Nemanjici i prilike u njihovo doba

vujadin:
Ово сам нашао у једној кроници владара Европе средњег века;

Династија Немањића

1089 до 1122 Вукан велики жупан
1122 до 1136 Стефан Урош, Вуканов сим,
1136 до 1151 Стефан Немања први , вероватно Завида,
1151 до 1195 Стефан Немања, син Немање првог,
1195 до 1228 Стефан Првовенчани, син Стевана Немање,
1228 до 1234 Радослав, син Стефанов,
1234 до 1240 Владислав, брат Радослава, син Стефанов,
1240 до 1272 Стефан Урош први, син Стефана Првовенчаног,
1272 до 1275 Стефан Драгутин, син Стефана Уроша првог,
1275 до 1321 Стефан Урош други Милутин, брат Драгутинов,
1321 до 1333 Стефан Урош трећи Дечански, син Милутинов ( ванбрачни ),
1333 до 1355 Стефан Урош четврти, Душан син Стефана Дечанског,
1355 до 1371 Стефан Урош пети,нејаки, син Стефана Душана,

Династија Лазаревића

1372 до 1389 Лазар, син Прибца, унук Стефана Душана,
1389 до 1393 Милица, жена Лазара, унука Вуканова,1393 до 1427 Стефан Лазаревић, син Лазаров,

Династија Бранковића

1389 до 1398 Вук Бранковић, син Бранка, севастократора
1398 до 1456 Ђурађ, син Вуков,
1457 до 1471 Стефан и Лазар, синови Ђурђеви,
1471 до 1485 Вук други Бранковић ( Змај Огњени ) син Гргура Б.
1485 до 1496 Ђурађ други Б.син Стефана Б.
1496 до 1502 Јован Бранковићм син Стефана Б.

U principu, godine su tačne, mada Lazar nije bio vladar cele Srbije, kao ni Vuk Branković, a posle 1459, Srbija više kao država ne postoji, pa ne znam na šta se odnose ove godine do 1502. Đurđevi potomci nisu imali državu da njome vladaju, jedino su upravljali svojim posedima u Ugarskoj, iako su, samo ukrasa i želje radi, nosili despotske titule.
 
pontifex maximus:
Možemo da ga zovemo carem, zašto da ne, on je hteo da osvoji Carigrad i da preuzme titulu rimskih careva koju su nosili Paleolozi. Zapadna Evropa tokom celog srednjeg veka priznaje samo jednog cara, a to je car Svetog Rimskog Carstva, i niko drugi ne može biti car osim njega, zato je Dušan za njih samo kralj Srba i ništa više.
Inače, ideologija srednjeg veka je jako komplikovana stvar, po njoj samo jedno carstvo može da postoji, a to je - Rimsko.

sve je pocelo od Konstantina Velikog prvog hriscanskog cara
pa se carsvto kasnije podelilo pa imamo dva cara
pa se moze reci da Karlo obnavlja Zapadno
pa Simeon na silu tera da mu Vizantijci daju titulu, ako se ne varam
pa se obnavlja Karlovo carstvo, da tako kazem
pa krstasi uzimaju Carigrad i osnivaju carstvo
pa onda dolazi nas Dusan, koji uzima titulu jer je uzeo Makedoniju, Epir i Tesaliju nekadasnje Vizntijske teritorije, i na krunisanju prisustvuje bugarski patrijarh i Ohridski arhijepiskop
nema potvrde ni od vizantijskog ni od nemackog cara, anatemu baca carigradski patrijarh
nesto mi je ovo nase najklimavije da uzmemo titulu na osnovu Epira i Tesalije
 
vujadin:
Зашто, за време краља Душана било је три краља у његовој држави и он аутоматски добива право на царску круну, то је право искористио и Наполеон, вероватно по угледу на Душана, Душан себи створио патријаршију да се крунише за цара, а Наполеон довео Папу да гледа како он себи меће царску круну на главу. Сила Бога не моли а како су завршила обадва и њихове царевине можда то теби иде у корист.

pojasni molim te, ovo za tri kralja
 
crni lepotan:
sve je pocelo od Konstantina Velikog prvog hriscanskog cara
pa se carsvto kasnije podelilo pa imamo dva cara
pa se moze reci da Karlo obnavlja Zapadno
pa Simeon na silu tera da mu Vizantijci daju titulu, ako se ne varam
pa se obnavlja Karlovo carstvo, da tako kazem
pa krstasi uzimaju Carigrad i osnivaju carstvo
pa onda dolazi nas Dusan, koji uzima titulu jer je uzeo Makedoniju, Epir i Tesaliju nekadasnje Vizntijske teritorije, i na krunisanju prisustvuje bugarski patrijarh i Ohridski arhijepiskop
nema potvrde ni od vizantijskog ni od nemackog cara, anatemu baca carigradski patrijarh
nesto mi je ovo nase najklimavije da uzmemo titulu na osnovu Epira i Tesalije

Da, ali u srednjem veku može postojati samo jedan car - car Rimskog carstva i svi vladari tome teže.(oni koji se krunišu za cara) Nema tu ništa nejasno. Ovo što je napisano je u suštini tačno.
 
crni lepotan:
pojasni molim te, ovo za tri kralja

Душан је још био краљ кад је дао сину Урошу титулу краља и Вукашин је био краљ у исто време, и у тој ситуацији један од њих има право да буде цар, да би се знало ко је старији по чину, цар није ништа друго него краљ краљева. Само патријарх или папа може да додељује круне, а диктатори се могу и сами додељивати разне чинове. Борба на западу је била између папине и царске круне, за примат а не између два цара. Недавно је у Европи било 5 царевина, и једно време су били сви родови, нема ту неких светских правила.
 
vujadin:
Душан је још био краљ кад је дао сину Урошу титулу краља и Вукашин је био краљ у исто време, и у тој ситуацији један од њих има право да буде цар, да би се знало ко је старији по чину, цар није ништа друго него краљ краљева. Само патријарх или папа може да додељује круне, а диктатори се могу и сами додељивати разне чинове. Борба на западу је била између папине и царске круне, за примат а не између два цара. Недавно је у Европи било 5 царевина, и једно време су били сви родови, нема ту неких светских правила.

Vukasin Mrnjavcevic i Uros nisu bili u isto vreme kraljevi
Vukasin je kralj od 64 ili 65 ako se ne varam
 
crni lepotan:
Vukasin Mrnjavcevic i Uros nisu bili u isto vreme kraljevi
Vukasin je kralj od 64 ili 65 ako se ne varam

Upravo tako... Dušan je po preuzimanju carske krune svom sinu dodelio kraljevski titulu, jednostavno zato, da bi se znalo ko će ga naslediti. Dodelio mu je i zemlju za upravljanje, pa su postojale carske i kraljevske zemlje, a Vukašinu je Uroš dodelio titulu kralja - savladara i time odredio njega za naslednika i njegove potomke. To što Vukašin nije nasledio carsku krunu i potpunu vlast je zato što je poginuo dva meseca pre Uroša u bici na Marici, a ubrzo je i dobar deo teritotije Srbije potpao pod vlast Turaka...................
 
Ту има нешто, али Вукашин се помиње краљем још за време када је био жупан и деспот да би се разликовао од брата који је такође био деспот, тачно није крунисани краљ, и иначе титула деспота је за пола чина виша од краља, и у том смислу треба тумачити титуле, а за деспота је био признат од Душана, а Урош га примио као сувладара, што може значити и краљ или деспот, због чега је Душан и морао да се издигне на виши положај да би могао управљати са свима. Оно о разлозима освајања Цариграда нема везе са титулама.
 
negde procith da je Evdokija prva zena Stefana Prvovencanog oterana iz razloga sto je bila neverna
verovatniji razlog je Teodorov poraz na Klokotnici, ali to ne znaci da ovo nije tacno
mozda je pitanje malo u stilu Sveta ali sta mislite da li je Radoslav bio Stefanov sin, pogotovo kad se u obzir uzme njegovo vladanje Srbijom, nesposobnost, covek se potpisuje sa Duka?
vise je cenio Ohridskog arhijepiskopa nego strica, dosta cudna persona
 
Евдокија неверна...ма неће бити само она...и за Првовенчаног су кружиле разне приче...

Отерао ју је са изговором неке болести,а разлог...па баш у то време се драматично мењају прилике на Балкану...више није било"ин"бити царски зет...
 
crni lepotan:
moja greska za Klokotnicu, ona je bila razlog za Radoslavov pad sa vlasti, a razlog za razvod sa Evdokiom je pad Carigrada
ali stvarno je sumnjivo to Radoslavovo potpisivanje kao Duka, da li se mozda dodvoravao tastu Teodoru?

Evdokija je oterana s velikožupanskog dvora 1200. ili 1201. dakle pre pada Carigrada. Ali jeste bio jedan od razloga taj što je Vizantija propadala, a uostalom bila je i preljubnica.(mislim Evdokija)
 
pa znaci moguce je da ovaj Radoslav nije bio Nemanjic

a sta mislite da li je Uros Nejaki bio Nemanjic, pazite ovako trebalo im je 4 godine da dobiju dete, dvor je bio u panici, trazila se i druga zena, on je bio svetao Dusan i Jelena crnpurasti
nije imao nista od oceve odlucnosti
mozda je bio usvojen
 
crni lepotan:
pa znaci moguce je da ovaj Radoslav nije bio Nemanjic

a sta mislite da li je Uros Nejaki bio Nemanjic, pazite ovako trebalo im je 4 godine da dobiju dete, dvor je bio u panici, trazila se i druga zena, on je bio svetao Dusan i Jelena crnpurasti
nije imao nista od oceve odlucnosti
mozda je bio usvojen

Odlično zapažanje....Zreo je za proveru DNK...Moja neka pretpostavka je da je Dušan taj koji nije mogao da ima decu, i da je Uroš sin Jelene i nekog drugog .....čak je verovatno da je Dušan znao da mu nije sin i da je on odabrao oca deteta (ako je onaj što mislim, mudar izbor, ali nije im se na kraju dalo da dete bude dostojan naslednik...:lol: )

Deluje neverovatno...ko scenario neke latino serije...:lol: ...:lol: ...:lol: ...al jedini dokaz je DNK analiza...koja naravno neće biti uradjena nikada...Mogu samo da nagadjam, kao sada...
 
tako sam i ja mislio
ali nekako je mnogo svetao da bi bio njen, mislim da je bio usvojen
ko ce ga znati, ali bilo bi interesantno kad bi se moglo napraviti DNK test


dal ko zna nesto o bugarskom caru Kalojanu mislim da se tako zvao, ja znam da je provalio u Srbiju za vreme Stefana Prvovencanog i da je mislim uzeo katolicanstvo, jel zna neko vnesto vise o njemu? ko mu je cale, keva, u kakvom je bi odnosu sa krstasima itd.
 
AKHENATON:
Odlično zapažanje....Zreo je za proveru DNK...Moja neka pretpostavka je da je Dušan taj koji nije mogao da ima decu, i da je Uroš sin Jelene i nekog drugog .....čak je verovatno da je Dušan znao da mu nije sin i da je on odabrao oca deteta (ako je onaj što mislim, mudar izbor, ali nije im se na kraju dalo da dete bude dostojan naslednik...:lol: )

Deluje neverovatno...ko scenario neke latino serije...:lol: ...:lol: ...:lol: ...al jedini dokaz je DNK analiza...koja naravno neće biti uradjena nikada...Mogu samo da nagadjam, kao sada...

Na koga sumnjas kao Urosevog oca...

Znas li da se u to vreme gotovo i nije postavljalo pitanje muske vec samo zenske plodnosti...

Zasto bi Dusan trazio najpre za zenu nemacku groficu a zatim dovodio muskarca svojoj zeni Jeleni u krevet...zar nije logicnije da je u grofici video buducu majku svoje dece...znaci da nije sumnjao u sebe vec u Jelenu...

Obavice se DNK analiza kad tad...ali je koliko sam razumeo,dosta sumnjivo da li su Urosevi zemni ostaci zaista Urosevi...
 
minos:
Na koga sumnjas kao Urosevog oca...

Znas li da se u to vreme gotovo i nije postavljalo pitanje muske vec samo zenske plodnosti...

Zasto bi Dusan trazio najpre za zenu nemacku groficu a zatim dovodio muskarca svojoj zeni Jeleni u krevet...zar nije logicnije da je u grofici video buducu majku svoje dece...znaci da nije sumnjao u sebe vec u Jelenu...

Obavice se DNK analiza kad tad...ali je koliko sam razumeo,dosta sumnjivo da li su Urosevi zemni ostaci zaista Urosevi...

Naravno da znam.....Dušan je bio jako ambiciozan što se tiče države i ostvarenja svog sna, znamo svi koji je...sve je tome podredio....na kraju i to, bar mislim (tj. gotovo sam siguran)...Nije njemu bilo u interesu da oženi tu nemačku princezu, nikako....Na kraju je došlo do te naizgled nemoguće opcije....:wink: A ko je tata..:wink:....DNK će kaže, ako je bude, mada sumnjam...:D
 
Mislim da su vece sanse da je neki konjusar tata od tog velmoze koji se tebi vrti po glavi...

A to koji je bio njegov cilj...zvuci dosta logicno,ali ne zaboravi trenutke u kojima se Dusan gotovo odrice svega sto je planirao i gradio dotle...mi ga dosta idealizujemo,ali bio je covek kao i svako drugi,seti se trenutaka kada ga je obuzimao strah i"potapalo nistavilo"zemaljskog zivota...

Da ne mislis na Grcinica?
 
minos:
Mislim da su vece sanse da je neki konjusar tata od tog velmoze koji se tebi vrti po glavi...

A to koji je bio njegov cilj...zvuci dosta logicno,ali ne zaboravi trenutke u kojima se Dusan gotovo odrice svega sto je planirao i gradio dotle...mi ga dosta idealizujemo,ali bio je covek kao i svako drugi,seti se trenutaka kada ga je obuzimao strah i"potapalo nistavilo"zemaljskog zivota...

Da ne mislis na Grcinica?

Boze sacuvaj. On je ozenio Dusanovu macehu.

Kad je to Dusana potapao strah i nistavilo?
 

Back
Top