UMIŠLJENI KAPITALISTI - IMA LI SPASA?

nesha t.

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.885
1. Danica je više godina radila u marketu. Navodno je bila prijavljen radnik. Pronašla je bolji posao, uzela radnu knjižicu i tek posle u socijalnom utvrdila da od plaćenih doprinosa nema ništa za 2 godine, a isto je bilo i s drugim radnicama. Pokrenule su postupak. Gazda je u međuvremenu zatvorio radnju, ne stanuje na adresi na kojoj je prijavljen (ako je ikad i stanovao), sve u svemu nije dostupan vlastima. Danica i ostale su zakonski u pravu, ali ne mogu ništa da postignu.
2. Jovan je radio dobar posao kod jednog privatnika. Imao je za naše uslove solidnu platu i bio zadovoljan. Pre nekoliko meseci je gazda počeo da zakida njemu i ostalima na plati. Prvi mesec malo, drugi više, treći je plata izostala potpuno. Jovan u očaju, zadužen do grla (a ko nije?) s prijateljima na silu izvlači pošteno zarađeni novac, ali ostaje bez posla.

Ima ovakvih priča mnogo. Zloupotreba radnika započeta devedesetih se komotno nastavila posle 5. oktobra. Nijedna vlast, a u periodu o kom pričam su se svi izmenjali, nije bila ni blizu da iskoreni problem.
Znam da će neko pomisliti da bi ovo moglo ići i na drugi pdf, ali nemojte zaboraviti da se na ovakvim stvarima u pristojnim državama dobijaju ili gube izbori. Mi smo još daleko od toga, ali treba već jednom da krenemo ka tome.

Znači moje pitanje za vas je da li je i vama poslodavac uskraćivao prava, da li ste nešto učinili povodom toga ako jeste, da li ste se obraćali državnim organima, kako su oni reagovali...
Ovo su stvari od kojih svi mi živimo. Čeda, Toma, Voja X 2, Boris i ostali junaci naših tema će se već nekako snaći i bez toga.
 
Bože stvarno drugi svijet, što reče jednom misoni:confused:

Pa na prvom mjesečnom obračunu moraju biti sve sume iznesene kao:

- bruto primanje ./.
- socijalno ./.
- bolesničko ./.
- porez ./.
- za zaštitu rada ./.
- sindikat (možda) ./.
- ???
- neto iznos

Kako neko može čekati mjesecima ili godinama da bi saznao da nije socijalno.... Božeeee
 
Moj primer,
radio sam u velikoj drustvenoj firmi, devedesetih, tada je i propala, a ja sam, povezivao staz, posebnim zahtevom jer mi 17 meseci, tih godna, nije uplacivano nista. 2002-2004. u bezuspesnim pokusajima da, ponovo, pokrenemo firmu, sam dobio neke zaostale minimalce od po 4.600 din po mesecu. Krajem 2004 sam sve batalio.
Danas radim neke druge stvari, i, srecom, sam kontrolisem uplate.
 
Torrente BG:
Ovo je jedino resenje.
Stoka razume samo batine a nasi "kapitalisti" su i gori od stoke.To je ona prava marva seljacka lopovska.Samo batine oni razumeju i nista vise.
Svi kapitalisti su iste nacije na planeti Torrente i imaju dobre odbrambene mehanizme.
5zc6n1f.jpg
 
Torrente BG:
Ovo je jedino resenje.
Stoka razume samo batine a nasi "kapitalisti" su i gori od stoke.To je ona prava marva seljacka lopovska.Samo batine oni razumeju i nista vise.


Moj otac mi celog života ponavlja: "od sirotinje nikad gazda". Razumeo sam šta je hteo da kaže kad se moja sestra zaposlila pre nekoliko godina kod nekog privatnika - neka transporterska firma.
Kakvo je to dno, ne može da se zamisli. Kad je počela i nedeljom da ide na posao za 300 eura, bio je kraj.
Dala je otkaz, imala je otkazni rok od 15 dana. Gazdarica seljančura kaže da je ona radila odgovorne poslove i da njen otkazni rok mora da bude najmanje 6 meseci.
Radnu knjižicu nisu hteli da joj daju, normalno da sam morao da intervenišem.
Taj nivo razgovora ne može da se shvati. Kao one plotarke kad se svadjaju, ne znaš koja je glasnija i ludja. S takvom budalom sam razgovarao samo jednom u životu - nikad pre i valjda nikad posle. Normalno da joj nisu isplatili celu platu - samo onaj deo koji ide zvanično - neka crkavica, a gazdarica joj je rekla: Ne dam, može mi se.

Šta da radi čovek u toj situaciji? Da odeš tamo i da je razbiješ bejzbol palicom i nju i kompjutere i onog šonju od muža, ili da se ne *ebavaš za 150 evra. Normalno da sam izabrao drugu opciju.

Dao sam joj te pare, (morao sam da lažem da sam uspeo da naplatim od njene gazdarice), posle se zaposlila kod nekih Austrijanaca, sad je bolje, radi normalno radno vreme, ima solidnu platu, devojka se preporodila.Psihički je posustala od maltretiranja kod ovih kulova kamiondžija.

Ne, ljudi, Srbija je zemlja čuda.
 
nesha taxista:
1. Danica je više godina radila u marketu. Navodno je bila prijavljen radnik. Pronašla je bolji posao, uzela radnu knjižicu i tek posle u socijalnom utvrdila da od plaćenih doprinosa nema ništa za 2 godine, a isto je bilo i s drugim radnicama. Pokrenule su postupak. Gazda je u međuvremenu zatvorio radnju, ne stanuje na adresi na kojoj je prijavljen (ako je ikad i stanovao), sve u svemu nije dostupan vlastima. Danica i ostale su zakonski u pravu, ali ne mogu ništa da postignu.
2. Jovan je radio dobar posao kod jednog privatnika. Imao je za naše uslove solidnu platu i bio zadovoljan. Pre nekoliko meseci je gazda počeo da zakida njemu i ostalima na plati. Prvi mesec malo, drugi više, treći je plata izostala potpuno. Jovan u očaju, zadužen do grla (a ko nije?) s prijateljima na silu izvlači pošteno zarađeni novac, ali ostaje bez posla.

Ima ovakvih priča mnogo. Zloupotreba radnika započeta devedesetih se komotno nastavila posle 5. oktobra. Nijedna vlast, a u periodu o kom pričam su se svi izmenjali, nije bila ni blizu da iskoreni problem.
Znam da će neko pomisliti da bi ovo moglo ići i na drugi pdf, ali nemojte zaboraviti da se na ovakvim stvarima u pristojnim državama dobijaju ili gube izbori. Mi smo još daleko od toga, ali treba već jednom da krenemo ka tome.

Znači moje pitanje za vas je da li je i vama poslodavac uskraćivao prava, da li ste nešto učinili povodom toga ako jeste, da li ste se obraćali državnim organima, kako su oni reagovali...
Ovo su stvari od kojih svi mi živimo. Čeda, Toma, Voja X 2, Boris i ostali junaci naših tema će se već nekako snaći i bez toga.

Kako da ne..Znam zilion primera, par u mom slučaju :evil:

Princip FEUDALACA U SRBIJI : primer prvi
prijava na minimalac (cca 10.000 din)
ostatak u kešu (znači + 10.000) podeljeno u onoliko delova koliko se GAZDI hoće
u platu ulazi sve - topli obrok, regres bla-bla
ukoliko smatra da nisi dobro radio, jednostavno ti zakine na keš-delu
kome da se žališ ako si pristao da radiš za ZVANIČNO 10.000 din, koje si "uredno" dobio na račun ?
 
BG,
pomislio sam da ti je sestra iz N.Sada , jer sam radio u transportu nekih 13 meseci. Priča identična kao moja

znači, primer drugi:
plata 30.000 din, 15.000 na račun resto keš
radno vreme "zvanićno" od 7-15h, A U STVARI bez radnog vremena, jer "takav je posao, yebi ga" (reči mog poslodavca), uz napomenu da "je pogrešio kad mi je dao tako veliku platu" - izgovorio prilikom jedne poslovne večere, kada se dobro zalio i "otvorio dušu" :shock:
radno vreme od 7 do 23h + subota, nedelja (yebi ga , takav je to posao), uz obećanje da će plata biti od 800-1000 evra u sezoni (rinfuzna roba, ko zna o čemu pričam jasno mu je).
Od toga, naravno ne bi ništa i ja pokupih prnje i na ulicu, jer mi je zdravlje otišlo u p.m. + nisam imao vremena za porodicu, prijatelje itd.
 
Архангел:
BG,
pomislio sam da ti je sestra iz N.Sada , jer sam radio u transportu nekih 13 meseci. Priča identična kao moja

.

Kamiondžije svih zemalja.. Izgleda da su isti u BGD, NS i svuda.

Pravo da ti kažem, nemam pojma kako to izgleda, a borim se rukama i nogama da ne saznam i da radim sam kako znam i umem. Svoj si gazda pa kako si radio, tako ćeš i da zaradiš.

Sad mogu malo da se opustim, al bilo je čupavo.

Svašta sam sreo u životu, ali ta sestrina bivša gazdarica je za mene otkrovenje.
 
SRPSKI FEUDALISTI - part III

Primer moje žene:
Butik, renomirani "brend", prijava na 15.000 + 10.000 keš, radno vreme hmm, recimo ok.
Nakon par godina zatrudnela, planski :D
Po njihovom pravilniku ( :shock: ) MORA DA IDE na trudničko bolovanje, jer bože moj, kako bi trudnica izgledala u butiku, jel'...A onda ide famozni Tomicin (g17+) zakon o 65% plate za trudničko bolovanje.

K'o za ******, taj mesec koji se računa za taj prosek, platu preko računa su dobili kao minimalac, znači 10.000 din. Znači, mojoj ženi se računa 6.500 din, ALI tek kada država uplati na račun njene firme...Sada je u 9 mesecu, još nije "legla plata" :roll:

Naravno, FEUDALISTIMA, ne pada na pamet da joj nadoknade razliku od keš dela...Prave se ludi.
 
BG11091:
Moj otac mi celog života ponavlja: "od sirotinje nikad gazda". Razumeo sam šta je hteo da kaže kad se moja sestra zaposlila pre nekoliko godina kod nekog privatnika - neka transporterska firma.
Kakvo je to dno, ne može da se zamisli. Kad je počela i nedeljom da ide na posao za 300 eura, bio je kraj.
Dala je otkaz, imala je otkazni rok od 15 dana. Gazdarica seljančura kaže da je ona radila odgovorne poslove i da njen otkazni rok mora da bude najmanje 6 meseci.
Radnu knjižicu nisu hteli da joj daju, normalno da sam morao da intervenišem.
Taj nivo razgovora ne može da se shvati. Kao one plotarke kad se svadjaju, ne znaš koja je glasnija i ludja. S takvom budalom sam razgovarao samo jednom u životu - nikad pre i valjda nikad posle. Normalno da joj nisu isplatili celu platu - samo onaj deo koji ide zvanično - neka crkavica, a gazdarica joj je rekla: Ne dam, može mi se.

Šta da radi čovek u toj situaciji? Da odeš tamo i da je razbiješ bejzbol palicom i nju i kompjutere i onog šonju od muža, ili da se ne *ebavaš za 150 evra. Normalno da sam izabrao drugu opciju.

Dao sam joj te pare, (morao sam da lažem da sam uspeo da naplatim od njene gazdarice), posle se zaposlila kod nekih Austrijanaca, sad je bolje, radi normalno radno vreme, ima solidnu platu, devojka se preporodila.Psihički je posustala od maltretiranja kod ovih kulova kamiondžija.

Ne, ljudi, Srbija je zemlja čuda.

Ma to samo treba otici kod istih i ebati mu mamu.I to poslati neke ortake da ne poveze sa tobom posto ta g_ovna stiti policija.I da joj ti ortaci izlome svaku koscicu u telu posto im se moze :)
 
monti7-krstas:
Bože stvarno drugi svijet, što reče jednom misoni:confused:

Pa na prvom mjesečnom obračunu moraju biti sve sume iznesene kao:

- bruto primanje ./.
- socijalno ./.
- bolesničko ./.
- porez ./.
- za zaštitu rada ./.
- sindikat (možda) ./.
- ???
- neto iznos

Kako neko može čekati mjesecima ili godinama da bi saznao da nije socijalno.... Božeeee

pa da i mene čudi

evo baš imam u rukama isplatnu listu gdje sve jasno piše i poštambiljano kolika mi je svaki mjesec bruto plata a koliko neto
i na šta mi sve ode ova butoo lova :evil:

-doprinos za mirovinsko (državno)
-doprinos za mirovinsko (drugi stup-privatno) (obavezno) :roll:
-doprinos za zdrastveno
-doprinos za socijalno osiguranje
-porez i baš gledam 25% :shock: :shock: :shock: :shock: (pa porez je 22 nije valjda da su ga opet digli)
-gradski prirez :evil:
 
monti7-krstas:
Bože stvarno drugi svijet, što reče jednom misoni:confused:

Pa na prvom mjesečnom obračunu moraju biti sve sume iznesene kao:

- bruto primanje ./.
- socijalno ./.
- bolesničko ./.
- porez ./.
- za zaštitu rada ./.
- sindikat (možda) ./.
- ???
- neto iznos

Kako neko može čekati mjesecima ili godinama da bi saznao da nije socijalno.... Božeeee
Zato što da bi to saznao treba ovde da čekaš ceo dan u socijalnom, a pošto rade samo radnim danom to je nemoguće. Privatnik te svakako neće pustiti. Kome baš nije neophodno tamo ne zalazi. Sindikati su uglavnom slabi i razjedinjeni.
 
nesha taxista:
Zato što da bi to saznao treba ovde da čekaš ceo dan u socijalnom, a pošto rade samo radnim danom to je nemoguće. Privatnik te svakako neće pustiti. Kome baš nije neophodno tamo ne zalazi. Sindikati su uglavnom slabi i razjedinjeni.


Po Zakonu o radu, svaki poslodavac je dužan da zaposlenom uruči prijavu na osiguranje, prilikom zasnivanja radnog odnosa, svakog meseca isplatnu listu sa obračunom svih poreza i doprinosa koji su plaćeni i zaposleni to svakog meseca mora da potpiše.

To pouzdano znam da mora svaki poslodavac da uradi, e sad da li uradi, nemam pojma. Ako ne isplatiš doprinose za prethodni mesec, (ne moraš neto zaradu) ili ako zakasniš i do kraja tekućeg meseca , za prethodni mesec, ne isplatiš poreze i doprinose, u roku od 60 dana dolazi inspekcija. Kazne su od 40.000 (ako imaš sreće) pa do 100.000.00 dinara.

Problem je što ljudi ne koriste inspekciju rada, rade ljudi svoj posao, nije baš sve tako crno. Bar u Beogradu, za unutrašnjost ne znam.
 
nesha taxista:
Zato što da bi to saznao treba ovde da čekaš ceo dan u socijalnom, a pošto rade samo radnim danom to je nemoguće. Privatnik te svakako neće pustiti. Kome baš nije neophodno tamo ne zalazi. Sindikati su uglavnom slabi i razjedinjeni.

al svejedno ne kužim

pa zar uz plaću ne dobijete svaki mjesec isplatnu listu gdje točno piše koliko vam od plaće za šta ide??? :confused: :confused:

a na isplatnoj listi se netko i potpisuje i stavlja žig koji ga obvezuje da namiri troškove koji su navedeni na isplatnoj listi
 

Back
Top