Da li problematičan zub treba vaditi ili čuvati što duže?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Aurora^Borealis

Zainteresovan član
Poruka
155
Nalazim se u dilemi oko šestice koja je mnogo oštećena i bila pod gangrenom..
Treba što pre da je rešim,ali..
Drugarica koja studira medicinu savetovala mi je da to vadim što pre;ona primenjuje isti princip zato što svaka nova komplikacija,navodno truje organizam..
Sa druge strane,jedna osoba koja je tek završila stomatologiju rekla mi je da čuvam svaki zub što duže i ne pristajem na vađenje dok ima šanse da se zub spasi...
Državni stomatolog kojeg sam pitao za mišljenje rekao je da bi on to vadio..
Privatnik je rekao da može pokušati da mi ga spasi.

Šta je sredina ove dve krajnosti i kako pronaći pravi izbor?
 
Uh, pricas kao da treba da vadis neki bitan organ.
Treba pokusati da se spase zub. No, treba imati i dobrog zubara i cuti bar dva misljenja. Nije poenta u tome da ti neko "spase" zub tako sto ce ti lose procistiti kanale i onda za godinu ili dve dobijes neki proces na vilicnoj kosti. Nisam stomatolog, ali npr. ja imam jake i krive korene zuba i sa jednim zubom mi se desilo nesto slicno. Sad dal' zbog loseg zubara ili zbog pokusaja da se spasi ono sto se nije moglo spasiti... ne znam.
Nije velika steta izvaditi tako zapusten i problematican zub, bar po meni.
 
Moje laicko misljenje je da ako je zub vec pokvaren i male su sanse da se spase-vadi. Bez jednog zuba ti nista nece faliti. Ako ga izvadis mirna si, a dok je ovako kvaran uvek moze da ti dodje do neke upale- i samo se mucis. A osim toga to je sestica-znaci ne vidi se, ajde da je neki prednji zub, normalno da bi trebalo sve pokusati da se spase.
Naravno da bi privatnik da spase, pa da leci jedim lekom drugim lekom, dok se tebi tanji novcanik...
Uvek treba cuti drugo (i trece) misljenje, al treba i logicki razmisliti;-)
 
I moja šestica je više plomba nego zub....ja je zovem ''oklopnik''. :-D
Uglavnom, i meni su preporučili da je spasavam ako je moguće (a eto, bilo je moguće uz dobrog zubara), jer ukoliko ga izvadiš dolazi do pomeranja zuba u vilici, što nikako ne valja. E sad, naravno sve zavisi od toga koliko je tvoj zub oštećen i da li ima uopšte šanse da se spasi (evo ovaj moj stoji ovako već dve godine bez ikakvih poblema)....a to bi trebao dobar stomatolog da vidi i oceni....
U svakom slučaju, pokušaj prvo da ga popravljaš, pa tek u krajnjem slučaju- vađenje.
 
A zasto tebi neko predlaze da taj zub vadis?
Kakvih ti problema imas sad sa tim zubom ako je gangrena izlecena i sta znaci ostecen zub?
Kad dobijes odgovore na ova pitanja onda ces znati sta ces sa zubom, i to ti je to.
U sustini ako je koren zuba zdrav, ako ti nemas proces na korenu zuba koji ti se aktivira, ako te nista ne boli, to sto eventualno zub nema dobar deo krunice nije dovoljan razlog za njegovo vadjenje.
Mozes uraditi i nadogradju na tom zubu, meni je bila takva situacija sa peticom i umesto da je vadim pa da pravim most, stomatolog mi je stavio kocice i uradio nadogradnju, pa sad bez obzira sto je realno slab oslonac te nadogradnje, zub se nije pomerio evo vec 5 godina.
A i kad se stomatolozi dvoume oko vadjenja uvek se sagledava celokupna situaciju u toj regiji vilice, tacnije koji zub jos fali ili ne, i kako bi eventualni nedostatak nekog zuba mogao najbolje da se nadomesti...
 
cuvaj sve svoje zube, dok ej to moguce.
sta znaci problematican???
pod upalom, karijes, paradentopatija, demineraliziran, ili nikako da ga sredis.
mozda nije zub problematican vec zubar lose odradi posao.
snimi ti lepo taj zub pa na savet kod nekog strucnog, jednog dva tri ako treba.

zubi su nase blago nemoj olako sa zubima vazni su !!!

ajd polako Prvo snimak pa dalje
 
bez snimka se ista tesko moze reci i bez pregleda ustima
ja sam uvek za to da se zub spasava. da se prosite kanali uradi lecenje, napuni i stavi plomba. treba takodje na snimku da se vidi ima li neki proces (cista) ako ima i to da se ukloni hiruski.
poslusao bi privatno stomatologa i pokusao da spasem zub na tvom mestu. pogotovu sto je sestica vrlo bitan zub.

A drugaricu pozdravi :) Uz duzno postovanje prema kolegama sa medicine ja sam ipak za to da se svako drzi svog posla. A gde treba da saradjujemo da saradjujemo.

Veruj mi video sam zuba spasenih od gangrena toliko koliko ti ne mozes da zamislis ni u najludjim snovima i dobro znam sta moze da se uradi :)
 
gazela:
Ja bih ga cuvala, sve dok ne pocne da me boli cela glava od njega..I tad bih ga cuvala. A cak i da moras da ga izvadis obavezno ga sacuvaj tako sa sve korenom, nikad se ne zna za sta ti moze zatrebati...

Ajde, ti bi ga cuvala po bilo koju cenu?! Ma sta kazes :shock: ??

I obavezno da se cuva svaki izvadjeni zub, jer stvarno nikad se ne zna za sta ce nam trebati, mozda za neki privezak koji ce imati magijsku moc i koji ce nas stititi kad dodju teska vremena. :lol:
A mozda se pojavi i neki bogati kolekcionar zuba pa eto i zaradite koju kintu...ali se prethodno dobro informisite o cenama takvog zuba na trzistu da vas neko ne za*ebe!! :evil:

P.S. Ako postoji jos koji forumas koji bi bio voljan da nam saopsti svoje iskustvo vezano za taj fenomen zvani gangrena eto neka slobodno olaksa svoju dusu.... :lol: :lol: :lol: .
 
Giordanna:
Uh,evo i ja imam trojku pod plombom s obe strane.Sad je poceo da me streca i kad"nagazim" hranom na nju boli.Treba svaki cuvati i polozaj svakog zuba je na neki nacin znacajan.I ja imam u produzetku trojke most pa mi je jako bitno sta ce biti s njom.Znaci,zubar i sto ti bog da!

Moze biti ili pulpit ili vrlo blizu pulpita. Bole da sto pre odes stomatologu. Jer ako je vrlo blizu pulpita onda jos ima sanse da se nesto uradi da ne predje u pulpit. Ako je pulpit ni tu nije kraj, treba raditi na tome da sve prodje sto lakse za tebe. A to ce biti sto se pre javis.
 
Ivanana:
Ajde, ti bi ga cuvala po bilo koju cenu?! Ma sta kazes :shock: ??

I obavezno da se cuva svaki izvadjeni zub, jer stvarno nikad se ne zna za sta ce nam trebati, mozda za neki privezak koji ce imati magijsku moc i koji ce nas stititi kad dodju teska vremena. :lol:
A mozda se pojavi i neki bogati kolekcionar zuba pa eto i zaradite koju kintu...ali se prethodno dobro informisite o cenama takvog zuba na trzistu da vas neko ne za*ebe!! :evil:

P.S. Ako postoji jos koji forumas koji bi bio voljan da nam saopsti svoje iskustvo vezano za taj fenomen zvani gangrena eto neka slobodno olaksa svoju dusu.... :lol: :lol: :lol: .

Ivana gangrena nije indikacija za vadjenje.
 
...da se ukljucim i ja sa pitanjem, dok ste jos u temi...

Napravila sam most od cetvorke do sedmice u donjoj vilici, zato sto nemam sesticu. Pre toga izvadila sam umnjak koji je vec bio los. Medjutim, problem mi je napravila sedmica, u toj proceduri vadjen je zivac, imala sam uzasno bolnu reakciju na toksavit, pa je posle ugradjen kocic, pa je na kraju stavljen most. Mene ta sedmica sve vreme boli, mada je zubar rekao da ce to proci, i da se na snimku ne vidi nista, ali ja na tu stranu ne mogu da jedem nista tvrdje od sredine hleba :(
i na kraju dok sam bila na moru pojavila mi se fistula na toj sedmici, a koliko sam shvatila to je infekcija na kosti vilice! Uzasno se osecam i ne znam sta da radim ???
To mi je poslednji zub u nizu, i ne bih da ga izvadim, onda bi mi petica bila poslednji zub!
Sta se uopste radi u tom slucaju, i kakve su sanse da se izleci ta upala a da se ne vadi zub?

Da li da skinem taj most? Inace, stavljen je pre mesec dana otprilike.

Svaka procena je dobrodosla, kao i savet, jer ne znam uopste sta me ceka :roll:
 
Kao prvo menjaj stomatologa obavezno!
Kao drugo mogu samo da ti kazem sta bih ja uradila u toj situaciji.....prepustila bih se vestinama i znanju svog oralnog hirurga koji je dosad uspeo da mi resi bilu kakvu komplikaciju u vilici i koji vadjenje zuba ostavlja kao krajnju alternativu.
Uz duzno postovanje prema stomatolozima bez specijalizacije koji svoj posao obavljaju savesno i temeljno!
Pozzzz.
 
animsaj:
...da se ukljucim i ja sa pitanjem, dok ste jos u temi...

Napravila sam most od cetvorke do sedmice u donjoj vilici, zato sto nemam sesticu. Pre toga izvadila sam umnjak koji je vec bio los. Medjutim, problem mi je napravila sedmica, u toj proceduri vadjen je zivac, imala sam uzasno bolnu reakciju na toksavit, pa je posle ugradjen kocic, pa je na kraju stavljen most. Mene ta sedmica sve vreme boli, mada je zubar rekao da ce to proci, i da se na snimku ne vidi nista, ali ja na tu stranu ne mogu da jedem nista tvrdje od sredine hleba :(
i na kraju dok sam bila na moru pojavila mi se fistula na toj sedmici, a koliko sam shvatila to je infekcija na kosti vilice! Uzasno se osecam i ne znam sta da radim ???
To mi je poslednji zub u nizu, i ne bih da ga izvadim, onda bi mi petica bila poslednji zub!
Sta se uopste radi u tom slucaju, i kakve su sanse da se izleci ta upala a da se ne vadi zub?

Da li da skinem taj most? Inace, stavljen je pre mesec dana otprilike.

Svaka procena je dobrodosla, kao i savet, jer ne znam uopste sta me ceka :roll:

Fistula? Znaci da imas proces u kosti i to odmakao. Treba da se uradi snimak. Da se skine most. Izvadi staro punjenje. Uradi revizija. Uradi apkotomija (hiruski zahvat uklanjanja procesa u kosti). Prvo stomatolog napuni kanal a onda hirurg podigne decni ukloni cistu (proces) ocisti nezdravo tkivo skrati koren i zasije. Ovo je ono sto moras da uradis. Ako mislis da sacuvas zub. A taj zub ti treba. Posto nemas osmice. Ako ostanes bez njega spadas na protezu ili mozes da stavis implant.

Naravno jedan ortopan snimak bi dobrodosao. Imas da uradis u gradu na vise mesta i trazis da ti snime na CD. To ce da ti koristi i kad ides kod stomatologa.
 
Giordanna:
Jel ortopan pokaze sve sto se nalazi u vilici.Mislim, ne moze da promakne nikakav proces na korenu ili mora kasnije ako je zub "sumnjiv" da se pojedinacno snima.Ja sam radila ortopan pre skidanja mosta i stavljanja drugog ali mi nisu snimili na CD.Od snimanja je proslo osam meseci i jeli to znaci da je snimak vec zastareo?

Zub bi trebao da se snimi pojedinacno ako je sumnjiva. Ortopan daje neku opstu sliku. Pa tamo gde je ortopan snimak sumljiv radi se pojedinacni snimak. Da li je ortopan zastareo ili ne treba da resi stomatolog na osnovu stanja u ustima.

Na CD u ti naprave ako trazis.
 
Luciferko:
Fistula? Znaci da imas proces u kosti i to odmakao. Treba da se uradi snimak. Da se skine most. Izvadi staro punjenje. Uradi revizija. Uradi apkotomija (hiruski zahvat uklanjanja procesa u kosti). Prvo stomatolog napuni kanal a onda hirurg podigne decni ukloni cistu (proces) ocisti nezdravo tkivo skrati koren i zasije. Ovo je ono sto moras da uradis. Ako mislis da sacuvas zub. A taj zub ti treba. Posto nemas osmice. Ako ostanes bez njega spadas na protezu ili mozes da stavis implant.

Naravno jedan ortopan snimak bi dobrodosao. Imas da uradis u gradu na vise mesta i trazis da ti snime na CD. To ce da ti koristi i kad ides kod stomatologa.

Pa kazem ja da sam u sosu...
prvo, most je star ni mesec dana, imam ortopan od pre mesec dana, jedan snimak je napravio zubar kad je punio kanale, a jedan sam ja uradila sama kad ga je postavio a i dalje me je boleo zub. I lepo ga pitam "Sta je to crno ispod korena?" a on ce da pacijenti cesto mesaju pojmove i da je to kanal u kome zub lezi pa se to samo tako vidi :x Ma jel moguce da nije video proces posle punjenja kanala i posle postavljanja mosta??? Izmedju ta dva je proslo dve nedelje. A sada jos cetiri. Uh, uh!
pitanje:
da li sam dobro shvatila da jednom napunjen zub (napominjem da ima i kocic u njemu) moze ponovo da se napuni kada se skine most i kada se uradi ta apkotomija?

...a delovao je kao kul tip...cak mu je i cale zubar u istoj ordinaciji...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top