Koja je vaša crvena boja?

gollum

Početnik
Poruka
11
Prošle godine, na jednom rođendanu, upoznam jedan par ljudi koji su slepi. Žive u Beogradu, ona je profesor a on je aktivan u udruženju slepih... Ljudi, kao i svaki drugi, zanimljivi, posebni. Oni su pričali o muzici i osećanjima. Bilo je lepo. Kasnije sam razmišljao o načinu na koji su oni predstavili muziku, i palo mi je na pamet da im opišem boje. Razmišljajući o tome, našao sam se u dilemi. Moja crvena boja, način na koji je ja vidim je nemoguće objasniti bilo kome jer, ko mi može garantovato da crvena koju ja vidim nije u tvojoj glavi ustvari plava, ali znaš da je jagoda crvena i tu boju, po tome nazivaš crvenom. Ne zato što je ona stvarno takva. Verujem da je svačija percepcija boje potpuno različita i često pokušavam da zamislim svet kakvim ga drugi vide. Ofarbam lišće u plavo, nebo u žuto a sunce šalje jarko ljubičaste zrake po lepom narandžastom Dunavu. Nekome je tako ceo život, i to mu je sasvim normalno, jer... Šta su boje nego ukus koji upijamo očima. A ukusi... su različiti.

I kako ja, posle svega da objasnim slepom čoveku koja je boja crvena... Kako bi ti?

gollum
 
Ок ово што си написао...љубав, борба, страст, топлота...мада када боље размислиш црвено је црвено зато што га ми зовемо црвеним...хоћу да кажем да су то само називи.
Голлум рече да ако ја видим плаво не значи да и он види плаво...види жуто рецимо.
Нисам много читао о томе(само сам слушао и то мало:cool:) али мислим да је ствар само у томе што користимо нека предубеђења, ако их тако могу назвати...све су само имена која не морају ништа да значе
Трава је црвена:lol::wink:
 
Црвена је хтонска(земаљска), топла, страсна, ратничка, осветничка, љубавничка, боја Марса(и планета и као божанство)....то је агресивна боја, нападна, ''темпераментна'', оштра, јака...боја парења :wink:
8-)
 
Da, isto sam jedno vreme razmišljala o tome kako doživljavamo boje, ako bi se tvoje nešto usadilo u telo i um nekoga drugog, kakva bi bila celokupna slika sveta? Može boja da se opiše jer su sve logične asocijacije, bez obzira na to kako mi ponaosob "vidimo" tu boju, vezane za ostala čula..... Ustvari to je jedino što svakako, po ovom pitanju, ne bi bilo problem. Opisati boju nekome ko je nikada nije video. Ionako bi dobio istu sliku ako bi slučajno progledao sutra... nekoliko dana na svetlu i eto ljudskog ugla posmatranja..... Psi vide crno-belo? Odakle im ta informacija, uopšte? :?
 
Rujevit:
Познајеш особу са почетка текста? Тако се зове...Бане?

Ona je bliznakinja, vidi samo 5%, izgubila je vid spontano dok je bila dete, isto kao i njen brat. On je slep od rođenja i nikada nije video. Ne zove se Bane.

Kučka, da, tako bi se mogla opisati boja. Bela kao kada muzika prestane.

Na kraju, shvatiš da je ceo naš život unapred ograđen i dimenzionisan. Uveli su imena danima, da bi nam se ciklistika usadila u moždanu koru, proglasili ludima one koji razgovaraju sa rekama i šumama. Odredili nam imena bojama, a bez da shvataju da smo ih prevarili po tom pitanju i da su boje jednostavni doživljaj i individualni utisak. Ustvari, sve smo to sami sebi uradili.

Crna kao poslednji izbačaj gorke želudačne kiseline pri povraćanju posle jakog pijanstva.

gollum
 
ili Bela ..kao oblak po kome hodam...Crna..kao necije oci u rano jutro...osecaj i dozivljaj boje je stvar naseg senzibiliteta..one tanke niti koja nas razdvaja izmedju stvarnog i moguceg....mnogi sanjaju u boji...slikari,moleri,prodavci boja,dizajneri ..svako ko u dnevnom zivotu ima kontakt sa bojama ..pa i kada budan sanja..:-D malo romantike ne skodi ali to bi bilo to...
 
.... i palo mi je na pamet da im opišem boje. Razmišljajući o tome, našao sam se u dilemi. Moja crvena boja, način na koji je ja vidim je nemoguće objasniti bilo kome jer, ko mi može garantovato da crvena koju ja vidim nije u tvojoj glavi ustvari plava, ali znaš da je jagoda crvena i tu boju, po tome nazivaš crvenom. Ne zato što je ona stvarno takva. Verujem da je svačija percepcija boje potpuno različita i često pokušavam da zamislim svet kakvim ga drugi vide....
I kako ja, posle svega da objasnim slepom čoveku koja je boja crvena... Kako bi ti?

Percepcija zasigurno mora da bude drugacija kod onih ciji vid nije u potpunosti ostecen ili je na granici da se izjednaci sa mrakom, od onih kojima je spoljni svet nesrecom uskracen oduvek. Prvi bi se uvek drzali secanja i spoznaje koju vec imaju o odredjenim stvarima dok su drugi u potpunom hendikepu da odrede i formu i boju koja na oblik naleze. Ipak, postoji jedan eksperiment koji i videci i slepi mogu da isprobaju...uspeva uz dobru koncentraciju :) - rec je o stavljanju dlanova iznad papira razlicitih boja. Boje isijavaju svoju toplinu ili hladnocu pa je lako odvojiti zutu, narandzastu i crvenu od plave, zelene i sive na primer. Treba "oslusnuti zvuk i protumaciti vid" sopstvenih ruku.

Nevidecem bih moju crvenu objasnila ovako, ne vezujuci je za predmete i vec poznate oblike (slep ne zna sta je jagoda, niti koje je boje osim da je sitna, jestiva, ukusna)...vezala bih objasnjenje za emociju...crveno - zudnja, uzburkanost, grc u stomaku izazvano lepim osecanjem (kraljevska crvena, barsunasta crvena, tamna kao sveza krv - koju slep moze da oseti kao miris gvozdja i lepljivu tecnost).

Crveno je i ovo ali svetlije nijanse, izmesano sa nijansama ljubicastog i zutog:

Boje se mogu pretociti u muziku, muzika u boje, reci u muziku, muzika u reci, reci u boje, boje u sve.

Ljutnja, suzdrzanost, plac, strah, pesimizam, volja, besmisao...gushimo se u bojama :).
 
Pricate kao da su slepi ljudi daltonisti, sto je zaista nemoguce, ako ja vidim zuto a neko plavo to jedino znaci da je jedan od nas daltonista tj ne razlikuje boje( t p m sad ) . A dali se nekom vise dopada plavo ili zeleno to je vec stvar ukusa. Mislim da se slepom coveku nemogu docarati boje , osim crne i bele ( ovo je sve onako kako ja razmishljam) , kucka je negde pomenula crnu , slep covek jedino tu boju razlikuje , a najlakse je docarati mu belu jer je jedino ona sushti kontrast crne ( mada su i crna i bela tonovi i nisu boje) .

Mnogo ne volim crvenu ali cu probati da bas nju docaram "slepom coveku", da ne ispadne da nisam razumela temu .....jarko crvena boja je crvena, sve su ostalo nijanse , a ta boja je boja strasti ..nek je i boja ljubavi ali docarati je je zaista tesko . Neznam , nista razlicno od moonje , vatra, zar....vrelina leta , zelja , ljubav , strast........
 
Možda nisi razumela zašto je jednom čoveku crveno plavo i obrnuto... recimo da postoji svest, odvojena od uma i očiju (ostatka tela), i ta svest je moja, i sad ono k'o u filmovima, moja svest uđe u tvoje telo i obrnuto..... i ja odjednom shvatim da je tebi (strogo tehnički) Dunav narandžast, što neko napisa..... ali da ti narandžastu boju zoveš plava..... jer ti je rečeno da je Dunav plav... daltonistima izostaje razlikovanje nekoliko boja (tj. spektar im je umanjen, koliko sam razumela); mi svi poznajemo sve boje, ali možda neke izvedene nazivamo osnovnim, a možda neki od nas poznaju tonove koje drugi ne mogu ni da zamisle. Isto kao različita pisma. Tj. i ruskom imamo šć, koje spojeno predstavlja jedan glas..... u engleskom ono meko r..... kakve boje mogu da postoje, a da ih jednostavno nismo u stanju videti? Uostalom boje zavise od talasne dužine, beše?

:think:
 
Možda nisi razumela zašto je jednom čoveku crveno plavo i obrnuto... recimo da postoji svest, odvojena od uma i očiju (ostatka tela), i ta svest je moja, i sad ono k'o u filmovima, moja svest uđe u tvoje telo i obrnuto..... i ja odjednom shvatim da je tebi (strogo tehnički) Dunav narandžast, što neko napisa..... ali da ti narandžastu boju zoveš plava..... jer ti je rečeno da je Dunav plav... daltonistima izostaje razlikovanje nekoliko boja (tj. spektar im je umanjen, koliko sam razumela); mi svi poznajemo sve boje, ali možda neke izvedene nazivamo osnovnim, a možda neki od nas poznaju tonove koje drugi ne mogu ni da zamisle. Isto kao različita pisma. Tj. i ruskom imamo šć, koje spojeno predstavlja jedan glas..... u engleskom ono meko r..... kakve boje mogu da postoje, a da ih jednostavno nismo u stanju videti? Uostalom boje zavise od talasne dužine, beše?

:think:


Moonjo prebaci temu na filozofiju .....:D ...opet mislim da je to daltonizam ...mada nisam najsigurnija ( umanjen spektar boja jeste ali ne uvek istih boja )
 
Prošle godine, na jednom rođendanu, upoznam jedan par ljudi koji su slepi. Žive u Beogradu, ona je profesor a on je aktivan u udruženju slepih... Ljudi, kao i svaki drugi, zanimljivi, posebni. Oni su pričali o muzici i osećanjima. Bilo je lepo. Kasnije sam razmišljao o načinu na koji su oni predstavili muziku, i palo mi je na pamet da im opišem boje. Razmišljajući o tome, našao sam se u dilemi. Moja crvena boja, način na koji je ja vidim je nemoguće objasniti bilo kome jer, ko mi može garantovato da crvena koju ja vidim nije u tvojoj glavi ustvari plava, ali znaš da je jagoda crvena i tu boju, po tome nazivaš crvenom. Ne zato što je ona stvarno takva. Verujem da je svačija percepcija boje potpuno različita i često pokušavam da zamislim svet kakvim ga drugi vide. Ofarbam lišće u plavo, nebo u žuto a sunce šalje jarko ljubičaste zrake po lepom narandžastom Dunavu. Nekome je tako ceo život, i to mu je sasvim normalno, jer... Šta su boje nego ukus koji upijamo očima. A ukusi... su različiti.

I kako ja, posle svega da objasnim slepom čoveku koja je boja crvena... Kako bi ti?

gollum


Frekvenciju vidljivog dijela spektra.....u ovom slučaju crvene boje....zamjeniš frekvencijom zvuka....i tako mu možeš objasniti sve boje,a ne samo crvenu.......
 
Frekvenciju vidljivog dijela spektra.....u ovom slučaju crvene boje....zamjeniš frekvencijom zvuka....i tako mu možeš objasniti sve boje,a ne samo crvenu.......

Kako da zamenis frekvenciju zvuka frekvencijom svetlosti. Zvuk i svetlost nisu zamenjive "frekvencije".
O cemu govoris?

Sto se tice teme, boje ili jedne od tkz. sekundarnih kvaliteta nisu svojstva stvari vec osecaji. Subjektivni osecaji. Spolja nema nikakvih boja..pa ni crvene boje. Vec ima svojstava predmeta koji njima u nama izazivaju oscaje boje i to ne kod svakog zivog bica na isti nacin.
Onaj ko na ta svojstva nema mogucnosti stvoriti osecaj .. ne moze nikako pojmiti sta znaci pojam "crveno".

To je uopste tema Lokovih sekundarnih kvaliteta, I da se ne bi svi mnogo mucili prilikom razmislanja prenecu parafarazu toga koju sam izneo na istoimenoj temi.

Ona svakako spada ovde, tako ko je vec citao neka ne zameri:

Hiljadama godina zapadni covek je smatrao da su oseti boje, mirisa, ukusa, dodira , zvuka sadrzani u predmetima kao njihov sastavani deo. Tek je filozof Dzon Lok otkrio da to nije tako. On je jednostavno ukazao na cinjenicu da oseti nisu u predmetima vec u subjektu koji predmet opaza. Na taj nacin dobili smo revolucionarnu podelu na sekundarne i primarne kvalitete pri cemu su sekundarni svi osecaji boje, mirisa, ukusa, dodira znaci ,svi kvaliteti, dok je cvrstocu,oblik, prostriranje, kretanje i mirovanje ostalo "napolju" kao primarni kvaliteti .
Ovde cu izostaviti cinjenicu da su kasnije i primarni kvaliteti takodje presli u subjektivnu imanentnu oblast svesti i bavicu se samo idealnoscu sekundarnih kvaliteta a koju je dokazao Lok.
Subjektivnost sekundarnih kvaliteta nije nešto sto zahteva mnogo objašnjavanja, eksperimentisanje i dokazivanje. Sam Dzon Lok je bio svestan toga pa je celoj stvari ,iako revolucionarna, posvetio samo par stranica svog dela i nekoliko primera.
Da cvrstoca, toplota. hladnoca, boja,miris, ukus, da su to sve subjektivni oseti unutar necije svesti i da nemaju nikakve slicnosti sa svojstvima predmeta koji ih uzrokuju, je toliko prosta stvar da prostija ne može biti, pa ipak mora da se coveku kaže da bi je spoznao .
Reci cu primere za svako culo:

Subjektivitet osecaja dodira i toplote

Zamisli da setas sumom i odjednom u daljini primetis logorsku vatru.
campfire.jpg

Napolju je veoma hladno i ti osecas tu hladnocu . Kreces se prema vatri . Priblizavas se na deset metara od nje i vec osecas toplotu., priblizavas se na pet metara i osecas vrucinu, priblizavas se na deset santimetara i osecas bol.
Šta smo ovde imali : 1) oset hladnoce,2) oset toplote,3) oset vrucine,4) oset bola.
Da li je vatra kako si joj se priblizavao postajala toplija ? Ne.
Da li je vatra kada si prisao na pet metara do nje postala toplija nego sto je bila kada si bio udaljen deset metara ? Ne. I zasto bi oset toplote bio u vatri a oset bola ne ? Kada je i oset toplote i oset bola upravo to OSET u necijoj svesti.
Vatra je dakle takva kakva je... ni topla, ni hladna , ni vruca , ni bolna. Vec to "NESTO" ima tu sposobnost da to sto zovemo "toplota" proizvede u necijoj svesti kao subjektivan oset.

Dobar primer za ovo je i kada jedna ista voda na jednoj ruci izazove osecaj toplote a na drugoj osecaj hladnoce.

Subjektivitet osecaja cula vida (BOJA)

kidswatchingtv.jpg


Jedna osoba od ovo dvoje jeste daltonista. Isti predmet jedna vidi kao crven ,druga kao zelen.
Pas pored njih isti predmet vidi kao siv. Kanarinac u kavezu (koji vidi i ultraljubicasti deo spektra taj predmet vidi kao X (boja nepoznata coveku)
Pitanje je:
Da li na tv ekranu prikazana crvena, zelena, siva ili X boja ?
Odgovor:
Niti je crven niti zelen vec je to nesto sto nema nikave veze sa bojama niti sa onim sto zovemo "crveno" ili "zeleno" vec to "NESTO" ima tu sposobnost da to sto zovemo "boja" proizvede u necijoj svesti kao subjektivan oset.

Subjektivitet cula sluha (ZVUK)

Jasno je da zvuk nije u zvucniku ili u glasnim zicama vec da ti predmeti imaju takva unutrasnja svojstva da ona u necijoj svesti proizvede osecaj zvuka.

Subjektivitet cula mirisa (MIRIS)

Isto kao i za zvuk.

Subjektivitet cula ukusa (UKUS)

Ovde mozemo izneti onaj interesantan primer iz StareGrcke kada su tadasnji iscelitelji dijagnostikavali neki poremecaj u organizmu na osnovu promene cula ukusa. Jos tada su ljudi prmetili da kako orandzada zdravom coveku moze da bude slatka a bolesnom gorka,pa su se pitali kakva je stvarno ta orandzada ...tj. orandzada po sebi..

Da zakljucimo da se Lokovo ucenje o idealnosti sekundarnih kvaliteta odnosi samo na osete ..na boju , miris, dodir, ukus.
Dok primarni kvaliteti: cvrstoca,oblik, prostriranje, kretanje i mirovanje ostaju "napolju" kao svojstvo stvari po sebi. Odatle Lokov empirizam.
To je u to vreme bilo veliko otkrice jer su spoljnji objekti ,bar delimicno, izgubili svoju neprikosnovenost . Ali kasnije sa Barklijem definitivno su i primarni kvaliteti dospeli u imanentnu oblast svesti. (Videti unos "Korelativnost subjekta i objekta" )
Tako da onaj ko je razumeo Loka i zatim Barklija videce da ama bas sve sa cime u svojoj svesti imamo posla jeste upravo i proizvod te svesti, a izvan nje .. "napolju" ostaje nepoznata transcendentna "Stvar po sebi".

Evo i nekih Lokovih misli :
Mi kazemo da je plamen topao a da je sneg hladan sve to na osnovu osecaja koje oni proizvode u nama. Medjutim obicno se misli da su ti kvaliteti u telima isto sto i osecaji u nama, da je jedno savrseno slicno drugom ,kao u ogledalu; kad bi neko mislio o tome drugacije , vecina ljudi bi to smatrala vrlo ekstravagantnim. A ipak ako uzmemo u obzir cinjenicu da ista vatra proizvodi u nama kada smo na izvesnoj udaljenosti , oset toplote a kada joj se priblizimo oset bola sasvim razlicit od toga - moracemo razmisliti o tome imamo li razloga da kazemo da se ideja toplote koju je vatra proizvela u nama stvarno nalazi u vatri a da se ideja bola koju je ista vatra proizvela na isti nacin ne nalazi u njoj. Dzon Lok

Sve sto sam rekao o bojama i mirisima moze da vazi i za ukuse,zvukove i druge slicne culne kvalitete; jer mada im mi pogresno pripisujemo realnost, oni u stvari ne postoje u samim predmetima , vec predstavljaju sposobnost proizvodjenja raznih oseta u nama. citat iz dela "Ogled o ljudskom razumu 1"
 
Poslednja izmena:
Frekvenciju vidljivog dijela spektra.....u ovom slučaju crvene boje....zamjeniš frekvencijom zvuka....i tako mu možeš objasniti sve boje,a ne samo crvenu.......

Kako da to uradiš?...pa ako nisi profi u tim stvarima...možeš sam smisliti melodiju i ubrzavati ju ili usporavati s obzirom kakva je frekv. boje vidljivog dijela spektra......
....možda i nama onda postane jasnije kakve su to boje zapravo.....možda crvena uopšte nije brza melodija.......kako vjerovatno zamišljaš........
 
Prošle godine, na jednom rođendanu, upoznam jedan par ljudi koji su slepi. Žive u Beogradu, ona je profesor a on je aktivan u udruženju slepih... Ljudi, kao i svaki drugi, zanimljivi, posebni. Oni su pričali o muzici i osećanjima. Bilo je lepo. Kasnije sam razmišljao o načinu na koji su oni predstavili muziku, i palo mi je na pamet da im opišem boje. Razmišljajući o tome, našao sam se u dilemi. Moja crvena boja, način na koji je ja vidim je nemoguće objasniti bilo kome jer, ko mi može garantovato da crvena koju ja vidim nije u tvojoj glavi ustvari plava, ali znaš da je jagoda crvena i tu boju, po tome nazivaš crvenom. Ne zato što je ona stvarno takva. Verujem da je svačija percepcija boje potpuno različita i često pokušavam da zamislim svet kakvim ga drugi vide. Ofarbam lišće u plavo, nebo u žuto a sunce šalje jarko ljubičaste zrake po lepom narandžastom Dunavu. Nekome je tako ceo život, i to mu je sasvim normalno, jer... Šta su boje nego ukus koji upijamo očima. A ukusi... su različiti.

I kako ja, posle svega da objasnim slepom čoveku koja je boja crvena... Kako bi ti?

gollum



Једноставно ставиш човеку врућ кромпир у рукама!!!;)
 
Ja mislim da je to nemoguce , mogu se docharati dozhicljaji koje u nama budi crvena boja , ali samu boju ne .

upravo tako.
i tako bi crvenu opisao kao toplu, zivu, mozda opasnu, zutu kao zivot, sunce, igru, roza kao maslacak..ljubicastu kao hladnu i dostojanstvenu..
bio je jedan divan film gde muskrac voljenoj zeni koja je slepa pokusava da docara boje..odnosno, da joj prenese svoj dozivljaj boje..pomocu toplog kamena, pomocu peruske, pomocu leda....bas mi je to bilo divno i nezno..
ono sto je meni uvek tuzno je kako olako prihvatamo ono sto imamo..i kako cesto ni ne vidimo boje..nikakve:confused:
 

Back
Top