Hrčci

Imao sam hrcka pre......12 godina....Denver.
Cudne zivotinjice,prljave mnooooogo.Moraces stalno da mu menjash piljevinu i ako hocesh da ne dobije srcku,ne kupuj mu onaj tocak!:lol:Stvarno ne sme vodu i malo zive godinu,godinu ipo.
 
Postovani,
moja je cerka kao dete godinama gajila hrcke i prodavala. Kada je napunila 18 godina polozila je vozacki ispit meni dala avio kartu da odletim do Skoplja i novac da joj kupim Trabanta. Tada je za tako nesto bilo potrebna veza jer ga nije bilo u Beogradu.
Sada da predjemo na vase pitanje ili bolje na moje savete jer mislim da o tome dosta znam:
- hrcak se na moze drzati u paru u kavezu jer se pokolju izmedju sebe cim porastu.
- jedu sve vrste zitaruca koju cuvaju u jednom kraju kaveza. vole zelenis a presan kupus vole da jedu ali kako je to deuretik malo vise mokre.
- vodu mogu da piju ali mnogo vise vole mleko
- ne davati im meso ni u kom obliku
- ako vam pobegne iza ormana isterajte ga sa fenom za kosu
- ako se negde zavuce pa nece da izadje pruzite mu spagetu ili makaronu, on ce je uhvatiti i nece je pustiti dok ga ne izbucete
- nenojte ga spustati na zemlju ili u bastu da ne navice neku zarazu a to je opasno ako ga maltretirate pa vas ugrize
- njegov ugriz je munjevit , ne boli ali ima dosta krvi
- za spavabje mu obezbedite neku krpicu koja se ne groncla kojom se pokriba dok spava
- njegov kavez ima cosak za spavanje, drugi za magacin hrane, treci za fizioloske potrebe
- veoma je cist i umiva se kao macka ali ga nemojte hbatati sa prljavim masnim rukama jer mu kvarite krzno a na tako nesto je veoma nesretan
- piljevina se more menjati povremeno da nebi bilo neprijatnog mirisa
- ako hocete da ih razmnozavate najbolje je je imati dve zenke i jednog muzjaka
- period parenja je svaka tri dana na neutralnoj teritoriji jer posle parenja morate ih odmah razdvojiti jer nama se desilo da je zenka zaklala muzjaka. Kada ih sastavite i nista ne urade za 2 minuta rasabite ih i pokusajte sutra.
Nam se da sam nesto preneo od svog znanja po tom pitanju
Pozdrav
 
pudlala:
A mene i dalje zanima kako da dodjem do kola "valjajuci" hrcke.
medium-smiley-002.gif
 
Ja sam jednom kupila mojoj drugarici kao rodjendanski poklon hrcka posto ih ona mnogo voli.Isto je tako bio agresivan ali smo sutra i saznali zbog cega.Okotio se,ovaj ne znam da li se kaze za hrcka okotio ali nema veze,u svakom slucaju moja drugarica je imala 5 malih hrcaka.Sweet...
 
Imam hrcke vec nekoliko godina, i gotovo da nisam imala negativnih iskustava. Problem je u tome sto se kod nas ne zna dovoljno o ovim zivotinjama, tako da mnogi ljudi ne znaju kako da ih gaje.

Hrci ne smrde, bas naprotiv, ne mora da im se menja piljevina onako cesto kao sto mora morskim prasicima!

Sto se tice drzanja u paru- nikako! (barem sto se tice Sirijskih hrcaka) Poubijaju se. U glavnom su zenke agresivnije od muzjaka, tako da ako hocete da drzite vise hrcaka, morate imati zasebne kaveze.

Moje iskustvo kaze da su muzjaci po pravilu umiljatiji od zenki i mogu se lakse pripitomiti, ali imala sam i umiljate zenke. Najvaznije je da ih od malena mazite, da se naviknu. Sto se tice ujedanja, oni svi imaju period kada ujedaju, ali to obicno nije zlobno, vec kao da ne mogu da odrede da li je nesto za jelo ili nije, pa ga probaju. To cine kada su mali (kao sto mala deca imaju period kada ujedaju). Vazno je da se ne uplasite i ne prestanete da mazite hrcka u tom uzrastu, i najverovatnije ce postati pitom.

Sto se tice tocka, obozavaju ga, ali samo kada su mali. Nije im vise zanimljiv kada su stariji od, otprilike, 3 meseca. Inace, oni zive oko 2,5 godina, to je po meni jedini zaista veliki problem kod ovih ziotinja. Imala sam hrcka koji je ziveo gotovo 3 godine, ali to verovatno zavisi i od genetike, ali i od nege koju mu pruzate.

Sto se tice vode- vecina mojih hrcaka nije nikako i ni pod kojim uslovima htela da proba vodu, vec smo im redovno davali voce i povrce da odatle uzimaju vodu. Medjutim, mogu de se naviknu da piju vodu, ali samo ako ih navikavate od malena.

Sto se tice bezanja iz kaveza, oni su tome skloni, i treba dobro paziti kada su sasvim mali. Iskljucivo ih drzite u kavezima koji su za hrcke, jer druge kaveze ne prihvataju (a kavezi za ptice imaju presiroke resetke, pa beze)

Najbolje je imati kavez na jedan ili dva sprata, ili kavez sa onim plasticnim hodnicima, da se igraju. Ja moje hrcke redovno pustam da se prosetaju po kuci, naravno, pod nadzorom.

Sto se tice mesa, smeju da jedu meso, ali u malim kolicinama, iskljucivo peceno i nezacinjeno.

(Bilo bi bolje sada da stanem, o ovoj temi bih mogla da pricam satima) :P
 
Pozdrav svima.
Oduvek sam voleo da gajim hrckove, ali nikako nemogu da nadjem dobro resenje za posudicu za vodu. Pokusavao sam obicne posudice, ali voda se brzo prlja... ----Konkretno me zanima gde mogu da nadjem nesto ovako http://www.arcatapet.com/fullsize/1810.jpg ili http://www.havahart.com/store/Assets/product_images/3274.gif -------
Trzio sam u nekoliko Pet-Shopova u Novom Sadu, ali niko to nema. Planiram da gajim hrckove na veliko pa mi treba bar 30 do 40 takvih posudica za sada. Ako je neko video tako nesto u Beogradu ili NS-u u nekom pet shop-u ili zna gde to mogu da narucim bio bi zahvalan ako bi mi rekli.
 
barakuda to ti je najbolje resenje za vodu posle mojih miseva i hrckova sad imam dva morska praseta i cincilu sobzirom da morski prasici svakod dana jedu voce i povrce voda im nije potrebna a i kad im nudim svaki drugi dan nece da piju isto je kao i kod hrcaka ako si resio da ti hrchci budu veliki i da ih uzgajes dacu ti par saveta jer sam to i ja radila
1. zenka ide na muzijakovu teritoriju tj zenku stavljas kod muzijaka u njegov kavez -obavezno razlicite polove drzi odvojeno radi lakse kontrole-
2.sad ja ne znam tacno jer sam pobrkala to sa misevima, kote se na 16 il 32 dana to proveri molim te stvarno nisam sigurna
3.kada saznas za koliko dana se kote obavezno pre nego sto se okoti promeni piljevinu i stavi sto vise..
4.kada se okoti daj zenki da jede pored standardne hrane i mladi neslan sir... znaces da je taj sir zato sto je on kad ga probas sav bljutav niti ima slanocu niti neki ukus
5.ne diraj male dok ne progledaju i ne dobiju dlaku... kada krenu da mile po akvarijumu -hrcke obavezno drzi u akvarijumu jer se brzo razbole cak i od male promaje a i da ti bebe ne bi istpadale i bezale- tada i njima davaj taj mladi neslan sir jer od toga im se siri zeludac i budu lepi debeli kada porastu a i naravno vise jedu to se podrazumeva...
6.isto tako bebe kada dobiju dlaku ikada progledaju znaci kada pocnu sami da se hrane, uzimaj ih u ruke i mazi, jer trebaju od male da osete tvoj miris posle ce biti bas pitomi
7.ako ti hrcak pocne da se trese ko da ima groznicu ako je kilav ne pokrece se i kada ga uzmes u ruke sav je opusten , obicno kada hrcka uhvatis on se namesti kako njemu odgovara u tvom dlanu ako ne reaguje onda nesto nije uredu sa njim, kuvaj mu caj od kamilice i samo mu kvasi na KORICU hleba i guraj mu pod nos pazi samo da ne bude prevruce proveri na ruci ko bebi mleko kad proveravas treba da bude malo hladnije od mlackastog tj skoro hladno jer je to za njih vruce.

to sam ja radila sve sa mojima ako budes imao jos neka pitanja pitaj obavezno

a sad pojilica imas u beogradu na raznim mestima ali vecina njih nema dobar patent sa kuglicom ali najbolja radnja ti je u Balkanskoj ona ti se nalazi kod admirala geparta tj kod zeleznicke stanice pozzz
 
Hvala ti Jovana na opsirnom odgovoru :) Vidim da si se trudila. Gajio sam ja ranije i bele miseve i morske prasice i hrckove kad sam bio klinac tako da uglavnom znam sta se radi i kako. Sada sam odlucio da ih gajim na veliko za prodaju pet-shopovima, taman spojim posao i zadovoljstvo. Uglavnom sve znam sto se tice odgajanja ali me to sa posudicama za vodu uvek mucilo. Ajde ako mozes da mi das broj telefona tog pet shopa gde ima posudica za vodu posto sam iz Rume pa bi mi najvise odgovaralo da mi to posalju preko poste.
Hvala jos jednom. Pozdrav
 
Cao! Ja sam imala "obicnog" hrcka (mislim da je to ustvari sirijski hrcak) i nisam imala slicne probleme. Moj nije smrdeo ni posle 7 dana od menjanja piljevine. Mozda je problem sto imas 3 hrcka a premalo piljevine da upije , na podu treba da bude nekoliko cm piljevine, a hrcci su inace jako ciste zivotinje i sve obavjaju samo na 1 mestu (npr. 1 cosku kaveza). Postoji i piljevina sa mirisom, mislim limuna i sl, ali ne preporucujem , jer su hrcci jako osetljivi i mogu biti alergicni na sve i svasta. Ako ti ovde niko ne da zadovoljavajuci odgovor, idi na www.hamsterific.com , to je sajt posvecen iskljucivo njima i nacices puno korisnih saveta. pozdrav. srecno sa hrccima. I ako neces mlade obavezno ih razdvoj...
 
Moj hrcak se zove Maki i ima samo 3 meseca kupila sam ga pre tri dana, malo je dosadan sto se tice onog kruga koji se okrece ali ipak je moj i ja ga volim ma koliko bio dosadan mada on je dosadan 100% ali isto toliko i umiljat... Na vama je da nastavite da pisete o svojim hrccima, da pisete sta vole da rade, da jedu i kako ste mu uredili kavez ili akvarijum mozete da dodate i slike sto bi bilo lepo... ! :-) :-) :D ;)
 

Back
Top