga sto se evolucija ne bavi postanje, vec razvitkom.
sa stanovista evolucije zivot je mogao nastati dejstvom tvorca, slucajnosti, greskom, masinom...kako god hoces...
 
All u need is love:
Postanak coveka, samog zivota je velika tajna i to ljudi nikada ne mogu odgonetnuti do kraja; ni evolucionisti (iako evolucija dosta deluje logicno i ispravno), a ni oni sto na Bibliju gledaju kao na naucni prirucnik (a.k.a. kreacionisti).
Bibliju su pisali LJUDI i sasvim je normalno da tu bude preuvelicavanja i raznih mitova od drugih naroda. Ljudi su se mesali i ziveli po raznim mestima, preuzimali jezik, predanja... Nisu Jevreji ziveli pod staklenim zvonom, potpuno izolovani od tudjih uticaja, pa da donesu apsolutno novu nauku.
Biblija (Stari Zavet) je pre svega moralna knjiga u koju je satkana istorija (nesto je potvrdjeno, nesto je dosta sumnjivo) citavog Bliskog Istoka, a ne samo Izraela i Judeje (iako je akcenat na tim zemljama).
Da je bitno za nas da nepogresivo znamo kako je sve nastalo, Hristos bi to otkrio. A On se i ne osvrce na to, vec donosi svakom coveku ono najbitnije...ljubav, mir i nadu.
No, da odgovorim na pitanje-sta mislim kako smo nastali: ne znam.

E a kako ti to znas? Mislim to da bi nam isus otkrio tajnu da je potrebno da je znamo, mozda on bas hoce da se mi mnogo mucimo i otkrijemo ;) ? Jel' on to negdje rekao?
A opet, sta ako isus uopste ne postoji? Ja se opet vracam na ono kako se sve vremenom mijenja, od vremena kad je bilo mnogobostvo pa su svi kontali da imamo mnogo bogova, pa onda neko provalio da je samo jedan bog pa mi i to prihvatili, pa se i podijelili jer su pojedinci svoga boga drugacije zamislili? Sta je garancija da se misljenje opet nece promijeniti?
A onda kad razmisljam, sta je bilo prije mnogobostva, nije ni bilo religije ni vjere? Znaci, od nekoga je to moralo poteci, neko je to prvi provalio...a nije logicno da je to isus pa smo zbog njega sve skapirali jer se religija javila prije njega...
E sad, zamisli dijete rodjeno totalno izolovano od vjere, religije itd. Znaci, da mu niko nista ne govori o bogu itd. Pa sama logika je da to dijete nece ni znati ma ni razmisljati o bogu jer cak ne zna za taj pojam uopste. Znaci li to da isus ne zeli da dijete bude vjernik ili je to sve plod necije maste? Jer to nije urodjeno u nama vec se stice, jer u suprotnom ne bismo ni imali ateiste.
A i ovo da svakom covjeku donosi mir, ljubav itd. nije tacno jer mnogo je na zalost ljudi bez mira, bez ljubavi a i bez ikakve nade...na zalost...
 
All u need is love:
Postanak coveka, samog zivota je velika tajna i to ljudi nikada ne mogu odgonetnuti do kraja; ni evolucionisti (iako evolucija dosta deluje logicno i ispravno), a ni oni sto na Bibliju gledaju kao na naucni prirucnik (a.k.a. kreacionisti).
Bibliju su pisali LJUDI i sasvim je normalno da tu bude preuvelicavanja i raznih mitova od drugih naroda. Ljudi su se mesali i ziveli po raznim mestima, preuzimali jezik, predanja... Nisu Jevreji ziveli pod staklenim zvonom, potpuno izolovani od tudjih uticaja, pa da donesu apsolutno novu nauku.
Biblija (Stari Zavet) je pre svega moralna knjiga u koju je satkana istorija (nesto je potvrdjeno, nesto je dosta sumnjivo) citavog Bliskog Istoka, a ne samo Izraela i Judeje (iako je akcenat na tim zemljama).
Da je bitno za nas da nepogresivo znamo kako je sve nastalo, Hristos bi to otkrio.
A On se i ne osvrce na to, vec donosi svakom coveku ono najbitnije...ljubav, mir i nadu.
No, da odgovorim na pitanje-sta mislim kako smo nastali: ne znam.
jes... neknja!

8) isus nishta nije otkrio
sektashio se malo
dok su ga razapeli
skinuli 3 sata kasnije

josif ga izlechio i kroz 3 dana ga prokrijumchario na istok....
istorija, dechache...

4 veka kasnije
julijan je lepo i javno spalio njegove zemne ostatke
zabelezio u letopis

i misteriozno poginuo 8)
u sred bitke dotcho odbegli rob i proburazio ga s ledja! 8) so tipical...


to su chinjenice

a vashe tripovanje je vashe tripovanje...
nishta vishe.
 
san82:
E a kako ti to znas? Mislim to da bi nam isus otkrio tajnu da je potrebno da je znamo, mozda on bas hoce da se mi mnogo mucimo i otkrijemo ;) ? Jel' on to negdje rekao?
A opet, sta ako isus uopste ne postoji? Ja se opet vracam na ono kako se sve vremenom mijenja, od vremena kad je bilo mnogobostvo pa su svi kontali da imamo mnogo bogova, pa onda neko provalio da je samo jedan bog pa mi i to prihvatili, pa se i podijelili jer su pojedinci svoga boga drugacije zamislili? Sta je garancija da se misljenje opet nece promijeniti?
A onda kad razmisljam, sta je bilo prije mnogobostva, nije ni bilo religije ni vjere? Znaci, od nekoga je to moralo poteci, neko je to prvi provalio...a nije logicno da je to isus pa smo zbog njega sve skapirali jer se religija javila prije njega...
E sad, zamisli dijete rodjeno totalno izolovano od vjere, religije itd. Znaci, da mu niko nista ne govori o bogu itd. Pa sama logika je da to dijete nece ni znati ma ni razmisljati o bogu jer cak ne zna za taj pojam uopste. Znaci li to da isus ne zeli da dijete bude vjernik ili je to sve plod necije maste? Jer to nije urodjeno u nama vec se stice, jer u suprotnom ne bismo ni imali ateiste.
A i ovo da svakom covjeku donosi mir, ljubav itd. nije tacno jer mnogo je na zalost ljudi bez mira, bez ljubavi a i bez ikakve nade...na zalost...

Na kraju se sve svodi na VJERU. Ili jesi ili nisi..lav. :)
A sto se tice izolovanog deteta od vere, religije...bez ikakvog pojma o bogu. Isto kao kad se covek rodi slep pa ne zna za pojam svetlosti. Ona postoji (za one koji vide) bez obzira sto je slepi ne vidi. Naravno, govorim sa stanovista vjernih.
 
crow:
jes... neknja!

8) isus nishta nije otkrio
sektashio se malo
dok su ga razapeli
skinuli 3 sata kasnije

josif ga izlechio i kroz 3 dana ga prokrijumchario na istok....
istorija, dechache...

4 veka kasnije
julijan je lepo i javno spalio njegove zemne ostatke
zabelezio u letopis

i misteriozno poginuo 8)
u sred bitke dotcho odbegli rob i proburazio ga s ledja! 8) so tipical...


to su chinjenice

a vashe tripovanje je vashe tripovanje...
nishta vishe.

Pih, a ja mislio... :roll:
 
All u need is love:
Na kraju se sve svodi na VJERU. Ili jesi ili nisi..lav. :)
A sto se tice izolovanog deteta od vere, religije...bez ikakvog pojma o bogu. Isto kao kad se covek rodi slep pa ne zna za pojam svetlosti. Ona postoji (za one koji vide) bez obzira sto je slepi ne vidi. Naravno, govorim sa stanovista vjernih.

E to ti je opet nova tema opet nesto jako diskutabilno...mislim to o slijepcima...otkud znas da svjetlost nije samo tvoja obicna imaginacija...kako znas da je svi dozivljvamo na isti nacin...da svi vidimo isto...i daltonisti vide ali samo u jednoj boji (valjda, kad se ne mozemo sporazumjeti) a mozda je svjetlost upravo to sto oni vide...mozda smo mi zaludjeni da znamo samo zato sto nas ima vise...kao i to sa dijetetom...
na kraju krajeva, razlicita su to dva pojma...jer ako nas bog stvori jednake, pa sto onom slijepom po rodjenju oduze vid...i zasto nas podijeli,pa jedni vjerujemo a drugi ne...
a opet jednog dana (vjerovatno ne za naseg vijeka) kad se jos nesto otkrije, neki drugi zivot negdje drugdje osim na zemlji, onda sve to pada u vodu...kao sto su mnoge stvari vec pale...
a neko onako potajno moje misljenje je da su mojsije, isus, muhamed itd. ako su ikada i postojali zaista najveci prevaranti pa mozda cak za sva vremena...
 
Ali u svakom slucaju, cijenim takva diskutabilna pitanja...jedno od boljih pitanja samo sto nije bas sve tako jednostavno...jer upravo da nema tih retorickih pitanja, vjera se ne bi tako dugo ni odrzala :-)
 
san82:
E to ti je opet nova tema opet nesto jako diskutabilno...mislim to o slijepcima...otkud znas da svjetlost nije samo tvoja obicna imaginacija...kako znas da je svi dozivljvamo na isti nacin...da svi vidimo isto...i daltonisti vide ali samo u jednoj boji (valjda, kad se ne mozemo sporazumjeti) a mozda je svjetlost upravo to sto oni vide...mozda smo mi zaludjeni da znamo samo zato sto nas ima vise...kao i to sa dijetetom...

Eeeee, pa zato sam i stavio u zagradi gore "(za one koji vide)". :-)
 
A ovo je takodje jos jedan argumenat koji isto volim (ja nemam neko iskristalisano misljenje pa volim da cujem sve i da postavljam pitanja, u sustini podrzavam sve sto ima dobar razlog da se podrzi). Koga ne mrzi da procita, u pitanju je opet retorika znaci ono i jeste i nije, neki razgovor izmedju studenata i profesora. Opet prilicno diskutabilno, ali interesantan ugao posmatranja.


"jedan je profesor na fakultetu izazvao studente pitanjem:"Da li je Bog stvorio sve sto postoji na zemlji?"
jedan student je hrabro odgovorio:"Da,stvorio je."
"Bog je sve stvorio?"-pitao je ponovo profesor.
"Da profesore."-ponovo je odgovorio student.
profesor je odgovorio:"Ako je Bog stvorio bas sve na zemlji,onda je on stvorio takodje i zlo,jer zlo postoji,i sudeci prema pravilu-da nasa djela govore ko smo mi-Bog je zao."
student je nakon tog odgovora zacutao.
profesor je bio zadovoljan samim sobom i hvalio se studentima kako je vrlo jednostavno dokazao da je hriscanstvo samo jedna mit.

Jedan drugi student podigao je ruku i rekao:"Mogu li vas ja nesto pitati profesore?"
"Naravno"-rekao je profesor.
student se ustao i rekao:"Postoji li hladnoca,profesore?"
profesor je odgovorio:"Kakvo pitanje.Naravno da postoji.Tebi nikada nije bilo hladno?"
mladic je odgovorio:"Cinjenica je da hladnoca ne postoji.Prema zakonu fizike,ono sto mi smatramo hladnocom-zapravo je nedostatak topline.Predmeti ili ziva bica se mogu proucavati kad imaju ili prenose energiju,a toplina je ono sto cini da tijelo ili materija prenose energiju.Apsolutna nula(-460 stepeni f) je potpuno odsustvo topline,materija postaje inertna i nesposobna za bilo kakvu reakciju na toj temperaturi.Hladnoca ne postoji,mi smo stvorili tu rijec da opisemo kako se osjecamo kad nemamo-topline."

student je nastavio:"Profesore,postoji li tama?"
profesor je odgovorio:"Naravno da postoji."
student je odgovorio:"Jos jednom ste pogrijesili.Tama je zapravo-nedostatak svijetla.Svijetlo mozete proucavati,ali tamu ne.Tacnije,mozemo koristiti Newtonovu prizmu da razbijemo bijelo svijetlo i proucimo razlicite valne dubine svake boje.Ne mozemo izmjeriti mrak.Zrak svijetla moze se probiti u svijet tame i osvijetliti ga.Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor taman?Ono sto mozete izmjeriti je kolicina svijetla koje je prisutno.Nije li to tacno?Tama je termin koji je covjek izmislio da bi pokazao sto se dogadja kada nije prisutno svijetlo."

konacno,mladi covjek je upitao:"Profesore,postoji li zlo?"
sad vec pomalo nesiguran,profesor je odgovorio:"Naravno,kao sto sam vec rekao.Vidimo ga svaki dan-u primjerima covjekovog nehumanog ponasanja.U masi kriminala i nasilja u svijetu.To je cvrst dokaz postojanja zla."
na to je student odgovorio:"Zlo ne postoji,profesore.Ili barem ne postoji samo za sebe.Zlo je jednostavno-odsustvo Boga.To je kao tama i hladnoca-rijec koju je covjek stvorio da bi opisao odsustvo Boga.Bog nije stvorio zlo.Zlo nije kao vjera,ili kao ljubav koje postoje kao sto postoje toplina i svijetlost.zlo je ono sto nastaje kad covjek nema Bozije ljubavi u svom srcu.To je kao hladnoca koja nastupa kada nema topline,ili tama koja nastaje kada nema svijetla."
profesor ga je cutke posmatrao.
mladicevo ime je bilo-Albert Einstein."
 
Ovaj predhodni tekst mi se sviđa ali i Einstein je pogriješio jer ovo što je izgovorio je relativno!!!
Isto tako se može reći i za riječi Svijetlost,Ljubav ili Zlo jer su sve to riječi da bi se opisalo stanje stvari a izmišljene su od čovijeka!!!

Za pojašnjenje mog glasanja ni jedni ni drugi pogledajte novi tekst u KOLIKO SMO MI NAPREDNA CIVILIZACIJA!!
 
ovde ima logichka greshka 8)
san82:
konacno,mladi covjek je upitao:"Profesore,postoji li zlo?"
sad vec pomalo nesiguran,profesor je odgovorio:"Naravno,kao sto sam vec rekao.Vidimo ga svaki dan-u primjerima covjekovog nehumanog ponasanja.U masi kriminala i nasilja u svijetu.To je cvrst dokaz postojanja zla."
na to je student odgovorio:"Zlo ne postoji,profesore.Ili barem ne postoji samo za sebe.Zlo je jednostavno-odsustvo Boga.To je kao tama i hladnoca-rijec koju je covjek stvorio da bi opisao odsustvo Boga.Bog nije stvorio zlo.Zlo nije kao vjera,ili kao ljubav koje postoje kao sto postoje toplina i svijetlost.zlo je ono sto nastaje kad covjek nema Bozije ljubavi u svom srcu.To je kao hladnoca koja nastupa kada nema topline,ili tama koja nastaje kada nema svijetla."
profesor ga je cutke posmatrao.
mladicevo ime je bilo-Albert Einstein."

"Zlo ne postoji,profesore.Ili barem ne postoji samo za sebe.Zlo je jednostavno-odsustvo Boga.

po analogiji
zlo je odsustvo dobra


a bog jednostavno ne moze da bude odsutan ;)

a za vernike, jedno malo razocharenje

Isus je za najpoznatijeg svetskog plagijatora bio samo lazni prorok 8)
 
crow:
ovde ima logichka greshka 8)


"Zlo ne postoji,profesore.Ili barem ne postoji samo za sebe.Zlo je jednostavno-odsustvo Boga.

po analogiji
zlo je odsustvo dobra


a bog jednostavno ne moze da bude odsutan ;)

a za vernike, jedno malo razocharenje

Isus je za najpoznatijeg svetskog plagijatora bio samo lazni prorok 8)


To je tacno, ali vjernici tvrde da bog je dobro, odnosno da su te dvije rijeci sinonimi...pa ajde da i to prihvatimo...ali diskutabilna je onda ta sveprisutnost boga odnosno njegova odsutnost...

E sad ono sto mene iritira jesu nekakvi dijalozi, price itd. iz kojih se izvlace pouke a opet bez nekakvih argumenata i dokaza. Evo ja cu navesti nekoliko, pa opet koga ne mrzi neka procita. Ali cak iako vas mrzi, interesantno je...



Čovjek je otisao u brijačnicu da ošiša svoju kosu i skrati bradu kao i obično. Počeo je pričati sa berberom koji ga je zabrinuo. Pričali su o mnogim stvarima i raznim temama. Iznenada dotakli su temu o Bogu.

Berber je rekao: “Pogledaj čovječe, ja ne vjerujem da bog postoji kao što si ti to rekao. “Začto si to rekao?“- upitao je čovjek.

„Pa to je tako jednostavno samo moraš izaći na ulicu da shvatiš da Bog ne postoji. Reci mi da Bog postoji da li bi bilo toliko bolesnih ljudi? Da li bi bilo napuštene djece? Da Bog postoji, ne bi bilo patnje i boli. Ja ne mogu zamisliti boga koji dopušta ove stvari.“ Čovjek je zašutio jedno vrijeme misleći se, ali nije želio odgovoriti bez argumenata.

Berber je završio svoj posao, i čovjek je izašao iz brijačnice. Ubrzo nakon što je izašao iz brijačnice ugledao je čovjeka sa dugom kosom i zapuštenom bradom (izgledao je sav neuredan).

Onda je čovjek ponovo ušao u brijačnicu i rekao je berberu: “Znaš šta? Beberi ne postoje: „Kako ne postoje?“- upitao je berber. „Ne!„-čovjek je uzvikuo. „Oni ne postoje, jer da postoje ne bi bilo ljudi nesređenih, kao što je onaj na ulici: „Ah, berberi postoje samo što ljudi ne dolaze nama.“ „Tačno!”- potvrdio je čovjek.

„To je poenta. Bog postoji, samo što ljudi ne vjeruju u Njega, i ne klanjaju Mu se, i zato je toliko boli i patnje na svijetu.”


Ili nesto slicno:

Raspravljali se lekar i kosmonaut o postojanju Boga. Kosmonaut rece lekaru, koji je inace bio hirurg neurologije; "Mnogo puta sam leteo u svemir, ali na nebu nikad nisam video ni jednog andjela." Lekar mu odgovori: "I ja sam nebrojeno puta operisao mnoge pametne umove, pa nikad nisam video ni jednu misao:"

itd. itd. itd.


I tako se ove price mogu vezati u nedogled, kao i ona prica o slijepcu tako ima i mnogo drugih...ali ono sto iritira u svemu jeste da nijedna ta prica, anegdota ili sta li vec ne daje nijedan cvrst argumenat nego samo pretpostavke...e sad, mnogi su vidjeli svjetlost, mnogi imaju misli, mnogi su vidjeli berbere itd. ali boga jos niko...a za mene licno je to isto kao kad bih ja pricala o nevidljivim kozama, divljim svinjama, vanzemaljcima ili bilo cemu drugome sto covjeku moze da padne na pamet...pa opet, samo zato sto neko ne vjeruje u nevidljive koze, ne znaci da ih nema...a opet je to relevantnije prici o bogu jer niko nije vidio boga a nije ni nevidljive koze a kao sto rekoh npr. berbera su vidjeli mnogi...
ja se izvinjavam ako je ovo sa kozama malo pregrubo ali mi nekako to prvo palo na pamet:lol:
 
ovo je primer pogresne analogije, te stvari se jednostavno ne mogu porediti, iz prostog razloga sto taj nije svemocan kao bog.

a nijedan vernik sto tvrdi da bog postoji, da bog upravlja i bog nadgleda nije odgovorio na pitanje "gde je bio bog u ausvicu ili dahauu"....i ne samo to nego na milion drugih pitanja...
 
:evil: ko kaze da ne postoje nevidljive koze???

zamisli shta mi se desilo... jedan drug kaze gledo neku epizodu morbidnog mu crtanog filma
a prichali neshto o onoj novoj emisliji na b92 o Varvarima starog veka
pa bilo u kontekstu

i kaze: Sede u Stounhendzu neki izmishljeni likovi, neki Shii il shta vec i bude onog Charobnjaka... onog be iz legendu o Arturu...

:evil: "izmishljeni"!? HA!

zezam se...

vidish
ona analogija ne stoji

jer bog nije ekvivalent dobru

Bog je Bog
da je to isto
ne bi postojale 2 rechi

i dalje tvrdim da je chisto bogohuljenje od strane kvazihriscana kad Bogu daju ljudske osobine! 8) al to je vec njihov problem

ovo sa berberinom je josh zeshci sofizam :D

pa svi ti, kako da kazem, ubogi ljudi su mnogo vishe u svim vernichkim tripovima nego ovi koji su imali vishe srece

pa su i dalje ubogi, a ovi drugi zdravi... :(

a,recimo, imash milion i 1 zlikovca koji po toj analogiji ne da nisu prihvatili dobro kao izbor
vec.... :evil:

pa su em puni kinte
em na vlasti

em nastavljaju sa "odsustvom dobra"


mani se smarash takvim prichicama
nema nicheg pouchnog u njima
(mozda bi i bilo kad bi makar osnove logike sofisti ugradili u njih...)
nisu one pisane za tebe, obera, boginju, shakala, mene...

imaju one publiku 8)
 
san82:
A zasto ima tako puno onih koji vide svjetlost, a onih koji vide boga nema?
Rodjeni, nema ih zato sto svet postaje sve vise zao i sebican. Takvim ljudima zivi Bog ni ne treba (cak ni pojam o Bogu).
Nije Bog neko bice koje sedi negde na prestolu i prikaze se nekome s vremena na vreme samo zato da bi dokazao da postoji.
On (ali i zlo) je u nama samima..ali suvise je buke oko nas da bi obratili paznju i na nas same. Nemamo mira niti spokoja uopste. Polako...bice sve u redu.
Najgore je kad su ljudi indiferentni prema svemu tome. Neka i tragaju, neka i ne nadju odgovora. Covek se bori i ne odustaje. To je vazno.
No, odaljismo se od teme totalno. :razz:
 

Back
Top