Z-4 osvrt

Dе Sisti

Stara legenda
Poruka
79.247
za one koji ne znaju, Z4 plan je predvidjao siroku autonomiju za 11 opstina u kojima su pre rata srbi imali vecinu...

temu sam pokrenuo upravo zbog mape, posto ne znam koliko je ona poznata
Z-4_plan.JPG
 
jako dobra tema
ajde da pokušam redom, a sa željom da isključim onu floskulu "lako posle bitke biti general"
ono što su mane, jeste da Krajina nije teritorijalno povezana i da se isključuju oblasti zapadna Slavonija, istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srem i da je reč o teritorijalnoj, ne personalnoj autonomiji.
Ono što je sigurno, da su ovlašćenja i prava koja bi postojala u Krajini za Srbe bila ogromna i još uvek manja nego što se od strane ove države garantuje Albancima i KiM.
Takođe bi bilo vrlo verovatno da bi ta područja ekonomski bila u očajnom stanju, možda čak takvom da bi se ljudi kolektivno iseljavali u 3. zemlje.
Sa druge strane, opšte je poznato da se neko rešenje moralo pronaći, da nije bilo sluha ni slaganja u Evropi i Svetu da Krajina kao država opstane, ujedini se sa Srpskom i Srbijom i bilo šta takvo; Krajina nije imala ni vojno, ni ekonomski, ni politički šanse da se odupre Hrvatskoj i jasno da u tim sukobima nema šta da traži.
Beograd (Milošević) nije više mario za Krajinu jer je igra bila gotova, a očigledno je plan bio podela BIH i stvaranje Velike Hrvatske i Velike Srbije.
Plan nije dobar, ali su posledice neprihvatanja katastrofalne.
 
1) razumem zasto su krajisnici odbacili plan u januaru 95... drzali su mnogo vise teritorija
2) autonomija po z4 je u nekim segmentima veca od onoga sto je dobila RS u dejtonu
3) po meni, najbolje resenje je bila mirna reintegracija celokupne RSK u hrvatsku i personalna autonomija za sve srbe u hr (po modelu istocne slavonije i baranje), a nikakve teritorijalne autonomije.... zasto? zato sto je van granica RSK zivelo gotovo isto toliko srba kao i u RSK
 
Ovakav plan bi bio sasvim dobar da je bila ukljucena Istocna Slavonija, Baranja i Srem.

E sad, Srbi nisu mogli da dobiju tako velikodusan (ili realan?) predlog jednostavno zato sto nisu imali podrsku iz Beograda. Da je Srbija jasno rekla da ce vojno intervenisati u slucaju vece akcije HV-a, Hrvatska bi bila mnogo vise raspolozena da pregovara.
 
da, odbacili plan glatko u januaru, ali ga potisaše sve u šesnaest 03.08.1995. u predvečerje "Oluje"
i tada su držali mnogo više teritorije, nego što nudi Z4, ali je tada bilo jasno ono što im je moralo biti jasno i u januaru, sa Hrvatima vojnički nemaju šanse, Srbija neće nikako pomoći, Karadžić je digao ruke od Krajine za naftu i devize.
Z4 jeste mnogo veći od prava Srpske, ali je smešan za ovo što mi nudimo Kosmetu.
Što se tiče personalne autonomije, ljudi se ipak prijatnije osećaju u teritorijalnoj, bar tako mislim, a u ostatku Hr i nije više ostalo tako mnogo Srba kao u Krajini, 1991. su mnogi otišli u Srbiju, Svet ili Krajinu.
 
Zato Albanci i republike bivse YU, plus EU, plus USA ,podrzavaju Ahtisarijev predlog sto se Kosova tice...Ima i izuzetaka kao sto je bilo i sa Z4.
Kada ce Srbija reci zbogom proslosti ? O tome narod odlucuje !!!
 
Yopa:
Ovakav plan bi bio sasvim dobar da je bila ukljucena Istocna Slavonija, Baranja i Srem.

E sad, Srbi nisu mogli da dobiju tako velikodusan (ili realan?) predlog jednostavno zato sto nisu imali podrsku iz Beograda. Da je Srbija jasno rekla da ce vojno intervenisati u slucaju vece akcije HV-a, Hrvatska bi bila mnogo vise raspolozena da pregovara.

nazalost tako je.... i pores svih internih dogovora na relaciji SM-FT... hrvati su zentali od moguce intervencije SRJ i sve do poslednjeg momenta, do napada na knin, nisu bili sigurni da li ce se SRJ umesati...

Ko se seca tih avgustovskih dana u srbiji zna da je udarna vest na dnevniku rts u 19h bila vrucina i vesti sa ade ciganlije... u ko zna kom minutu kasnije je pomenuta krajina...
 
Srbi su prihvatili plan Z4 na pregovorima u Zenevi. Dva dana kasnije Krajina je napadnuta. Toliko o iskrenosti Hrvatske i Zapada u pogledu tog plana. O njemu je iluzorno govoriti.
 
Max Hardcore:
Srbi su prihvatili plan Z4 na pregovorima u Zenevi. Dva dana kasnije Krajina je napadnuta. Toliko o iskrenosti Hrvatske i Zapada u pogledu tog plana. O njemu je iluzorno govoriti.

da, sto su ga sami izmjenili...a prije toga je postavljen ultimatum do kada moraju potpisati...nisu to ucinili...tek kad im je Gailbrajt rekao da je kasno, prihvacaju ..
 
De_Sisti:
1) razumem zasto su krajisnici odbacili plan u januaru 95... drzali su mnogo vise teritorija
2) autonomija po z4 je u nekim segmentima veca od onoga sto je dobila RS u dejtonu
3) po meni, najbolje resenje je bila mirna reintegracija celokupne RSK u hrvatsku i personalna autonomija za sve srbe u hr (po modelu istocne slavonije i baranje), a nikakve teritorijalne autonomije.... zasto? zato sto je van granica RSK zivelo gotovo isto toliko srba kao i u RSK

s ovim bih mogla da se slozim..., dapace, izvan granica te nepostojece zivjelo je vise Srba
 
filatelista:
jako dobra tema
ajde da pokušam redom, a sa željom da isključim onu floskulu "lako posle bitke biti general"
ono što su mane, jeste da Krajina nije teritorijalno povezana i da se isključuju oblasti zapadna Slavonija, istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srem i da je reč o teritorijalnoj, ne personalnoj autonomiji.
Ono što je sigurno, da su ovlašćenja i prava koja bi postojala u Krajini za Srbe bila ogromna i još uvek manja nego što se od strane ove države garantuje Albancima i KiM.
Takođe bi bilo vrlo verovatno da bi ta područja ekonomski bila u očajnom stanju, možda čak takvom da bi se ljudi kolektivno iseljavali u 3. zemlje.
Sa druge strane, opšte je poznato da se neko rešenje moralo pronaći, da nije bilo sluha ni slaganja u Evropi i Svetu da Krajina kao država opstane, ujedini se sa Srpskom i Srbijom i bilo šta takvo; Krajina nije imala ni vojno, ni ekonomski, ni politički šanse da se odupre Hrvatskoj i jasno da u tim sukobima nema šta da traži.Beograd (Milošević) nije više mario za Krajinu jer je igra bila gotova, a očigledno je plan bio podela BIH i stvaranje Velike Hrvatske i Velike Srbije.
Plan nije dobar, ali su posledice neprihvatanja katastrofalne.

znas i sam da je to i bio plan...jos dok su osnovate "zajednice opcina Knin i Donji Lapac" potpisan je prelimenarni ugovor o spajanju odnosno povezivanju sa opcinama tzv, bosanske krajine,,
mislim da taj plan, kojeg je Tudman prihvatio sa mukom u zelucu, bio dobar , kao osnova za dalje pregovore..
 
Filip Svarm, urednik serijala "Jedinica" :

"Poslednji predsednik Vlade Republike Srpske Krajine Milan Babić bio je blijed kao kreč na stepenicama američke ambasade u Beogradu, kasnog popodneva 3. avgusta 1995. Ambasador SAD u Zagrebu Piter Galbrajt stajao je s oborenim pogledom. Kada je na njegovu inicijativu tog dana u Beogradu Babić prihvatio "osnovu modificiranog i popravljenog plana Z-4", američki je diplomat izjavio da "više nema razloga za rat", da bi, nešto kasnije, rekao da nije siguran kako više itko može zaustaviti hrvatske trupe. Stigle su, u međuvremenu, vjesti iz Ženeve: hrvatska je pregovaračka delegacija objavila da pregovore sa krajiškim timom pod modeliranjem kopredsednika Konferencije o bivšoj Jugoslaviji, Torvalda Stoltenberga, smatra okončanim. Kako je tada izgledao i što je o svemu ovome mislio Slobodan Milošević, čini se da se ne zna ni danas; Babić ga je bezuspješno pokušao umoliti da makar saopćenjem podrži njegov dogovor sa Galbrajtom"
 
De_Sisti:
nazalost tako je.... i pores svih internih dogovora na relaciji SM-FT... hrvati su zentali od moguce intervencije SRJ i sve do poslednjeg momenta, do napada na knin, nisu bili sigurni da li ce se SRJ umesati...

Ko se seca tih avgustovskih dana u srbiji zna da je udarna vest na dnevniku rts u 19h bila vrucina i vesti sa ade ciganlije... u ko zna kom minutu kasnije je pomenuta krajina...

do posljednjeg trenutka se nije znalo hoce li se Srbija umijesati (zato ono o dogovoru mi bas ne pije vodu), ali da se umijesala bio bi to sveopci pokolj ciji ishod i nije bas siguran...nevjerujem da bi Srbija tek-tako, dok si rekao britva, pregazili Hrvatsku 95...i sumnjam da bi po Srbiji se mogla provesti masovna mobilizacija..
 
slavonija:
do posljednjeg trenutka se nije znalo hoce li se Srbija umijesati (zato ono o dogovoru mi bas ne pije vodu), ali da se umijesala bio bi to sveopci pokolj ciji ishod i nije bas siguran...nevjerujem da bi Srbija tek-tako, dok si rekao britva, pregazili Hrvatsku 95...i sumnjam da bi po Srbiji se mogla provesti masovna mobilizacija..

Ne bi, niti bi to bio plan. Ali bi sigurno mogla da povrati ono sto je HV zauzela u Oluji i da to posle odbrani.
 
filatelista:
ili se Hrvatska ne bi ni odvažila za vojnu akciju...
U svakom slucaju bolja varijanta.

slavonija:
neznam, nisam neki vojni strucnjak, ali to mi se cini mogucnijim.nego ono sto mnogi ovdje tvrde da bi u roku tren bila pregazena cijela Hrvatska..
To su vec price za malu decu. Hrvatska je u to vreme imala sasvim respektabilnu vojsku, barem za ovo podneblje. Cak mislim da je prosecni hrvatski vojnik bio bolje obucen od prosecnog SRJ regruta. Ali je SRJ imala arsenal tenkova, aviona i ostalih dzidzabidza sasvim dovoljan da se zauzme podrucije Krajine i da se to posle zadrzi.
 
Yopa:
U svakom slucaju bolja varijanta.


To su vec price za malu decu. Hrvatska je u to vreme imala sasvim respektabilnu vojsku, barem za ovo podneblje. Cak mislim da je prosecni hrvatski vojnik bio bolje obucen od prosecnog SRJ regruta. Ali je SRJ imala arsenal tenkova, aviona i ostalih dzidzabidza sasvim dovoljan da se zauzme podrucije Krajine i da se to posle zadrzi.
ali da se to desilo Sloba vise nebi mogao da povlači kartu Srpske neupletenosti u ratove.
A krvi bi bilo u potocima što sigurno nikom nebi išlo u prilog.
O tome tko bi tada pobijedio je glupo raspravljat jer to nitko nemoze znati. prije bi pogodili brojeve lota nego ishod te bitke koja se hvala Bogu nije desila.
 

Back
Top