Meditacija

Ima li monaški život i svoju socijalnu stranu?

Život u velikoj zajednici je nalik životu u velikoj porodici. Mi smo privučeni jedni drugima svojom zajedničkom ljubavlju prema istini, više nego nekakvom ličnom naklonošću, a pošto dolazimo iz dvadesetak zemalja, činimo prilično mešovitu grupu. Mi nismo birali jedni druge, kao što nismo mogli da biramo ni svoje sestre i braću ili roditelje, ali dobro se slažemo. Očigledno, neko će se bolje uklopiti sa nekima nego sa drugima i prijateljstvo se stvori sasvim lako. Ali ustanovio sam da se godinama čak i sa onima prema kojima su moja osećanja prilično neutralna ipak stvori nekakva veza uzajamne simpatije. Ne postoje nikakvi strogo 'socijalni' događaji tokom nedelje, ali moguće je da ću sa nekim prošetati zajedno ili popiti šolju čaja. Imamo i godišnje okupljanje u maju (Magha Puja) kada se monasi i monahinje iz svih srodnih manastira u Evropi i Sjedinjenim Državama okupljaju i to je vreme prilično intenzivnih socijalnih kontakata. Uz toliko isticanje dobrote i saosećanja, teško je ne osetiti se voljenim

¤–¤
 
Verski rat? Daleko bilo!
Ali onda je verovatno najbolje ni ne iznositi takve stvari na takav način (jednom jedan negde...), jer ne vidim čemu dobrom mogu da doprinesu.
No da se mi vratimo na temu :D

Planiraš li da ostaneš monah do kraja života?

U ovoj tradiciji mi ne uzimamo doživotni zavet, tako da mogu da se razmonašim kad god želim i ponovo postanem monah ako se kasnije na to odlučim (i tako najviše sedam puta). Posle osam godina osećam se ugodnije u ovakvom načinu života i počinjem da cenim dobrobiti koje mi donosi ovakav način vežbanja. Nekada me je sve to mnogo više mučilo trebalo je vremena dok stvari nisu legle na svoje mesto. Kada sam se zamonašio zaokupljala me je misao da sam se 'zaglibio' u ovaj monaški život, no sada ne razmišljam toliko o tome. Na kraju, vreme će pokazati.

..¤..
 
Šta očekuješ da postigneš kao monah?

Na ličnom planu volim da mislim da ću postati malo mudriji nego što sam sada; da ću malo manje patiti. Pokušavam da stalno održavam živom i bliskom mogućnost prosvetljenja, ali ne pravim od toga pitanje 'života ili smrti'. Na opštem planu, nadam su da ću razviti neke od izvora obrazovanja (poput ove knjižice) i ovakav način vežbanja učiniti dostupnijim onima koji su zainteresovani. Uživam u podučavanju i nadam se da će toga biti još. Generalno, dopada mi se ideja opuštanja -- ne siljenja stvari -- i u sebi i oko sebe. Radi, ali ne zapinji!

×÷×
 
Meditacija nije ništa što bi bilo nepoznato među našim ljudima ,već je samo zaboravljeno a i drugačije se zvalo !
Pojašnjenje za one koji neznaju a iskusili su to bar 100 puta tokom života!
Meditacija je povišenjo stanje svijesti kada se mozak koncetrira na jednu misao (u ovom slučaju je to kada svjesno pristupate tome)!
Nesvjesno ste meditaciju iskušali barem stotinjak puta u životu kao rekoh prije a to je ono stanje kada vas netko prene iz dubokog razmišljanja kada potpuno isključite sluh vid i njuh nesvjesno i u tom se trenutku nalazite koncetrirani na onu misao koju ste nesvjesno stavili u prioritet na razmišljanje i onda vas netko prene "A gdje si ti odlutao!!!
Slobodno mu recite MEDITIRAM(Zamislio sam se!!!) :D

Meni se jako često dešavalo kao detetu, a sada, kad pokušam voljno da uradim to isto, počne da mi se spava! Mogu samo spontano, bez namere, ne mogu da upravljam time.
 
Može li svako da postane monah?

Moraš biti ljudsko biće, muškarac, bez društvenih obaveza (kao što je vojna služba), stariji od 20 godina, da imaš dopuštenje roditelja, saglasnost supruge ako si oženjen i da ne boluješ od neke zarazne bolesti. U tradiciji kojoj pripadam postoji dvogodišnji period iskušenika, kada učitelj i zajednica imaju priliku da procene da li si pogodan kao ličnost -- i obrnuto. Mimo ovoga, svako je dobrodošao. Ali ostati monah nije baš tako lako!

ß..
 
Može li svako da postane monah?

Moraš biti ljudsko biće, muškarac, bez društvenih obaveza (kao što je vojna služba), stariji od 20 godina, da imaš dopuštenje roditelja, saglasnost supruge ako si oženjen i da ne boluješ od neke zarazne bolesti. U tradiciji kojoj pripadam postoji dvogodišnji period iskušenika, kada učitelj i zajednica imaju priliku da procene da li si pogodan kao ličnost -- i obrnuto. Mimo ovoga, svako je dobrodošao. Ali ostati monah nije baš tako lako!

ß..
Ето...8)

Можда би женама било лакше. :mrgreen:

:heart:
 
Neki novi monaški ženski red? :shock:
Па.. то ће бити... поприличан неред...:lol:

Али женски неред...:mrgreen:

Тако да.. они не могу да буду чланови секте..
али могу да буду од користи...;-)

Можеш са Илуминатом... он оснива читаву религију... :mrgreen:
Све те мушке секте личе једна на другу...:D

А по чему? По томе што се жена страшно плаше...:mrgreen:
И што је најгоре.. имају и разлога...:lol:
 

Back
Top