BIOHEMIJA

Mene interesuje koja je od tih diploma priznata napolju,poshto planiram da upishem molekularnu biologiju ili biohemiju i koliko ima ispita iz matematike i fizike u prvoj godini?
 
Anonymous:
Mene interesuje koja je od tih diploma priznata napolju,poshto planiram da upishem molekularnu biologiju ili biohemiju i koliko ima ispita iz matematike i fizike u prvoj godini?

Matematika je u prvom semestru prve godine, fizika takodje, i to je sve(ako se izuzme "obrada podataka u biohemiji"- koja je cista statistika i verovatnoca)
Biohemija je priznata svuda u svetu (ja sam inace u Nemackoj) i mozes da radis na poslovima koji su predvidjeni i za molekularnu biologiju (u obrnutom slucaju nije moguce, ili je jako tesko moguce).
 
vesna86:
Da li kao diplomirani biohemicar mogu da radim u proizvodnji, kontroli lekova? I uopste, koje su mi mogucnosti sa tom diplomom?

Odgovor na prvo pitanje je da, mozes da radis u Galenici, INEP-u, Torlak-u,(kod nas), Bajer-u, Roche-u, Novartis-u(inostranstvo). Ljudi se jako interesuju za biohemicare zato sto rade uglavnom na istrazivanju novih lekova, takodje je moguce raditi analiticku biohemiju(kontrolu lekova).
Diploma nudi siroke mogucnosti, verovatno jos uvek vise mogucnosti u inostranstvu nego kod nas.
 
Moze li mi neko reci nesto vise o fakultetu, o vezbama? Koliko je tesko studirati biohemiju? Svi mi pricaju, kako je to jedan od najtezih fakulteta, a studenti ili uce ili su na fakultetu, pa opet ne mogu da postignu neke rezultate.
 
vesna86:
Moze li mi neko reci nesto vise o fakultetu, o vezbama? Koliko je tesko studirati biohemiju? Svi mi pricaju, kako je to jedan od najtezih fakulteta, a studenti ili uce ili su na fakultetu, pa opet ne mogu da postignu neke rezultate.
realno receno, tesko je studirati biohemiju, verovatno je potrebno voleti faks i poziv kojim hoces da se bavis.
Prva godina nije toliko opterecena vezbama i kao svi ostali smerovi na PMF-u ima matematiku i fiziku(nisu toliki bauci, pripaziti na Biologiju), ali zato je druga godina pravo cistiliste. Predmeti tipa Biohemija 1, Hemija prirodnih proizvoda i Analiticka hemija(uz neizostavnu Organsku 2 i 3, Kao i Neorgansku 2(koordinacionu)) zahtjevaju dosta odricanja, vezbe su duge, kolokvijumi obavezni.
Na ovo treba dodati i Fizicku hemiju koja se moze polagati tek u drugoj godini.
Kad se prodje druga godina, dolaze laksi dani, sto zbog iskustva i kondicije koje si stekao u prve dve, sto zbog znanja iz osnovnih predmeta. Rekao bih da zadnjih 5 semestara(3, 4 godina i 9 semestar) predstavljaju period kada ce se ljudi odlucivati kojim putem da krene, kod koga da rade diplomski, da li da volontiraju kod nekoga, koje izborne predmete da odaberu, itd.
Istina je da retko ko zavrsi u roku(moja generacija samo nas 3 od 35 upisanih na prvoj godini), ali to opet varira od generacije do generacije. Znanje koje se dobije je mnogo vece nego znanje koje bi se dobilo u inostranstvu(jasno vidljivo kad dodjete u neki lab u inostranstvu). Diploma je priznata i cenjena svuda u svetu.
 
VictorySun:
Moja drugarica je studrala biohemiju, ali je posle prve godine odustala, jer joj je bilo mnogo tesko, inace uvek je imala 5 iz hemije u skoli...
E ja se bas toga plasim! Ja sam uvek imala iz hemije 5 i isla sam i na takmicenja, i sto je najvaznije volim je, ali se ipak plasim fakulteta...
 
vesna86:
VictorySun:
Moja drugarica je studrala biohemiju, ali je posle prve godine odustala, jer joj je bilo mnogo tesko, inace uvek je imala 5 iz hemije u skoli...
E ja se bas toga plasim! Ja sam uvek imala iz hemije 5 i isla sam i na takmicenja, i sto je najvaznije volim je, ali se ipak plasim fakulteta...

ej nema cega da se plasis, ako si isla na takmicenja iz hemije, onda si koristila zbirke Juranica ili Glinke za zadatke iz opste i neorganske hemije. Fiziku i matematiku bi trebalo da znas dovoljno. Tako da nema problema.
Na svakom faksu ce ti biti isto; neko se snadje odmah, neko se snadje kasnije, a neko se nikad ne snadje (ne postoji nista cetvrto)
 
Mene zanima kakve su mata u fizika u prvoj godini?Kakvi su ispiti iz tih predmeta?Za fiziku sam cula da je samo teorija i vezbe,a za matu ne znam.Ja imam solidne ocene iz oba predmeta,ali mi matematika nikad nije ishla glatko.Stho se tice hemije,u osnovnoj sam ishla na takmicenja i imala sam extra ocene,sad mi dosta dobro ide.
 
mala_nimfa:
Mene zanima kakve su mata u fizika u prvoj godini?Kakvi su ispiti iz tih predmeta?Za fiziku sam cula da je samo teorija i vezbe,a za matu ne znam.Ja imam solidne ocene iz oba predmeta,ali mi matematika nikad nije ishla glatko.Stho se tice hemije,u osnovnoj sam ishla na takmicenja i imala sam extra ocene,sad mi dosta dobro ide.

Fizika je kao sto si i cula, teorija, ulazni kolokvijum za vezbe, vezba i obrada rezultata, odbrana vezbe; nije toliko teska.
Matematika je pismeni 5 zadataka(tezi deo);uvek mogu da se urade 2 ili 3 zadatka ako se ide na vezbe, tako da i nije neki bauk; usmeni su tri pitanja(laksi deo).
Generalni zakljucak nisu laki ali nisu ni teski ispiti.
 

Back
Top