Meditacija

Nije mi namera nikog da omalovazavam ili da se namecem, samo sam izneo svoje misljenje koje sam formulisao kroz pitanja... ali izgleda da praktikovanje meditacije nedaje rezlutate koje joj se pripisuje...
 
Nije mi namera nikog da omalovazavam ili da se namecem, samo sam izneo svoje misljenje koje sam formulisao kroz pitanja... ali izgleda da praktikovanje meditacije nedaje rezlutate koje joj se pripisuje...

Prijatelju, da mi je odmah bilo jasno da tvrdiš, a ne da pitaš, ne bih veruj mi ni odgovarao na tvoj post. Jer se onda sve završi ovakvim tonom kakav tvoji postovi dobijaju. A zaista nema potrebe za tim. Neka ovaj svet bude mesto radosti.

Želim ti mnogo sreće
:bye:
 
Тачно. :)

Ево неколико речи за оне који се плаше да ће се зомбирати...:D

''Ти грешком мешаш празнину и ништавило. Скоро свако прави исту грешку на почетку, трудећи се да разуме празнину као празнину или концепт. И ја сам направио исту грешку. Али, заиста не постоји начин да се празнина разуме као концепт. Можеш је схватити само кроз непосредно искуство.''


Ништавило/празнина је реч која се на тибетанском језику састоји од две речи: tongpa i nyi...
Tongpa - значи празан, али само у смислу да означава нешто што је изван наше способности да опазимо чулима и наше способности да концептуализујемо... можда би бољи превод био назамислив или нешто што се не може именовати...
Nyi - нема неко самостално значење у комуникацији на тибетанском језику, али када се дода другој речи она даје ознаку могућности и значенје да било шта може произаћи из нечега, да се било шта може десити.
 
Vidim, i dalje se dobacujete citatima...
nego, malko sam prenaglio... mozda sam trebao prvo da pitam koliko ko stvarno praktikuje meditiranje u onom smislu koji vi ovde pominjete?
 
@ Kojica
Jeste da si mi ti omiljena sagovornica :) , ali molim bez zajedljivosti. To je otrov. Ne samo za druge, već i za nas same.

@ drzare
Prijatelju, i pored malog pocetnog nesporazuma, ja sam i dalje vrlo rad da komuniciramo. Ako si i ti, samo napred

:bye:
 
Hrišćani koriste Bibliju, muslimani Koran, a šta koriste budisti?

Budistički sveti spisi su poznati kao Tipitaka. "Pitaka" je reč za košaru na jeziku pali, a "ti" znači tri. Tako imamo "Tri košare". Nazivaju se košarama jer sadrže učenje. To su: Vinaya pitaka -- u kojoj su nabrojana sva pravila za monahe i monahinje, potkrepljena pričama na koji način i kojom prilikom su nastala. Sutta pitaka -- ogromna zbirka učenja o najrazličitijim temama; većinu njih izložio je Buda. Abhidhamma pitaka -- veoma sistematičan pregled Sutta pitake, zajedno sa filozofskim i psihološkim analizama. Ovaj kanon sabran je u vremenu posle Budine smrti. A pošto je on podučavao punih četrdeset pet godina, zbirka njegovih govora je ogromna -- otprilike tridesetak debelih tomova.

¤L¤
 
Može li svako da postane budista?

Naravno. Nema ograničenja u pogledu godina, pola, nacionalnosti, telesne težine, obrazovanja i slično. Budizam je veoma tolerantna religija. Ljudi mogu da odrede svoj nivo posvećenosti i nema nekakve ekskomunikacije ukoliko uradite nešto loše. Postoje, naravno , određeni standardi ponašanja za koje se očekuje da ih se pridržavate kada ste u manastiru ili hramu, ali nikome se ne odbija ulazak u religiju zbog onoga što je do tada učinio.

~||~
 
Kako si ti postao budista?

Zapravo je vrlo jednostavno postati budista. Doneseš čvrstu odluku da ćeš živeti prema principima otelovljenim u "Tri utočišta" i "Pet pravila morala". Možeš proučiti utočišta i pravila i "preuzeti" ih samostalno, smatrajući nadalje sebe budistom. Međutim, lepo je imati monaha ili monhinju koji ti tokom ceremonije "predaju" ta utočišta i pravila. Ovakvo javno ispoljavanje takođe pomaže da ih se prisetiš u situacijama kada poželiš da odeš "izvan" tih pravila -- kada poželiš da budeš nepromišljen ili glup, kada ideš protiv prirode, kada želiš da budeš nemoralan.

Uzeti utočište generalno znači naći zaklon na mestu na kojem se osećamo bezbednim. U ovom kontekstu utočište je "okruženje", skup principa življenja u koje možeš da veruješ, utočište za srce i um. Moraš prvo da ih naučih koji su, tako da ti je jasno njihovo značenje i razumeš šta znači posvećenost njihovom pridržavanju.

 
@hirajgoagain
Neprimerene su ti opaske. Ne može se valjano kritikovati ono što se dobro ne poznaje. Kao hrišćanin slobodno mogu da proučavam i budizam. U njemu ne vidim ništa loše. Šta-više, moja su uverenja da je hrišćanstvo proisteklo iz budizma.
 
@hirajgoagain

Dragi moj prijatelju. Zaista nema razloga za ljutnju ili podsmeh, ako je to bio motiv za tvoje poruke. Od toga nemamo koristi ni ti ni ja, samo je još malo više otrova u ovom svetu. A siguran sam da ćeš se složiiti da ga ima i previše.

Izgleda mi da na budizam gledas kao na nekakvu strogo definisanu religiju. Da on se može i tako posmatrati. Ali ako na njega gledaš kao na put razvijanja dobrote u samome sebi, kao na oslobađanje od diktata ega koji neprestano više: ja sam u pravu, svi drugi greše, onda razlike medju religijama polako blede i svi mi postajemo mnogo, mnogo bliži jedni drugima, kakva god da su nam uverenja. Ako se umesto toga da se ušančimo u onome sto smatramo svojom religijom i da odatle poput dece do iznemoglosti vicemo: ja sam budista, ja sam hriscanin, moja religija je najbolja, tvoja ništa ne vredi itd. mnogo je mudrije i produkivnije da zastanemo i razmislimo: da li nam takvo ponašanje pomaže da budemo srećni. Da li pomaže drugima? Ne, obema stranam donosi samo patnju. Pa zašto to onda radimo? To je mnogo zanimljivije pitanje od toga jesmo li balkanski ili skandinavski budisti, balkanski ili skandinavski hrišćani :)

Svako to dobro želim.
 
ako se dobro secam, budizam u izvornom obliku nije religija, to je postao znatno kasnije mesajuci se sa mesnim religijama... ali ako se nevaram, ovo je tema o meditaciji a ne o budizmu?
 
ako se dobro secam, budizam u izvornom obliku nije religija, to je postao znatno kasnije mesajuci se sa mesnim religijama... ali ako se nevaram, ovo je tema o meditaciji a ne o budizmu?
da, budizam u izvornom obliku se po našim zapadnim merilima teško može nazvati religijom, jer govori o tome da ne postoji neki bog, tvorac i upravljač svega postojećeg, kao i to da ne postoji duša, koja posle smrti odlazi tome bogu. Buda je svoje učenje nazivao putem pročišćenja, a mi bismo ga mogli nazvati mentalnom higijenom.

i da, u pravu si, naslov ove teme jeste meditacija, mada da bi se ona razumela treba malo znati i kontekst. pošto koristim budističku meditaciju, postujem i nešto od tog konteksta. Što naravno ne treba da smeta drugima da pišu o svojim iskustvima sa drugim vrstama meditacije...

:)
 
E, tu lezi problem, koliko sam shvatio na temi nema mnogo ljudi koji imaju dovoljno iskustva sa meditiranjem jer sve sto se ovde pise potice iz raznih knjiga a ne sopstvenog iskustva...
Naravno, najlakse je biti biti "mudar" prepisujuci tudje reci...
 
E, tu lezi problem, koliko sam shvatio na temi nema mnogo ljudi koji imaju dovoljno iskustva sa meditiranjem jer sve sto se ovde pise potice iz raznih knjiga a ne sopstvenog iskustva...
Naravno, najlakse je biti biti "mudar" prepisujuci tudje reci...
Nije kod svakog copy/paste to forum, nego copy/paste to siva masa. A to je takoođe iskustvo.
 
E, tu lezi problem, koliko sam shvatio na temi nema mnogo ljudi koji imaju dovoljno iskustva sa meditiranjem jer sve sto se ovde pise potice iz raznih knjiga a ne sopstvenog iskustva...
Naravno, najlakse je biti biti "mudar" prepisujuci tudje reci...
Dragi prijatelju, lako je kritikovati, ali od toga nema velike koristi, sem novih ljutitih postova.
Bolje prioni da dopuniš/ispraviš ono što ti se ne dopada. Dakle, opiši svoja iskustva sa meditacijom i eto nama svima materijala za učenje
:)
 
Koje osnovne principe podrazumeva to da je neko budista?

Pojam "biti budista" različit je u različitim kulturama, ali u theravada tradiciji opšti standard jeste uzimanje "Tri utočišta" i "Pet pravila morala". Potrebno je imati izvestan stepen razumevanja šta to znači pre nego što donesemo odluku.

Buda -- tradicionalno se smatra osobom, ali Buda je zapravo titula. Ona znači "budni, probuđeni". Odnosi se na kvalitet bića koji smo mi svi u stanju da ostvarimo. Uzeti utočište u Budi znači: "Verujem da je takvo prosvetljenje moguće i učiniću napor da postanem pobuđen (ne da sanjarim i budem nepromišljen) upravo u ovom životu.

Dhamma -- jeste Budino učenje. To učenje zapravo je samo izraz prirodnih zakona koje je Buda razumeo -- prvenstveno zakona ljudske prirode. Kada uimamo utočište u Dhammi, uzimamo utočište u Budinom učenju -- a to znači utočište u istini i čistoti svoje prave prirode.

Sangha -- znači zajednica, koju učine monasi, monahinje ili laici koji slede budistički način života. Oni teže praktikovanju blagonaklonosti, razvijanju mudrosti, morala i dobrote vođeni "Plemenitim osmostrukim putem", a koji je Buda opisao kao splav koji će nas preko bujice života preneti na drugu obalu, do nibbane. Osam koraka ovoga puta su: ispravno razumevanje, ispravna odluka, ispravan govor, ispravno delovanje, ispravan život, ispravan napor, ispravna svesnost i ispravna koncentracija.

Otuda, uzimanje utočišta u Sanghi uključuje i podsticaj na "ispravno delovanje" zasnovano na budističkim pravilima morala. U svom osnovnom obliku to su "Pet pravila morala":
• Ne ubiti ili povrediti nijedno živo biće To znači biti blagonaklon.
• Ne uzeti bilo šta što ti nije dato (ne krasti) To znači biti pošten.
• Ne biti neveran u vezi sa drugom osobom To znači biti iskren.
• Ne koristiti pogrešan govor To znači biti istinoljubiv i ne lagati.
• Ne uzimati alkohol i droge. To znači imati bistar um.

ΞЮ
 

Back
Top