Meditacija

Vjerovatno nisam na pravoj temi gdje bih ovo mogla postaviti, ali prosto ne vidim na forumu temu za moj problem, pa cu pitati ovdje
Zanima me da li je neko imao slicno iskustvo kao ja ili da li neko nesto zna o ovome sto cu napisati Zaista sam uplasena i nemam pojma u koju kategoriju bih ovo mogla svrstati
Moram da napomenem da sam prije spavanja meditirala nekih 45 min
Probudilo me nenormalno zujanje u glavi i nenormalan pritisak u celu To je bila takva buka, takav tezak zvuk, da prosto ne znam kako da ga opisem
Osjecala sam ga cijelim tijelom Zvuk je kao neki tezak i grub zvuk metala ali mnogo jace, ma kao neki motor Jednom rjecju nenormalan zvuk od kojeg mi je cijelo tijelo vibririalo a posebno glava i nenormalan pritisak u glavi najvise na čelu
Primjetila sam da mi jako jako svijetli iz sredine čela tj snop svjetla i odmah sam pomislila na trece oko mada nemam pojma da li je to (i zasto bi bilo to) ali jako je svijetlilo i jako veliki pritisak u tom dijelu a buka u glavi nenormalna
Eto to je samo ukratko
Ono sto mi je jos cudno, kad se to pocelo desavati tj kad sam postala svjesna jer to me probudilo, tad sam imala osjecaj da sam to vec dozivljavala Osjecaj kao da se to desavalo i prije Ubrzo poslije toga izgubila sam svijest o tome, medjutim to se ponovilo jos u dva navrata iste noci
Pocela sam da se plasim tek kad sam ujutro ustala iz kreveta a dok se to desavalo nisam bila uplasena
Nije lucidan san, nije astralno iskustvo o tome znam dosta i nije to
Spremna sam na podsmjesljive komentare i na nevjericu, samo navalite, ali ipak se nadam i bicu zadovoljna ako se nadje bar jedna osoba koja ce znati odgovor ili bar nesto o ovome
 
Vjerovatno nisam na pravoj temi gdje bih ovo mogla postaviti, ali prosto ne vidim na forumu temu za moj problem, pa cu pitati ovdje
Zanima me da li je neko imao slicno iskustvo kao ja ili da li neko nesto zna o ovome sto cu napisati Zaista sam uplasena i nemam pojma u koju kategoriju bih ovo mogla svrstati
Moram da napomenem da sam prije spavanja meditirala nekih 45 min
Probudilo me nenormalno zujanje u glavi i nenormalan pritisak u celu To je bila takva buka, takav tezak zvuk, da prosto ne znam kako da ga opisem
Osjecala sam ga cijelim tijelom Zvuk je kao neki tezak i grub zvuk metala ali mnogo jace, ma kao neki motor Jednom rjecju nenormalan zvuk od kojeg mi je cijelo tijelo vibririalo a posebno glava i nenormalan pritisak u glavi najvise na čelu
Primjetila sam da mi jako jako svijetli iz sredine čela tj snop svjetla i odmah sam pomislila na trece oko mada nemam pojma da li je to (i zasto bi bilo to) ali jako je svijetlilo i jako veliki pritisak u tom dijelu a buka u glavi nenormalna
Eto to je samo ukratko
Ono sto mi je jos cudno, kad se to pocelo desavati tj kad sam postala svjesna jer to me probudilo, tad sam imala osjecaj da sam to vec dozivljavala Osjecaj kao da se to desavalo i prije Ubrzo poslije toga izgubila sam svijest o tome, medjutim to se ponovilo jos u dva navrata iste noci
Pocela sam da se plasim tek kad sam ujutro ustala iz kreveta a dok se to desavalo nisam bila uplasena
Nije lucidan san, nije astralno iskustvo o tome znam dosta i nije to
Spremna sam na podsmjesljive komentare i na nevjericu, samo navalite, ali ipak se nadam i bicu zadovoljna ako se nadje bar jedna osoba koja ce znati odgovor ili bar nesto o ovome
Nema ničeg smešnog, dapače, vrlo zanimljivo iskustvo, da znam koju si vrstu meditacije upražnjavala, dala bih ti precizniji odgovor, ovako mi deluje kao aktivacija i intenzivno čišćenje čeone čakre - Trećeg oka, a možda još nešto, ali ne bih da dajem sud sa ovako malo informacija, u svakom slučaju pozitivno iskustvo koje ukazuje na tvoje potencijale
 
Poslednja izmena:
DA,vrlo zanimljivo,..meni pada na pamet da si prilikom meditacije sakupila mnogo energije u glavi.i prekinula meditaciju,a da nisi odvela tu energiju

u pleksus solaris,nego je ostala u glavi,u krunskoj cakri,sto se u principu ne radi tako.Vibracije mi govore da je mozda doslo do budjenja

Kundalini koji silovito odlazi u glavu,i mora se odvesti u pl.solaris,da bi se glava oslobodila suvisne energije..To je ono sto mogu za sad da ti kazem.

I Agatha je u pravu oko ciscenja,ali i to se mora raditi pod strucnim vodjstvom,,i svakako imas potencijala,ali mislim da ne treba zuriti..
 
Hvala vam na odgovorima
Odmah da kazem da sam pocetnik u meditaciji Radim je tek 2 mjeseca ali svaki dan, nekad i dva puta dnevno Meditacija koju sam radila je obicna meditacija opustanja jer sa takvom meditacijom dodjem u stanje bez misli, sto je i poenta meditacije, jel Tako da radim opustanje svakog dijela tijela i kad to zavrsim brojim od 10 do 0 ali svaki broj zamislim, tj vidim u glavi vizualizujem i fokus je na brojevima, pri cemu sve misli koje dodju, lagano ih otpustim, pustim da prodju i nakon toga lagano dolazim do stanja gdje vise ne osjecam tijelo niti ima misli To je sve sto ja radim
Jos samo da napomenem, ne znam da li ima neke veze, ali vec nekoliko godina imam nesvjesne astralne projekcije (sad su vec pocele i svjesne), lucidne snove (koje sam vec uveliko savladala, mogu sa njima sta zelim) Ne znam da li to ima veze sa ovim sto mi se desava?
Zanimljivo mi je ovo sto ste napisale o ciscenju i o tome da nisam odvela energiju u pleksus solaris Voljela bih da mi malo objasnite kako se to radi tj kako odvesti energiju u pl.sol. Kazem, pocetnik sam u meditaciji ali vec sam se dovoljno navikla na meditiranje da ne mogu zamisliti dan bez toga Da li je moguce da sam uspjela probuditi kundalini?
 
Poslednja izmena:
Da ne bih previse pisala,a i neke prakse bas nije preporucljivo ovako javno opisivati ,pogledaj videa sa kundalini energijom,
i videces da tu moze mnogo da se nauci..ali ja preporucujem oprez..nisu to bas bezopasne stvari.Ja nisam budila kundalini,
ali devojka koja je bila do mene u grupi,neiskusna,disanjem je probudila kundalini.pocela je da vibrira i pruzila se po podu.
To je licilo na epi napad. Mene je vibracija dohvatila po levoj strani tela,jer je ona bila levo od mene,Veruj mi da sam i sutradan osecala slabost
misica na toj strani.Dakle neprijatno iskustvo.Instruktor nije nista posebno uradio..a trebalo je..da sve vreme govorim o yogi,jer meditacija koju provodis je yoga
meditacija..O provodjenju energije citaj na netu,a tvoja astrajna iskustva tu si napredna i nemogu ti mnogo ja pricati,kad sve znas bolje.
 
DA,vrlo zanimljivo,..meni pada na pamet da si prilikom meditacije sakupila mnogo energije u glavi.i prekinula meditaciju,a da nisi odvela tu energiju

u pleksus solaris,nego je ostala u glavi,u krunskoj cakri,sto se u principu ne radi tako.Vibracije mi govore da je mozda doslo do budjenja

Kundalini koji silovito odlazi u glavu,i mora se odvesti u pl.solaris,da bi se glava oslobodila suvisne energije..To je ono sto mogu za sad da ti kazem.

I Agatha je u pravu oko ciscenja,ali i to se mora raditi pod strucnim vodjstvom,,i svakako imas potencijala,ali mislim da ne treba zuriti..
I meni je odmah palo na pamet da je Kundalini u pitanju, dakle Quince, imaš DAR, nadam se da ćeš sresti nekog da ti pomogne da ga razviješ i kontrolišeš...Mora se imati Učitelj, a ti ćeš ga sresti....
 
mislim da se u tim zezanjima moze dogoditi da skliznete u neki klizav teren, mislim da se meni to dogodilo

tako da shta je bitno

imajte pravi zhivot pri ruci, kad razhebete glavu meditacijama da mozete makar komotno odlaziti na neki dosadni posao
 
Hello Ucencovjek, I have decided to contact you, because you have intrigued me wih use of one word that my father uses quite frequently. It is the word "propoliteta". I have not heard it anywhere else but in my family and I could not find it in any dictionary. I could not even find it anywhere in the internet until 20.07.2014 :D I am very much interested in the meaning of this word in your language. I wonder also if it is dialectal - I guess so, because it is obviously very rare in the web. My region used to be a part of Austria-Hungary, so it would be very interesting if it occured, that in your language/dialect the word has a similar meaning to ours. If you know how to write a message on priv here, please write to me (you can write in your language, I will use the google translator:]). If there are no prv messages her, plz answer and I will give you my skype or e-mail. I will be very thankful for an answer. Best regards to you:)
 
Da li mislite da od nje ima neke koristi ili ne?
Da li je možda i sami praktikujete.
Iskustva, saveti, pitanja?
Медитација је основно средство духовног развоја.

"Медитација представља процес током кога кориштењем медитационих техника долази до постепеног брисања Ега, што за последицу има појаву психолошких увида и духовних спознаја чиме се постиже привремено или трајно увећање личне самосвести." >> http://iscelenietravm.ucoz.ru/index/39_o_meditaciji/0-131
 
Poslednja izmena:
Vizualizacije tokom meditacije,mogu ponekad da budu "nezgodne",jer zavisi kakav je tip licnosti.

Ako je neko hipersenzitivan tip,moze se dogoditi da nije sposoban da izadje iz vizuelizacije

u potpunosti,vec mu se ona vraca u flesevima,izazivajuci neprijatne senzacije tokom nekog vremena.
 
Vizualizacije tokom meditacije,mogu ponekad da budu "nezgodne",jer zavisi kakav je tip licnosti.

Ako je neko hipersenzitivan tip,moze se dogoditi da nije sposoban da izadje iz vizuelizacije

u potpunosti,vec mu se ona vraca u flesevima,izazivajuci neprijatne senzacije tokom nekog vremena.

Sve meditacije koje radim uključuju vrlo složene vizualizacije,al nama slikarima to ide lako
 
Slazem se Agata,i bas zato kazem da treba biti oprezan.
A i zavisi od vrste meditacije....Složićeš se da se to VEOMA širok pojam
Mada sam primetila da je mnogima vrlo teško da bilo šta vizualizuju
A ako se nekom vraćaju fleševi, najbolje je da se ič ne potresa oko toga, da bude svestan da je to samo propratna i prolazna pojava, i da ih pusti da prođu....i nestaće polako
Važno je ne plašiti se....
 
Vizualizacije tokom meditacije,mogu ponekad da budu "nezgodne",jer zavisi kakav je tip licnosti.

Ako je neko hipersenzitivan tip,moze se dogoditi da nije sposoban da izadje iz vizuelizacije

u potpunosti,vec mu se ona vraca u flesevima,izazivajuci neprijatne senzacije tokom nekog vremena.
Nisam nikada radila takvu vrstu meditacije. Čula sam od nekih ljudi da su je praktikovali
kako bi se izlečili od bolesti i da je bilo uspešno.

Verovatno se uz dobrog učitelja takvi problemi prevazilaze.
 
hvala draga.. ako je u cilju razvoja skoncentracije, sve može...

Evo nešto o ispravnoj koncentraciji...

''Ispravna koncentracija (samma samadhi) jeste osmi korak na Budinom Plemenitom
osmostrukom putu i ključna komponenta uspešne meditacije. U tekstovima se ona
definiše kao “svako ujedinjavanje uma” (M.I,301), a nekada se takođe naziva i
“usredsređenost uma na jednu tačku” (ekodibhava). Mnogo je prednosti koje donosi
koncentracija. Pažnja je fiksirana na neki objekat određeno vreme, čime sebi stvaramo
šansu da ga bolje upoznamo, te otuda ona ima ulogu i u razvijanju mudrosti. Kada
smo razvili koncentraciju, možemo pažnju okrenuti ka čemu god želimo, umesto da
nam ona neprekidno klizi sa jedne stvari na drugu, kao što je to obično slučaj. Ovakva
sposobnost može minimalizovati beskorisno sanjarenje, brigu i neželjene uznemirujuće
misli, čime postajemo sve opušteniji i mirniji. U budističkoj meditaciji koncentracija
se razvija obično tako što pažnju usmeravamo na udah i izdah. (M.III,82).''


''Prema Budi, nekoliko je stvari kojima možemo podstaći razvoj koncentracije.
Prva je da sledimo pravila morala. Time pojednostavljujemo svoj život i minimalizujemo
mogućnost kajanja, konfuzije i konflikta sa drugim osobama, jer sve to samo još više
uznemirava um. Druga stvar je ono što je Buda nazivao stražarenjem nad vratima čula
(indriya samvara), što znači ne tragati za situacijama koje će nepotrebno stimulisati
naš um (D.I,70). Takođe, postoji direktna veza između fizičke opuštenosti, psihičkog
blagostanja i koncentracije. Dok radimo meditaciju, održavanje relaksiranog, udobnog
položaja omogućiće telu da se umiri bez ikakvog forsiranja. Slično tome, opušten,
veseli mentalni stav takođe čini koncentraciju lakštom. Buda je govorio da “…iz radosti
dolazi užitak, kad uživa telo se smiruje, a kad je telo smireno mi smo srećni, a um koji
je srećan postaje i skoncentrisan” (D.I,74).''

Šravasti Dhammika
 
Ima mnogo vrsta vizualizacija,i nije svaka vrsta za svakoga..Dobro je uz ucitelja isprobati,
i pronaci onu koja je za vas tip licnosti najpogodnija i najugodnija.Jer posle meditacije
i vizualizacije treba da se osecate lagano ,rastereceno,opusteno,i prijatno.
U vizualizaciju u sluzbi lecenja se ne razumem i o tome ne mogu da pisem.
Nemam to znanje i praksu.Citala o tome jesam ali nikad nisam primenjivala.
 
Ima mnogo vrsta vizualizacija,i nije svaka vrsta za svakoga..Dobro je uz ucitelja isprobati,
i pronaci onu koja je za vas tip licnosti najpogodnija i najugodnija.Jer posle meditacije
i vizualizacije treba da se osecate lagano ,rastereceno,opusteno,i prijatno.
U vizualizaciju u sluzbi lecenja se ne razumem i o tome ne mogu da pisem.
Nemam to znanje i praksu.Citala o tome jesam ali nikad nisam primenjivala.
Imam dobru karmu što se učitelja tiče
Sedam ih imam
Tri žene i četiri muškarca
A učim i od ostalih mudrih ljudi

Pokušaj da zamisliš oboleo organ
Vizualizuj ga i osluškuj
Ako sadrži određena zagađenja,fizička ili energetska,pročišćavaj ga belom svetlošću a posle leči plavom
 
Cilj budisičke meditacije je sticanje uvida u stvari kakve one zaista jesu. Tri su osnovne
karakteristike svega pojavnog.

''1. Nepostojanost/nestalnost: Sve stvari u relativnom univerzumu se neprestano menjaju.

2. Nespokojstvo: Izvestan stepen patnje ili nespokojstva svojstven je životu usmerenom
ka sopstvu ili životu ograničenom relativnošću univerzuma i individualne egzistencije.

3. Nepostojanje sopstva: Nijedno biće ni ljudsko, niti bilo koje drugo ne poseduje trajnu,
nepromenljivu, večnu dušu ili sopstvo. Umesto toga, svako se biće sastoji od jednog
stalno menjajućeg toka sila, jedne stalno menjajuće struje materijalnih i mentalnih
fenomena, nalik reci koja neprekidno teče i ni za trenutak ne zastane.''

Mi ovo možemo intelektulano razumeti i reći ''A da, zvuči logično'', ali bez ličnog iskustva
od takvog znanja nećemo imati velike koristi.

Kako meditacija može pomoći da se stekne uvid?

U meditaciji razvijamo golu pažnju. Nekritičko, prihvatajuće posmatranje. Šta god
primetimo (zvuk, miris, ukus, osećaj, emociju, misao, mentalnu sliku) ne odvajamo
na dobro i loše. Komentatora koji za sve odmah kaže ''ovo mi se sviđa/ne sviđa'',
puštamo da se odmori. Bez takvog, prihvatajućeg stava, i meditacija će nam služiti
samo da grabimo samo još više sviđanja i odgurujemo nesviđanja, što inače i radimo,
a što nas dovodi do nezadovoljstva.

Konkretno.
Sedimo u položaju koji nam je dovoljno udoban, sa zatvorenim očima. Prvo obratimo
pažnju na telo. Opustimo mišiće koji su bespotrebno napeti i popravimo položaj tela.
Kada smo se uverili da je telo dobro i um će postati opušteniji. Onda možemo da
obratimo pažnju na dah. Kada udišemo svesni smo udaha, kada izdišemo svesni
smo izdaha. Dah je objekat naše pažnje. Šta god drugo da naiđe, prihvatamo.
Zvuk nas ometa? Ne ometa. To je samo zvuk. Ne lepimo nikakvu etiketu na njega.
Ne proširujemo priču dalje. ''O kako bih se slatko nameditirao u nekoj prirodi. Ovde
su svi bučni'', ''ovaj mi se zvuk baš sviđa'', i slično. Samo registrujemo/primetimo,
prihvatimo i pustimo, odnosno, vratimo se na objekat meditacije.
Kada primetimo da je um odlutao i to prihvatimo. Registrujemo, prihvatimo i
vratimo se objektu meditacije. Kritički um smo primetili? Super. I to registrujemo,
prihvatimo i pustimo. Ne ljutimo se na njega što kritikuje, ne smišljamo mu hvalospeve
zbog toga, samo ga napustimo i vratimo se dahu.
Dah na ovaj način postaje sidro. ''Mesto'' kome uvek možemo da se vratimo.
Ne utočište u koje možemo da pobegnemo i da se sakrijemo od svega. Ne krijemo
se. Tu smo i prihvatamo sve što naiđe.
 

Back
Top