poreklo vaseg imena

pacer:
Po ovom sajtu ja sam ''Neprivlačan'' :)

Značenje: Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od slovenske osnove "maniti" na negacijom. Prema rečniku Srpske akademije nauke i umetnosti, "maniti" je varijatna glagola "mamiti" što bi moglo da znači "privlačiti, biti privlačan". Ovo ime datira u daleku prošlost. Prvi put je zabeleženo kad je za raškog župana došao Stefan Nemanja, rodonačelnik dinastije Nemanjića. Počev od tada, u narodu je važilo za vladarsko ime pa se po narodnoj tradiciji izbegavalo njegovo davanje običnim ljudima.
 
Andjelčić:
Ma sta god da je..meni je ime tako odvratno tako da me ne zanima kog je porekla i slicno!!!!

E grozno je kad ne volis sopstveno ime, ko da si obelezen za citav zivot...ja svoje volim, cak sta vise, ko da me je Zevs pravio :lol:

Ime: JELENA

Značenje:
Srpsko, hrišćansko nasleđe. Potiče iz grčkog "Elene, Helene", izvorno iz "hele" u značenju "sunčeva svetlost, sjajna, blistava". Prema helenskoj legendi to je bilo ime najlepše žene sveta, kćerke Zevsa - Labuda i Lede, sestre Kastora i Poluksa. U Homerovoj Ilijadi, lepu Jelenu, ženu spartanskog kralja menelaja ugrabio je trojanski princ Paris, sin trojanskog kralja Prijama i zbog toga je vođen dugi i krvavi Trojanski rat. U kalendar je ušla druga Jelena, supruga rimskog cara Konstantina Velikog, koji je Milanskim ediktom proglasio opštu versku tolerancijui time prvi ukinuo progone hrišćana. Zbog toga su Konstantin i Jelena proglašeni za svetitelje. Od najstarijih pisanih izvora do danas veoma je često kod svih hrišćanskih naroda. Od ovog imena izvedena su imena Ela, Elena, Jeka, Jelenica, Jelenka, Jecka, Lela, Lena, Lenka, Lenče i Helena.
 
Ime:Slaviša
Značenje: Stara slavenosrpska imena. Izvode poreklo od opšteslovenske osnove "slava", veoma produktivne u slovenskoj onomastici. Prenosno može biti značenja "na dobrom glasu, hvali". Pretpostavlja se da su u dalekoj prošlosti izvedena od složenih imena Dragoslav, Miroslav i dr. jedan od najranije poznatih je ban Zahumlja, po imenu Slavić iz 11. veka, koga neki spisatelji nazivaju Slaviša.
A ja sam do sad posedovao drugo značenje mog imana:
Ime: Slaviša
značenje:Srpsko hrišćansko nasleđe.Potiče iz romanskih jezika izvornog značenja "drvo,šuma".
Koji je široko grud,postoja....



Kome sad da verujem???
 
Ime: NEMANJA

Značenje: Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo od slovenske osnove "maniti" na negacijom. Prema rečniku Srpske akademije nauke i umetnosti, "maniti" je varijatna glagola "mamiti" što bi moglo da znači "privlačiti, biti privlačan". Ovo ime datira u daleku prošlost. Prvi put je zabeleženo kad je za raškog župana došao Stefan Nemanja, rodonačelnik dinastije Nemanjića. Počev od tada, u narodu je važilo za vladarsko ime pa se po narodnoj tradiciji izbegavalo njegovo davanje običnim ljudima.
 

Back
Top