Meditacija

Nemoguće je, Ćunda, da onaj ko sam nije obuzdan, disciplinovan ili zadovoljan može da nekog drugog učini obuzdanim, diciplinovanim ili zadovoljnim. Ali je vrlo moguće da onaj ko jeste obuzdan, disciplinovan ili zadovoljan pomogne drugima da i sami takvi postanu.

Buda
Sallekha sutta
 
Čovek može pljačkati
koliko god mu je volja,
ali otimajući od drugih,
upravo taj koji pljačka
na kraju opljačkan biva.

Budala misli: "Sad imam šansu,"
sve dok njegovom gorkom plodu
ne dođe vreme zrenja.
Ali kad dozre, ista ta budala
velikim bolom obuzeta biva.

Ubijajući, sopstvenog ubicu stvara.
Pobeđujući, svog pobednika stvara;
posle vređanja, uvreda stiže;
posle napada, napad.

I tako, u začaranom krugu,
i sam pljačkaš opljačkan biva.

Buda
Sangama sutta, SN III.15
 
Kad god patiš, zastani i zapitaj se: "Za šta sam se to vezao?"

Ajahn Sumedho


Man-Stressing-in-Handcuff-006.jpg
 
Svugde može biti mesto vežbanja

Kada sam tek počinjao svoju praksu, veoma mi je koristilo da svake nedelje odaberem jednu ili dve aktivnosti i odlučim da vežbam svesnost svaki put kad ih budem obavljao. Uzmimo oblačenje, na primer. Svaki put kad bih te nedelje počeo da se oblačim, zaustavio bih na nekoliko trenutaka u svesnosti, posmatrao um-telo tokom nekoliko udaha i izdaha, dopuštao da bilo kakva napetost popusti. I potom, pošto me razne misli i osećanja više nisu opsedali i vukli na razne strane, bio bih spreman da uvidim čudo oblačenja: pokrete uma-tela, osećaj na stopalima u kontaktu sa podom i odeće na telu, slabašne zvuke koji su dopirali do ćelije. Ako bi se pojavila neka misao, blago bih okrenuo pažnju ka njoj, prepoznao je i onda nastavio da uživam u umetnosti oblačenja. Jeste li ikada razmišljali o oblačenju kao o vrsti umetnosti?

Posle nedelju dana vežbanja na ovaj način, oblačenje u svesnosti je postalo moja druga priroda. Onda bih naredne nedelje odabrao neku drugu aktivnost, kao što je recimo pranje zuba, i trudio se da vežbam svesnost svaki put kad bih prao zube. Za otprilike mesec dana postepeno sam uspeo da svesnost prožme skoro svaki trenutak mog dana. Više nisam bio "u zatvoru". Jednostavno sam prao ruke ili šetao, stajao u redu i jeo. Ponovo sam se osetio živim. Duboko sam živeo svoj život, umesto da o njemu sve vreme maštam.

Matthew J. Tenney, A Practical Guide to True Happiness And Freedom


[Metju Teni je proveo 5 godina u zatvoru zbog pokušaja da utaji pet miliona dolara kao službenik američke vojske. Zbog takvog nepromišljenog postupka poslat je u zatvor Liverton na odsluženje kazne. Tamo je počeo da čita knjige Ajahn Chaha, Ajahn Sumedha i Thich Naht Hahna, što je u njemu probudilo interes za meditaciju i vežbanje svesnosti. Tako mu je boravak u zatvoru promenio i čitav život, ali na jedan sasvim neočekivan način.]

:)
 
Svugde može biti mesto vežbanja

Kada sam tek počinjao svoju praksu, veoma mi je koristilo da svake nedelje odaberem jednu ili dve aktivnosti i odlučim da vežbam svesnost svaki put kad ih budem obavljao. Uzmimo oblačenje, na primer. Svaki put kad bih te nedelje počeo da se oblačim, zaustavio bih na nekoliko trenutaka u svesnosti, posmatrao um-telo tokom nekoliko udaha i izdaha, dopuštao da bilo kakva napetost popusti. I potom, pošto me razne misli i osećanja više nisu opsedali i vukli na razne strane, bio bih spreman da uvidim čudo oblačenja: pokrete uma-tela, osećaj na stopalima u kontaktu sa podom i odeće na telu, slabašne zvuke koji su dopirali do ćelije. Ako bi se pojavila neka misao, blago bih okrenuo pažnju ka njoj, prepoznao je i onda nastavio da uživam u umetnosti oblačenja. Jeste li ikada razmišljali o oblačenju kao o vrsti umetnosti?

Posle nedelju dana vežbanja na ovaj način, oblačenje u svesnosti je postalo moja druga priroda. Onda bih naredne nedelje odabrao neku drugu aktivnost, kao što je recimo pranje zuba, i trudio se da vežbam svesnost svaki put kad bih prao zube. Za otprilike mesec dana postepeno sam uspeo da svesnost prožme skoro svaki trenutak mog dana. Više nisam bio "u zatvoru". Jednostavno sam prao ruke ili šetao, stajao u redu i jeo. Ponovo sam se osetio živim. Duboko sam živeo svoj život, umesto da o njemu sve vreme maštam.

Matthew J. Tenney, A Practical Guide to True Happiness And Freedom


[Metju Teni je proveo 5 godina u zatvoru zbog pokušaja da utaji pet miliona dolara kao službenik američke vojske. Zbog takvog nepromišljenog postupka poslat je u zatvor Liverton na odsluženje kazne. Tamo je počeo da čita knjige Ajahn Chaha, Ajahn Sumedha i Thich Naht Hahna, što je u njemu probudilo interes za meditaciju i vežbanje svesnosti. Tako mu je boravak u zatvoru promenio i čitav život, ali na jedan sasvim neočekivan način.]

:)

Divan post :)
 
Jutarnje meditacije

(prvi korak ujutro)
Ova zelena Zemlja
jeste čudo!
Dok hodam pune svesnosti,
čarobna Dharmakaya se obznanjuje.

(odvrtanje slavine)
Voda teče sa visokih planina.
Voda se sliva duboko u Zemlju.
Na čudesan način ta vode i do nas stiže
i održava sav život.

(pranje ruku)
Voda teče preko mojih ruku.
Neka ih vešto koristim
da sačuvam našu dragocenu planetu.

(čišćenje)
Dok pažljivo metem tlo prosvetljenja,
iz Zemlje drvo razumevanja.izniče.

(hodanje)
Um može krenuti u hiljadu pravaca.
Ali na ovom divnom putu ja hodam u miru.
Sa svakim korakom, povetarac.
Sa svakim korakom, cvet.

(rad u vrtu)
Zemlja nas rađa i hrani.
Bezbrojna poput zrnaca peska
u reci Gang,
sva rođenja i smrti sadržana su u svakom dahu.

(zalivanje vrta)
Od vode i sunca su zelene ove biljke.
Kada kiša saosećanja padne,
čak i pustinja postaje nepregledni zeleni okean.

(recikliranje)
Đubre postaje ruža.
Ruža postaje kompost --
Sve kroz transformaciju prolazi.
Čak i stalnost je nestalna.

(zalivanje biljaka)
Draga biljko, nemoj misliti da si sama.
Ovaj mlaz vode dolazi od Zemlje i neba.
Ova voda jeste Zemlja.
Zajedno smo kroz bezbroj života.

(sađenje drveća)
Poveravam sebe Budi;
Buda poverava sebe meni.
Poveravam sebe Zemlji;
Zemlja meni poverava sebe. .

Thich Nhat Hanh, Earth Verses


plant-a-tree.jpg
 
Meditacije pri jelu

(blagosiljanje obroka)
Ova hrana dar je čitavog univerzuma --
zemlje, neba i mnogo teškoga rada.
Nek živimo na način koji nas čini vrednim da ga primimo.
Nek transformišemo svoja štetna stanja uma, pogotovo svoju pohlepu.
Nek uzimamo samo hranu koja nas hrani i sprečava bolest.
Prihvatamo ovu hranu da bismo išli putem vežbanja.

(sipanje u tanjir)
Moj tanjir, sada prazan,
uskoro će biti pun
dragocene hrane.

(gledanje u pun tanjir)
U ovoj hrani
ja jasno vidim prisustvo
čitavog univerzuma
koji podržava moje postojanje.

(sedanje da jedem)
Sedenje ovde
jeste poput sedenja pod bodhi drvetom.
Moje telo je sama svesnost,
potpuno oslobođena svakog ometanja.

(pre prvog zalogaja)
Mnoga se bića bore danas za hranu.
Molim se neka svako od njih ima dovoljno da jede.

(kontemplacija hrane)
Ovaj tanjir sa hranom,
tako mirisan da voda u ustima poteče,
isto tako sadrži mnogo patnje.

(prva četiri zalogaja)
Sa prvim zalogajem obećavam da ću ponuditi radost.
Sa drugim, obečavam pomoć u oslobađanju drugih od patnje.
Sa trećim, obećavam da ću radost drugih videti kao da je moja.
Sa četvrtim, obećavam da ću naučiti način nevezivanja i spokojstva.

(po završetku obroka)
Ovaj tanjir je prazan.
Moja glad zadovoljena je.
Zavetujem se da ću živeti
za dobrobit svih bića.

(držeći šolju čaja)
Ova šolja čaja u mojim rukama --
svesnost koju držim visoko!
Moj um i telo borave
upravo u ovde i sada.

Thich Nhat Hanh, Meal Verses


20070810085337.jpg
 
Šta ti rade ruke?

Vežba
Uživaj u svojim rukama.

Zašto?
Ponekad je korisno podsetiti se očiglednog: u ovom svetu delujemo putem svog tela – najčešće rukama.

Ljudske ruke su jedinstvene u svetu živih bića po svojoj spretnosti i senzitivnosti. Njihova sposobnost da deluju bila je veliki podsticaj evoluciji neuronskih mreža koje upravljaju sofisticiranim procesima planiranja, odlučivanja i samokontrole.

Tvoje ruke hvataju, dodiruju, miluju, drže, manipulišu i otpuštaju. Kucaju na mašini, mešaju jelo, češljaju, peru sudove, prebacuju u drugu brzinu, češu uvo, otvaraju vrata, bacaju kamen, drže voljenu osobu i pomažu da se ušuškaš u krevetu. Možda nisu savršene i sa godinama počinju ponekad i da bole, ali su uvek u pokretu.

Postajući prejemčiviji za svoje ruke, postaješ sve bliži i samom životu. Kada si ih svestan – kada obraćaš pažnju na to kakav je trenutno osećaj u njima ili šta rade – to je jednostavan i lako dostupan način da uspostaviš jednu prisniju, telesniju vezu sa ovim svetom, uključujući i ljude koje dodiruješ.

Kako?
Ovog trenutka zastani i postani svestan svojih ruku. Šta trenutno rade? Šta dodiruju? One uvek nešto dodiruju, makar samo vazduh. Šta osećaju? Toplotu ili hladnoću? Tvrdoću ili mekoću?

Pomeraj vrhove prstiju. Uoči koliko su neverovatno osetljivi, sa oko 10.000 nervnih završetaka po kvadratnom centimetru. Eksperimentiši sa osećajima na vrhovima prstiju tako što ćeš njima lupkati po dlanu, palcem dodirivati vrh svakog prsta jedan po jedan ili prstima jedne ruke milovati prste druge.

Upijaj užitak koji ti tvoje ruke pružaju. Koristi dlanove da utoneš u zadovoljstvo koje pruža držanje tople šolje čaja, češanje nesnosnog svraba ili kad na kraju zakopčamo dugme koje nikako da prođe kroz rupicu.

Pazeći na granicu pristojnosti, dodiruj druge više. Osećaj stisak ruke pri rukovanju, prijateljevo rame, kožu svoga partnera, dečiju kosu ili dlaku svoga ljubimca.

Oseti spretnost svojih ruku: dok upravljaš kolima, pišeš poruku, menjaš pregorelu sijalicu, testeriš drva, stavljaš cvetne lukovice u rastresitu zemlju, ljuštiš beli luk. Oseti njihovu snagu u držanju noža, stisku pesnice, nošenju kofera.

Posmatraj kako tvoje ruke govore: pokazuju, dižu se i spuštaju, otvaraju i zatvaraju, palac podignut nagore -- sve u redu, sastavljen palac i kažiprst – super! ili mašu i pozdravljaju.

Što je više moguće puta na dan, pokušaj da svoje ruke uključiš u polje svoje svesnosti, da ih budeš svestan.

Oseti ih kako osećaju tvoj život.

:)
 
Sedi i posmatraj svoj udah i izdah. Ostani relaksiran i osećaj se udobno, ali ne dopuštaj sebi da ti pažnju odvlače druge stvari. Ako se to ipak desi, zaustavi se. Pogledaj gde je to um zašao i zašto ne sledi dah. Potraži ga i vrati natrag. Postaraj se da sledi dah i jednoga dana naići ćeš na nešto dobro. Ali nastavi da radiš što si radio i do tada. Radi tako kao da ne očekuješ da od svega toga bilo šta dobiješ, kad da se ništa neće dogoditi, kao da ne znaš ni ko to radi – ali samo nastavi sa praksom. To je kao da uzmeš pirinač iz ambara i poseješ ga. To naizgled liči kao da ga bacaš. Bacaš ga svuda unaokolo kao da ti ne treba. Ali on će se pretvoriti u klice i izdanke. Onda te izdanke posadiš po polju i zahvaljujući tome posle imaš da jedeš pirinač. Tako je to.
 
Pravi neprijatelji

Jednom su Budini protivnici unajmili neke ljude da njega i Anandu psuju i vređaju kad budu išli u prošenje hrane. „Vidi ih, psi lutalice, ćelavci, prosjaci!", dovikivali su im. Poštovani Ananda se uznemirio zbog toga i predloži Budi da odu do nekog drugog grada – tamo gde ih neće vređati i neće ismevati. A Buda ga upita:

- A šta ćemo, Ananda, ako nas i tamo budu vređali i ismevali?

- Napustićemo i to mesto i otići u neko treće.

- A ako nam se i tamo isto desi, kuda bismo tad mogli da pobegnemo? Ako neprekidno bežiš od svakoga ko te psuje, na kraju nemaš gde da se skloniš. Zato od svojih neprijatelja ne treba bežati tako što ćemo ići od jednog do drugog mesta. Jedini pravi način da pobegnemo od neprijatelja jeste biti svestan u svome umu i naći utočište u svome srcu. Ako si dovoljno cčvrst da se izboriš sa neprijateljima u svom srcu, tada će tvoji spoljašnji neprijatelji biti tek mačiji kašalj. Tada ćeš uvek živeti tamo gde ti se dopada i ići kud poželiš bez ikakvih problema.

Maha Boowa Nanasampanno: A Life of Inner Quality

http://1.***************/_u3LQ9V1xic8/S9tVU8C8vkI/AAAAAAAAAPU/b9Jv_KsuzWA/s400/Mocking+Girl5.jpg
 
Zahvalnost

Posle večanja u Singapuru pre nekoliko godina mladin otac poveo je svog novog zeta u stranu, kako bi mu dao savet na koji način da svoj brak održi dugovečnim i srećnim.
- Ti verovatno mnogo voliš moju kćerku -- reče on mladiću
- O da, mnogo - odgovori brže-bolje ovaj.
- I verovatno misliš da je ona najdivnija osoba na svetu - nastavi stari.
- Ona je savršena u svakom pogledu - odvrati mladić sa žarom u očima.
- Tako je to kad se ženiš - rece mu novi tast. - Ali posle nekoliko godina počećeš da vidiš i nedostatke moje kćeri. A kada to počne da se dešava, molio bih te da imaš na umu sledeće. Da nije imala te nedostatke jos od samog početka, dragi moj zete, ona bi se verovatno udala za nekog mnogo boljeg od tebe!

Tako bi i mi trebalo da budemo zahvalni zbog nedostatka onih sa kojima delimo svoj život, jer da ih nisu imali od samog početka, bili bi u prilici da odaberu nekog mnogo, mnogo boljeg od nas.

Ajahn Brahm: Opening the Door of Your Heart


stock-vector-just-married-vector-cartoon-illustration-of-a-wedding-couple-3718402.jpg
 
Jadan ja, blago njima

Život najmlađeg monaha po rangu u tajlandskom manastiru izgledao je toliko nepravedan. Stariji monasi dobijali su najbolju hranu, sedeli na mekim jastučićima i nikada nisu morali da guraju kolica sa zemljom. Sa druge strane, moj jedan jedini obrok na dan bio je bljutav; satima sam tokom ceremonija morao da sedim na golom betonu (koji je uz to bio i grbav, jer su lokalni zidari bili antitalenti za izlivanje betonskih podova); i ponekad sam morao da prilično zapnem radeći fizičke poslove. Jadan ja, blago njima.

Proveo sam duge, mučne sate sam sebi opravdavajući svoje pritužbe. Stariji monasi su verovatno bili dovoljno prosvetljeni da je davati im ukusnu hranu bilo isto sto i baciti je; zato bi ja trebalo da je dobijem. Stariji monasi su već godinama sedeli po čitave sate sa prekštenim nogama i već su se navikli na to; zato bi ja trebalo da dobijem te velike, mekane jastučiće. Sem toga, svi stariji monasi bili su ugojeni, verovatno od one najbolje hrane, tako da su na svojim donjim delovima imali da tako kažem "prirodni tapacirung". Stariji monasi bi nama mlađim monasima samo govorili šta treba da se uradi, a ne bi se i sami toga prihvatili, tako da nisu imali pojma koliko je vrućina i teško gurati kolica prepuna zemlje. Svi ti građevinski radovi bili su uostalom njihova ideja, pa bi oni trebalo i da ih urade! Jadan ja, blago njima.

Kada sam postao stariji monah po stažu, ja sam sad jeo najbolju hranu, sedeo na mekom jastučetu i tek pomalo fizički radio. Međutim, uhvatio sam sebe kako zavidim mlađim monasima. Oni nisu morali da drže javne govore, po ceo dan slušaju o nečijim problemima i satima se bore sa administrativnim poslovima. Jednostavno, nisu imali toliko mnogo obaveza i zato su mnogo vremena imali na raspolaganju za sebe. I onda sam uhvatio sebe kako govorim: "Jadan ja, blago njima."

Uskoro sam otkrio šta se događa. Mladi monasi su imali "patnju mladih monaha". Stariji monasi su imali "patnju starih monaha". Kada sam postao stariji monah, jednostavno sam jedan oblik patnje zamenio drugim oblikom patnje.

Upravo ovo se događa kada oni koji su sami zavide onima koji su u braku, a oni koji su u braku zavide onima koji žive sami. Kako bi svi mi vec trebalo do sada da smo otkrili, kada ulazimo u brak mi samo "patnju samačkog života" zamenjujemo za "patnju života u braku". A onda se razvedemo i opet patnju "života u braku" zamenimo za "patnju samačkog života". Jadan ja, blago njima.

Kada smo siromašni, zavidimo onima koji su imućni. Međutim, mnogi od tih bogatih priželjkuju iskrena prijateljstva i slobodu od briga oko imetka kakvu imaju siromašni. Postati bogat znači samo zameniti "patnju siromaha" za "patnju bogataša". Otići u penziju i smanjiti sebi prihode znači samo "patnju bogataša" zameniti za "patnju siromaha". I tako to ide. Jadan ja, blago njima.

Misliti da ćete postati srećni tako što ćete postati neko drugi jeste obmana. Postajući neko drugi, samo jedan oblik patnje zamenjujete drugim. Ali kada ste zadovoljni onim kakvi jeste, bilo da ste mlađi ili stariji po rangu, u braku ili sami, bogati ili siromašni, tada ste se oslobodili i patnje. Blago meni, jadni oni.

Ajahn Brahm: Opening the Door of Your Heart
 
Rep

Ne veruj svemu što čuješ. Ako ti, recimo, kažu da si pas, okreni se i sam proveri imaš li rep. Ako ga nemaš, očigledno je da nisu u pravu.

Ajaan Lee Dhammadharo: The Skill of Release


dog-tail.gif
 
Ćitta sutta - Um

[Božanstvo:]
Čime je vođen ovaj svet?
Čime pokretan sad tu sad tamo?
Koja to jedna stvar drži
sve druge pod vlašću svojom?

[Buda:]
Umom je vođen ovaj svet?
Umom pokretan sad tu sad tamo?
Um je ta jedna stvar koja drži
sve druge pod vlašću svojom.

SN I.62


equanimity1.jpg
 
Gde susresti život

Sa svime možete da se suočite na pravi način, elegantno, kada se sa životom susrećete tamo gde on i jeste, u ovom trenutku. Kada su okolnosti nove i vedre, u stanju smo da se radujemo toj slici koja se neprekidno menja. Kada su karma i dobrota na kojima počiva ovaj svet iscrpljeni, u stanju smo da smrti pogledamo pravo u oči. Život živimo mudro i sa saosećanjem u početku, u sredini i na kraju.

Ajahn Sumano Bhikkhu: Meeting the Monkey Halfway


LotusFlower.jpeg
 
Tišina

Tišina je veliko blago.
Ako u svom životu nemaš nimalo tišine,
imaj milosti prema samom sebi
i načini je makar malo.
Tišina jeste jedan oblik milosrđa.

Ajahn Sumano Bhikkhu: Meeting the Monkey Halfway


ForestRays.jpg
 
Pet dubokih udaha

Udahni duboko pet puta i ponovo ćeš sebe povezati sa sadašnjošću. Pet dubokih udaha mogu te izvući iz bilo koje teške situacije. U izuzetnim okolnostima, pet dubokih udaha mogu te odvezati od konfuzije sveta i uzdići na mesto sa kojeg si jednostavno u prilici da posmatras stvari kako nastaju i nestaju.

Ajahn Sumano Bhikkhu: Meeting the Monkey Halfway


deep-breath.jpg
 
Problemi

Ako zaista želis da dobro rešis probleme, moraš sa njima sedeti sve dotle dok ti rešenje ne padne u ruke kao zreo plod. Svari ih. Ako ništa ne pada i ništa ne svaruješ, onda taj problem sigurno i nije tvoj i oko njega ne možeš ništa da ućiniš. I to "ništa" učini sa punim pouzdanjem.

Ajahn Sumano Bhikkhu: Meeting the Monkey Halfway

15-sitting-meditation1_300.jpg
 

Back
Top