poreklo vaseg imena

Značenje: Ime domaćeg podrijetala. Naziv ukrasne biljke uzet je za lično ime. Potiče iz novijeg vremena kada se u narodu razvio običaj davanja imena po nazivu cveća. Po narodnom običaju izbor cvetnog imena predstavlja izraz roditeljske želje da dete bude pre svega lepo, nežno, milo, ljupko i prefinjeno. Može biti da je nastalo od glagola "venuti" sa negacijom "ne- venuti", što mu prišiva svojstvo priželjkivanog imena. U ovom slučaju pretpostavlja se da je u prošlosti, kada je zbog loših zdravstvenih uslova života pomor dece bio veliki, nadevano detetu u želji da ostane u životu (da ne uvene). Od ovog imena izvedena su imena Nevena, Nevenka, Nena i Nenka.
 
Ime: STRAHINJA

Značenje: Starosrpsko zaštitno ime. Izvodi poreklo od korena "strah". U prošlosti kad se još verovalo da reč ima dejstvo magije nadevalo se detetu u funkciji zastrašivanja zlih duhova koji se klone onog koji uliva strah, ili je naprosto izražavalo "strah od Boga". Prvi i najpoznatiji ovako prozvan je Banović Strahinja tj. Strahinjić Ban iz narodne junačke poezije, za koga nije dokazano da je autentična istorijska ličnost. Od ovog imena izvedena su imena Strain, Strajo, Straha, Strahina, Strašina, Straška i Straško.
:lol: :lol: :lol:
KAKO OVI SERU!!!
 
Ime: ALEKSANDAR – ALEKSANDRA

Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog “Alex(ks)andros”: alex(ks)o (zaštita) + aner, andros (muževan, muškarac). Ime je čuvenog makedoskog vojskovođe i vladara Aleksandra Velikog, utemenitelja grada Aleksandrije na obali Egipta, čuvenog zbog kolosalnog svetionika i najveće biblioteke tadašnje epohe. Kalendarska su imena. Od ovih imena izvedena su imena Aleksa, Aca, Aco, Ksandra, Laca, Laco, Leko, Leksa, Sanda, Sandra, Sandro, Sanja, Sanjin, Sanjica, Saša, Saška, Caja, Caka i Caca.

HEHEEE
 
Deda me spasio.Staroslovensko i starorusko ime davano deci koja moraju i za koju se zna da ce morati da se bore kroz zivot i za zivot svoj i sebi voljenih.Dato im je da bi uz njega lakse prolazili kroz zivot jer su rodjeni borci i nikada ne odustaju
 
Ne znam, ne znaci nista posebno, Milena mi je ime, prvi put se pojavljuje u pisanoj formi u 12. veku i izvedeno je od korena reci Mila. Tako da verovatno to i znaci, mila, draga...sta znam, i nisam bas. :)
 
e sad nadjoh

znacenje imena Milena:
1. omiljena,mila,draga...
2. od staroslovenske reci mil sto znaci GRACIOZNA
3.ona koja nosi crno
to je staroslovensko ime popularno kod nas u Bugarskoj,Ceskoj,Madjarskoj,Italiji pa cak i u Brazilu
i jos kazu da nije pravoslavno vec katolicko ....


kod mene je veoma tacno ovo trece...drugo onako...prvo valjda:?
 

Back
Top