temperatura AMD-procesora

Mnogo je kume.Stari palomino 1800+ mi se greje na 49 stepeni ( otvoreno kuciste, 15 cm od monitora,5 cm od zida, temp. sobe oko 22-23 stepena )
Trenutno zbog zime je na ~50 u windowsu, tj. 55 kad izadjem iz igrice.
Preko leta mi gura na 60, tj. 65 iz igrice.
Cooler mi je TT 9
 
Ja imam AMD Athlon 2400+, i kada sam ga kupio radio je na nekih 65 do 70 stepeni.(sa nekim NN kulerom)
kasnije sam po preporuci kupio Coolermaster Aero 7 Plus i skunuo je temperaturu za fantasticnih 20 stepeni.
 
Probaj sa podesavanjem voltaze procesora u BIOS-u!
Ja imam bartona 2500+ i kada sam ga kupio, temp. cpu je bila od 71 do 74 stepena.
Na sajtu AMD-a potrazi tabelu podesavanje voltaze CPU-a. Za moj AMD koji radi na 1,83 GHz je 1,45V.
Temperatura je pala sa standardnih, do tada 73 stepena, na 51.
Kada izadjem iz igrice temp. je oko 55 stepeni.
SRECNO!!!
 
Ja imam Athlona XP 2500+ Barton pod ThermalTakeovim Vulcanom 7+ koji ga ladi na oko 45 C.
Athloni se generalno dobro greju i treba im obezbediti dobar kuler. E sad oni kuleri sto dolaze uz procesore su sasvim dovoljni ako ne overclickujesh procesor. Inace svaki kuler moze da slabo radi posao ako ga ne montiras lepo i sto je najvaznije podmazes ga silikonskom pastom (u sto finijem sloju).
Nisi nam rekao koji ti kuler 'ladi procesor?
 
Eeee ja imam 3000+ i raptor cool, temperatura mi nikada nije dosla do 54 na koliko mi se gasi kompjuter!!! A sto se tice kulera menjaj ga.
Ako trazis neki koji nije bucan uzmi raptor cool jer se okrece na 2200 obrtaja a i fino hladi.
 
Ljudi, kakve su vam to vurune? Jel staviste vi pastu na procesor pre nameštanja kulera? Ja još nikad nisam video DOBRO namešten kuler, a da procesor ispod njega u najgorem slučaju pređe 55 stepeni, nezavisno od takta na kome radi i opterećenja.

Kad temperatura počne da raste, prvo što uradim je skidanje kulera, detaljno čišćenje, podmazivanje, nanošenje termalne paste na procesor (prilično umerena količina) i nanovo montiranje. Vrlo je bitno da kuler dobro "legne" na procesor, da bi dobro hladio. Takođe, nekad je pametno čak i popustiti pritisak opruge kulera(popularne "šnale") na procesor, jer se dešava da on svojim prevelikim pritiskom istisne pastu, čime se (pomalo paradoksalno) gubi dobar efekat prijanjanja.

Mislim, ne znam šta da vam kažem, što već ne znate, ali temperatura 70 stepeni i više (!!!), to je mnogo i za stari T-Bird, za koji su svi kukali da se greje.

Što se tiče kulera, mnogo je pametnije staviti što veći kuler, a sa manje obrtaja, nego obratno. Dobar primer loše kombinacije je GlobalWin FOP-38 - kuler koji dobro hladi, ali zbog relativno malog ventilatora (i samim tim, zamaha vazduha), vrti i do 7300rpm, što se jednog trenutka pretvara u takvu buku da vam dođe da sami sebi odgrizete nogu ili nešto slično.
 
pa ovako,narode,imam Asus plocu i amd 2200+ ,po defaltu je namesten da gasi racunar na 90(devedeset) stepeni,a manuelno od 75 pa do 110 stepeni !!!!
po specifikaciji amd i intel garantuju do 100 stepeni,pa onda kad to predje smanjuje takt do 110 stepeni ako to ne pomaze gasi cpu ili crkava,to citiram Incognita sa foruma!!!!!
ako proizvodjac tako kaze zasto mi da se svadjamo da li je 70 ili 75 stepeni mnogo ili nista strasno!!!!!
jos nesto uz cd sam dobio program za monitoring
racunara gde je po defaultu 60 za plocu a za cpu 72 stepena !!!!
 
Po specifikaciji, Intel ce sam oboriti takt kad temperatura dotera 90 stepeni (mada su ljudi testirali tako sto su zagrevali procesor umesto da ga hlade ;), i ispalo je da obara takt vec pri 85 stepeni)... Kad dogura 110 ugasice se bez pardona...

E sad, ako stavis cak i njegov boxed cooler, naravno propisno, a ne samo da ga 'zabodes', nema teorije da dostignes i 80 stepeni... Jednostavno, procesor nece moci da radi na taktovima i naponima koji bi ispod kulera toliko zagrejali procesor...

Za AMD ne znam, ali sam cuo da poslednje verzije takodje imaju iste pragove obaranja takta/gasenja procesora...
 
Knjaz:
Probaj sa podesavanjem voltaze procesora u BIOS-u!
Ja imam bartona 2500+ i kada sam ga kupio, temp. cpu je bila od 71 do 74 stepena.
Na sajtu AMD-a potrazi tabelu podesavanje voltaze CPU-a. Za moj AMD koji radi na 1,83 GHz je 1,45V.
Temperatura je pala sa standardnih, do tada 73 stepena, na 51.
Kada izadjem iz igrice temp. je oko 55 stepeni.
SRECNO!!!
Moram samo nesto da ti napomenem. Smanjenjem voltaze ispod fabricke vrednosti mozes da ugrozis stabilnost. AMD-u nece nista faliti ni ako radi na 65 stepeni, ali ce tebi faliti ako ti bude pucao sistem. Inace meni Barton 2500+ overklokovan na 200Mhy FSB, na 2.2 Ghz, radi na 1.65v na 50-56 stepeni na Epox 8RDA+. TBred B 1700+ @2.4 Ghz radi na 55-58 stepeni i to na 1.8v, sa TT 11+. Cooler ti je verovatno veoma los ili je lose montiran sa losom pastom ili bez nje.
 
POP Mare:
Po specifikaciji za braton procesore(jezgra) kaze da im je radna temp. do 80c a meni je verovatno pasta iparila pa cu da malo to sredim jer ipak dolazi leto
I jedan i drugi CPU imaju maksimalnu toplotnu disipaciju 100W pa ti je temperatura na 1.9 Ghz na Willamete-u ista kao i na Northwood-u na 3.1 Ghz, pod pretpostavkom da rade na default naponu.
Willy na 2.0 Ghz ima 57.4A, radi na 1.75V i srche oko 100W struje. Thermal design power je oko 76W.
North. @3.2 Ghz ima 67.4A, radi na 1.525v i guta oko 102W, a thermal design power je oko 81.5W, sto je slicno Willy-ju na 2 Ghz.
Detaljne podatke o elektricnim specifikacijama svih procesora imas na http://users.erols.com/chare/elec.htm
Usput, za mnoge Intelove procesore ne pise kolika je ocekivana disipacija snage, pa se ona moze lako izracunati na osnovu podatka za amperazu jezgra.
 
POP Mare:
Po specifikaciji za braton procesore(jezgra) kaze da im je radna temp. do 80c a meni je verovatno pasta iparila pa cu da malo to sredim jer ipak dolazi leto
pasta ne moze da ispari, moze da bude losa pa da se stvrdne i da umesto da provodi toplotu, ona onda izoluje core od kulera. Uzgred, nije mu radna temperatura 80 stepeni, nego mu je to maksimalna temperatura kucista (case temp.), t.j. onog OPGA pakovanja pri kojoj moze procesor da normalno operise. Core ne bi trebalo da prelazi 2/3 od te maksimalne temperature kucista, znaci radna temperatura je negde od 40-65 stepeni. Uostalom 3200+ ne moze da radi pravilno vec na nekih 60 stepeni, iako mu je case temp 85 stepeni.
Zvanicno ovako kazu:
Max Case Temp for the PGA Athlons and Durons is really Max Die Temp
 
drfedja:
POP Mare:
Po specifikaciji za braton procesore(jezgra) kaze da im je radna temp. do 80c a meni je verovatno pasta iparila pa cu da malo to sredim jer ipak dolazi leto
pasta ne moze da ispari, moze da bude losa pa da se stvrdne i da umesto da provodi toplotu, ona onda izoluje core od kulera. Uzgred, nije mu radna temperatura 80 stepeni, nego mu je to maksimalna temperatura kucista (case temp.), t.j. onog OPGA pakovanja pri kojoj moze procesor da normalno operise. Core ne bi trebalo da prelazi 2/3 od te maksimalne temperature kucista, znaci radna temperatura je negde od 40-65 stepeni. Uostalom 3200+ ne moze da radi pravilno vec na nekih 60 stepeni, iako mu je case temp 85 stepeni.
Zvanicno ovako kazu:
Max Case Temp for the PGA Athlons and Durons is really Max Die Temp
Ma meni je problem sto imam TT Volcano 9 koji ima zicicu tj. termometar koji stavis neznam ni ja gde i on ocitava temp. i na osnovu njega se i kuler vrti raznim brzinama. Ranije mi je bila ispod kulera a sad sam je stavio u hladnjak i sad kaze da mi je temp. procesora 60c u najzescem radu a pre mi je bila 75c
 

Back
Top