Hrčci

Juče sam kupila dva patuljasta hrčka, belog i sivog. Prodavac mi je rekao da je beli mužjak. Lepo su se igrali, svu noć su pištali. Jutros u kavezu vidim 5 mladunaca, shvatih da oni pište. Problem je u tome što se njima bavi ovaj beli, non stop ih krije, a on je kobajagi muški, dok ova,kobajagi ženka samo vozi točak. Čula sam da mužjak hoće da pojede male, i ja sada ne znam kog da izvadim iz kaveza. Inače, nikako da počnu da sisaju a sve se guraju ispod belog. Ima li neko savet?
 
Jutros sam dobila 5 mladunaca i sada majka na moje oči pojede jedno. Šta da radim?

Jojjjj :eek:
Odma razdvoj majku od malisana :worth: :worth:
Ako joj je to prvo leglo onda je i normalno da ih pojede..
A mozda poneko i ostavi u zivotu..
a mislim da joj je prvo po tvojoj prici ..
tako da cexs morati da cekas dok opet ne zatrudni jer ce posle ovog prvog puta biti jako dobra i brizna mama :)
to znam posto je i mona prijateljica imla isti slucaj..
 
Juče sam kupila dva patuljasta hrčka, belog i sivog. Prodavac mi je rekao da je beli mužjak. Lepo su se igrali, svu noć su pištali. Jutros u kavezu vidim 5 mladunaca, shvatih da oni pište. Problem je u tome što se njima bavi ovaj beli, non stop ih krije, a on je kobajagi muški, dok ova,kobajagi ženka samo vozi točak. Čula sam da mužjak hoće da pojede male, i ja sada ne znam kog da izvadim iz kaveza. Inače, nikako da počnu da sisaju a sve se guraju ispod belog. Ima li neko savet?

Ako je u pitanju patuljasti(Roborovski) hrcak oni zive u paru i muzjaka i zenku netreba(nemoras) odvajati. Oni mogu da zive u paru za razliku od siriskog hrcka. Jednostavno ako neizbijaju svadje i tuce znaci da su zaista patuljasti hrckovi i nebi trebalo da bude problema. Muzjak je veoma brizan otac i pomoci ce u odgajanju mladih i nemora da znaci da je zenka ta koja ih sakriva.
 
Jutros sam dobila 5 mladunaca i sada majka na moje oči pojede jedno. Šta da radim?

Pa postoji mnogo razloga zbog kojeg ce majka pojesti mladunce.

U tvojoj poruci na drugoj temi vidim da si ih juce kupila a danas su se vec okotili. Znaci hrcak je donesen u nepoznato i nije imao vremena da se privikne na okruzenje a vec se okotio. Zenka je znaci uplasena u nepoznatom prostoru donela mlade sto moze biti fatalno za celo leglo. Mozes joj pomoci, ako nije kasno, tako sto ces u kavez iscepkati toalet papira ili papirnih maramica kako bi zenka i muzjak mogli da naprave toplo i mekano gnezdo za male, a sto je najvaznije moci ce da ih sakriju i da osecaju da su njihovi mladi sigurniji.

Drugi razlog je da je zenka suvise mlada i neiskusna i jednostavno nisu joj jos proradili materinski instinkti kako treba. Ako je ovo u pitanju malo sta mozes da uradis za mlade, ali sledeci okot koji bude imala bice u mnogo boljoj situaciji i sve bi trebalo da bude uredu. Tako da za ubuduce netreba da te to toliko plasi.

Tina7 ti je preporucila da odma odvojis majku. To nikako nebi trebala da radis, posto je sledeci razlog za kanibalizam uznemiravanje zenke dok ima mlade.
Zenka kad dobije mlade veoma je uplasena za njih i moze cak biti jako agresivna, sto je normalno jel pokusava da odbrani mlade. A i odvajanje majke nemoze da donese nista dobro zato sto ce u ovom slucaju mladunci polako umirati od gladi. Ako vec nemozes da ih spasis moja je preporuka da pustis da stvari idu prirodnim tokom i pustis da ih majka pojede (tako bar znas da se mladunci nisu patili)
Kada dobije mladunce netreba uznemiravati zenku bar dve nedelje. To znaci da netreba menjati piljevinu, izbegavati kuckanje kaveza i non stop kruzenje oko njega jel sve to moze da uplasi zenku. Hranjenje i davanje vode treba da bude sto je tise moguce. Ako se hrcak bas bude jako osetio mozes menjati piljevinu, ali samo promeni taj cosak gde hrcak obavlja nuzdu, nikako netreba dirati gnezdo. Samo treba da znas da hrcku nece nista biti ako nemenjas dve nedelje, ovo menjanje jednog delica akvarijuma ili kaveza je iskljucivo zbog tebe(ako tebi smeta miris). Jos da znas da u ovom periodu zenka moze biti veoma aktivna i trcati po kavezu, tocku... normalna stvar i netreba da te brine.

Jos jedan razlog zbog koga bi zenka pojela mlade je nedostatak proteina u ishrani. Najbolje je pre okota davati jednom nedeljno malo barenog jajeta, kuvane piletine, sira, proklijalog zita... Samo sve ovo u malim kolicinama, toliko da ti stane na palac. Nema potrebe preterivati sa ovim. Mozda nije kasno ni sad da joj das. Ponudi joj malo barenog mesa ili barenog jajeta, pojesce u slasti.

Evo ako dobro znas engleski mozes ovde opsirnije procitati http://exoticpets.about.com/od/hamsters/f/hamsterbabies.htm
 
Poslednja izmena:
Kazi te mi ovako naravno ako mozete :)
Moj hrcak kad jede cuje se kao neko cijuktanje..:(
Ne znam sta to znaci :(
Ja menjam piljevinu na nedelju dana jeli to puno??
I grize resetke??
I kaki u hrani??
 
Kazi te mi ovako naravno ako mozete :)
Moj hrcak kad jede cuje se kao neko cijuktanje..:(
Ne znam sta to znaci :(
Ja menjam piljevinu na nedelju dana jeli to puno??
I grize resetke??
I kaki u hrani??

"Cijuktanje" nije nista, samo je srecan :)

Jednom nedeljno menjanje piljevine je sasvim dovoljno, ali ako ti miris nesmeta (ako ih nedrzis u kuci) nemora ni toliko cesto.

Tesko da sta mozes da uradis ako grize resetke. Jednostavno nema sta drugo da radi pa mu je to zanimljivo. Stavi u kavez tocak za trcanje. To ti je najbolje i to ce mu biti glavna zanimacija ubuduce. Mozes mu ubaciti ponekad onu kartonsku rolnu od toalet papira, razne kutijice, zavezes par kanapcica da vise sa plafona kaveza (recimo zavezes par cvorova na kanapu da se lakse vere, isprepletas par kanapa...), mozes mu cak ubacivati i neke grancice da ih gricka i da se provlaci...budi kreativna.:) Slobodno sa nekog drveta uzmi granu, obozavace da je gricka i mozda cak prestane u potpunosti da gricka resetke. Ako se budes igrala i tako stavljala igrackice u kavez stavi nam sliku ovde, ako mozes, da vidimo koliko si kreativna :)

A sad sto kaki u hranu, cudi me da je odma nestavi u obraze i odnese ispod svog gnezda. Mozda si mu posudu za hranu stavila bas u cosak gde inace obavlja nuzdu.
 
Poslednja izmena:
"Cijuktanje" nije nista, samo je srecan :)

Jednom nedeljno menjanje piljevine je sasvim dovoljno, ali ako ti miris nesmeta (ako ih nedrzis u kuci) nemora ni toliko cesto.

Tesko da sta mozes da uradis ako grize resetke. Jednostavno nema sta drugo da radi pa mu je to zanimljivo. Stavi u kavez tocak za trcanje. To ti je najbolje i to ce mu biti glavna zanimacija ubuduce. Mozes mu ubaciti ponekad onu kartonsku rolnu od toalet papira, razne kutijice, zavezes par kanapcica da vise sa plafona kaveza (recimo zavezes par cvorova na kanapu da se lakse vere, isprepletas par kanapa...), mozes mu cak ubacivati i neke grancice da ih gricka i da se provlaci...budi kreativna.:) Slobodno sa nekog drveta uzmi granu, obozavace da je gricka i mozda cak prestane u potpunosti da gricka resetke.

A sad sto kaki u hranu, cudi me da je odma nestavi u obraze i odnese ispod svog gnezda. Mozda si mu posudu za hranu stavila bas u cosak gde inace obavlja nuzdu.

ok onda :)
Ima tocak i prvih dana mu je bas bilo zanimljivo cak ni ne silazi sa njega samo trci :lol:
Ali u poslednje vreme ne ide u opste na tocak udje on ali na mozda koji minut tako damu to i nije neka zanimacija...
Sad je poceo da se penra (posto ima kavez na 3 sprata ) pa je cas dole cas gore tako da mu je i to zanimacija :)
Posto je on napokon otkrio da mu je kucica na zadnjem spratu samo se pentra..
I onda se popne na kucicu i padne na donji sprat :(
i stalno tako nikako normalo da sidje..
Kupila sam mu hranu za malde hrckove i sve je ok..
Nego smo sad otisli na dva tri dana u vikendicu i ja zaboravila da ponesem hranu :(
Pa ga sad hranim sa nekom hranom koju mi je dala prijateljica :(
Ali osecam da mu mnogo teze pada da jede tu hranu :(
Valjda ce sve biti u redu do sutra psto se sutra vracamo :)
Stavila sam te kanapcice ja ;)
Ali ih on ne koristi :(
A imam jos jedno pitanje (nadam se da nisam previs edosadna) :lo:
E ovako..
On me se ne plasi kad ga mazim samo se onako trgne kad ga prvi put pipnem i onda kad nastavim da ga mazim onda je Ok..
Kasnije sam pocela da ga vadim iz kaveza,ali on stalno bezi :(
 
Ostalo je samo jedno mladunče, ima 4 dana a poraslo je duplo. Majka ga krije, ono se izmigolji iz trine, plašim se da ne izađe iz kaveza. Do pola sam oblepila kavez papirom da ono ne ispadne kroz rešetke. Valjda će da preživi.
 
Ostalo je samo jedno mladunče, ima 4 dana a poraslo je duplo. Majka ga krije, ono se izmigolji iz trine, plašim se da ne izađe iz kaveza. Do pola sam oblepila kavez papirom da ono ne ispadne kroz rešetke. Valjda će da preživi.

To jedno ce najverovatnije preziveti, ako do sada nije uginulo. I jos jedan razlog zbog kojeg majka moze da ubije mlade je ako misli da nece moci da ih odgaji (ako ima neko mladunce malo i zakrzljalo, ako zenka nema dovoljno hrane da sve odgaji, ako je previse hladno ili previse toplo, ako ima prevelik broj mladunaca u leglu-mada je ovo isto povezano za nedostatak hrane) Pa... srecno :)
 
O hrccima neznam nista ali mi je ppoznato da pojedine zivotinje pojedu svoje mlade. To je uradila moja dalmatinka Tara sa prvim leglom, jedno je ostavila, moja macka Cuca isto a kod zeceva je to najcesce.
Kazu ima vise razloga za to...majka oseti da nece preziveti, plasi se za njih ili oseca da ona sama nece moci da ih odhrani.
Ja sam, kad sam to prvi puta videla, htela da ubijem svoju kucu sto je to uradila...ali kazu zivotinje imaju instinkt i to tako mora.
Draga Radda, shvati to tako.
 

Back
Top