Zoran Djindjic

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

vuk93

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
148
Dr Zoran Đinđić (1952 - 2003). Rođen je 1. avgusta 1952. u Bosanskom Šamcu. Datum rođenja predsednika Demokratske stranke bio je, kako je voleo da kaže, "dovoljno kasno da ne upadne pod iluziju titoizma".

Gimnaziju je završio u Beogradu 1970. godine. Studirao je filozofiju, 1974. diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a 1979. doktorirao na Univerzitetu u Konstanci. Govorio je da je studirao filozofiju 20 sati dnevno i da je istovremeno pohađao studije istorije umetnosti, sociologije i ekonomije. Na prvom času na Filozofskom fakultetu sukobio se s komunistima jer je tvrdio da veliki Marks ne da nije najveći, već uopšte nije filozof. Drugi veliki i značajniji sukob imao je s policijom zbog organizovanja "ilegalnih aktivnosti u studentskoj organizaciji protiv komunista, zbog čega je sam putovao po celoj Jugoslaviji". Zbog pokušaja da osnuje autonomnu studentsku organizaciju sa liderima studenata iz Zagreba i Ljubljane, uhapšen je i osuđen na godinu dana zatvora. Čak se i Vili Brant, nemački kancelar, zauzimao za njega pa se, umesto u zatvoru, našao u Nemačkoj. Doktorirao je na tezi "Problemi utemeljenja kritičke teorije društva" kod Jirgena Habermasa.

Bio je viši naučni saradnik u Centru za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu, poslanik u sva tri višestranačka saziva Narodne skupštine Republike Srbije i Veću republika Skupštine SRJ. Bio je profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Eseji i radovi dr Đinđića, jednog od vodećih intelektualaca Srbije, objavljivani su u "Stavu", "Književnim novinama" i "Književnoj reči". On je, takođe, poznat po svojim knjigama "Srbija ni na istoku ni na zapadu", "Subjektivnost i nasilje", "Jugoslavija kao nedovršena država" i "Jesen dijalektike". Preveo je mnoga filozofska dela i autor je velikog broja novinskih prikaza.

Nikad nije bio član Saveza Komunista. Ipak, politikom se bavio sve vreme, aktivno od 1989. kada je sa još dvanaest intelektualaca inicirao obnavljanje Demokratske stranke, a na Skupštini Stranke 1990. bio je jedan od osnivača. Septembra 1990. je izabran za predsednika Izvršnog odbora, a onda, januara 1994. postaje predsednik Demokratske stranke.

Za Demokratsku stranku je govorio da je kao preduzeće, nikako mesto za druženje, pojašnjavajući da svako u stranci mora da ima proizvod, "a to mogu biti plakat, poruka, kritika, nastup... i mora se znati ko taj proizvod koristi, da li je njime zadovoljan". Objašnjavao je ko može da bude političar: "Čovek, da bi se bavio politikom, mora da ima jak i čvrst karakter, autoritet, da ume da preseče, da se zameri, kaže "ne" i da ga mrze, jer je to priroda politike. Neko ko isuviše ide na širenje simpatija, udvaranja i izbegavanja sukoba mora još mnogo da nauči da bi vodio jednu ozbiljnu stranku".

Za gradonačelnika Beograda izabran je 21. februara 1997. godine, ispred koalicije "Zajedno" koja je na lokalnim izborima 1996. odnela pobedu u više gradova u Srbiji.

U sudskom sporu sa predsednikom Vlade republike Srbije Mirkom Marjanovićem, 20. septembra 1996. osuđen je na 4 meseca zatvora, uslovno na dve godine. Vrhovni sud Srbije 9. jula 1998. preinačio je presudu i izrekao novu u kojoj je osuđen na 7 meseci zatvora, uslovno na 3 godine.

Američki nedeljnik "Tajm" u septembru 1999. godine uvrstio ga je među 14 vodećih evropskih političara trećeg milenijuma.

U junu 2000. Đindić je pruzeo funkciju koordinatora u SZP, a potom postao i šef centralnog izbornog štaba i koordinator promotivne kampanje DOS-a za izbore koji su održani 24. septembra 2000. Na tim izborima Đindić je izabran za poslanika u Veću republika Skupštine SRJ.

Dobitnik je ugledne nemačke nagrade "Bambi" za 2000. godinu u oblasti politike.

Za premijera Srbije izabran je 25. januara 2001. nakon pobede DOS-a na republičkim parlamentarnim izborima u decembru 2000.

Đindić je avgustu 2002. godine u Pragu primio nagradu Fondacije "Polak" za doprinos razvoju demokratije u Srbiji. Nagrada se dodeljuje svake godine za doprinos sprovodenju demokratskih i ekonomskih reformi u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

Voleo je takmičenja i provere. Bio je veoma strpljiv, obrazovan i pragmatican. Trudio se da se ne ponavlja, birao bi jednu sliku, poruku, rečenicu i oko toga gradio priču. Priznavao je da nema pretenzija da kaže nesto epohalno, ali je smatrao da će ostati upamćen po velikim stvarima. Život nije mogao da zamisli bez ljudi jer - ljudska komunikacija mu je bila potrebna kao uslov za proveru ideja i sposobnosti. Kod sebe je cenio spremnost da uči i priznaje greške, kao i spremnost da ih ispravlja, a kod drugih je cenio pouzdanost. Govorio je da nema poroka.

Dr. Zoran Đindić je ubijen 12. marta 2003. godine ispred zgrade Vlade republike Srbije. Đinđić je iza sebe ostavio suprugu Ružicu, kćerku Jovanu i sina Luku.

.
 
da jos dodamo par cinjenica o tom olosu:
1.strani placenik
2.domaci izdajnik
3.dezertirao 1999-e
4.pozivao nato agresore 1999-e ggodine da ne prestaju sa bombardovanjem Srbije
5.predvodio vandalsko paljenje skupstine,5.oktobra kako bi se spalili ghlasacki listici sa oprethodnih izbora i kako nikada ne bi bili prebrojani.
6.doveo mafiju na vlast.
7.kidnapovao predsednika milosevica protivno ustavu i svim zakonima ga izrucio zlocinackom hagu
8.pljackao srbiju
9.ubijen od istih mafijasa koji su ga i doveli na vlast
 
a33:
da jos dodamo par cinjenica o tom olosu:
1.strani placenik
2.domaci izdajnik
3.dezertirao 1999-e
4.pozivao nato agresore 1999-e ggodine da ne prestaju sa bombardovanjem Srbije
5.predvodio vandalsko paljenje skupstine,5.oktobra kako bi se spalili ghlasacki listici sa oprethodnih izbora i kako nikada ne bi bili prebrojani.
6.doveo mafiju na vlast.
7.kidnapovao predsednika milosevica protivno ustavu i svim zakonima ga izrucio zlocinackom hagu
8.pljackao srbiju
9.ubijen od istih mafijasa koji su ga i doveli na vlast

zamisli
pojavio se niotkuda
i ekspresno postao
NAJVECI IDIOT KOJI JE UZEO TASTATURU U RUKE!

znam da nije lepo ali...

RAZBOLI SE I UMRI, MAMU LI TI MALOUMNU 'EBEM!
 
crow:
zamisli
pojavio se niotkuda
i ekspresno postao
NAJVECI IDIOT KOJI JE UZEO TASTATURU U RUKE!

znam da nije lepo ali...

RAZBOLI SE I UMRI, MAMU LI TI MALOUMNU 'EBEM!
dobro bre, pa ako je on krenuo nisko jer ti moras jos nize da se spustis?


definitivno je rano za ovakvu temu na istoriji ako ne zelimo da kontaminiramo ovaj pdf politikom
 
p.s. ja ne kontaminiram Istoriju Politikom
ja sam samo besan shto zivim u istoj drzavi sa fekalijom onog ranga! :evil:

tachnije, u drzavi gde su te fekalije vecina na izborima vec 2 mandata!
 
Lorens Darel:
jbga tako ti to ide, svaki narod ima onakvu vlast kakvu zasluzuje, pa mozda ne bi bilo ni pravedno da nam je bolje

zao mi je samo da je covek platio glavom to sto je pokusao da promeni drzavu i narod

Vama je ocigledno najveci problem narod koji za divno cudo nece da se mijenja i oblikuje kako ste zamislili.
Shvatite vec jednom magarcine da ste i vi dio tog naroda koliko god vama to grozno zvucalo i stidite se toga
 
crow:
ja nisam DIO nichiga
a ti vidi poruku gore 8)
Smeta li ti to ijekavica ti gromado slobodoumlja i demokratije, sta ce sutra da ti smeta, necija boja ociju, frizura ili ne daj boze bilo kakva pomisao drugacija od tvoje i ostalih djelova nicega.Posto pretpostavljam da ce ti glavni argumenti biti bujica uvreda i psovki zavrsavam sa tobom da se ne uprljam.
Sto se tice 9 tvrdnji koje je postavio a33 nisam rekao da se slazem sa bilo kojim od njih, ali isto tako nisam procitao ovdje da je ijedna pobijena bilo kojim argumentom nego je krenulo sumanuto i najprizemnije vrijedjanje, sto me je iznerviralo pa se izvinjavam svim normalnim ucesnicima teme.

Prevod za magarcinu:
Smeta li ti to ijekavica ti gromado slobodoumlja i demokratije, sta ce sutra da ti smeta, necija boja ociju, frizura ili ne daj boze bilo kakva pomisao drugacija od tvoje i ostalih delova nicega.Posto pretpostavljam da ce ti glavni argumenti biti bujica uvreda i psovki zavrsavam sa tobom da se ne uprljam.
Sto se tice 9 tvrdnji koje je postavio a33 nisam rekao da se slazem sa bilo kojim od njih, ali isto tako nisam procitao ovde da je ijedna pobijena bilo kojim argumentom nego je krenulo sumanuto i najprizemnije vredjanje, sto me je iznerviralo pa se izvinjavam svim normalnim ucesnicima teme
 
Rendal Tig: Zoran Đinđić je bio inspiracija svima
Radio Srbija - Pre 2 sata i 14 minuta

Predsednica Upravnog odbora fonda "dr Zoran Đinđić", Ružica Đinđić, boravila je u Pragu kao počasna gošća Fonda za američke studije, a tom prilikom premijeru Estonije Andrusu Ansipu uručena je češko-američka nagrada 'Vašek i Ana Maria Polak' za doprinos razvoju demokratije. Tu nagradu 2002. godine primio je tadašnji premijer Srbije Zoran Đinđić. U govoru prilikom uručenja nagrade ovogodišnjem dobitniku, predsednik Fonda za američke studije Rendal Tig rekao je da je Đinđić bio inspiracija svima, a naročito mladima i odao priznanje Ružici Đinđić za njen rad i istrajnost. Ružica Đinđić se prilikom posete Pragu sastala i sa studentima iz Srbije koji pohadjaju seminar Fonda za američke studije, među kojima su i nosioci stipendije fonda dr Zoran Djindjić.
http://vesti.krstarica.com/?rubrika=aktuelno&lang=0&sifra=4c65ab6afb035dea23d3725f8a533876
 
Ja sam se vratio sa pecanja i radosno ukljucio krstaricu da bi video da me je covek prvo ispsovao i nazvao fekaliom i zaista mu hvala prosto je pokazao ko je i sta je i razumem ga jer on jednostavno ne zna drugacije.
Pozdrav crow.
 
marko antonije:
Dok je bio ziv svasta sam mislio o njemu, tek posle njegove tragicne smrti sam video koliku smo velicinu od coveka izgubili!

Човек је ишао испред времена.
Овде изгледа само примитивизам успева.
Изгледа да од тих Турака нисмо ништа добили сем оног мучког у леђа.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top