Hrčci

Ne znam da li bi trebalo da uzmeš još jednog mališu?! Ali ako želiš, budi veoma pažljiv, i za sve prvo pitaj, a ne da pitaš kada već bude kasno. Svima je moglo nešto slično da se desi, ali baš zato moramo mnooogo da pazimo. Javi nam ukoliko uzmeš još jednog malca, tačnije pre nego što ga dobiješ obavesti nas da bi smo mogli da ti damo potrebne informacije. Nije sramota pitati...
 
Inače, zečevi se MNOGO razlikuju od hrčaka.
Kada sam dobila Kikija od drugarice, imala sam morsko prase, i mislila sam da znam SVE o njima (hrčcima) jer sam o prasićima znala dosta. Ali šta se desilo kada sam ga donela kući?

PRVA GREŠKA stavila sam ga u kavez za ptice. On je tada bio beba (stavljala sam njegove slike, ali ima ih i na temi GLODARI. Za opstanak te teme se borim, ali mi ne ide)
i mogao je da se provuče kroz rešetke. Ali kada je on krenuo u bekstvo, taman je prošao glavu i krenuo da izađe, a ja budala umesto da ga pustim da se provuče kroz kavez pa da ga tek onda vratim, od panike i straha gurnem ga nazad. On se jadan između šipki zaglavi, i krene da se guši, iz zadnjice mu izlazi nešto što liči na gnoj, i mene uhvati još veća panika i gurnem ga po njuškici da se vrati u kavez. I hvala bogu ništa mu se više nije desilo.

Zatim problem: Kiki ne raste, o moj bože! Njegova braća porasla kod moje drugarice, a on i dalje liči na bebu. Za vreme letovanja i ostalih odmora, on je provodio vreme kod svoje stare vlasnice (ova reč je gadna, bolja reč je drugarice). Na kraju odmora, kada bih se vratila po njega on bi bio duplo veći!:dontunderstand::dontunderstand: I dalje ne shvatam zašto se to dešavalo. Problem se pojavio 2 puta.

I ima tu još, ali me mrzi da pišem...
 
Drugarica mi je poklonila sirijskog hrčka, to je sigurno. Ali to je bio početak, sada sam mnogo veštija.:lol:
A taj problem (NE)rastenja je prošao.

PS: Možda si mislio na patuljastog hrčka? Patuljasti zec, skoro da ne liči na hrčka, i veći je od hrčka.:?:
 
Nemoj da je učiš ništa, neka se igra kako joj najviše prija.
Ne znaš u šta se upuštaš, od jednog možeš dobiti najviše 12 hrčaka,:roll:
Dobro, najčešće pet, ali ima neko i više.
Evo jedne interesantna priče:
Moja drugarica je kupila hrčka, ali se uskoro ispostavoli da je hrčak žensko. Kako? Porodila se.
Rodila je, čini mi se petoro, jednog je zakopala u piljevinu, drugi je sam završio... onako kako je završio. I sve je bilo u redu dok jedan od ta tri hrčka nije napravio još 6 hrčaka čini mi se, i imala je 2 ženke (uključujući i mamu), i 8 mužjaka (stara tura i nova tura). Kiki je bio jedan u novoj turi, njega mi ga je dala, 3 su ja mislim, uginula, majku i prvu decu je vratila, a preostala dva zadržala.
Tako da, budeš na vreme pripremljen, i kupiš 2 kaveza da odvojiš mužjake od ženki.:roll:
 
@LazarD
Hrcak ti se koti u periodu od 26 do 30 dana. Kad se okoti mlade NE diras dok ne progledaju, NE diras ni zenku! Plasticnu loptu imas u Beogradu u svim dobro opremljenim pet shopovima. Hrcak se NE izvodi napolje NITI nosi po dzepovima a posebno NE dira kad si bolestan... Veoma su osetljivi! Imala sam ih dosta, mogu da se izlece ako se prehlade al tu je potrebno dosta truda i znanja... Hrcak koristi kolut/vrtesku po njegovoj potrebi.

@Burence, ako si iz Beograda postoji dosta pet shopova na Novom Beogradu, PET Centar i jedan u ulici 29 Novembar... gde mozes kupiti morsko prase ili hrcka...
 
Nazalost beograd je od Cuprije 140 km a trazio sam u Jagodini bilo je nestalo ali meni treba hitno da li moze od negde da se naruci !?

sad cu da pustim emu da pise:
yhgu k

znaci da je srecna sto cu da joj kupim loptu xD
 
Dete, ja ti govorim za tvoje dobro ustvari za njeno.... Dovoljno iskustva imam sa ovom vrstom glodara i znam tacno sta im je potrebno i kako postupati u pojedinim situacijama... Nisam se do sada upustala u komentarisanje u ovoj temi i ubuduce necu... A moj ti je dobronameran savet da uzmes i procitas neku korisnu literaturu gde ces nauciti osnovne stvari o njima, pa se tek onda upustaj u drzanje i kocenje istih... bez obzira sto su oni majusni zahtevaju mnogo vise truda i paznje, nemoj dzabe uzimati i muciti zivotinju.
to nije pas da ga setas, nije mobilni da ga drzis u dzepu, nije rob da ga teras da trci i radi ono sto ti zelis, to je hrcak, zivo bice koje zeli da zivi svojim normalnim zivotom! mala zivotinjica koja te ne razume i koja ne moze da opstane bez tvoje paznje i tvog znanja... lako je maziti i hraniti a tesko ga je odrzati u zivotu, pogotovo kada ima mlade.
 
Ja mom Kikiju njegovu "zimnicu" čuvam, ali nekad zna toliko da se nagomila da mu smanjujem obroke.:)
Kada dođe vreme počne da je jede i pojede pola. Nekad mu dam manje od obroka, pa neka uživa sa zimnicom da ne puni kavez za džabe...:roll:
 
Samo da javim da je moj najdrazi uginuo posle nedelju dana borbe.Borio se kao lav,ja sam bdila pored njega i hranila ga,i bilo mu je bolje,skoro je mogao sam da s pokrece.Taman kad sam bila presrecna on se sutradan predao...Ziveo je godinu i po dana,ja sam se trudila da mu za taj period ugodim u svemu,bio mi je sve na svetu i sve bih menjala da je ostao sa mnom.Cesto sam pripremala sebe psihicki na to jer znam da ne zive dugo,ali koliko god se ti pripremao nije lako,pogotovo ne na ovakav nacin.Nazalost,slog nije mala stvar,a oni su sitni i osetljivi.Jako mi je tesko palo sve to,voleli smo se najvise na svetu,ja cu se njega uvek secati i voleti jer je on najdraze bice koje je postojalo i koje mi je najvise znacilo.

Lazare,nemoj me pogresno shvatiti,hrcci su male i preslatke zivotinje,a meni se cini kao da oni tebi predstavljaju igracke jer ti je dosadno...Mozda ti se ne cini sada,ali oni zahtevaju puno paznje,moras odvajati vremena za njih kako bi bili srecniji.A da ne pricam o posledicama koje mozes prouzrokovati ako ne znas kako pravilno da se ponasas dok je skotna i nakon porodjaja,moze se desiti da pojede mlade.Znaci nije ovo nikakva igrarija,cak i kada ih pazis najvise sto mozes desava se da se razbole...Molim te samo da shvatis ovo ozbiljnije nego do sada,i da nas pitas sta god ti nije jasno,i videces da mozes mnogo toga da saznas...
 
Samo da javim da je moj najdrazi uginuo posle nedelju dana borbe.Borio se kao lav,ja sam bdila pored njega i hranila ga,i bilo mu je bolje,skoro je mogao sam da s pokrece.Taman kad sam bila presrecna on se sutradan predao...Ziveo je godinu i po dana,ja sam se trudila da mu za taj period ugodim u svemu,bio mi je sve na svetu i sve bih menjala da je ostao sa mnom.Cesto sam pripremala sebe psihicki na to jer znam da ne zive dugo,ali koliko god se ti pripremao nije lako,pogotovo ne na ovakav nacin.Nazalost,slog nije mala stvar,a oni su sitni i osetljivi.Jako mi je tesko palo sve to,voleli smo se najvise na svetu,ja cu se njega uvek secati i voleti jer je on najdraze bice koje je postojalo i koje mi je najvise znacilo.

Lazare,nemoj me pogresno shvatiti,hrcci su male i preslatke zivotinje,a meni se cini kao da oni tebi predstavljaju igracke jer ti je dosadno...Mozda ti se ne cini sada,ali oni zahtevaju puno paznje,moras odvajati vremena za njih kako bi bili srecniji.A da ne pricam o posledicama koje mozes prouzrokovati ako ne znas kako pravilno da se ponasas dok je skotna i nakon porodjaja,moze se desiti da pojede mlade.Znaci nije ovo nikakva igrarija,cak i kada ih pazis najvise sto mozes desava se da se razbole...Molim te samo da shvatis ovo ozbiljnije nego do sada,i da nas pitas sta god ti nije jasno,i videces da mozes mnogo toga da saznas...

Žao mi je!
Veoma tužno!

Lazare, lepo ti je rekla, pitaj, ipak ima ljudi sa dosta iskustva...:)
 
Sada na nju pazim kao oci u glaviredovno joj dajem hranu uopste je ne hvatam po rukama osim moje sestre iako ima 22 godine ona misli da je to igracka mislim da je trudna ali mozda je cak i debela zato malo pomoc kako da znam da li je trudna i da citao sam na forumu da zenka bicno ubija mladuncice i muzeve
 

Back
Top