Aleksandar Makedonski, najveci vojskovodja starog veka

vuk93

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
148
Najveci vojskovodja,odlikovao se hraroscu,sirinom pogleda,brzinom delovanja,istrajnoscu,sposobnoscu prilagodjavanja raznolikim uslovima rata.I pored tih ratnih osobina koje je posedovao on nije bio samo sjajan vojskovodja.Imao je dalekovide misli o tome kako treba urediti ogromnu drzavu(od Jonskog mora do reke Inda) kojom je vladao.Iako je umro veoma mlad(u 323 god. pre xr.) ostavio je neisbrisiv trag u istoriji starog veka.
 
Vrlo čudna pojava. Već XXIV vijeka se pominje sa strahopoštovanjem u cijelom svijetu. Imao je izuzetno obrazovanje mada mu situacija u kući dok je odrastao nije bila sjajna (svađe roditelja preljube prevara i ko zna čega sve nije bilo) kao sin kralja brzo zauzima očevo mjesto. I tad otpočinje blistava karijera. Uz fantastičnu snagu uvježbane makedonske vojske osvaja Grčke državice, Persiju i sav poznati svijet. On nije stvarao državu. On je stvorio prvi novi svjetski poredak. To je je djelovalo toliko iznenađujuće na ljudsku civilizaciju da ga i danas pamte. Njegovu ideju je kasnije savršeno razradio Rim a ovi današnji smiješni patuljci (u moralnom i ljudskom smislu) bijedno ih pokišavaju imitirati. Valjalo bi kad bi se pojavio neki sadašnji Aleksandar (Skamander, Askamander, Skender):)
 
minos:
Slazem se..narocito iritira Napoleon..

U ovakvim prilikama se uvek setim citata iz jednog filma gde se jedan ubica zali:"Kada ubijes jednog ili vise ljudi-proglase te ubicom..kada naredis ubijanje stotina hiljada ljudi-slave te i proglasavaju velikim vojskovodjom.."

da ali to je karakteristicno za vladare vojskovdje
u tu grupu ja ne bih svrstao Romela, Zukova, pa ni Patona, Hindemburga itd, nase Misica, Putnika itd
 
doci na celo najvece zemlje na svetu zahteva strateske sposobnosti, a kad se vidi da je on tu dosao za javnost iz drugog plana to im jos vise daje na znacaju
covek jeste omanuo na pocetku II sv rata ali kad se sabrao greske su bile retkost, jeste Zukov vodio bitke, ali on je vodio rat
evo stvari koja ga povezuje za Bonapartom
zima u Moskvi 1941 on drzi govor pred vojskom u sred Moskve isto ko Napoleon
 
vuk93:
Ljudi jel cuo neko za Pola Pota,citam knjigu najveci diktatori,zaprepastio sam se kakav divljak...

Aha..to je bio onaj lik sto je celokupno svoje stanovnistvo jednog"lepog"dana odvojio od svojih domova i poslao ih na polja da obradjuju zemlju..uglavnom,gomila terora nad svojim narodom..

Al najjace mi bilo kada sam cuo zasto je to uradio-valjda je taj narod,mislim da su u pitanju Kmeri,dostigao izvanredne rezultate pre mnogo vekova oslanjajuci se na poljoprivredu,pa je covek hteo da ponovi to i u sadasnjosti,pa eto,krenuo od poljoprivrede..kao kada bi nasa skupstina sutra izglasala zakon kojim bi smo svi bili pretvoreni u merophe po ugledu na Dusanovo carstvo..
 
Citam neku knigu "najveci zlotvori u istoriji" tu pise da je pol pot ubio oko 5 ljudi koji su nosili naocare jer su izgledali inteligentno,a po njegovom mislenju inteligentni ljudi u Kambodzi nisu bili potrebni jer ce vladati on i kasnije njegovi sinovi i oni ce o svemu odlucivati...
Totalno nenormalan,mozda bi trebali da otvorimo temu najveci diktatori...bilo bi zanimljivo
 

Back
Top