Nemanjici i prilike u njihovo doba

crni lepotan

Elita
Poruka
21.392
pretrazivao sam podforum i nisam nasao temu o njima
to je ipak 200 godina nase istorije
mozda je tema preobimna, odnosno ima mnogo toga o cemu vredi raspravljati

Za pocetak nabrajanje (ovo radim napamet mozda bude neka grska)
veliki zupan Stefan Nemanja (1167-1196)
veliki zupan i kralj Stefan Prvovencani (1196-1228)
kralj Radoslav (Radislav) (1228-1233)
kralj Stefan Vladislav (1233-1243)
kralj Stefan Uros I (1243-1276)
kralj Stefan Dragutin (1276-1282), posle je bio kralj, vladar u severnom delu Srbije, Usori itd
kralj Stefan Uros II Milutin (1282-1321)
kralj Stefan Uros III Decanski (1321-1331)
kralj i car Stefan Uros IV Dusan (1331-1355), diskutabilno je to da ga mozemo zvati carem
car Stefan Uros V (1355-1371)
 
istaknuti Nemanjici
Rastko, Sava, prvi srpski arhijepiskop
Vukan, kralj Zete, jedno vreme i veliki zupan kad je zbacio brata
Sava II arhijepiskop, cetvrti sin Stefana prvovencanog

Nadam se da cete ovoj temi prici bez uplitanja politike i bez ruznih reci
P.S. onog Nicifora sam stavio na ignor (teme su mnogo preglednije) pa ako se ovde pojavi molim vas nemojte da ga citirate
 
crni lepotan:
pretrazivao sam podforum i nisam nasao temu o njima
to je ipak 200 godina nase istorije
mozda je tema preobimna, odnosno ima mnogo toga o cemu vredi raspravljati

Za pocetak nabrajanje (ovo radim napamet mozda bude neka grska)
veliki zupan Stefan Nemanja (1166-1196)
veliki zupan i kralj Stefan Prvovencani (1196-1228)
kralj Radoslav (Radislav) (1228-1234)
kralj Stefan Vladislav (1234-1243)
kralj Stefan Uros I (1243-1276)
kralj Stefan Dragutin (1276-1282), posle je bio kralj, vladar u severnom delu Srbije, Usori itd
kralj Stefan Uros II Milutin (1282-1321)
kralj Stefan Uros III Decanski (1321-1331)
kralj i car Stefan Uros IV Dusan (1331-1355), diskutabilno je to da ga mozemo zvati carem
car Stefan Uros V (1355-1371)

Mala ispravka u godinama... ;)
 
Zavida

O Zavidi se jako malo zna. Iz izvora se zaključuje da je bio u srodstvu sa porodicom raških velkih župana i zetskom dinastijom. U nemirnim okolnostima prve polovine XII veka izbegao je sa porodicom u Zetu gde mu se rodio sin Nemanja oko 1112/13 godine. Zabunu unosi spis Marva Orbina "Il regno degli Slavi", izdat 1601. u kome se kaže da je Nemanjin otac bio župan Desa. Medjutim, u ktitorskom natpisu kneza Miroslava Humskog na svojoj zadužbini, crkvi Svetog Petra i Pavla u Bijelom Polju, sastavljenom izmedu 1170. i 1190. godine, dakle, zvanicnom dokumentu i izvoru prvog reda, Miroslav, Nemanjin brat, nazvan je Zavidinim sinom. Kao Stefan Zavida, on se navodi i u jednom zadarskom aktu, o čemu je pisao poljski istoričar Jan Lešni 1989. godine
 
AKHENATON:
Zavida

O Zavidi se jako malo zna. Iz izvora se zaključuje da je bio u srodstvu sa porodicom raških velkih župana i zetskom dinastijom. U nemirnim okolnostima prve polovine XII veka izbegao je sa porodicom u Zetu gde mu se rodio sin Nemanja oko 1112/13 godine. Zabunu unosi spis Marva Orbina "Il regno degli Slavi", izdat 1601. u kome se kaže da je Nemanjin otac bio župan Desa. Medjutim, u ktitorskom natpisu kneza Miroslava Humskog na svojoj zadužbini, crkvi Svetog Petra i Pavla u Bijelom Polju, sastavljenom izmedu 1170. i 1190. godine, dakle, zvanicnom dokumentu i izvoru prvog reda, Miroslav, Nemanjin brat, nazvan je Zavidinim sinom. Kao Stefan Zavida, on se navodi i u jednom zadarskom aktu, o čemu je pisao poljski istoričar Jan Lešni 1989. godine

hvala Egipcanine :-P
a jel znate onu pricu o tome kako je Nemanja dosao na vlast, zatvaranje u neku pecinu pa njegovo begstvo, pa ga narod prihvata itd...
jel se zna sta o tome, kako je to u stvari bilo? koliko znam Tihomir je bio u naklonosti cara Manojla I, kako to da ovaj nije malo zesce intervenisao
 
Nićifor II Foka:
Kako sam čitao, neki savremeni istoričari kažu da je taj Miroslav bio VAZAL, a ne brat Nemanjin.

Da to je provala nekih hrvatskih i bosanskih “istoričara” poput Seretića i Rotkvice, koji uglavnom ništa ne čitaju, ili ako čitaju, to rade polovično, a glume ozbiljne istraživače....a zapravo samo gledaju gde i kako da zloupotrebe istoriju u političke i kakve već svrhe....Zaboga Humom da vlada srpski knez....A ne, to ne može biti...:roll: :roll: roll:
 
Nićifor II Foka:
Mislim da se ljudi vode prema dokumentima iz arhiva venecijanskih, vatikanskih ...
I te tvrdnje sam citao od doktora istorijskih nauka.

Auu, jaka garancija...I Nada Klaić je bila doktor istorijskih nauka, al je lagala celoga života, i to vrlo vešto zahvaljući ogromnom znanju.. ...Da znanje koje je posedovala nije iskoristila u političke svrhe već za nauku, danas bi je smatrali verovatno najboljim istoričarem sa ovih prostora...Kad se setila da tako nije trebala da radi bilo je kasno...već je Bog došao po svoje....

Pa da, svi se oni pozivaju na dokumente i na kraju ispadne da to tu ne piše ili je smisao skroz drugačiji, ili drugi dokumenti dokazuju da je podatak drugačiji...Pa šta ja to tebi pričam, znaš ti dobro te metode, i sam pokušavaš da glumiš crnogorsku Nadu Klaić...al ti nešto slabo ide.
 
Ово сам нашао у једној кроници владара Европе средњег века;

Династија Немањића

1089 до 1122 Вукан велики жупан
1122 до 1136 Стефан Урош, Вуканов сим,
1136 до 1151 Стефан Немања први , вероватно Завида,
1151 до 1195 Стефан Немања, син Немање првог,
1195 до 1228 Стефан Првовенчани, син Стевана Немање,
1228 до 1234 Радослав, син Стефанов,
1234 до 1240 Владислав, брат Радослава, син Стефанов,
1240 до 1272 Стефан Урош први, син Стефана Првовенчаног,
1272 до 1275 Стефан Драгутин, син Стефана Уроша првог,
1275 до 1321 Стефан Урош други Милутин, брат Драгутинов,
1321 до 1333 Стефан Урош трећи Дечански, син Милутинов ( ванбрачни ),
1333 до 1355 Стефан Урош четврти, Душан син Стефана Дечанског,
1355 до 1371 Стефан Урош пети,нејаки, син Стефана Душана,

Династија Лазаревића

1372 до 1389 Лазар, син Прибца, унук Стефана Душана,
1389 до 1393 Милица, жена Лазара, унука Вуканова,
1393 до 1427 Стефан Лазаревић, син Лазаров,

Династија Бранковића

1389 до 1398 Вук Бранковић, син Бранка, севастократора
1398 до 1456 Ђурађ, син Вуков,
1457 до 1471 Стефан и Лазар, синови Ђурђеви,
1471 до 1485 Вук други Бранковић ( Змај Огњени ) син Гргура Б.
1485 до 1496 Ђурађ други Б.син Стефана Б.
1496 до 1502 Јован Бранковићм син Стефана Б.
 
interesu je me da li mozemo Dusana nazivati carem
koliko znam priznali su ga samo Bugari, Paleolozi koji su ostali bez vlasti, a Bosanci i Dubrovcani su ga nazivali carem kad su mu se obracali a drugima kad su pisali i dalje je bio kralj
da li je on imao pravi razlog da se krunise za cara?
kad se pogleda kako su ostale zemlje postajale carevine, nasi uslovi imaju najklimavije noge
 
dadel:
Vujadine !
Nesto me buni:
1372 do 1389 Lazar, sin Pribca, unuk Stefana Dusana.
Po tome je onda i Lazar od Nemanjica. Kaze se da nije posegao za prestolom plaseci se anateme pa ako je po ovim navodima nemanjic sta ima da se plasi ???

И мени је то пало у очи, зато сам то и поставио, као и оно о Немања први и Немања други, и Дечански ванбрачни син Милутинов, а има и још, полако све ће доћи на ред.
 
topmodelsica:
200 godina nase istorije a ovaj samo nabrojao imena, ha ha ha ha ha. Vazno je na primer da su Srbi za vreme Nemanjica, doneli u Srbiju, iz celog sveta, vrlo vazne ikone i svetinje, pa zato je opravdano kad se kaze da su Srbi Nebeski narod.

Па баш у тим именима има нешто што јуче није било, а за небески, сви народи су небески, само Срби повратници из комунизма сад то истичу, да би потврдили да су Срби.
 
crni lepotan:
interesu je me da li mozemo Dusana nazivati carem
koliko znam priznali su ga samo Bugari, Paleolozi koji su ostali bez vlasti, a Bosanci i Dubrovcani su ga nazivali carem kad su mu se obracali a drugima kad su pisali i dalje je bio kralj
da li je on imao pravi razlog da se krunise za cara?
kad se pogleda kako su ostale zemlje postajale carevine, nasi uslovi imaju najklimavije noge

Зашто, за време краља Душана било је три краља у његовој држави и он аутоматски добива право на царску круну, то је право искористио и Наполеон, вероватно по угледу на Душана, Душан себи створио патријаршију да се крунише за цара, а Наполеон довео Папу да гледа како он себи меће царску круну на главу. Сила Бога не моли а како су завршила обадва и њихове царевине можда то теби иде у корист.
 
crni lepotan:
interesu je me da li mozemo Dusana nazivati carem
koliko znam priznali su ga samo Bugari, Paleolozi koji su ostali bez vlasti, a Bosanci i Dubrovcani su ga nazivali carem kad su mu se obracali a drugima kad su pisali i dalje je bio kralj
da li je on imao pravi razlog da se krunise za cara?
kad se pogleda kako su ostale zemlje postajale carevine, nasi uslovi imaju najklimavije noge


Možemo da ga zovemo carem, zašto da ne, on je hteo da osvoji Carigrad i da preuzme titulu rimskih careva koju su nosili Paleolozi. Zapadna Evropa tokom celog srednjeg veka priznaje samo jednog cara, a to je car Svetog Rimskog Carstva, i niko drugi ne može biti car osim njega, zato je Dušan za njih samo kralj Srba i ništa više.
Inače, ideologija srednjeg veka je jako komplikovana stvar, po njoj samo jedno carstvo može da postoji, a to je - Rimsko.
 

Back
Top