Meditacija

Par vezbica koje sam opisao pripadaju tradiciji koja se zove Nagualizam, staro indijansko ucenje…inace sve je jako slicno…meditacija u pokretu se u Nagualizmu zove “ hod moci “, recimo…ustvari kome uopste trebaju imena I podele…unutrasnja tisina je unutrasnja tisina, postoji mnogo nacina I tehnika kojim se do nje moze doci.

Inace ono na sta sam mislio kad sam pitao o razlici izmedju Zen Budizma I izvornog Budizma je razlika u mestu delovanja starih Budista I danasnjih Zen Budista…stari Budisti su bili meditatori beskucnici a danasnji Zen ucitelji kazu da “ Zen funkcionise I ako imas dvoje dece I kredite za kucu “… sta ti mislis o tome ?
 
alles_gut:
Inace ono na sta sam mislio kad sam pitao o razlici izmedju Zen Budizma I izvornog Budizma je razlika u mestu delovanja starih Budista I danasnjih Zen Budista…stari Budisti su bili meditatori beskucnici a danasnji Zen ucitelji kazu da “ Zen funkcionise I ako imas dvoje dece I kredite za kucu “… sta ti mislis o tome ?

Zanimljivo pitanje!
Izvorno su budistički monasi bili beskućnici, lutali od sela do sela, propovedali i prosili hranu. Naravno, kasnije je i budizam počeo da se institucionalizuje, pa nastaju i manastiri, kao i sve veci broj nezaredjenih sledbenika. Buda nije pravio razliku izmedju jednih i drugih u pogledu mogucnosti da stignu do prosvetljenja, kao što nije pravio razliku ni i zmedju muškaraca i žena. Podučavao je i jedne i druge, bez razlike. Pa tako kroz istoriju imamo i nezaredjene koji su stigli do prosvetljenja.

No, iskreno, cini mi se da je to vise u nacelu. Praksa je cini mi se drugacija. Ako monah sedi 10 sati dnevno i meditira, a nezaredjeni 10 sati radi, pa meditira kad signe, jasno je ko ima vece sanse za probudjenje. Zato bih i tu tvrdnju zen učitelaj uzeo sa dosta ograda, iako je zaista vrlo utešna za nas civile. Sa druge strane, ne treba se ni demoralisati idići ruke od svega. Možemo i svaki trenutak te unutrašnje tišine o kojoj govoriš smatrati jednim malim probudjenjem. Nije loše za početak :)
 
Solja caja

Nan-in, zen ucitelj tokom Meidji ere (1868-1912), primio je jednom nekog
univerzitetskog profesora koji se interesovao za zen. Nan-in posluzi
caj. Sipao mu je caj u solju sve dok nije bila do vrha napunjena, a
onda i dalje nastavio da sipa. Profesor je sve to posmatrao i kad vise
nije mogao da izdrzi, uzviknu: "Prepunili ste je. Ne moze vise da stane!"
"Vi ste poput ove solje", rece Nan-in, "prepuni ste svojih stavova i
spekulacija. Kako vam mogu pokazati zen pre nego sto ispraznite svoju
solju?"
 
Ninjarijeka
Meditacija je povisenjo stanje svijesti kada se mozak koncetrira na jednu misao
(u ovom slucaju je to kada svjesno pristupate tome)!

ukupno
Ne, meditacija nije razmisjanje, vec posmatranje. I to samoga sebe. I upoznavanje
samoga sebe kroz to posmatranje. Upoznavanje nacina na koji nas um funkcionise.
Meditacija je zato pre stanje najvece moguce prisutnosti u sadasnjem trenutku,
stanje budnosti, a ne odsutnosti. Mozda gledano spolja to i izgleda da si negde
odlutao. Ali samo izgleda.


Kad vec ovako, malo da se umesam. Kad bi Ninjarijeka bio malo vise zainteresiran za
ovu temu, ja bi ovo jos pre spomenuo.
Ninjarijeka kaze, da je meditacija usmerana koncentracija, ili usmerena paznja uma.
A Ukupno zeli reci da se meditacija smatra samo kada usmerenom koncentracijom, ili
usmerenom paznjom posmatramo sebe, a radi spoznaje samog sebe ili oslobodjenja.
Razlika je u tome kako nazivamo usmerenu paznju i sto zelimo njome postici.
No, vazno je znati da covek non stop razmislja o necem, um je stalno zaokupljen,
misli neprestajno lutaju, a ovde meditaciju smatramo kao prakticiranje kojim nastojimo
da svu paznju, um, i misli licno kontrolisemo. To znaci da covek, ode negde na mirno
mesto da bi sto manje misli bezveze lutali, i sopstvenim trudom usmeri paznju na
odredjenu stvar.

Na Sanskritu Dhyana znaci meditacija.
[ Postoje mnogo puteva koje vode Nirvani, ali najvazniji put za nas je put Dhyan-e.
Dhyana je prakticiranje kontrole uma kojim zaustavimo svo razmisljanje i trazimo
da realizujemo istinu u potpunosti. To je to "zaustaviti i realizovati".
Kada zaustavimo sve dualne misli, to ce nam pomoci od daljnjeg naslagivanja gresaka,
dok prakticiranje realizacije ce nas osloboditi obmane i prevare.
Zaustavljanje je odmor za nizu svest, dok realizovanje se moze uporediti zlatnom
asovou kojim se otvara blago transcendentalnog bogatstva. Zaustavljanje je ulaz u
prekrasnu tisinu i spokojstva, dok je realizovanje ulaz do bogatstva intuicije i
transcendentalne intiligencije. ]

ukupno
Mi smo ovde uglavnom govorili o budistickoj meditaciji.

jabukica
...ako se ne slozis sa tim to je verovatno jer mislis da se nemoze porediti tiha radost
seljaka dok gleda svoju njivu sa stanjem u kome se ti nalazis tokom meditacije...

ukupno
"Hodas i drzis svoju paznju na osecaju na stopalima dok se spustaju na zemlju.
Um odluta za nekom mislju. Cim shvatis da je odlutala, vratis je na onaj osecaj.
I tako vezbas." Tu ne treba nikakva intuicija, samo vezbanje.
Naravno, ako hoces da vezbas.

ukupno
Kad govorim o vezbanju, ja imam na umu otkrivanje "citata" u samome sebi, odbacivanje
pomagala, koja naravno imaju svoju ulogu u jednoj fazi, ali nisu cilj sama po sebi.

jabukica
to o cemu vi govorite moze da se postigne tako kako opisujete a moze i predanoscu
makar trudom da se zivi predano. .. Cini mi se da to kazu i citati, zato su me inspirisali,
jer me hrabre u tom mom iskustvu. Kako mislim predanoscu? Preispitujes sebe i svakog dana iznova ides ...
seljak koji citavog sebe polaze svakog dana na njivi koji do poslednje svoje kapi izgara za opstanak
svoje porodice mora imati iskustvo meditacije. Samo tako moze imati snage za sav taj trud koji ulaze.
Ostali primeri, svi oni koji predano obavljaju svoj posao i svi oni koji uopste predano zive meditiraju.

alles_gut
Ne znam tacno... budisticka meditacija kaze da je potrebno da meditaciju izvodis
u sedecem polozaju...


Ukupno, nadam se da ti nece smetati ako ubacim ovamo malo i Bhagavad Gitu da bi mogao
lakse objasniti ono sto imam na umu, i da bih mogao povezati vase izjave.
Cini mi se da veoma dobro razumem sta ovde ko zeli reci.
Rec meditacija, ovde koristimo da bi oznacili proces kojim kada ga primenimo
postizemo punoUmnost, ili kontrolu nad svojim umom, a ovo da bi spoznali ko smo mi
zapravo, jer mi nismo ono cime se smatramo, a samim tim neznanjem pruza se mogucnost
patnje. Ovde sad zelim napraviti konekciju izmedju pojmova: meditacija, predanost, i
dharma (ili dhamma). Svako od ovih tri garantuje coveku spasenje, upotrebom bilo
koje je moguce spoznati sebe u realnosti. Jer sve ovo troje vodi do punoUmnosti ili
potpune paznje(tamo gde paznja treba da bude).

Dharma je skup moralnih pravila koji covek traba da se drzi. Ova moralna pravila,
korak po korak sam uporedjivao i nema razlike izmedju onog sto je rekao Isus, Budha,
i Krishna. Stoga ako se covek preda Gospodu, onda ce se drzati njegovih moralnih
pravila. A ako se covek konstantno neceg drzi, mora da bude predan tome. Jer ako se
danas drzis pravila, a sutra zaboravis pravila, onda nema koristi od toga, ali kad
opet preusmeravas svoj um, i konstantno imas na umu da trebas da se drzis moralnih
pravila- onda je to usmeravanje svoje paznje, zapravo meditacija. Na takav nacin
preko Dharme razvijas punoUmnost. Ili preko predanja, ako covek svoj um konstantno
fixira na Gospoda, onda um vise nema gde da odluta na nepotrebne stvari. A Gospod
je vredan da svoj um fixiramo na njega, i posmatramo njegove nebeske vrline i
atribute, jer sam Gospod obuhvata ceo kosmos, takodje i Brahmana. A ova tri pojma,
zahtevaju usmerenu paznju da bi se oslobodili od vezanosti. Jer kada je covek slobodan
od vezanosti onda meditacija, dharma i predanost su same po sebi ispunjene,
i punoUmnost je tu, kojom vidimo realnog sebe. Sloboda od vezanosti, zasija onda
kada smo slobodni od zelje za posledicama svojih akcija. Jer zelje za posledicama
akcije nas vezuju. E, sad neznam kakve ima stavove naveden seljak, ako je ravnodusan
i kada ima roda i kada ga nema onda zaista meditira, ako je vezan onda je to samo
kratko ushicenje kada gleda svoju njivu. Ja sam seljak, i zelim da napomenem,
da ako covek seljak zeli da prezivi dovoljno je da radi jedan dan i onda odmara 6 dana.
Ako ima zenu i 12 dece, onda ce biti dosta 4 dana po 8 sati, i deca mogu da budu
vaspitana kao Swamiji, Rishiji ili Jivanmukte(oni koji su oslobodjeni od ciklusa reinkarnacije).
Ovo je sasvim moguce.... ako odbace nepotrebne stvari kao sto su
igracke, vise odece, meso, struju, lekovi, kafa.., a zivot bez toga je stvarno lep! 8-)
Struju jos uvek imam..

A ovo je srz onog sto sam zeleo da kazem. Ako bi trebao da ocenim koji je metod kojim
je najlakse dostici spasenje, onda bi rekao da je to Bhakti-Yoga. A gde bi se
postavila granica izmedju Bhakti Yoge, Meditacije, Dharme i predanosti?
Sve je to u stvari jedan isti put, koji vodi oslobodjenju!

Krishna kaze:
No oni koji su odbacili sva djela u Meni i predani su i obozavaju me
cistim umom s nepokolebljivom predanoscu njih ja brzo podizem iz okeana
zemaljskog radjanja i umiranja, posto je njihov um utvrdjen u Meni.
Stoga uputi svoj um na Mene i neka se tvoj razum udubi u Mene;
tako ces nesumnjivo poslije prebivati u Meni.
A ako ne mozes koncentrirati cvrsto svoje misli na Mene,
onda trazi da Mene dobijes Yogom sluzenja, o Dhananjaya.
Ako nemas snage za neprestani rad onda sluzi Meni,
- radeci samo Mene radi, ti ces dostici savrsenstvo.
Ako nemas snage ni za ovo, onda trazi pribjeziste u Meni,
odrekni se svakog ploda svojih djela, savladan u duhu.
Jer znanje je bolje nego neprestani rad, meditacija je visa od znanja,
a odricanje od rezultata djela bolje je od meditacije,
poslije odricanja dolazi unutrasnji mir.
Tko nema mrznje ni prema jednom stvorenju, tko je prijateljski naklonjen i sazaljiv,
bez samozivosti i bez sebicnosti, isti u bolu i zadovoljstvu, milostiv,
uvijek zadovoljan, Yogi, obuzdana duha postojan, sa srcem i umom u Meni –
tko me tako obozava on mi je drag. Onaj, od koga se svijet ne uznemiruje,
a tko ne uznemiruje svijet, tko je bez nemira radosti, nestrpljenja,
straha i uzasavanja; bez zelje, cist, vjest, nepristran, bez uzbudjenja,
odricuci se svake poduzetnosti – tko me tako obozava Meni je drag.
Tko se ne raduje, ne mrzi, ne tuzi, ne prizeljkuje, tko se odrekne podjednako
dobra i zla i ima poboznosti, on mi je drag. Tko je ravnodusan prema prijatelju,
isti u casti i sramu, na hladnoci i na toploti, u radosti i u muci, bez privrzenosti,
tko prima podjednako kudjenje i hvalu, sutljiv, zadovoljan svacim sto mu se dogodi,
bez zavicaja, cvrsta uma, pun predanosti, on mi je drag.
U istini vernici koji imaju vjere i predanosti,
koji sluze ovoj besmrtnoj sili Dharme, koju sam ti govorio, veoma su dragi Meni.
----- Bhagavad Gita 12:8-20 [Path of Devotion]

Sorry sto me nije bilo duze vremena, 8-)
 
ukupno
Budin originalni doprinos je druga tehnika meditacije, vipassana ili meditacija uvida. Uvida u sta?
U tri karakteristike svega postojeceg: prolaznost (anicca), patnja vezivanja (dukkha) i privid tog "ja"
koje se vezuje (anatta). Kod ove meditacije se praktikuje svesnost iz trenutak u trenutak i to svih
pojava u nama i oko nas, kako se javljaju. Pri tome ih samo registrujemo, ali na njih ne reagujemo ni
telom, ni recju, ni mislima. Oslobodjeni ovakvih mentalnih komentara i reakcija, u stanju smo da vidimo stvari kakve zaista jesu, a ne onakve kakve nam ih predstavljaju nase sklonosti, predubedjenja, zelje i slicno. A to mozemo da vezbamo u bilo kojem da se polozaju telo nalazi:
bilo da stoji, sedi, hoda ili lezi. Zato se kaze kad se neko zali da nema vremena za meditaciju.
Ako imas vremena da budes svestan, imas vremena i za meditaciju.


Ovo je odlicno napisano. Vec sam o tome citao na vise mesta, al ovo je bas ukratko i potpuno izjasnjeno.
To cu negde na posebnom mestu postaviti, zapisati u zbirku inspiracija. 8-)

alles_gut
recimo... ustvari kome uopste trebaju imena I podele...
unutrasnja tisina je unutrasnja tisina, postoji mnogo nacina I tehnika kojim se do nje moze doci.

danasnji Zen ucitelji kazu da “ Zen funkcionise I ako imas dvoje dece I kredite za kucu “ ...


Pa.. imena koristimo da bi se lakse sporazumeli, (oni koji se zele sporazumeti), a ani kojima to nije
cilj, nece ni ako im sve na najlaksi nacin objasnis. Mada uvek treba imati poverenje u ljude i nadati
se da ce nesto shvatiti i primeniti to u zivotu. No, nije nikom tesko shvatiti sta je to unutrasnja
tisina, ako ima volje.

Naravno, Zen, ili cak bilo koji put moze funkcionisati i ako se odluci za 12 dece.. i pet kuca,
ako nisi vezan ni za sta- onda ne postoji niti greh niti patnja. Treba sve ciniti iz duznosti, a ne iz
sebicnog motiva, ili sve ciniti radi Gospoda, a ne za sebe.

ukupno
Mozemo i svaki trenutak te unutrasnje tisine o kojoj govoris smatrati jednim malim probudjenjem.
Nije lose za pocetak.


Nije lose ni za kasnije... 8-)

jabukica
E to je to .


Thanx !
 
Ko zna dal uspem to da srocim, uglavnom bas sam ponovo citala sve to i suvise mi doslo idealno, a u takvim momentima imam potrebu da to malo razbrckam , da tako kazem, da dovedem u normalu, jer normala je neidealna. Elem , ima li meditacija , u smislu ucenja, neki stav o takvoj mojoj potrebi. Ja prosto imam utisak da bi covek mogao da odlepi ili barem da skrene sa puta kada bi duze ostao u nekom da to nazovem idealnom stanju bilo koje vrste. Prosto je zivot mesto aspadanja, trulenja , umiranja, toga treba biti svestan da bi bio normalan i osecajan za ljude oko sebe. Kada zivis treba da boli, nije u redu da nisi svasan bola . Bas me interesuje sta o tom mislite. Ja sam predhodni post napisala instiktivno, a posle mi bilo krivo sto to kvarim, al aonda sam razmisljala , mozda i o tom treba govoriti.
 
Almsivi:
Tko se ne raduje, ne mrzi, ne tuzi, ne prizeljkuje, tko se odrekne podjednako
dobra i zla i ima poboznosti, on mi je drag.


Bog s tobom, Almsivi, šta ima lošeg u radosti, priželjkivanju nečega dobrog i zašto bi se neko odricao dobra? A, posle još kažeš da nema nesklada između biblijskih spisa i spisa istočnjačkih religija. Nemoj pogrešno da me shvatiš, uopšte ne želim da te napadam, vidim pobožan si čovek, ali neke stvari jednostavno ne stoje.
Naravno, i dalje poštujem tvoje verovanje.
 
Razumem ja da vam se malo meditiralo i td. samo zar niste dovoljno odmorili. Ukupno cini mi se da si temu poceo tako sto si rekao da moze da se pita sta koga interesuje, ja sam u proslom postu fino pitala i molila bih te da bar pokusas da odgovoris, pa i ako ne uspem da razumem mozda neko hoce, a mislim da su i Indigo i Onisfor zainteresovani. Opet je rec o recniku i treba da vezbas da razumes i neke druge nacine izrazavanja.
 
Pa jel se stvarno mnogo pravim pametna?
Bas mi krivo, meni se bas prica, al mi se ovo cesto desava. Trebalo bi da cutim ko Kinezi al kako onda da pricam ako cu da cutim, a meni se bas prica. Zavrzlama.
 
Indigo u pravu si. Ne da se pravim pametna nego brale da je to neko drugi pisao ne bi sa njim ni u snu pricala. Al cini mi se da ti nisi mnogo bolji slucaj. Da nisi tako naucio da skratis pricu sto vise mozes pa opet ne mozes da odolis, protura se pamet pusta. E glasam protiv pamet. I padeze cu zaboravim i veru promenim samo da pricam.
 
moze dosta da pomogne meditacija u postizanju dusevnog mira ali treba voditi racuna... pola onih stvari sto vidis za casove joge drze ljudi koji su u nekoj sekti... ali stvarno...
 
Cekaj malo, gde ti je kaktus, ocu reci suncokret?
Pa jel mi pricamo o kursevima joge i o sektama za to ima drugih tema.
Sta meditacija kaze za to da covek prosto zeli da malo kvari tisinu, da kad je u nekoj prostoriji suvise red prosto mi muka da sednem.
 
E sad sam se setila. Verovatno je najmudrije da kazes da nista nemas da kazes ili da prosto nista ne kazes. Kako ste svi uspeli da budete tako mudri. Ta moja osobina koju sam opisala ide dotle da ja sebi ne dam da sam mudra.
 
jabukica:
Sta bi ti rekao o tome?

Madam jabukica , moje misljenje o tome sto pises je da je to neka vrsta tzv. “ ne – rada “ ( termin Tolteka ), oblik ponasanja koji je nekad potreban da bi se uspavane energije probudile I razmrdale. Ja nekih puta npr. Radim nesto neobicno I nepredvidivo kad osetim da je zivot u meni prestao da se krece ( malo smesan primer : fokusiram se na krovove kuca dok setam ili na unutrasnjosti dvorista , na nesto sto dotad nisam ili setam unazad ili po mestima na kojima dotad nisam,menjam tok kretanja ,ponekad pozelim da govorim samo na engleskom ,neko peti trazi da upozna nekog novog, ti npr. kvaris tisinu u prostoriji )…oni koji to stalno rade ( razbijaju obrasce ,nepredvidivo se ponasaju ) imaju gomilu neke lude energije itd.
To sve ipak ne pripada temi “meditacija”…mada moze da se kaze da ako je takvo ponasanje ( ne – rad ) budjenje energije, onda je meditacija smirenje, vaspitavanje , oblikovanje,kanalisanje,koncentracija, povezivanje te prikupljene zivotne energije sa Duhom Sveukupnosti …kakvo ce to povezivanje biti zavisi od toga kakav si Ti...bar tako ja to posmatram…nesto mi se I ne filozofira vise na ovu temu, ne zameri na sturim odgovorima.
 

Back
Top