poreklo vaseg imena

Ime Miloš je potvrđeno u pisanim pomenicima još u 13. veku. Posle viševekovnog tavorenja postalo je ponovo popularno u vreme romantičarskog oživljavanja nacionalne istorije polovinom 19. veka, zahvaljujući slavi Miloša Obilića, najvećeg junaka Kosovskog ciklusa narodnih epskih pesama, koji je po narodnom predanju u boju na Kosovu ubio turskog cara Murata i bio pogubljen.
Starosrpska imena. Naslanjaju se na prastari sveslovenski koren "mil, mio, mili" vrlo produktivan u slovenskim imenima. Smatra se da su u dalekoj prošlosti izvedena iz prastarih složenih imena tipa Miloslav, Milomir i dr.
 
btw moja machka se zvala Sara...i bila je persijska machka ...i sad kad chitam znachenje tog imena pronalazim je u tome :D
inache ja joj nisam dala ime :D
al sam zato drugoj machki dala -Lili :D

Ime: SARA

Značenje: Biblijsko ime. Došlo nam je preko engleskog "Sara(h)", iz starohebrejskog "sara" u značenju "najviša, istaknuta, čuvena, poznata". Popularno je u zapadnoevropskim jezicima od najstarijih vremena do danas. Kod nas je došlo u novije vreme pod njihovim uticajem.
ja se bas i ne prepoznajem u svom imenu :D ...
 
Ime: ANA

Značenje: Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz starohebrejskog “Hannah” u značenju “milost, zahvalnost”. Ime je majke Bogorodice Marije, pa je preko kalendara postalo popularno i sveprisutno širom hrišćanskog sveta od najranijih vremena do danas.
 
http://www.radiopek.co.yu


Ime: JOVAN - IVAN

Značenje: Srpsko, biblijsko ime. Jovan potiče iz grčkog "Ioan, Ioannes" izvorno iz starohebrejskog "yohanan (Johohana)" u značenju "u milosti Jehovinoj". Od starine je sveprisutno među hrišćanskim svetom. Počev od Jovana Krstitelja, jevrejskog proroka i Jovana, pisca četvrtog jevanđelja i Apokalipse, bilo je često ime vizanstijskih, nikejskih careva, vrhovnih poglavara Rimokatoličke crkve, značajnih teologa, kraljeva i drugih. Kalendarsko je ime. Ivan je isto što i Jovan. U narodu je zabeležen ovaj oblik imena još u 13. veku a zatim Jovan. Među poznatim iz prošlosti su nekoliko velikih moskovskih knezova koji su ostavili značajan trag u istoriji ruskog naroda. Prvi krunisani ruski car od 1547. godine poznat po nadimku "Grozni" nazivao se punim imenom Ivan IV Vasiljevič. Kod Poljaka, Slovaka i Čeha Ivan je javlja u formi Jan a kod Mađara u "nacionalnoj varijanti" Janoš. Od ovih imena izvedena su mnoga druga i to Vanja, Žaneta, Iva, Ivana, Ivanka, Ivanko, Ivka, Ivkica, Ivko, Ivna, Ivo, Ivona, Jan, Jane, Janča, Jova, Jovana, Jovaniš, Jovanka, Jovica, Joviša, Jovo, Joja, Jojo, Joka, Jole, Jotan, Joca i Joco.
 
Biljana je ime koje je postalo popularno pod uticajem narodne pesme "Biljana platno belese" i verovatno je stvoreno prema slovenskoj reci bilj, bilje i nastavka na. Moguce znacenje ovog imena bi bilo: ona koja je kao bilje, sveza, miomirisna, lekovita, zdrava. Kao i drvece i cvece, u nasem narodu biljke sibolizuju zivotnu silinu, bujanje, narastanje zivota, sto bi takodje moglo da bude znacenje imena.
 
Ime: NEMANJA

Značenje: Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od slovenske osnove "maniti" na negacijom. Prema rečniku Srpske akademije nauke i umetnosti, "maniti" je varijatna glagola "mamiti" što bi moglo da znači "privlačiti, biti privlačan". Ovo ime datira u daleku prošlost. Prvi put je zabeleženo kad je za raškog župana došao Stefan Nemanja, rodonačelnik dinastije Nemanjića. Počev od tada, u narodu je važilo za vladarsko ime pa se po narodnoj tradiciji izbegavalo njegovo davanje običnim ljudima.
 
Ja sam dobila ime po tetki i nikada ga nisam volela...a i dugo nisam srela nekog da se tako zove...prijatelji me nikad nisu zvali po imenu,nego samo po nadimku..Dule...a sada vidim da me to ime u potpunosti predstavlja-DUSICA
 
Moje: Staro biblijsko ime. Od starina prisutno medju hriscanskim svetom. Tumaci se kao : "Bog se smilovao; Bog je milostiv, Bogu mila.."

Inace zovem se Ivana! Keva mi je pricala da se dvoumila izmedju imena Ivana i Jovana ali da je lepse bilo Ivana.. JA obozavam svoje ime!! :-)
 
Poreklo mog imena lezi u turskom izrazu za Tiranosaurus Rex-a, pa posto nisu znali da kazu slovo R, lakse im je bilo da ga zamene sa Z.
A onda su to u duhu turskog jezika skratili na TiZex iliti danasnji savremeni oblik (posle Aataturka) - T-Zex.
 
Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od osnove "dar (darivati)", u prenosnom značenju "nesebičan u dobročinstvu". Može biti prevod iz latinskog "Donatus" u značenju "darovan". Posvedočeno je još u srednjem veku ali je sve doskora bilo prilično retko.
toliko ja znam o svom imenu.......
 

Back
Top