poreklo vaseg imena

Staroslavensko ime. Smatra se da izvodi poreklo iz avarskog “bojan” u značenju “bogat, imućan”. Ime je ruskog legendarnog narodnog pevača iz 11. veka koji se prvi put pominje u “Slovu o polku Igorevu” u kome ga autor smatra jednim od paganskih slovenskih bogova, iskusnim pevačem i “slavujem starog vremena”. Po svedočanstvu autora, Bojan je pesmom nadahnjivao borce i budio im želju za vojničkom slavom. Neki naučnici smatraju da nije autentična istorijska ličnost.

U narodnoj etimologiji prisutno je mišljenje po kojoj ime vodi poreklo od staroslovenske osnove “bojevati” u prenosnom značenju “bojovan, borben, bojdžija, borac ili koji bije boj”. Nasuprot ovome, drugi smatraju da je ovo ime izvedeno od osnove “bojati se” (onaj koji se boji), a po nekima je naprosto tepanje od Bogoslav i Bogdan. Od ovog imena izvedena su imena Boja i Bojana.

Mojoj majci bi bilo bolje da je dobro razmislila pre nego sto mi je dala ovo ime:oops:. Nisam ja bas kukavica, a u kombinaciji sa prezimenom... Vise mi se svidja prvo znacenje, drevnije je,.
 
Ime: NIKOLA

Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog "Nikolaos", "nikao" u značenju "pobeđivati" + "laos" u značenju "narod". Rasprostranjeno je kod svih evropskih naroda od najstarijeg vremena do danas zahvaljujući istaknutom korifeju i arhijereju iz maloazijske pokrajine Likije čije je ime ušlo u hrišćanski kalendar. Ime je od najranije prošlosti nosilo nekoliko papa, ruskih careva, kraljeva, prinčeva, vojskovođa i veliki broj drugih velmoža. U 11. veku kult Svetog Nikole je bio podstaknut na Balkanu prenosom njegovih moštiju u Bari. U našem narodu kult Svetog Nikole raširen je od starine, što potvrđuje i činjenica da je Sveti Nikola najčešća porodična slava. Od ovog imena izvedena su imena Kola, Kole, Kolja, Nikica, Niko, Nikoleta, Nikolija, Nikolina i Nine.:lol::lol::lol:
 
Moje ime je staro Slovensko ime inače kada sam pročitao šta znači na starom slovenskom rekao sam ko mi dade ovako šuntavo ime...Inače na starom slovenskom znači vo ili onaj što radi kao vo.Moje ime inače koriste više Slovenci (ne,nije Janez :D )...
 
Novo ime domaceg podrijetala. Potice iz grckog "Maia" što je naziv grcke boginje, majke Hermesa. U rimskoj mitologiji je bila boginja prirode, plodne zemlje i biljaka. Jedna je od Plejada po kojoj je nastao naziv meseca u godini, kci Atlantova i majka Merkurova. U indijskoj mitologiji je božanstvo ženske prasnage , boginja privida i razocaranja. Obicno se nadeva detetu rodenom u mesecu maju. Od ovog imena izvedeno je ime Maja.
 

Back
Top