Hrčci

Moze li mi neko reci koji hrcak moze sa kojim da zivi u istom kavezu, ako je to uopste moguce, mislim - da li ce se potuci i postoji li neko pravilo ili nikako ne dolazi u obzir da zive zajedno? Znam samo da se zlatni uopste medjusobno ne podnose...?
Hvala unapred!

Sitrijski hrcak, koji je najcesci kod nas, NE SME da zivi sa drugima u kavezu. pre ili kasnije, ma kako delovalo da se dobro slazu, jedan ce ubiti drugoga. Ozbiljno. Ne smeju se sirijski drzati zajedno. Sirijski hrcak se ponekad naziva i zlatni, ali to nema veze sa bojom dlake, ovo vazi za sve sirijske, bez obzira na boju.

Neki drugi, madju onim patuljastima, oni mogu zajedno, ali ako su mzujak i zenka imacete drugu vrstu problema. :P

Kako kazniti Hrcka ako je bezobrazan i ako je agresivan prema drugima i vlasnikom???

Ne mozes da kaznis hrcka da "razume". I sta znaci "biti bezobrazan"? Ja ne mislim da hrcak mzoe da bude bezobrazan u smislu u kome to mug neke druge zivotinje (da namerno radi nesto iako zna da ne sme). Hrcak ne zna sta sme a sta ne.

Ako je sirijski hrcak, a zivi u kavezu sa drugima, obavezno ga odvoj (odvoji druge) jer ce se poubijati (vidi gore). Treba stvoriti atmosferu u kojoj ce se osecati prijatno, jer je agresivan posto se plasi. A moguce je da je i zenkica, one cesto znaju da budu prgavije od muzjaka. Samo polako sa njim (njom), bez naglih pokreta, lagano prinosis hranu, kako bi prestao da se plasi. I pricaj mu, da se navikne na glas. A kada se navikne na glas i tvoj miris, prestace da se plasi i nece vise biti agresivan.
 
Imam par sirijskog hrcka,ali nikako ne mogu da ih uparim.Pratila sam kad ce poceti da trazi zenkica da se pari,ubacim je kod decka,jure se po kavezu,on je njuska po *****:rumenko: ali nista.Moze mala pomoc?
 
Pa jednostavno to je veoma zivahna zivotinjica. Moras mu dati nesto da radi. Tocak za trcanje je najbolji za njih. Imas u pet shopovima plasticne merdevinice, tockove, cevi... Mozes mu ubaciti ponekad onu kartonsku rolnu od toalet papira, razne kutijice, zavezes par kanapcica da vise sa plafona kaveza (recimo zavezes par cvorova na kanapu da se lakse vere, isprepletas par kanapa...), mozes mu cak ubacivati i neke grancice da ih gricka i da se provlaci... budi kreativna. :)
Poz.
 
sada je ok jer smo uzeli jos jednog pa umjesto da grize kavez juri ovoga jadnicka po njemu i ne da mu da se primakne njegovoj jazbini i skladistu...juce mu nije dao distai a danas je ok! thanks za savjet, barakuda!!!:hahaha:
 
Pa jednostavno to je veoma zivahna zivotinjica. Moras mu dati nesto da radi. Tocak za trcanje je najbolji za njih. Imas u pet shopovima plasticne merdevinice, tockove, cevi... Mozes mu ubaciti ponekad onu kartonsku rolnu od toalet papira, razne kutijice, zavezes par kanapcica da vise sa plafona kaveza (recimo zavezes par cvorova na kanapu da se lakse vere, isprepletas par kanapa...), mozes mu cak ubacivati i neke grancice da ih gricka i da se provlaci... budi kreativna. :)
Poz.


hvala, sada ima druga pa je prestala da grize kavez vec njega juri, ujeda, ne da mu se primaci hrani...xaos:hahaha:
 
Moras paziti koja je vrsta hrcka. Ako imas siriskog oni nisu drustvene zivotinje i najverovatnije ce se zavrsiti tako sto ce jaci ubiti slabijeg.

siriski hrcak http://ibexinc.files.wordpress.com/2009/04/hamster.jpg

bas me nervira ova mala ludacha a ne bih je dala nikome...vjerovatno cu dati ovog malog nekome:confused:
jadnicak, ne da mu se primaci....sad ga manje dira, ali ga juri i on kukavac ima svoj cosak i to je to....uh.:confused:
 
pomagajteeee!!!

necete vjerovati, moja draga zenka je okotila 6-7 malih hrcaka...blago meni...a to je poslednje sto sam htjela!!! zna li neko kako se cisti kavez kad ima gnijezdo u njemu...cula sam da se ne smiju dirati...a ona je agresivna pomalo, valjda misli da cu ih ubiti...:dash:
 
Poslednja izmena:
Najbolje je nedirati kavez dok mladi neprogledaju i krenu polako da izlaze iz gnezda.
Kad napune 14-16 dana mogu se i dirati rukama i tada je preporucljivo ocistiti kavez.
Kad napune 3 nedelje vise im netreba majcino mleko.

Ako bas moras da ocistis kavez izvadi zenku i ocisti oko gnezda (gnezdo i par centimetara stare piljevine oko gnezda ostavi), mada je rizicno. Ako ostavis svoj miris majka najcesce odbaci ili pojede male.
 
Najbolje je nedirati kavez dok mladi neprogledaju i krenu polako da izlaze iz gnezda.
Kad napune 14-16 dana mogu se i dirati rukama i tada je preporucljivo ocistiti kavez.
Kad napune 3 nedelje vise im netreba majcino mleko.

Ako bas moras da ocistis kavez izvadi zenku i ocisti oko gnezda (gnezdo i par centimetara stare piljevine oko gnezda ostavi), mada je rizicno. Ako ostavis svoj miris majka najcesce odbaci ili pojede male.

tako sam i pretpostavljala. negdje procitah da je pet prvih dana rizicno cistiti, a moracu prije 16 dana. zamisli haosa da ne cistim toliko. jao sta da radim sa ovim malcima. sta mislis hoce li ih uzeti u prodavnici hrcaka kad ih odvojim od majke....:tiganj: da ne bi doslo do invazije hrcaka po stanu...:besna:

ti bas znas dosta o njima? je li to strucno ili prakticno znanje?
 
"sta mislis hoce li ih uzeti u prodavnici hrcaka kad ih odvojim od majke...."

Prodavnici hrcaka? Verovatno mislis na PetShop :) Hoce. Kad napune 3 nedelje i kad budu mogli da sami jedu.
PetShop-ovi gotovo uvek otkupljuju hrckove zato sto se dobro prodaju. Sama cena koju ces dobiti za njih zavisi, idealno je da dobijes pola cene od one koje se prodaje u pet shopu. Znaci ako je tamo hrcak 150 mozes da im trazis recimo 70 po komadu, njihovo je da li ce pristati ili nece. Mada uglavnom pet shop-ovi daju 60 din po komadu. To je neka standardna cena. Ako te u jednom odbiju obidjes par drugih, sigurno ces naci negde da ih prodas.

"ti bas znas dosta o njima? je li to strucno ili prakticno znanje?"

Ja sam ti ljubitelj zivotinja i imam svega :) Trenutno gajim cincile(njih imam puno) ,imam par degua( ali planiram da ih imam mnogo vise), morske prasice (i njih sam nedavno opet poceo da gajim tako da nemam puno)... ali svega sam imao. Pre 4-5 godina sam imao i dosta hrckova i belih miseva, gomilu morskih prasica... i prodavao sam ih u pet shop. Planiram da gajim i malo kunica ( patuljastih i ovih obicnih velikih, ali to kad budem napravio malo mesta za njih) Sve u svemu uvek sam imao tih ukrasnih glodara i sta god novo da se pojavi kod nas gledam da nabavim. Trenutno pokusavam da nadjem skocimisa, ali izgleda da je dosta redak kod nas, posto ga nema u PetShop-ovima, a jos nisam uspeo da nadjem nekog uzgajivaca.
Ti ako te nesto zanima slobodno pitaj :)
 
"sta mislis hoce li ih uzeti u prodavnici hrcaka kad ih odvojim od majke...."

Prodavnici hrcaka? Verovatno mislis na PetShop :) Hoce. Kad napune 3 nedelje i kad budu mogli da sami jedu.
PetShop-ovi gotovo uvek otkupljuju hrckove zato sto se dobro prodaju. Sama cena koju ces dobiti za njih zavisi, idealno je da dobijes pola cene od one koje se prodaje u pet shopu. Znaci ako je tamo hrcak 150 mozes da im trazis recimo 70 po komadu, njihovo je da li ce pristati ili nece. Mada uglavnom pet shop-ovi daju 60 din po komadu. To je neka standardna cena. Ako te u jednom odbiju obidjes par drugih, sigurno ces naci negde da ih prodas.

wow, a ja mislila da nece ni za dz... jos cu da zaradim, bil gejts:))))

"ti bas znas dosta o njima? je li to strucno ili prakticno znanje?"

Ja sam ti ljubitelj zivotinja i imam svega :) Trenutno gajim cincile(njih imam puno) ,imam par degua( ali planiram da ih imam mnogo vise), morske prasice (i njih sam nedavno opet poceo da gajim tako da nemam puno)... ali svega sam imao. Pre 4-5 godina sam imao i dosta hrckova i belih miseva, gomilu morskih prasica... i prodavao sam ih u pet shop. Planiram da gajim i malo kunica ( patuljastih i ovih obicnih velikih, ali to kad budem napravio malo mesta za njih) Sve u svemu uvek sam imao tih ukrasnih glodara i sta god novo da se pojavi kod nas gledam da nabavim. Trenutno pokusavam da nadjem skocimisa, ali izgleda da je dosta redak kod nas, posto ga nema u PetShop-ovima, a jos nisam uspeo da nadjem nekog uzgajivaca.
Ti ako te nesto zanima slobodno pitaj :)

covjece, pa ti imas svega!! ja i decko smo kupili njegovoj maloj sestri morsko prase...sta ono jede i kako se uzgaja?
mada ga oni drze na selu i mislim da ima tretman kao isve druge zivinke ukljucujuci i zeca sa kojim je cimer?!!!! believe it or not!
 
Najjednostavniji odgovor je da morsko prase jede sve sto i zec, voce, povrce, semenke (kukuruz, zito, suncokret...) ali mislim da najvise uziva u sveze nabranoj travi( nebitno koje vrste, mada najvise obozava maslacak). Veoma su jednostavni za gajenje i veoma zahvalna i mirna zivotinjica, idealna za malisane koji vole da maze, stiskaju, gnjave ljubimca :)

Da, da... verujem ti da moze biti cimer sa zecom. Iz neznam kog razloga uopste nisu teritorijalno nastrojene prema drugim zivotinjama, a ni druge zivotinje prema njima.
 
Najjednostavniji odgovor je da morsko prase jede sve sto i zec, voce, povrce, semenke (kukuruz, zito, suncokret...) ali mislim da najvise uziva u sveze nabranoj travi( nebitno koje vrste, mada najvise obozava maslacak). Veoma su jednostavni za gajenje i veoma zahvalna i mirna zivotinjica, idealna za malisane koji vole da maze, stiskaju, gnjave ljubimca :)

Da, da... verujem ti da moze biti cimer sa zecom. Iz neznam kog razloga uopste nisu teritorijalno nastrojene prema drugim zivotinjama, a ni druge zivotinje prema njima.

extra!!! ovom je onda pala sjekira u med! tamo seta slobodno a ima i djevojcicu koja voli da gnjavi male zivinke:)
 
Sir mu se sme davati ali nema neku preteranu potrebu da ga jede. Slobodno probaj da mu das mozda ce malo gricnuti, mozda nece. Nemoj se bojati da isprobavas da mu dajes sve i svasta (ono sto mu se nesvidja nece jesti). Ako bas hoces da mu dajes sir preporucuje se jednom nedeljno. Mnogo vise koristi ce imati od ljuske jajeta koja sadrzi kalcijum u sebi.

A sto se tice mesa to je cak i preporucljivo. Dok je trudna i dok ima male dobro je dati malo kuvanog mesa i kuvanog jajeta da nebi pojela mladunce.
Hrcak je inace svastojed tako da ce grickati sve. Probaj da mu das nekog insekta. Ima da navali kao besan :)
 
Sir mu se sme davati ali nema neku preteranu potrebu da ga jede. Slobodno probaj da mu das mozda ce malo gricnuti, mozda nece. Nemoj se bojati da isprobavas da mu dajes sve i svasta (ono sto mu se nesvidja nece jesti). Ako bas hoces da mu dajes sir preporucuje se jednom nedeljno. Mnogo vise koristi ce imati od ljuske jajeta koja sadrzi kalcijum u sebi.

A sto se tice mesa to je cak i preporucljivo. Dok je trudna i dok ima male dobro je dati malo kuvanog mesa i kuvanog jajeta da nebi pojela mladunce.
Hrcak je inace svastojed tako da ce grickati sve. Probaj da mu das nekog insekta. Ima da navali kao besan :)

Znaci, imamo posla sa pravim gurmanom...:zjede::rostilj:
Divno. A kakve su ovi degui zivotinjice? Prvi put cujem za njih na forumu/
 

Back
Top