Meditacija

Meditaciona tehnika koje se kod mene u praksi pokazala kao najbolja zove se rekapitulacija – opisao ju je Kastaneda u svoijm knjigama. Pisao sam vec nekoliko puta kako to radim a napisacu I sad.

Lezim I prisecam se dogadjaja iz proslosti. Krecem sa onim dogadjajima koji su bili jako traumaticni za mene, koji su mi oduzeli snagu. Glavu okrecem na desno kad udisem a levo kad izdisem. Mala pauza. Kad udisem ( na desno ) u sebe crpim svu snagu koju sam izgubio u toj interakciji, kad izdisem ( na levo ) vracam svu snagu koju sam uzeo od drugog ucesnika te interakcije. Celu radnju ne obavljam samo razumom, vec pustam da me nosi intuicija. Secanja postaju vrlo ziva I posle rekapitulacije se osecam snazno I imam ljubavi u sebi za ceo svet.

Imam svesku u koju zapisujem sve dogadjaje od danasnjeg dana unazad, ka najranijem secanju. Prvo sam napravio listu najjacih dogadjaja, tako da kazem. Rekapitulacijom tih dogadjaja vraca mi se snaga koju sam nekad izgubio.


Takodje volim “meditaciju u pokretu” – dugu setnju u prirodi bez drustva I bez misli – fokusiram se na neku tacku u daljini dok hodam I razmenjujem energiju sa prirodom. Ako se ovo strpljivo praktikuje vremenom dovodi do izuzetno prociscujuceg I prijatnog stanja uma – bar je tako kod mene.

Ima jos nekih vezbi za unutrasnju tisinu koje radim a koje necu da pisem sad – korisno je kombinovati zavisno od raspolozenja.

Smatram da je dosta bitno procistiti um bilo kojom vrstom meditacije ( unutrasnje tisine ) jer smirenje uma cini da SAGLEDAMO gluposti I nepotrebne stvari na koje se svakodnevno trosimo. Smirenje uma I prekidanje unutrasnjeg dijaloga ( koji se odvija u glavi non – stop ) cini da postanemo svesniji svojih zavisnosti I da se suocimo sa njima.

Zavisnosti su bolest.

Jedino onaj ko se oslobodi zavisnosti I vezanosti moze biti slobodan – ostali su robovi zarobljeni u mentalnom zatvoru.

Ono sto je korisno kad se prepozna bilo koja zavisnost je da se ona ogranici – ako je neko zavistan od seksa mozda bi mu koristilo da uvede moratorijom na seks neko vreme, ako je neko zavistan od foruma mozda bi mu koristilo da uvede moratorijum na forum. Zavisnosti otimaju energiju koja je potrebna da se spozna svrha zivota – a onaj koji ne poznaje svrhu prazan je, mrtav je a da to I ne zna. Potrebno je da povratimo svoju energiju koju su nam otele zavisnosti. Um se hrani ucenjem, citanjem, otkrivanjem a Dusa se hrani unutrasnjom tisinom.
 
evo nekih reci o Zenu :

- Ljudi govore o umu i materiji. Znamo gde je um, ali gde je materija?

- Oni koji se ocajnicki drze za zivot umiru. Oni koji pobedjuju smrt zive.

- Neki ljudi opisuju Zen kao "Put ka oslobodjenju". To zvuci jako lepo ali ko ce tu biti oslobodjen i od cega?

- Ako zelis uzbudjenje zapali svoje gace. U Zenu nema niceg uzbudjujuceg.

- Poslednja stvar koju ljudi zele da znaju je - ko su oni sami.

- U crkvi skidas sesir (ako nisi zensko). U dzamiji ili sinagogi ne skidas sesir. U budistickom hramu skidas cipele.
A u Zenu? Nebo je plavo, trava je zelena.

- Kinuo sam! Ah kakav predivan Zen trenutak!!

- Biti u stanju satorija (prosvetljenja), znaci biti s Bogom u trenutku pre nego sto je rekao "Neka bude svetlost!"

- Pranje sudova je, ne samo odlicna Zen vezba, vec dobijete na kraju cak i ciste sudove.

- Zen nije resenje svih tvojih problema. Zen su svi tvoji problemi!

- Zen nije za svakoga. Ne zahteva preobracenje i ne obecava nista. Ako mislis da to nije pravi put za tebe, nadji drugi put.

- Rasudjivanje je odlican alat. Takodje i cekic. Probaj da sagradis kucu koristeci samo cekic.

- Sledbenici Zena slede put, ne zbog zelje za prosvetljenjem ili zbog straha od smrti, vec zato sto stvoreni na taj nacin i nemaju drugi izbor.

- Ljudi nazivaju Zen "Istocnjacki misticizam", Kako nazivaju veknu hleba?

- Kada naucis da meditiras, ti ne postojis, ne postoji Zen i ne postoji meditacija.

- Um ostavljen na miru ce se izbistriti sam od sebe. Um je prirodno cist i bistar, samo je zamagljen pogresnim naporima.

- Postoji milion rajeva i paklova ali nijedan od njih nije vredan mucenja.

- Ziveti sa Zenom je tesko. Ziveti bez njega je jos teze.

- Zen je kao plivanje. Ne naprezi se!! Stvoren si tako da mozes da plutas!

- Vrlo je zabavno znati mnogo stvari, sve dok to znanje ne shvatas preozbiljno. Kad pomislis da je sve to sto znas jako bitno, u velikoj si nevolji.

- Volim Zen jer golica.

- Ziveti je dovoljna i ogromna carolija samo po sebi! (Mervyn Peake)

- Ljudi pokusavaju da udju u Zen gurajuci vrata na na kojima pise "vuci".

- Ako se nadjes na putu do Zena, budi siguran da si na pogresnom putu.

- Zen nije nista magicno. Mozes ga videti bas sad ispred tebe, pred tvojim je ocima.

- Baci sva misljenja, predrasude i teorije sve dok ne ostane bas nista. Onda baci to nista.

- Ucenje Zena zahteva tvoju stalnu i nekolebljivu nepaznju.

- Ako krenes da trazis Zen, Zen ce doci da nadje tebe.

- Ima mnogo cudnih stvari koje se ticu Uma, na primer Um ne poseduje spoljasnjost.

- Neces nikad razumeti Zen na nacin na koji razumes algebru, ali je moguce da ces ga razumeti na nacin na koji razumes disanje.

- Nirvana nije nimalo slicna Raju - u Nirvanu ne mozes da odes. Sve sto mozes da uradis je da shvatis i spoznas da si vec u njoj.

- U Zenu ne postoje losi dani. Svaki dan je dobar dan.

- Zen nije hanzaplast. Ne mozes ga zalepiti kao prvu pomoc po potrebi. Ako zelis ono sto moze da ti da, moras da pocnes da radis na tome Sad.

- Zen nije religija. Zen je nacin zivota.

- Odora monaha je uniforma kao i svaka druga uniforma. Gledaj u onoga ko je nosi a ne u uniformu.

- Odupri se zelji da uzmes svet u svoje ruke i da ga prodrmas. Umesto toga prodrmaj sebe.

- Iskrenost, ljubaznost, postenje, plemenitost i sve ostale vrline su divne osobine, ali bez obzira na to nisu Zen.

- Pravi Zen nema ime, on je izvan svih imena. Sve sto se zove Zen, to nije.

- Ako se osecas uzviseno zato sto ucis Zen, promasio si poentu. Zen nije nista uzviseno.

- Smej se! Kao zivot, Zen je previse vazan da bi ga shvatio ozbiljno!

- Cini ti se da je Zen nemoguc, i jeste, ali bez obzira na to moras da ga sledis.

- Mozes da trazis Zen svuda po svetu, ali ces ga naci jedino bas tu gde jesi i bas sad.

- Pusti svakoga koga sretnes da bude tvoj ucitelj. Ne postoji niko ko nema nista da ti da.

- Izbegavaj one cija je misija da te spoplicu i guraju nazad u blato. Takvi mrze svakog ko ne zeli da se valja u blatu s njima.

- Ne verujes u Zen? Da kojim slucajem ne verujes u gravitaciju, da li bi mogao da letis?

- Zen nije napredak u tvojoj karijeri. Nece ti dati ni moc ni prestiz.

- Nirvana je sumorno i tmurno ponedeljno jutro u Januaru, kad su ti kola pokvarena i autobus kasni.

- Stari majstori Zena su najcesce bili meditatori beskucnici, ali Zen funkcionise cak i ako imas dvoje dece i kredite za kucu i auto.

- Zen nije za one koji se osecaju religiozno jednom nedeljno.
Zen je za one koji se osecaju religiozno stalno. Proci ce ih!!

- Pre nego sto napravis prvi korak, stigao si do cilja!

- U zivotu smo sve zaposleniji kako vreme prolazi. U Zenu radis sve manje i manje. Na kraju ne radis nista ali nista ne ostaje neodradjeno.

- Jednog dana kad kazes :"Konacno razumem Zen!" tada imas ozbiljan problem.

- Neki bi mogli da pomere planine ogromnom verom, ali Zen ostavlja planine bas tamo gde jesu. Nije nas posao da premestamo planine.
 
- Neki se ljudi trude da promene svet. Kakve budale! Promeni sebe i svet ce se promeniti sam i oblikovati po tebi, oko tebe.

- Dok meditiras, ako te svrbi pocesi se, ako kines obrisi nos. Sve to je takodje Zen.

- Odore i zvona su jako lepi ako volis da se lepo oblacis, ali nemaju nikakve veze sa Zenom.

- Postoji vise statua Bude na svetu, nego svih ostalih statua zajedno, i svaka od tih statua je velika prepreka ka tvom napretku.

- Kad jednom krenes putem Zena, cak i ako odustanes, Zen nece odustati od tebe.

- Zamisli da si nekad govorio neki strani jezik, ali si jednog dana poceo da ga zaboravljas, i otada svakog dana zaboravljao malo po malo. To zaboravljanje naucenog je Zen.

- Cvece cveta ne znajuci nista o bastovanstvu. Zen cveta ne znajuci nista o filozofiji.

- Ne plasi se i ne brini o Zenu. Ne trosi sate uzaludno razmisljajuci o tome sta trebas da radis. Meditiraj i pusti Zen da raste u tebi ( i bez tvog prisustva).

- Razlog zasto ne mozes da vidis Zen, je zato sto stojis preblizu.

- Cini ti se da je Zen konfuzan i komplikovan, ali to nije tacno. Tvoj um ga vidi na taj nacin, jer nije naviknut na razmisljanje o takvoj jednostavnosti.

- Mlada majka je pozalila svom ucitelju da zbog stalne zauzetosti oko bebe nema vremena za meditaciju.
"Negovanje bebe je meditacija", odgovorio joj je ucitelj.

- Ovde stojim. Da uradim bilo sta drugo ne mogu. Boze pomozi mi. Amin. (Martin Luter King)
[pa ipak je postojao neko sa nagovestajem Zena u sebi]

- Nemoj da provodis sve svoje vreme misleci o Bogu. Od toga ce te boleti mozak i bices odvucen daleko od pravog puta.

- Cineci zlo samo se vecno valjas u balezi. Jedino ako prestanes imas sansu da se oribas.

- Ako je verovati Zenu, ne samo da ce svi ljudi biti spaseni, vec ce i sva trava i svo kamenje biti prosvetljeni.

- Ljudi pitaju:" U cemu je smisao religije kao sto je Budizam, koja nema Boga i nema Raj?"
Zen pita:"Koja je boja vetra?"

- Cini dobro samo ako ne ocekujes da to zauzvrat ucini tebi bilo sta dobro.

- Samo umukni vec jednom i slusaj tisinu.

- Svaka je religija dobra ako ne sputava Boga.

- Da li Zen uci verovanje u Boga? Da. Ne. Nemam pojma. Nije me briga.

- Pokusavajuci da razumes Zen je isto kao da pokusavas da se opustis. Moras da pustis da ti se desi.

- Religija te uci moralu onda kad je totalno promasila poentu.

- U svetu cinjenica i tacnosti Zen nam daje dar totalne konfuzije.

- Zen je kao kad ides kuci po magli. Znas put cak i ako ne uspevas da ga nadjes.

- Vec si prosvetljen, samo je preostalo da to shvatis.

- Ucenik rece ucitelju:" Postoji jedno mesto u mom umu, u kome je uvek tiho i mirno".
"Brzo!!", viknu ucitelj,"Resi ga se odmah!!"

- Koje je tvoje pravo lice bilo pre nego sto su rodjeni tvoj otac i majka?

- Sta je Zen?
Prodavanje vode pored reke.

- Ako mislis da je prosvetljenje neka nagrada koju mozes da osvojis, do prosvetljenosti nikada neces stici.

- Koji je put do Zena?
Svakodnevni zivot je put.

- Ljudi traze komplikovanost u Zenu jer su nesposobni da vide jednostavnost.

- Zen od koga si mizeran nije Zen, Budizam od koga si postao uobrazeni moralista nije Budizam. Nacin je lepo i polako.

- Zivot i Smrt nisu suprotnosti - samo su dve strane jednog novcica, koji ne postoji.

- Ljudi misle da ce naci Zen na nekom divljem zabacenom mestu. Naci ce ga, ali samo onaj Zen koji su tamo odneli sa sobom.

- Oni koji govore ne znaju. Oni koji znaju cute.

- Dok si ziv, umri, onda radi sta god pozelis, sve je dobro.

- Ko je oko koje vidi? Ko je um koji misli?

- Ne gubi vreme uceci poziciju lotusa (turski, indijanski sed). Utrnule noge nisu Zen!

- Zastava leluja na vetru. Da li se zastava pomera ili se vetar pomera? Um se pomera.

- Padni sedam puta, ustani osam puta.

- Ako kazes rec "Buddha", to je kao da te neko vuce kroz blato skroz blatnjavog i mokrog. Ako izgovoris rec "Zen" , to je totalna blamaza.

- Ne samo da ne mozes da zakoracis dva puta u istu reku, nego ne mozes da zakoracis dva puta u istu reku.

- Zasto je samoca najgora kazna? Zasto se ljudi panicno plase suocavanja sa samim sobom?

- Ako nemozes da nadjes istinu tu gde si, gde ocekujes da ces je naci?

- Serpa je prazna, ali u toj praznini je ceo smisao jedne serpe!

- Devojcica prelazi ulicu, da li je ona mladja ili starija sestra?

- Jedi, spavaj, ustani. To je nas svet. Sve sto moramo da uradimo posle toga je da umremo.

- Covek koji je u potrazi za prosvetljenjem nije nista pametniji od psa koji juri svoj rep.

- Zen je put do cilja. Cilj si Ti.

- Ne postoji put koji vodi do Zena. Kako mozes da sledis put koji do vodi do mesta gde se nalazis trenutno?

- Prepreka je put.

- Mudrost ovog sveta je ustvari samo prefinjena glupost.

- Ceo univerzum se predaje umu koji je miran.

- Ako verujes u Boga gresis. Ako ne verujes u Boga gresis.

- Svetom se upravlja tako sto pustis sve da tece i da se odvija svojim tokom.

- Kaludjer je dosao u posetu umirucem prijatelju.
"Da li zelis da ja idem prvi?", upitao ga je.
"Dosao sam sam i odlazim sam", odgovorio mu je prijatelj".
"Ako mislis da stvarno dolazis i odlazis, to je tvoje prividjenje, opsena", odgovorio je kaludjer, nasmesio se i umro.

- Kada das milostinju siromahu, zapamti da to pomaze njemu a ne tebi!!

- Ka Zenu se ne penje u Zen se tone.

- Zivot je ubedjenje.

- Bio je jednom jedan Zen majstor, jako strog prema sebi i uvek je spavao u sedecem polozaju i cak umro u tom polozaju.
Da li je mislio da Zen ne funkcionise kad lezis? Neverovatno je koliko mrtvac moze da te nauci o Zenu!

- Caj je samo ovo:
Prvo stavis vodu da prokljuca.
Onda stavis kesicu sa cajem unutra.
Onda pravilno popijes caj.
I to je sve sto trebas da znas.

-Ljudi me pitaju: Kakav je Zen?
Zelen je!!!

- Ako zuris u ambis dovoljno dugo, ambis pocinje da zuri u tebe (Nietzsche)
 
alles_gut:
Takodje volim “meditaciju u pokretu” – dugu setnju u prirodi bez drustva I bez misli – fokusiram se na neku tacku u daljini dok hodam I razmenjujem energiju sa prirodom.

Da, podsetio si me na meditaciju u pokretu. Ja je izvodim tako sto se skoncentrisem na osecaj koji se pri hodu javlja. Recimo, tacka usmeravanja pažnje može biti osećaj na stopalima prilikom dodira sa tlom. Zaista smiruje. A kad se um smiri, jasnije i vidimo situaciju u kojoj se nalazimo. A onda i racionalnije ragujemo na tu situaciju. Stvari su povezane.

O dijalogu u glavi koji se u svakom od nas neprekidno vodi, o tom "umu koji neprekidno nešto komentariše" ima jedan vrlo lep tekst ovde
Moć paradoksa

alles_gut:
Ono sto je korisno kad se prepozna bilo koja zavisnost je da se ona ogranici – ako je neko zavistan od seksa mozda bi mu koristilo da uvede moratorijom na seks neko vreme,

Ovde bih bio oprezan, jer ograničavanje samo po sebi može biti kontraproduktivno. Potiskivanje će samo dovesti do još jače erupcije onda kada snaga potisnute energije postane nezaustavljiva. Jako je važno da sa nekom formom ograničavanja kombinujemo i razumevanje. Samo ono što razumemo da nam škodi moći ćemo i da napustimo. I tu onda zapravo i nema nekog ograničavanja, mada ima vežbe odlučnosti da se odoli sili navike koja nas još neko vreme gurka na akciju. Tako, nekome ko je razumeo da neka osoba u njemu izaziva loše reakcije ne treba puno uzdržavanja da tu osobu izbegava. Ili alkohol. Neko ko je razumeo da alkohol vodi samo u problem ne treba puno uzdržavanja da prestane da ga konzumira. Naravno, ako nije krenu o u alkoholizam. Tada će mu zbog navike trebati malo i mnogo više. Ali je razumevanjem bar napravio prvi, vrlo važan korak.
 
ukupno:
Ovde bih bio oprezan, jer ograničavanje samo po sebi može biti kontraproduktivno. Potiskivanje će samo dovesti do još jače erupcije onda kada snaga potisnute energije postane nezaustavljiva. Jako je važno da sa nekom formom ograničavanja kombinujemo i razumevanje. Samo ono što razumemo da nam škodi moći ćemo i da napustimo. I tu onda zapravo i nema nekog ograničavanja, mada ima vežbe odlučnosti da se odoli sili navike koja nas još neko vreme gurka na akciju. Tako, nekome ko je razumeo da neka osoba u njemu izaziva loše reakcije ne treba puno uzdržavanja da tu osobu izbegava. Ili alkohol. Neko ko je razumeo da alkohol vodi samo u problem ne treba puno uzdržavanja da prestane da ga konzumira. Naravno, ako nije krenu o u alkoholizam. Tada će mu zbog navike trebati malo i mnogo više. Ali je razumevanjem bar napravio prvi, vrlo važan korak.

Da, bravo, ogranicavanje I potiskivanje jeste vrlo pipava tema.

“Samo ono što razumemo da nam škodi moći ćemo i da napustimo.” – to je prava recenica.

Samo onda kada postanemo SVESNI neceg moci cemo da ga preobrazimo u nesto drugo, nesto bolje. Inace potiskivanje bez svesti o tome zasto se nesto potiskuje jeste stetno – kako rece Skot Pek – “ svestenici mi nabavljaju pacijente ” . Ceo srednji vek ljudi su uceni da je seks ruzan I prljav. Seks nije los ni ruzan ni prljav – jedino ZAVISNOSTI to mogu biti. Svidela mi se Oshova konstatacija da je agresivna rok muzika zapadnjaka rezultat potisnute seksualnosti kroz srednji vek – na istoku nema toliko agresivne muzike hehe

“ Kada se odreknete neceg ostajete zauvek vezani za to.. Kada se borite protiv necega, zauvek ste vezani za to. Sve dok se borimo sa necim dajemo mu moc. Pokusajte da shvatite PRAVU VREDNOST NECEGA I nece vam biti potrebno da se odricete – jednostavno, SAMO CE VAM ISPASTI IZ RUKU.”

De Melo
 
alles_gut:
Ceo srednji vek ljudi su uceni da je seks ruzan I prljav. Seks nije los ni ruzan ni prljav – jedino ZAVISNOSTI to mogu biti.
Mislim da si malo previsoko krenuo :) Seks nije zavisnost, već normalna ljudska potreba. E sad to što kada ovladamo svojim umom u dovoljnoj meri tu energiju možemo da preusmerimo u pravcu prakse, to je nešto drugo. No, budimo realni. Za 95% ljudi je to u ovom trenutku, a i mnogim budućim, nedostižno. I da li onda oni ne treba da vežbaju? Treba, ali ne sa seksom, već da krenu od sitnih, sasvim malih stvari, kako se ne bi odmah demoralisali i digli ruke od samousavršavanja. I onih 5% su odatle krenuli.

Možda bi polazna situacija mogla biti ona kada osetimo neku blagu iritiranost. Evo, recimo, moj slučaj :) Sedim jutros u autobusu i čitam novine. Pored mene seda momak. Nastavljam da čitam. U jednom trenutku osećam da mi raste "radna temperatura". O čemu se radi? Prebacujem pažnju sa novina na sebe. Perifernim vidom uočavam da momak pored mene cupka nogom. Znate one ljude koji iz čista mira, i bez muzike, počnu da "turiraju" nogom. I, naravno, prva reakcija mi je da postajem nervozan. Šta si bre nervozan!!! Ometaš me u čitanju - kreće um kao iz topa. Ako nastavim sa tim, počeću da kuvam sve više, da mu zamišljam mrtvačku glavu i kukam kako mi je eto jedan bilmez pokvario jutro, kako mi se to uvek dešava itd. itsl. Agresija i samosažaljenje. Pošto ipak imam malo prakse sa posmatranjem ovakvih situacija i znam kuda me vodi već opisani scenario, krećem svesno drugim putem samoposmatranja. Jer, i to je najdivnije, odluka kuda ću krenuti je na MENI.

A to izgleda otprilike ovako: Vidi kako trese tom nogom, da se i moje sedište malo drma! Vidim. Ništa strašno. Čovek je malo nevozan. Jadan, ko zna kakvi problemi ga muče kad mu je tolika frka. Još mu samo ja falim sa svojom nervozom. I da li ta nervoza meni nešto koristi ili naprotiv samo škodi? Škodi, naravno. Zaista nema nikakvog razloga da tako burno reagujem. Sunce sija, sit sam, nije mi hladno, (jeste da je u novinama sr**e, ali to je druga priča), bus nije pretrpan, stižem na vreme. Pa šta bih više. Prosto savršen dan (za banana-ribe, što bi rekao Selindžer :) ). I gle čuda, ona radna temperatura se polako spušta. Što bi čovek i očekivao ako ne dodaje lož-ulje. Sasvim logično, zar ne?

Eto tako nekako sebe vežbam ne da verujem, već da na iskustvu VIDIM šta vodi ka sreći, a šta ka nesreći. Naravno, nekad uspe, nekad ne, ali šta mislite, ako vežbate, koji će procenat ishoda od ove dve mogućnosti da raste? I ko će od toga imati najviše koristi? Pa, banana-ribe, naravno :)
 
Alles_gut
Tehnika koju si opisao, rekapitulacija, je barem 50% slicna Dijanetickoj terapiji.
Eh, kad bi ja mogao sebi pomoci takvim terapijama, bilo bi to super. No ja moram koncentracijom,
saznanjem, prakticiranjem, sugestijom, citanjem... da krotim lose navike.
- Hvala za stihove o Zenu!

Ukupno
Pre neki dan sam citao o Vipassana meditaciji, jako mi se svidja, i odsad cu je prakticirati,
ponekad u proslosti sam slicno meditirao, ne bas za dugo, al donosi spokojstvo.
i volim da kombinujem razlicite meditacije.
A ono o nervozi, kod mene je aberacija sasvim drugacije usmerena, nisam skoro uopste nervozan,
nego sam stidljiv, nedrustven i povucen. To je ipak neki deo blagoslova.

Evo neki uvodni deo, iz e-knjige Vipassana meditaciji.
----------------------------------------
Kada smo privrzeni nasoj kuci, ne-zivoj stvari, mi smo zabrinuti za svoju kucu.
Ako je nasa kuca u pozaru, osecamo tugu. Tuga je jedna od osnovnih vrsta patnji.
Ta patnja je izazvana zbog privrzenosti prema kuci. I opet, kada smo privrzeni
svojim rodjacima, prijateljima, deci, ili roditeljima; ova privrzenost takodje
je uzrok patnji. ... Tako, privrzenost je uzrok a patnja posledica.
Odakle dolazi privrzenost? Ova privrzenost dolazi od pogresnog shvatanja telesnih
i mentalnih procasa kao osoba, dusa, 'ja', ili 'ti'. Kada ovo shvatanje personalnosti
i individualnosti nestane, tada nece vise postojati privrzenost. Kada nema
privrzenosti, onda nema ni patnje.

Prakticiranjem Vipassana meditacije dolazimo do punoUmnosti mentalnih i fizickih
procesa, ili potpuno razumevanje fizickih i mentalnih procesa, i na takav nacin se
oslobadjamo od pogresnog poistovecenja tih procesa sa dusom, osobom, 'ja', ili 'ti'.
---------------------------------------------------
 
Almsivi:
Ukupno
Pre neki dan sam citao o Vipassana meditaciji, jako mi se svidja, i odsad cu je prakticirati,
ponekad u proslosti sam slicno meditirao, ne bas za dugo, al donosi spokojstvo.
i volim da kombinujem razlicite meditacije.

Čitavu knjigu o vipassana meditaciji imas ovde:
Vilijam Hart: Umetnost življenja

E sad, ovo o mešanju meditacija, pogotovo ako su iz različitih tradicija, nisam baš siguran da je dobro rešenje :-(
 
alles_gut:
ne postoje potrebe
ne postoje nagoni
postoje samo navike
i Nirvana

Naravno, ne postoje potrebe,
dok ne dođe vreme ručku :)

Neophodno je naravno imati na umu krajnji cilj.
Ali u vežbanju treba i jedino možemo krenuti od tu gde smo sada, ne od kraja.
A ako je sve samo priča, onda možemo krenuti odakle hoćemo. 8)
 
Pa lepo. Ja sam sve procitala . Negde na pocetku cini mi se da je njinjareka kaze da smo svi meditirali u zivotu. Cini mi se da ste vi ostali sa ove teme suvise izostrili recnik i nacin govora o svemu ovom pa vam je bilo suvise grubo to sto je rekla reka, ja bih se slozila sa njom, mada je mutna i nosi kamenje i debla . Zaista lepo.
 
jabukica:
Pa lepo. Ja sam sve procitala . Negde na pocetku cini mi se da je njinjareka kaze da smo svi meditirali u zivotu. Cini mi se da ste vi ostali sa ove teme suvise izostrili recnik i nacin govora o svemu ovom pa vam je bilo suvise grubo to sto je rekla reka, ja bih se slozila sa njom, mada je mutna i nosi kamenje i debla . Zaista lepo.

Sta ti to znaci izostrili recnik?
Svadjali se nismo, tako da verovatno ne mislis na to.
Bilo ti je nerazumljivo? A ja bio ubedjen da smo bas vrlo konkrtno govorili.
No, ako ipak treba neko razjasnjenje, slobodno pitaj.

Mi smo ovde uglavnom govorili o budistickoj meditaciji.
A da smo je svi u zivotu praktikovali, i pored najbolje volje ne mogu u tome da se sa tobom slozim. :)
 
primetio sam takodje da je bitno da se napravi kontinuitet...recimo " meditacija u pokretu"...trebali su mi meseci da bih dospeo do tog stanja smirenja koje tesko da moze da se opise...medjutim kada sam prekinuo na neko vreme i onda ponovo poceo - tesko sam uspevao da ponovo pronadjem istu "frekvenciju", da tako kazem...pretpostavljam da zbog toga oni koji poznaju vestinu meditacije kazu " bolje propusti obrok nego meditaciju"...
 
Kad sam rekla da ste izostrli recnik , mislila sam da precizno koristite reci da bi govorili o datim pojmovima, a nacin govora, da vam je terminologija usaglasena. Reka i na primer ja nasuprot vama da bi vam nesto rekli koristimo reci istog jezika ali ih drugacije izabiramo da bi govorili o istim pojmovima o kojima govorite i vi, ako je pretpostavka da je ono o cemu govorimo realno, jer u tom slucaju moramo govoriti o istom. Dakle, preduslov nasem razgovoru je vas mali napor da prepoznate sta mi hocemo reci, posto mi vec ulazemo napor da intuitivno razumemo ono sto vi govorite. Evo , na primer, ja sam intuitivno razumela sve one citate koje je dao suncokret mnogo lakse nego ono sto vi sami kazete. Kada kazem da se slazem sa tim da su svi ljudi meditirali ako se ne slozis sa tim to je verovatno jer mislis da se nemoze porediti tiha radost seljaka dok gleda svoju njivu sa stanjem u kome se ti nalazis tokom meditacije, ali ja ne znam koje je to stanje. A sta mislis da li bi neki indiski jogin prihvatio da mu ti kazes da i ti meditiras. Oprostite ako sam malo gruba, samo sta to ima da znaci budisticka meditacija. Oni citati koji su mi se tako dopali su siri od te recenice mnogo.
 
A ti nas to hvalis! Eto sta je nedostatak ovakve komunikacije. Nikad nisi siguran sta sagovornik ima na umu :D
Zato nemoj da štediš na smajlijima 8) :shock: :rolleyes:

Dobro, a sad o intuitivnom razumevanju. I dalje mi nije jasno zasto govoris o intuitivnom razumevanju onoga sto govorim, kad je vec toliko direktno. "Hodas i drzis svoju paznju na osecaju na stopalima dok se spustaju na zemlju. Um odluta za nekom mislju. Cim shvatis da je odlutala, vratis je na onaj osecaj. I tako vezbas." Tu ne treba nikakva intuicija, samo vezbanje. Naravno, ako hoces da vezbas. Ako je sve intelektualna gimnastika, moze i to. Mada licno ne vidim mnogo koristi.

Verujem da su te gornji citati inspirisali. Dobro. I onda. Sve ostaje na inspiraciji? To znaci da ti za dan-dva trebaju novi citati. I tako u krug. Kad govorim o vezbanju, ja imam na umu otkrivanje "citata" u samome sebi, odbacivanje pomagala, koja naravno imaju svoju ulogu u jednoj fazi, ali nisu cilj sama po sebi.

jabukica:
Oprostite ako sam malo gruba, samo sta to ima da znaci budisticka meditacija. Oni citati koji su mi se tako dopali su siri od te recenice mnogo.

Ne, nisi gruba, ne vidim da imas losu nameru. Dokle god komuniciramo, dotle postoji i sansa da se razumemo. Zato samo napred.

Kao što rekoh, kad govorim o meditaciji ja imam na umu budisticku meditaciju, bas kao sto mi se cini da je ima i alles_gut. O njoj mozes malo da procitas i ovde:
Meditacija

Mozda cemo se posle tog citanja bolje razumeti.
8)
 
All u need is love
Ali treba malo truda.

ukupno
E bas o tom trudu bih ja malo. Jer svi ti stihovi i citati su divni,
nadahnu nas, ali samo za kratko, ako ne vezbamo. Pa kako da vezbamo? ...

alles_gut
Smatram da je dosta bitno procistiti um bilo kojom vrstom meditacije
(unutrasnje tisine) jer smirenje uma cini da SAGLEDAMO gluposti I
nepotrebne stvari na koje se svakodnevno trosimo.
Smirenje uma I prekidanje unutrasnjeg dijaloga (koji se odvija u glavi non– stop)
cini da postanemo svesniji svojih zavisnosti I da se suocimo sa njima. ...

1. Jedino onaj ko se oslobodi zavisnosti I vezanosti moze biti slobodan ... .
2. Zavisnosti otimaju energiju koja je potrebna da se spozna svrha zivota .. .
3. Potrebno je da povratimo svoju energiju koju su nam otele zavisnosti.. .

ukupno
Samo ono sto razumemo da nam skodi moci cemo i da napustimo.
I tu onda zapravo i nema nekog ogranicavanja, mada ima vezbe odlucnosti da se odoli
sili navike koja nas jos neko vreme gurka na akciju.

alles_gut
Samo onda kada postanemo SVESNI neceg moci cemo da ga preobrazimo u nesto drugo,
nesto bolje.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Evo stizem i ja sa komentarima na navedene citate. Prvo jednostavnijim izjavama,
kasnije sa malo vise obrazlozenja. Nije da cu pisati nesto sto jos nije bilo napisano,
nego malo cu ga upotpuniti.

4. Trud o kojem ovde pricamo, je zapravo trud da se oslobodimo od zavisnosti.
5. Stihovi i citati su divni, i nadahnu nas za kratko vreme.
6. Kada citamo stihove i citate zadobijamo saznanje.
7. Kada imamo saznanje onda mozemo pravilno upetrebiti trud.
8. I tako pravilinim saznanjem i pravilnim trudom mozemo se osloboditi od zavisnosti.
9. Meditacilom osmatramo sebe, i stecemo saznanje o sebi, da bi mogli upotrebiti trud.
10. I meditacija i citanje stihova su trudovi, i prakticiranje.
11. A trud je zavistan od slobodne volje, ili samoodredjenosti.
12. I tako trudom, ili svojom voljom mozemo ciniti sto zelimo (zelimo oslobodjenje).

Ovde ima jedna lepo napisana recenica.. (od ukupno-a)

ukupno
Jer, i to je najdivnije, odluka kuda cu krenuti je na MENI.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zavisnost, u nekim porukama sam zvao privrzenost. Slicni su to pojmovi.
Vecina naucavanja kod Religija se bavi bas time, oslobodjenjem od zavisnosti.
Na neki nacin je to sustina Religije, Oslobodjenja. Meditacija se zapravo svodi
na posmatranje sebe sa namerom da se oslobodimo od zavisnosti. Kao sto Alles_gut
rece-- Zavisnosti su bolest. Bez zavisnosti covek vidi samoga sebe, realnog sebe,
kosmickog sebe, cistu svest, cistu substancu svesnosti. Takvo svesno ja, zapravo
je uvek prisutno kod svake osobe, i obuhvata svaki delic kosmosa i materije i energije,
samo zbog vezanosti dolazi neznanje o sebi. Spoznaja samoga sebe ce oterati zavisnosti.
A obrnuto, saznanjem kad oteramo neznanje i vezanosti, spoznajemo sebe.
No, sve ovo je zavisno od slobodne volje. Ako zelimo spoznati sebe, onda nam je
istovremeno potrebno, i citati svete spise, i odmah posle toga primeniti ono sto
smo procitali, tj. prakticirati. Ove dve stvari su uzajamno vazne, znati-prakticirati.
Mozemo svete spise uciti napamet,(neke vaznije delove) a onda ujednom prakticirati
i prisecati se znanja, ili obrnuto. A potrebno je da prakticiramo i saznajemo sto
vise, svakodnevno, i vecinu vremena. Slobodnom voljom, pravilnim trudom- se
ispunjavaju svih osam plemenitih nacina kojim pristizemo potpunom prosvetljenju.
 
alles_gut
- Cvece cveta ne znajuci nista o bastovanstvu. Zen cveta ne znajuci nista o filozofiji.


Ja sam savladao taktiku da razumevam kontradikcije, tako otprilike npr. +1 i -1 = 0.
Jer mnogo zavisi u datom trenutku kako gledamo na neki termin. Ove stihove o zenu
mi se svidjaju i dobra su pouka, no neki bi ih ljudi ne bas najbolje razumeli.
Nekih 60% ovih stihova su bas pisani filozofskom taktikom (ne da zelim kontraciti,
nego tako izgleda, al ja se sa tim dobro nosim). Onaj koji razume Zen, onda tek vidi
da to nije nesto komplikovano i slozeno.
Sto se tice kontadikcije, zapravo u svkoj izjavi ima nesto istine. npr.
Ako kazemo: lubenica je zelena! Odavde sledi mnogo stvari, a moze se kombinovati
razlicito, evo naprimer, ovako- Ako kazemo: lubenica je sarena! to je takodje istina.
jer je i sarena i zelena, ili zeleno-sarena. Neko kaze: lubenica je crvena! i to je
istina jer je iznutra(ako je zrela) crvena. Neko kaze: lubenica je kao trava! ovde
pitamo po kojim atributima su lubenica i trava iste, pa, po zelenoj boji.
Ili: lubenica je kao balon. Po okruglom obliku jeste.
Ono sto ovim zelim reci je, da treba razumeti, kakav u odnosu na- kada, kako, i gde
neki izraz ima odredjeni smisao.
Carstvo Bozje, je kao stanje lubenice kada je potpuno zrela i sveza!
Nirvana, je kao celokupan secer, voda i ugljeni hidrati u lubenici!
Moksha, je kao potpuni osecaj zadovoljstva koji nam donosi konzumiranje zrele lubenice.
Sve ima isti smisao, samo sto izrazi obuhvataju razlicite pojmove i znacenja, koji
zapravo celokupno gledani izlaze na isto znacenje. 8-)

alles_gut
ne postoje potrebe/ ne postoje nagoni/ postoje samo navike/ i Nirvana !!

ukupno
Naravno, ne postoje potrebe, dok ne dodje vreme rucku .
Neophodno je naravno imati na umu krajnji cilj.


Potreba za hranom, sklonistem, i drugim neophodnim stvarima za zivot, zapravo nisu
potrebe, neko prirodni, fizicki i mentalni procesi. A ti procesi postaju potreba
samo kada smo zavisni od njih. Kada smo oslobodjeni od zavisnosti, te potrebe su za
nas samo procesi. Tako, potrebe i postoje i nepostoje, kada postoje onda su navike,
kada ne postoje onda ostaje samo Nirvana. 8-). Prosvetljen covek jede rucak, i vidi
rucak i rucanje kao fizicke i mentalne procese.

alles_gut
Inace to za potrebe, nagone I navike mi je rekao neki “unutrasnji glasic”
a kad to cujem ne promisljam mnogo, odmah zapisem hehe..


Dobro je to tako zapisivati, vrlo dobro! Ja sam takodje neke stvari zapisao,
kada sam bio u dobrom mentalnom stanju, tj. kada sam veoma cisto vidio ono sto
sam posmatrao. Vecinu SMS koje sam pisao i meni pisali sam zapisao na papire...
tako da posle mogu analizirati, i razmisljati o cemu se radilo, i tako na neki
nacin unapredjivati. A, stvarno sam voleo da pisem SMS-ove slicnih tema kao sto ovde
na forumu pisemo. SMS-e pet napises, jedva ti jednu otpisu. Ovde je mnogo bolje.8-)

ukupno
E sad, ovo o mesanju meditacija, pogotovo ako su iz razlicitih tradicija,
nisam bas siguran da je dobro resenje.


Nije da meditiram cesto i dugo. Mislio sam ovako, pola sata meditacije kao vipassana,
a sledecih pola sata(pokusavati) odvojiti um od svega, nije ni da sam uspeo nesto
posebno, nego se osecam posle toga smireno, ugodno i slobodno. Evo, sad sam primetio
jednu gresku u mojoj meditaciji, nikad nisam bio uspraven, uvek sam sadeo onako kako
mi je odgovaralo, sad sam probao da budem stabilno uspravan, i vidim da se
koncentracija pojacava i disanje olaksava. Tako da ce biti vise ploda od meditacije.
Jos uvek se pitam, kakvo je ono stanje Samadhi-a, voleo bi to da iskusim, izgleda
mi krajnje privlacno.
 
Prvo da zahvalim, prijatno je komunicirati sa vama. E sad sta sam ja htela jos da kazem. Nije mi cilj gimnactika vec mi se cini da to o cemu vi govorite moze da se postigne tako kako opisujete a moze i predanoscu makar trudom da se zivi predano. Cini mi se da to kazu i citati, zato su me inspirisali , jer me hrabre u tom mom iskustvu. Kako mislim predanoscu? Preispitujes sebe i svakog dana iznova ides onuda kuda ti srce kaze ali ne onako romanticno pateticno vec istinski cesto tesko do krvi. Primer sam vec dala, seljak koji citavog sebe polaze svakog dana na njivi koji do poslednje svoje kapi izgara za opstanak svoje porodice mora imati iskustvo meditacije. Samo tako moze imati snage za sav taj trud koji ulaze. Ostali primeri, svi oni koji predano obavljaju svoj posao i svi oni koji uopste predano zive meditiraju. Kada dodes u tesku bezizlaznu situaciju a sve si ucinio sto je bilo do tebe, meditiras. To ti obnovi snagu , sve prezivis, a nekada se dese i cuda na tvoje oci, sve se izmeni, i ne moras nikom o tom da pricas, znas da je tako trebalo biti, sta god to bilo.
 
ukupno:
Kao što rekoh, kad govorim o meditaciji ja imam na umu budisticku meditaciju, bas kao sto mi se cini da je ima i alles_gut.

Ne znam tacno…budisticka meditacija kaze da je potrebno da meditaciju izvodis u sedecem polozaju…ja to radim ( na nacine koje sam opisao ) I kad sedim I kad lezim I kad hodam…mislim da je ovo o cemu ja pisem ustvari Zen…a Zen kaze “ samo umukni vec jednom I slusaj Tisinu “…inace volim I Budizam I Hriscanstvo I Zen I Nagualizam I Tantru I psihologiju I filosofiju…mada mi se cini da mojoj licnosti najvise ipak lezi Zen…od toga sam krenuo, to mi je neka baza ( nije dobro rasplinjavati se previse, stalno trazeci nesto po prodavnicama knjiga, da ne dodje do duhovnog razvodnjavanja ) ali kad sam malo ocvrsnuo tu bazu ( ono sto se kaze “ napravi kucu na steni “) onda sam malo izucio I ostale pravce ( nahranio um ) I nalazim da je sve to jako slicno.

“ - U crkvi skidas sesir (ako nisi zensko). U dzamiji ili sinagogi ne skidas sesir. U budistickom hramu skidas cipele.
A u Zenu? Nebo je plavo, trava je zelena. “
 
alles_gut:
Ne znam tacno…budisticka meditacija kaze da je potrebno da meditaciju izvodis u sedecem polozaju…ja to radim ( na nacine koje sam opisao ) I kad sedim I kad lezim I kad hodam…mislim da je ovo o cemu ja pisem u stvari Zen…

Krenucu od kraja. I zen je budizam, zar ne?
A da se budistička meditacija radi samo u sedećem položaju, to jednostavno ne stoji. Da malo razjasnim:

Postoje dve glavne tehnike budističke meditacije. jedna je samatha, meditacija smirenja, odnosno koncentracije na neki objekat (kammatthana) i iskljucenje iz svesti svega ostalog. Objekata koncentracije po klasičnoj podeli ima 40. Među njima su: zemlja, voda, vazduh, vatra, boje kao što su plava, zuta, crvena, bela, zatim leš u raznim fazama raspadanja, Buda, Dhamma, Sangha i još mnogo drugih, a najcesce upotrebljavani objekat jeste dah. Ova vrsta meditacije je koriscena i pre Bude, a on ju je i sam koristio na pocetku svog puta.

Budin originalni doprinos je druga tehnika meditacije, vipassana ili meditacija uvida. Uvida u šta? U tri karakteristike svega postojećeg: prolaznost (anicca), patnja vezivanja (dukkha) i privid tog "ja" koje se vezuje (anatta). Kod ove meditacije se praktikuje svesnost iz trenutak u trenutak i to svih pojava u nama i oko nas, kako se javljaju. Pri tome ih samo registrujemo, ali na njih ne reagujemo ni telom, ni recju, ni mislima. Oslobodjeni ovakvih mentalnih komentara i reakcija, u stanju smo da vidimo stvari kakve zaista jesu, a ne onakve kakve nam ih predstavljaju nase sklonosti, predubedjenja, zelje i slicno. A to mozemo da vezbamo u bilo kojem da se polozaju telo nalazi: bilo da stoji, sedi, hoda ili lezi. Zato se kaze kad se neko zali da nema vremena za meditaciju. Ako imas vremena da budes svestan, imas vremena i za meditaciju.

Prijatan vikend!
 

Back
Top