Amerikanci (Nacija)

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Amerikanci (nacija)
From Wikipedia
Skoči na - Скочи на: navigacija- навигација, pretraga - претрага
Amerikanci je naziv koji se koristi za naciju koja se formirala na teritoriju današnjih SAD u 18. i 19. vijeku.

Amerikanci su jedna od najheterogenijih nacija svijeta, ali su u početku porijeklo uglavnom vodili od engleskih doseljenika na istočne obale Sjeverne Amerike. Veliki broj tih doseljenika su činili pripadnici raznih protestantskih sekti koje su se suprotstavljale službenoj Anglikanskoj crkvi. Tih je doseljenika bilo daleko više u sjevernim dijelovima budućih SAD, nego južnih, gdje je relativno mali broj zemljoposjednika uvozio crne robove. Zbog toga se kao neslužbeni izraz za nukleus američke nacije koristi skraćenica WASP (engleski White Anglo Saxon Protestant, "bijelac anglosaksonskog porijekla i protestantske vjere").

WASP-ovi su relativno lako asimilirali pripadnike drugih, malobrojnih evropskih kolonija (Nizozemci, Šveđani) na istočnim obalama Sjeverne Amerike, isto kao i škotske imigrante u 18. vijeku. No, u prvoj polovici 19. vijeka, pogotovo za vrijeme Krumpirske gladi, u tada već nezavisne SAD dolazi veliki broj irskih imigranata, a nakon revolucije 1848 i veliki broj njemačkih imigranata. Oni su, po prvi put, u američku naciju uveli komponentu katoličanstva i učinili je kulturno i etnički heterogenijom nego što je to ranije bio slučaj.

Za stvaranje američke nacije najvažniji događaj je građanski rat, nakon koga je konačno potvrđena svijest o zajedničkom nacionalnom identitetu, koji je otada velikoj većini Amerikanaca daleko važniji od osjećaja pripadnosti određenoj saveznoj državi. Tome je pridonio i razvoj željeznice i drugih modernih sredstava transporta, koji je, uz prostranost nove države, Amerikancima omogućio da mijenjaju dom daleko više nego što je to slučaj u evropskim državama.

Nakon građanskog rata, u drugoj polovici 19. i početkom 20. vijeka, došlo je do novog vala imigranata iz različitih krajeva Evrope, uglavnom iz Italije, Skandinavije, te tadašnje Austro-Ugarske i Ruskog Carstva. Iako su mnogi od tih imigranata po fizičkom izgledu, kulturi, jeziku i vjeri još više odudarali od WASP-ova te bili u prvoj generaciji predmetom segregacije i predrasuda, u isto doba se javlja teza o američkoj naciji kao tzv. loncu za taljenje, kome su upravo ti imigranti i njihovi potomci dali neizmjerljivi doprinos. S vremenom će pojam WASP prestati označavati Amerikance kao naciju, te će postepeno postati pomalo pejorativan izraz za predstavnike tradicionalne društvene elite.

S druge strane, ne-evropski imigranti su zbog institucionalnog i vaninstitucionalnog rasizma su imali dosta poteškoća da se uklope u američku naciju. To se prvenstveno odnosilo na Japance i Kineze na Zapadnoj obali. Oni su zbog toga daleko više uspjeli sačuvati vlastiti etnički identitet, slično kao i današnji latinoamerički (Kubanci, Portorikanci) i karipski imigranti (Jamajčani, Haićani). Američki crnci, iako sebe smatraju dijelom američke nacije, vole isticati posebni afroamerički identitet, slično kao i predstavnici brojnih indijanskih etničkih grupa.

Dobavljeno iz "http://sh.wikipedia.org/wiki/Amerikanci_%28nacija%29"
 
Za mene su Amerikanci pojam dobrote i humanosti.Gdje god je negdje u svijetu nepravda, tu su Amerikanci.Amerikanci su veliki borci za demokratiju i slobodu covjekove licnosti.Dokaz o tome je Vasingtonova deklaracija o ljudskim pravima kojeg su Amerikanci odmah nakon sticanja nezavisnosti promovorali svijetu.Amerikanci su se kroz historiju borili za slobodu i proiv retrogradnih obicaja.Taj rat se pokazao i borbom naprednog sjevera i zaostalog juga.
U danasnje vrijeme Amerikanci su pokazali veliku dozu humanosti na Balkanu, dajuci pomoc ugnjetenim stranama (Bosancima, Hrvatima i Albancima). Amerikanci su odmah prepoznali zlo koju je Slobodan Milosevic i Srpski sovinizam nosio na Blakanu.Amerika je oslobodila ugnjetenosti Albanski narod i pretvorila ga u jedan moderan narod. To znaci da Amerika ima jednu ideologiju sirenja demokratije i slobodu ljudskog roda.Amerika je ucvrstila nezavisnost Bosne i Hercegovine i time minimizirala utjecaj Republike Srpske, koja bi se htjela otcjepiti.
 
Marin55:
Za mene su Amerikanci pojam dobrote i humanosti.Gdje god je negdje u svijetu nepravda, tu su Amerikanci.Amerikanci su veliki borci za demokratiju i slobodu covjekove licnosti..

E a isti ti Ameri razbise sa svojom humanoscu tvoju muslimansku bracu po bliskom i srednjem istoku. Tako cete i vi proci.I sa iracanima su ameri bili prijatelji ali eto sta se desilo.Nikada vi necete biti prijatelji amerike a to sto ste imali njihovu naklonost u zadnjih 15-ak godina je druga prica.Ameriku vode jevreji tako da ne lozi se da vam je ta Amerika prijatelj.I vas ceka sudbina ostalih americkih tzv islamskih prijatelja.
 
@Marin55
Da mnogo su oni "humani."
Osim ako ove gluposti nisi napisala da nas nasmejes onda ti predlazem strucnu pomoc.

Ovako:
Pominjes deklaraciju o ljudskim pravima, a da li su crnci umali ikakva prava?
E pa posto ocigledno ne znas reci cu ti: NISU. Mrzeli su crnce, spaljivali njihove kuce, silovali majke i decu, oceve brutalno ubijali, hapsili ih bez razloga, a da li znas da su u autobusima su crnci i belci sedeli odvojeno.
Velika su to ljudska prava jel da? Osim naravno ako ne smatras da crnci nisu ljudi, a u tom slucaju opet strucna pomoc.

Drugo:
Kazes da su Amerikanci nosioci pravde, a Hirosima? Verovatno ne znas sta se tu desilo ali reci cu ti: bacena je atomska bomba SAMO DA BI SE ISPROBALA i pri tom pobila vise hiljada ljudi da ne pominjem zenu i decu. Demokratija jel da?

Trece:
Zatvori za "teroriste" gde su nevine ljude slali, bacali ih u tamne celije, izgladnjivali ih, bicevali ih i izivljavali se na njima. Sve bi to imalo smisla da su krivi ali vecina i nije bila kriva.

I za kraj:

Problem Kosova i Metohije. Razmisli, da li onaj ko te krade, ko ti svakodnevno pljuje u lice i pri tom se smeje i govori ti da je tvoj prijatelj moze da stvarno bude tvoj prijatelj.
Ali ti veovatno i nisi srpskog porekla (zaklucio sam na osnovu tvog posta), tako da o ovom pitanju necu ni da ti pricam.
5
 
was Da mnogo su oni "humani." 5[/QUOTE:
Odličan post. Svaka čast. Dodao bih samo da veće licemere ne možeš naći na zemaljskoj kugli i danas. Navodno crnci imaju veća prava, državni sekretar - crnjkinja, a u stvari tih nekoliko crnaca i postoje tu da bi zamazali oči celom svetu, kao primer demokratije i poštovanja ljudskih prava, a odeš tamo i vidiš da to nema veze sa stvarnošću.

Najveći pomak u ljudskim pravima napravili su u tome što crnci mogu da se voze ravnopravno u gradskim prevozu sa ostalima. Koje poslove radi većina crnačkog stanovništva u SAD? Uglavnom one koje belci neće da rade. Došljak - belac ima veću šansu da uspe od rodjenog Amera crnca.
 
Marin55:
Za mene su Amerikanci pojam dobrote i humanosti.Gdje god je negdje u svijetu nepravda, tu su Amerikanci.Amerikanci su veliki borci za demokratiju i slobodu covjekove licnosti.Dokaz o tome je Vasingtonova deklaracija o ljudskim pravima kojeg su Amerikanci odmah nakon sticanja nezavisnosti promovorali svijetu.Amerikanci su se kroz historiju borili za slobodu i proiv retrogradnih obicaja.Taj rat se pokazao i borbom naprednog sjevera i zaostalog juga.
U danasnje vrijeme Amerikanci su pokazali veliku dozu humanosti na Balkanu, dajuci pomoc ugnjetenim stranama (Bosancima, Hrvatima i Albancima). Amerikanci su odmah prepoznali zlo koju je Slobodan Milosevic i Srpski sovinizam nosio na Blakanu.Amerika je oslobodila ugnjetenosti Albanski narod i pretvorila ga u jedan moderan narod. To znaci da Amerika ima jednu ideologiju sirenja demokratije i slobodu ljudskog roda.Amerika je ucvrstila nezavisnost Bosne i Hercegovine i time minimizirala utjecaj Republike Srpske, koja bi se htjela otcjepiti.

Е ал ме насмија! :-D Свака ти част!
 
Iron Lord:


Nacija je pojam koji označava izvorno poreklo nekog naroda, a kod Amerikanaca je ovaj termin logički neprimenjiv

Al to njima ipak ne smeta da se osecaju kao nacija, i to najjaca od svih, na kraju krajeva, uvek ima pocetak, za par hiljada godina secace se svog evropskog i drugog porekla kao mi danas selidbe starih Slovena.
 
Marin55:
U danasnje vrijeme Amerikanci su pokazali veliku dozu humanosti na Balkanu, dajuci pomoc ugnjetenim stranama (Bosancima, Hrvatima i Albancima). Amerikanci su odmah prepoznali zlo koju je Slobodan Milosevic i Srpski sovinizam nosio na Blakanu.Amerika je oslobodila ugnjetenosti Albanski narod i pretvorila ga u jedan moderan narod. To znaci da Amerika ima jednu ideologiju sirenja demokratije i slobodu ljudskog roda.Amerika je ucvrstila nezavisnost Bosne i Hercegovine i time minimizirala utjecaj Republike Srpske, koja bi se htjela otcjepiti.


ovo je za Jerry Springer show :lol:
 
BG11091:
Odličan post. Svaka čast. Dodao bih samo da veće licemere ne možeš naći na zemaljskoj kugli i danas. Navodno crnci imaju veća prava, državni sekretar - crnjkinja, a u stvari tih nekoliko crnaca i postoje tu da bi zamazali oči celom svetu, kao primer demokratije i poštovanja ljudskih prava, a odeš tamo i vidiš da to nema veze sa stvarnošću.

Najveći pomak u ljudskim pravima napravili su u tome što crnci mogu da se voze ravnopravno u gradskim prevozu sa ostalima. Koje poslove radi većina crnačkog stanovništva u SAD? Uglavnom one koje belci neće da rade. Došljak - belac ima veću šansu da uspe od rodjenog Amera crnca.
Тачно, донекле.

Јер, заправо СВАКИ дошљак, мање-више, је на неки начин дискриминисан. Макар био и др наука, нобеловац...

Али, не само то.

У ствари, још је битније што су то заправо - ПАРАЛЕЛНИ СВЕТОВИ.

Имаш ти доста успешних и познатих црнаца, на свим пољима.

Али, генерално, се не мешају, или, НЕ ДОДИРУЈУ међусобно. (С "белим светом").
 
Ne razumem kada neko kaze: "Ja sam Amerikanac."
Neko bi takve ljude morao da podseti da AMERIKANCI KAO NACIJA NE POSTOJE, DA JE TO DOSELJENICKI NAROD KOJI JE DOSAO IZ SVIH KRAJEVA SVETA, a to su prvenstveno bili lopovi, ubice itd.
Znaci AMERICKA DRZAVA JE IZGRADJENA NA LICEMERJU, LAZNOJ DEMOKRATIJI, DISKRIMINACIJI I SOVINIZMU.
E a ona sto je napisala da je Siptarska drzava moderna, e po onda ja ne zelim da moja drzava bude moderna.
 
was:
Ne razumem kada neko kaze: "Ja sam Amerikanac."
Neko bi takve ljude morao da podseti da AMERIKANCI KAO NACIJA NE POSTOJE, DA JE TO DOSELJENICKI NAROD KOJI JE DOSAO IZ SVIH KRAJEVA SVETA, a to su prvenstveno bili lopovi, ubice itd.
Znaci AMERICKA DRZAVA JE IZGRADJENA NA LICEMERJU, LAZNOJ DEMOKRATIJI, DISKRIMINACIJI I SOVINIZMU.
E a ona sto je napisala da je Siptarska drzava moderna, e po onda ja ne zelim da moja drzava bude moderna.


Ali bi bilo jako dobro da oni budu moderni ko Šiptari. :lol:
 
was:
Ne razumem kada neko kaze: "Ja sam Amerikanac."
Neko bi takve ljude morao da podseti da AMERIKANCI KAO NACIJA NE POSTOJE, DA JE TO DOSELJENICKI NAROD KOJI JE DOSAO IZ SVIH KRAJEVA SVETA

Zasto ne razumes? Svi imaju pravo da se izjasnjavaju kako zele, osim toga, kako ih mi zovemo u svakodnevnom pljuvanju, "prljavi Ameri" ili "prljavi doseljenici iz Evrope" ?
 
Marin55:
Za mene su Amerikanci pojam dobrote i humanosti.Gdje god je negdje u svijetu nepravda, tu su Amerikanci.Amerikanci su veliki borci za demokratiju i slobodu covjekove licnosti.Dokaz o tome je Vasingtonova deklaracija o ljudskim pravima kojeg su Amerikanci odmah nakon sticanja nezavisnosti promovorali svijetu.Amerikanci su se kroz historiju borili za slobodu i proiv retrogradnih obicaja.Taj rat se pokazao i borbom naprednog sjevera i zaostalog juga.
U danasnje vrijeme Amerikanci su pokazali veliku dozu humanosti na Balkanu, dajuci pomoc ugnjetenim stranama (Bosancima, Hrvatima i Albancima). Amerikanci su odmah prepoznali zlo koju je Slobodan Milosevic i Srpski sovinizam nosio na Blakanu.Amerika je oslobodila ugnjetenosti Albanski narod i pretvorila ga u jedan moderan narod. To znaci da Amerika ima jednu ideologiju sirenja demokratije i slobodu ljudskog roda.Amerika je ucvrstila nezavisnost Bosne i Hercegovine i time minimizirala utjecaj Republike Srpske, koja bi se htjela otcjepiti.

a ovaj ode u bunar sa sve sobom....
 
Marin55:
Za mene su Amerikanci pojam dobrote i humanosti.Gdje god je negdje u svijetu nepravda, tu su Amerikanci.Amerikanci su veliki borci za demokratiju i slobodu covjekove licnosti.Dokaz o tome je Vasingtonova deklaracija o ljudskim pravima kojeg su Amerikanci odmah nakon sticanja nezavisnosti promovorali svijetu.Amerikanci su se kroz historiju borili za slobodu i proiv retrogradnih obicaja.Taj rat se pokazao i borbom naprednog sjevera i zaostalog juga.
U danasnje vrijeme Amerikanci su pokazali veliku dozu humanosti na Balkanu, dajuci pomoc ugnjetenim stranama (Bosancima, Hrvatima i Albancima). Amerikanci su odmah prepoznali zlo koju je Slobodan Milosevic i Srpski sovinizam nosio na Blakanu.Amerika je oslobodila ugnjetenosti Albanski narod i pretvorila ga u jedan moderan narod. To znaci da Amerika ima jednu ideologiju sirenja demokratije i slobodu ljudskog roda.Amerika je ucvrstila nezavisnost Bosne i Hercegovine i time minimizirala utjecaj Republike Srpske, koja bi se htjela otcjepiti.
Teška glupost.
 

Back
Top