Srbi u Hrvatskoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Axonn

Početnik
Poruka
40
Ja ove godine idem u Hrvatsku,a iz Srbije sam!Da li treba da ocekujem probleme zbog rata?Ja ne mislim nista lose o bilo kojoj zemlji iz bivse SFRJ.Cesto ima na vestima:Kamenovaali autobus ili tako to!Ako ste iz Hrvatske,sta bi uradili da vidite autobus ili auto sa srpskom tablicom?
 
Sve zavisi u koji deo Hr ides. Istina, mnoge stvari su se sada promenile na bolje, u poredjenju sa ranijim godinama, ali i dan-danas u Hr mozes da naidjes na neke neprijatnosti. No, generalno, u velikim letovalistima ne bi trebalo da imas problema, iako si iz Sr (isto vazi i za Zagreb, u globalu). Sto se Dalmacije tice, tu treba pripaziti. Mislim, moji rodjaci koji ceo zivot zive u Hr, kad idu kod bake i deke u Dalmaciju, moraju da ugase Cecu, Bajagu (ili sta drugo srpsko slusaju) kada naidju kolima na neko mesto (cak i seoce), da ne spominjem da ne smeju javno da se izjasnjavaju kao Srbi kad pricaju sa mestanima Hrvatima. Takodje, moj ujak, kad ide tamo, obavezno promeni tablice na kolima.
Sto se kamenovanja tice, jos uvek se to desava. Licno sam se zaprepastila kada mi je mama ispricala sta se desavalo sa busevima koji su isli do Banja Luke proslog leta. Ima tu jos mnogo stvari. Sve to je najveci razlog zasto ne volim da idem u Hr cesto, tj. vrlo retko, iako mi tu zivi oko 70% moje ukupne rodbine. Neke stvari se menjaju vrlo tesko.
Naravno, podvlacim, da je u globalu Hr ok za letovanje i ne potcenjujem lepa iskustva koje je neko imao.
 
Verovatno neces imati problema,ali mislim da zbog tog "verovatno" jos uvek ne treba ici u Hrvatsku!Dovoljno je samo da ti neko opsuje i da ti upropasti letovanje,a majmuna ima svuda!
 
Uf, sad zbog toga 'verovatno' da ne ide uopste na letovanje u Hr, po meni je malo preterano. Mislim, i u Turskoj postoji verovatnoca da ces se zadesiti u mestu gde ce PKK da izvrsi napad, i kad ides za USA postoji verovatnoca da ce teroristi nesto da smuckaju u avionu, pa ljudi idu.
Velika mesta, sto dalje od Dalmacije i bez izrazavanja rodoljublja javno. To je moja preporuka.
 
Tacno je da i kada putujete od Beograda do Cacka mozete naleteti na psihopatu ali je pitanje koja je to verovatnoca?! Srbin sam i ponosim se time postujem druge i trazim da i oni mene postuju ako vec odlazim da im ostavim pare... Medjutim definitivno hrvatska nije mesto za nas jer kumovi su nam letovali blizu sibenika i zene na plazi dozive uvrede tipa "koljaci" "cetnici" isl. Ipak mislim da "braca" hrvati to mogu svojoj mami ili tati da kazu i ja tu uopste nemam nista protiv a ja cu svoj visak para ostaviti nasim Crnogorcima ili pravoj braci Grcima jer i jedni i drugi barem kada im platis sa osmehom i lepim recima dobijes sve. Prema tome ljepa je njihova i nekim bude ljepa ali je nasa i Lepsa i Bolja! Pogledajte Zlatibor, Kopaonik pa jezera u Srbiji imamo itekako cime da se ponosimo i gde da uzivamo i sve sto sam vam naveo je barem 30% jeftinije pa vi sami procenite sta je i gde bolje. Ja sam takodje sa zenom plaqnirao iduce godine da posetim hrvatsku ali necu!! Ne iduce nego bar jos 10 narednih god jer mislim da nas ne cene dovoljno.
 
cicos - macos:
Uf, sad zbog toga 'verovatno' da ne ide uopste na letovanje u Hr, po meni je malo preterano. Mislim, i u Turskoj postoji verovatnoca da ces se zadesiti u mestu gde ce PKK da izvrsi napad, i kad ides za USA postoji verovatnoca da ce teroristi nesto da smuckaju u avionu, pa ljudi idu.
Velika mesta, sto dalje od Dalmacije i bez izrazavanja rodoljublja javno. To je moja preporuka.
Uza sve postovanje tvojg stava i misljenja ali - yebes letovanje gde cu morati da se klonim nekih mesta, sunjam po odredjenim predelima a druge zaobilazim u velikom luku, pratim mapu gde mogu da nadrljam a gde mozda ne, ne smem da narucim "kafu" vec moram "kavu" i gde ako neko dete na plazi glasno pita mamu "mama, a kad cemo kuci u Beograd", moze doci do kojekakvih reakcija domoljuba...
Toga u Srbiji ipak nema.

Ne vredi generalizovati "svuda ima budala", ali u Hrvatskoj treba posebno obracati paznju na sve a bilo gde drugde u svetu je incident stvarno slucajnost. U Hrvatskoj se cak zna gde je verovatnoca problema veca od drugih krajeva... I o kakvom srpskom turizmu tamo mi govotimo. nasi ljudi kad se vrate bez problema i bez vecih vredjanja, svi sretni izjavljuju kako su se prekrasno proveli a to prekrasno uglavnom znaci da nisu bili previse pljuvani i vredjani, malo nije problem?

O cemu mi pricamo ovde? Ubedjujemo jedni druge da je kod nas isto kao kod njih? Nece biti dame i gospodo, hajde da se ne zavaravamo. U nasu zemlju ili u Tursku ili u Grcku, da CG ne pominjem, ljudi putuju bez imalo straha i zazora, u Hrvatsku nam savetuju gde ne treba, gde mozda ne treba, sta reci i kako govoriti, kako se ponasati... Pa ce nas mozda domoroci ostaviti na miru! Za neki dan putujem u Grcku i radujem se putovanju, slobodi koriscenja svog jezika, putovanju i stajanju u svakom bogovetnom mestu koje mi padne na pamet, ljubaznim domacinima, opustenosti u susretima... Ima li to u "lijepojnjinoj"? Nema, treba biti jasan, takva je srealnost i zao mi je.
Ljudi onako kao nevazno pominju kako im poneki Hrvat trubi kad ih srtene ili pretekne, malo ih provociraju na pumpama, na parkingu bude i mal vise ali sve u svemu"pa zivi smo se vratitli, lepo se proveli - to je dovoljno zar ne?" NIJE
To se u Srbiji ne desava!

Hajde da se kaze "popu pop a bobu bob" pa ko voli nek izvoli. Pricamo ovde po ko zna koji puta prazne price i izmisljamo toplu vodu. Za Srbina letovanje na hrvatskom primorju nije u najmanju ruku prijatno, da ne kazem bezbedno (velika verovatnoca problema) i tacka! Sta tu pricamo u rukavicama kao da smo retardi.

Od 1000 Hrvata koji dodju u Srbiju jedan dozivi mrk pogled. Od 10 Srba u Hrvatskoj 5 dozivi mrk pogled, trojica vredjana na nacionalnoj osnovi a ostali malobrojni prodju "bas lepo i lepo se provedu" To je realnost.

Muka mi je vec od ovakvih diskusija a svi se nesto femkamo.

Definitivno, Hrvatska za Srbina za sada nije destinacija koja vredi pomena.
 
codemaker:
Ubedjujemo jedni druge da je kod nas isto kao kod njih?

Hvala na postovanju mog misljenja. Isto i sa moje strane. No, jesi nekada isao u Hr, pa tako ostro govoris? Prema tvojim recima moze se steci misljenje kao da je u Hr jos rat. Slazem se da je Hr vrlo osetljivo podrucje, ali moji svakog leta idu tamo, a ne bi isli da im je pakleno. Na kraju krajeva, ziveh tamo, pa znam situaciju vrlo dobro.
Takodje, mislim da ne treba generalizovati sad i reci da je situacija u celoj Hr identicna sto se toga tice. Zato sam lepo podvukla da, ako se vec hoce, neka se ide u velika mesta i bez preteranog ispoljavanja rodoljublja (tipa da na sred Trga Bana Jelacica se deres: "Srbija do Tokija" ili tako nesto). Na kraju krajeva, takve situacije ne mogu da prodju lako ni u ostalim zemljama.
I daleko od toga da se ovde neko ubedjuje da je kod nas isto kao i kod njih. Pa ni u Gr, Tu ili nekoj drugoj zemlji nije isto kao i ovde (da se ne lazemo).
Licno, znam mnogo ljudi koji tamo idu i super se provedu. A to su ljudi koji nisu nacionalisti.
Vrlo je tuzno kada ljudi donose neke zakljucke (bez tendencije da se isti promene) na osnovu ne bas dobrih izvora. Jos je tuznije sto ti zakljucci sprecavaju dozivljavanje lepih stvari. Npr, da razmisljam na slican nacin, nikada se ne bih usudila da odem u Tiranu i na albansko primorje. A vratih se ziva i zdrava i puna prelepih utisaka.
Znaci, jos jednom (po ko zna koji put) ponavljam: velika mesta, bez nacionalizma i sto dalje od Dalmacije (a i Like i Korduna). Split, Zadar, Pula, Dubrovnik i sl - bez problema.
 
Uz sve poštovanje, NE MOŽEŠ reći da je ljetovanje u Hrvatskoj potpuno bezbedno za Srbe....

Većina srpskih političara gori od želje za letovanjem u Hrvatskoj i pored toga što su Srbi i dalje nepoželjni gosti u "lijepoj njihovoj"! Naime, prema istraživanju tiražne splitske Slobodne Dalmacije, samo jedan odsto anketiranih Dalmatinaca izjavilo je da ne bi imalo ništa protiv protiv masovnog dolaska turista iz Srbije u Hrvatsku. Srpski političari, međutim, mahom ističu da ne veruju u medijska istraživanja i ankete, jer ona uglavnom ne odražavaju stvarno stanje stvari. Oni smatraju i da istraživanje Slobodne nije tačno i da se na njega ne treba obazirati.

Portparol Demokratske stranke Jelena Marković kaže da nikada nije bila na letovanju u Hrvatskoj, ali da bi veoma rado otišla. Nema sumnje, kaže Markovićeva, da je zbog događaja u prošlosti nepoverenje među narodima nekadašnje Jugoslavije i dalje veliko, ali to nikako nije razlog da i dalje kopamo rovove među sobom.

- Kad bi neko pravio sličnu anketu u Srbiji, rezultati bi bili isti. Uprkos svemu, moramo rušiti barijere i graditi poverenje - smatra Markovićeva i dodaje da medijskim istraživanjima i anketama ne treba verovati.

- Praksa je pokazala da su ona uglavnom daleko od istine - upozorava portparol DS.
Poslanik DSS u Skupštini Srbije Đorđe Mamula nije želeo da posebno komentariše rezultate istraživanja Slobodne Dalmacije. I on upozorava da su medijska istraživanja i ankete opasne i da se nima često manipuliše.

- Pitanje je na kolikom je uzorku napravljena anketa, kakva je dob i obrazovna struktura anketiranih, kako je koncipirano pitanje... - kaže Mamula.
On, ipak, priznaje da još nije išao u Hrvatsku, ali da to ne znači da u budućnosti neće otići na odmor u neko od hrvatskih letovališta.
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma, međutim, kaže da nikada ne bi otišao na odmor u Hrvatsku i da ga nimalo ne iznenađuje podatak da su Srbi i dalje najnepoželjniji gosti na hrvatskom delu Jadrana.
- Idem samo u Crnu Goru i Grčku, jer su to naša braća i pravoslavni narodi. Ne želim da odlaskom u Hrvatsku jačam njihovu privredu i ekonomiju - kaže Marković. On dodaje da se nipošto ne sme zaboraviti da su iz Hrvatske proterani gotovo svi Srbi.

- Zbog svega što se dogodilo u prošlosti, mi nismo i ne možemo biti prijatelji - poručuje Marković.


I NEĆETE vi Hrvati zaključavati naše teme. Zaključajte VAŠE, pa neće biti problema.

Tako je kroz celu Historiju.......
 
Apsolutno ne postoji razlog za zatvaranje teme. Zasto prasinu gurati pod tepih.
Covek je resio da ide u Hrvatsku na more i interesuje ga kakve neprijatnosti moze da ocekuje.

Ukoliko bi se ova tema zatvorila, sta bi trebale da traze desetine turistickih agencija ciji je prof/neprof. rad pomenut ovde!

Ja licno cesto idem u ZG poslovno, sama automobilom i nikad mi se nista lose nije dogodilo.
Da cujemo i ostale, vrlo interesantna tema!
 
Ukoliko je neko iz Hrvatske pa ga je sramota sto ce cuti neprijatne stvari o ponasanju svojih zemljaka, to takodje nije razlog za zatvaranje tema.

Pa i mene je sramota nekih nasih politicara, pevaljki, festivala ...... pa ne trazim zatvaranje takvih tema!
 
cicos - macos:
Znaci, jos jednom (po ko zna koji put) ponavljam: velika mesta, bez nacionalizma i sto dalje od Dalmacije (a i Like i Korduna). Split, Zadar, Pula, Dubrovnik i sl - bez problema.
Nisam nacionalista, daleko sam od toga.

Ali u Grckoj sam ponosan sto sam SRBIN i to svuda sa ponosm isticem! Niko me nikada nije popreko pogledao. Naravno da u Hrvatskoj ne nameravam da vicem na sav glas da sam Srbin ali ocekujem da me niko ne maltretira kad se sazna. A ne nameravam da sakrijem, pijem "KAFU" i jedem "HLEB" i zasto je to bilo kome u

Hrvatskoj problem. U beogradu ce bilo koji Hrvat naruciti "KAVU" ili "KRUH" i nikome nece na pamet pasti da ga maltretira. Ima razlike zar ne?

U Srbiji Hrvat moze bilo gde otici ne birajuci mesta. Ima razlike zar ne?

A sto se tice neproverenih informacija, nece biti. Moja cerka je u sred Dubrovnika bila debelo maltretirana jer su po govoru ustanovili mudraci domoroci da je Srpkinja. napustila je lijepu njihovu placuci.
Te i mnoge informacije mojih rodjaka i prijatelja mi daju za pravo da izmosim to sto iznosim i vrsim komparaciju.


Turizam sa paznjom gde cu i kada otici, gde vecerati, sta i kako govoriti - za mene nije tiruzam, to je poenta ako nisam bio jasan.
 
canada1995:
Ukoliko je neko iz Hrvatske pa ga je sramota sto ce cuti neprijatne stvari o ponasanju svojih zemljaka, to takodje nije razlog za zatvaranje tema.

Pa i mene je sramota nekih nasih politicara, pevaljki, festivala ...... pa ne trazim zatvaranje takvih tema!
Diskusije na ovoj temi treba zapravo da pomognu da se jednom kaze prava istina. a ne da se onako pausalno i sve ljubazno govori na zvanicnim mestima da su turisti iz Srbije dobrodosli. Mozda turisti kao KATEGORIJA ali turisti kao zivi ljudi, kao SRBI sigurno nisu, barem oprema broju ljudi koji odgovaraju u vezi Srba turista.

Neko pomenu da je i u Srbiji situacija ista? Nista nije netacnije od toga! Pogledajte samo broj HR automobila u Srbiji, pogledajte broj gradjan Hrvateks koji slobodno setaju i Knez Mihajlovom, bez problema govoreci kako govore i niko ih ne dira.
Nema ni najmanjeg incidenta na nacuionalnoj osnovi na Olimpijadi mladih, za ista sportska desavanja i HR, videlim smo nedavno kako su prosli srpski sportisti (hojekasi, da ne nabrajam)

A kad se na hrvatskim forumima o tome razdiskutujemo, najcesce je njihov odgovor "najpre se izvinite za sve sto ste ucinili pa onda cemo arzmisliti sta cemo sa vama dalje"...ili "sta ste sve radili klanja u Hrvatskoj a sad bi da pricate o turizmu..." itd...

Ovde bih zeleo da se jednom kaze istina i pravo stanje (dokumentovano) stvari a ne ocene "svuda ima budala" - negde ih ipak ima malo i koa i svuda u svetu, a negde ipak mnooogo vise, kao nigde u svetu.

Srbi u Hrvatskoj kao turisti? Smasna i zalosna recenica.
A i zasto bi?
 
tokyo:
Ponavljacu dokle god se ne rascisti da kod vas nema ni najmanje naznake da ce se nesto poboljsati. Ponavljacu dokle god ne prestanes da spamujes po forumu. Ponavljacu dokle god bude neko pisao da su i Hrvati i Srbi isti sto se tice turista koji dolaze.
Ponavljacu da se vec jednom shvati da porediti dolazak vasih ljudi u Srbiju nema nikavih dodirnih tacaka sa dolaskom nasih ljudi tamo.
Ovde ste dobrodosli, mi kao domacini vas docekujemo kao goste namernike. Kod vas dole nas docekuju uzvicima koljac.
Kod nas pricate svoj takozvani hrvatski jezik i niko vas nista ne pita. Kod vas moramo paziti kuda cemo se kretati.
Dakle ponavljacu dokle god ti ne udje u glavu i da shatis neke stvari.
Ponavljacu opet i opet.

Ne moze to vise tako, vasim clanovima ni "ban sa glave" sa glave nece opasti ako se ponasaju normalno i ne provociraju. Nasim clanovima na vasim forumima se odmah navrze 100 nacionalista i pljucu sve sto mogu, zapenuseni od besa.

Ja nisam besan, samo hocu da se to zna. I da ne trubis vise. Niti ti pretim niti te pjujem samo hicu da govoris jezikom cinjenica. Ako je problem turistima iz hrvatske ovde, KO, GDE, KADA?
A zelis li da ja prikupim podatke za probleme nasih ljudi, turista pa cak i zvanicnika KO, GDE, KADA? Iloi ces i tada reci OMG?

Nema relativiziranja i izjednacavanja. Cinjenice na sunce bato!
Sve dok se ne civilizira situacija u Hrvatskoj, nema turizma za Srbe tamo. To je i tebi jasno samo se pravis nemust.

Ma dosta mi je vise ovakve hipokrizije i podnosenja bahatosti sa strane hrvatskih clanova. Potpuno bespotrebno, ali tebi nikad nije dosta? Moras cackati mecku?
Izazivas ovde od samog pocetka ove teme kad si nam objasnio kakva se struja koristi u Hrvatskoj i kakvi su stekeri, pa preko neprekidnog spamovanja pa do odbijanja bilo kakvih cinjenica. Bezobrazluk prve vrste.

Mozes se ti obracati adminu koliko hoces, ali i ja cu isto to uciniti za tebe, sa zahtevom da te banuju. Pa nismo mi blesavi ovde , "na finjaka" nam poturas kretenizme i spamujes. Samo cekam da pocnes da opisujes i sela i zaseoke a predjes na salase i na kraju snimas makro fotografije biljaka koje rastu u lijepoj tvojoj....
 
Letovao sam u Hrvatskoj prosle godine, BG tablice i ostalo i nije bilo incidenata. Cak sam tamo sreo prijatelja iz Beograda koga nisam video godinama i sve je bilo jako lepo. Medjutim, kao sto su mnogi ovde rekli, pazio sam sta radim, gde ostavljam kola, koliko glasno govorim, i sve ostalo... Nisam krio odakle sam, ali sam ponekad strepeo od mogucih incidenata. To nije odmor kakav zamisljam i iako su svi ti problemi u mom slucaju bili samo zamisljeni, ponekad mogu biti stvarni i samo taj utisak i stalan oprez je dovoljan da se izabere neka druga destinacija.

Medjutim, iako deklarativno Splicani (posto je rec o Slobodnoj) ne zele "masovan dolazak turista iz Srbije", niko od turistickih radnika nije rekao ne na srpske evre, pa cak ni dinare kojima sam povremeno placao neke sitne usluge tipa WC-a i slicno. Hrvatska je jedina zemlja koja zeli dobrodoslicu turistima iz Srbije tako sto im ne trazi bris iz grla, dokumenta o zaposlenju i sest kreditnih kartica da biste dobili vizu - putuje se slobodno, kada i koliko zelite. Hrvatska je, takodje, jedina obala sa kojom nas povezuje autoput na svega 5 sati od najblizeg mora. Osim, uslovno receno, Bugarske - Hrvatska je jedina zemlja u kojoj mozemo govoriti nasim jezikom i domacini ce to savrseno razumeti.

Ne patim od toga da pricam engleski ili da naucim nekoliko fraza na lokalnom jeziku, a volim da vozim, tako da alternativne destinacije uopste ne bi bile problem. Ali pogledajte samo ovde na forumu teme o peripetijama oko grcke vize - a to nije ni pola price. Ja ne zelim da letovanje planiram u februaru, kako bih dobio termin u ambasadi i potrosio tri radna dana koja nemam da bih dobio dozvolu za jedan ulazak u tu, bez sumnje, nama veoma prijateljsku i lepu zemlju. Sada je slicno za Bugarsku. U Egiptu i Tunisu je leti previse vruce za mene. A Crna Gora... svoje letovanje ipak zamisljam uz pogodnosti koje nose tekovine moderne civilizacije kao sto su voda za pice i elektricna energija. Uostalom, kada se prosetam Budvom, osecam se kao da sam prosao pored onih splavova na Dunavskom keju - a poenta odmora je i da se malo odmorim od Srbije :)

Nazalost, za nekoga ko ne planira mesecima unapred, ima ogranicenje budzeta i neki pristojan minimum zahteva od destinacije na koju odlazi i ne zeli da trosi svoje dragoceno vreme na birokratiju - Hrvatska jeste jedina zemlja koja ce, makar deklarativno, turistima iz Srbije reci da su dobrodosli. Voleo bih da nije tako jer, barem meni, odmor tamo i nije bas pravi odmor, ali bice dokle god nam "prijateljske zemlje" onemogucuju da sednemo u auto i odvezemo se i predjemo Evzoni ili Kalotinu bez problema i prethodnog dostavljanja istorije zivota.
 
Sve to ti LEPO govoriš ( što bi rekli naši stari )...

Ipak...imam neke zamerke.

- Prvo smo MI uveli Grcima vizu ( kada je kod njih vladala vojna hunta )
- Grci sada i kada bi hteli, ne mogu da se ponašaju drugačije, jedino da istupe iz EU
- Zadnje, ali ne i najnevažnije - ŠTA ako se npr. zoveš Miloš Cvijetić, a takvih ima 200 samo u Beogradu, a jedan sa takvim imenom je na tzv. listi za ratne zločince u Hrvatskoj, jer je branio svoje ognjište, da mu ne poubijaju decu....I onda stigneš na granicu....
Misliš da ne bi bio uhapšen ? A dok se dokaže da ti nisi taj.....

Razmislite OZBILJNO o tome, znam jedan slučaj, mogu da dokumentujem........
 
Uz sve poštovanje, NE MOŽEŠ reći da je ljetovanje u Hrvatskoj potpuno bezbedno za Srbe....

A ti opet ne mozes reci da letovanje u Hr za Srbe nije potpuno bezbedno. Mislim, ocigledno nisi isao skoro tamo, a sve sto sam rekla, za razliku od tebe, polazi od licnog iskustva, jer, ponavljam, zivela sam tamo, vecina moje rodbine zivi tamo (ukljucujuci bake i deke), moji svake godine idu tamo. Jednostavno, nalazim se dovoljno kompetentnom da kazem onako kako je. Pa covece, prema tvojim komentarima, moja cela porodica bi bila pobijena ili izvredjana ili pounijacena ili tako nesto. Ako neces da slusas licna iskustva, onda mi je jako zao.
Sto se tice tih istrazivanja..... :D Psiholozi cesto znaju da kazu: postoji 3 vrste lazi: laz, prokleta laz i statistika. Na kraju krajeva, kao sto si i sam rekao:

samo jedan odsto anketiranih Dalmatinaca izjavilo je da ne bi imalo ništa protiv protiv masovnog dolaska turista iz Srbije u Hrvatsku. Srpski političari, međutim, mahom ističu da ne veruju u medijska istraživanja i ankete, jer ona uglavnom ne odražavaju stvarno stanje stvari. Oni smatraju i da istraživanje Slobodne nije tačno i da se na njega ne treba obazirati.

Sto se tice izjave neke tamo Markoviceve, da li si ocekivao od ce da kaze: "Zaista nemam zelju da idem u Hr na letovanje." Naravno da politicari govore ono sto drugi zele da cuju i s obzirom da je u pitanju portpalor politicke stranke, nemam nameru da komentarisem. Mislim, od kad se to takve izjave uzimaju za relevantne? Pogotovo, ljudi u Srbiji, koji su odavno naucili da je politika laz.
A sto se tice toga da su Srbi tolerantni, jesi siguran? U Bg, Ns bi dobili pozitivne rezultate, a sta cemo sa juznom Srbijom ili pojedinim delovima Sumadije? Nisam tako sigurna da bi dobili bas tolerante rezultate. Istina, cinjenica je da smo daleko manje diskriminativni u odnosu na Hrvate, ali nismo totalno operisani od izvesnih osecanja.
Sve ovo pocinje da mi lici na povlacenje starih rana iz proslosti i nema puno veze sa turizmom. Ako cete da raspravljate o politici, istoriji i tome slicnom, izvol'te. Ali nisam za to da se raspravlja ovde. Zaista ne zelim da se suocavam sa necijim gnevom na ovako lepoj temi.
Sto se Zagreba tice, idem i tamo (imam obicaj da kazem da mi je Bg prva, a Zagreb druga kuca) i nemam problema. Ne znam jel' se secate onog rusvaja sa studentima arhitekture kada htedose da se slikaju sa slikom nekog cetnika, pa izbi tuca, pa neki zavrsise u policiji i tako to? E, upravo sam putovala sa tom ekipom, a o celom tom desavanju sam saznala u busu pri povratku. Jednostavno, onaj ko ne zeli nevolje i ko se ponasa kulturno, ni ne dobije iste.


P.S. @codemaker Nisam ni rekla da si nacionalista. Cinjenica da si se nasao prozvanim dosta govori sama za sebe. :wink:
 
cicos - macos:
Uz sve poštovanje, NE MOŽEŠ reći da je ljetovanje u Hrvatskoj potpuno bezbedno za Srbe....

A ti opet ne mozes reci da letovanje u Hr za Srbe nije potpuno bezbedno. Mislim, ocigledno nisi isao skoro tamo, a sve sto sam rekla, za razliku od tebe, polazi od licnog iskustva, jer, ponavljam, zivela sam tamo, vecina moje rodbine zivi tamo (ukljucujuci bake i deke), moji svake godine idu tamo. Jednostavno, nalazim se dovoljno kompetentnom da kazem onako kako je. Pa covece, prema tvojim komentarima, moja cela porodica bi bila pobijena ili izvredjana ili pounijacena ili tako nesto. Ako neces da slusas licna iskustva, onda mi je jako zao.
Ako ti smatras da LICNA iskustva clanova moje rodbine ili dobrih prijatelja ne vrede nista osim da sam istrazim "gostoljubivost" Hrvata na njinoj teritoriji, onda sa tvojim shvatanjem cinjenica nesto nije u redu.
Ja ne pricam na pamet i za razliku od tebe mogu da pocnem da nabrajam danas a zavrsim mozda sutra, sve situacije u kojima su ljudi koje poznajem i verujem im, nadrljali u Hrtavskoj. Pa posle da predjem slaganje cinjenica dogadjaja za recimo samo 3 godine unazad sudeci prema izvestajima medija. Mozes li predpostaviti koliko dugacak bi bio spisak? Hoces da probamo? A zatim da napravimo spisak onoga sto su hrvatski drzavljani doziveli ovde? Moze? Da ne tupimo mnogo napamet? Koji bi spisak bio mnooogo duzi? Nema izjednacavanja, kao sto se vec pola veka radi.

cicos - macos:
Sto se tice tih istrazivanja..... :D Psiholozi cesto znaju da kazu: postoji 3 vrste lazi: laz, prokleta laz i statistika.
Netacno. To si negde pogresno procitala.

cicos - macos:
Na kraju krajeva, kao sto si i sam rekao:
samo jedan odsto anketiranih Dalmatinaca izjavilo je da ne bi imalo ništa protiv protiv masovnog dolaska turista iz Srbije u Hrvatsku. Srpski političari, međutim, mahom ističu da ne veruju u medijska istraživanja i ankete, jer ona uglavnom ne odražavaju stvarno stanje stvari. Oni smatraju i da istraživanje Slobodne nije tačno i da se na njega ne treba obazirati.

NIKADA ja to nisam rekao, politicarima verujem ko,iko i sbicaru na pijaci. Za shvatanje parvog stanja u Hrvatskoj a posebno u Dalmaciji, sto se tice srpskih turista, ne treba mi ni Slobodna Dalmacija ni lazljivi politicari.
Malo bi mogla da se prosetas i po hrvatskim forumima. Kad srpski clan napise najbenigniju recenicu, momentalno pocinje pljuvanje i spomnjanje cetnikam klanja, izvinejnja, u prevodu - mars! Kada se pise o Srbiji pljuvanje je takvo da treba ekran brisati. A sa druge strane kad se pise o Crnoj Gori, nema toga. Nista ti to ne govori? I sad ko je tu lud a ko ima "prave" informacije?

cicos - macos:
A sto se tice toga da su Srbi tolerantni, jesi siguran? U Bg, Ns bi dobili pozitivne rezultate, a sta cemo sa juznom Srbijom ili pojedinim delovima Sumadije? Nisam tako sigurna da bi dobili bas tolerante rezultate. Istina, cinjenica je da smo daleko manje diskriminativni u odnosu na Hrvate, ali nismo totalno operisani od izvesnih osecanja.
Siguran sam sto se tice poredjenja stepena tolerenacije Srba prema drugim narodima pa i prema Hrvatima. Sad ces ti mogucnost kako kazes incidenta na jugu da poredis sa izvesnim i stvarnim incidentima svuda u Htvarskoj da poredis? Voleo bih kad bi imala malo vise logike i istine u tvojoj prici.
Nikada nisam rekao da smo mi ovde operisani od losih odnosa prema Hrvatima. Imamo i razloga, najmanje pola stoleca unazad. Ali se to ne izrazava na takav huliganski i nelljudski nacin kaom sto se desava u Hrvatskoj. Oni nas lepo otvoreno, bez zazora mrze i to i pokazuju, bez pardona. A mi treba da se smeskamo i dalje pruzamo ruku i sramezsljivo "ljetujemo" tamo sve osvrcuci se preko ramena. A kad dodju ovde, jedino se slazem, treba ih ostaviti na miru kao sto i cinimo.
Njihov je problem sto su Hrvati ne nas.

cicos - macos:
Sve ovo pocinje da mi lici na povlacenje starih rana iz proslosti i nema puno veze sa turizmom. Ako cete da raspravljate o politici, istoriji i tome slicnom, izvol'te. Ali nisam za to da se raspravlja ovde. Zaista ne zelim da se suocavam sa necijim gnevom na ovako lepoj temi.
Kakva je to lepa tema u kojojn se govori o problemu Srba prilikom posete Hrvatskoj?
Nisam ja gnevan vec zelim da se jednom rascisti da od turizma Srba u HR jos dugo nece biti nista. I ne samo turistickih odlazaka.

cicos - macos:
Sto se Zagreba tice, idem i tamo (imam obicaj da kazem da mi je Bg prva, a Zagreb druga kuca) i nemam problema. Ne znam jel' se secate onog rusvaja sa studentima arhitekture kada htedose da se slikaju sa slikom nekog cetnika, pa izbi tuca, pa neki zavrsise u policiji i tako to? E, upravo sam putovala sa tom ekipom, a o celom tom desavanju sam saznala u busu pri povratku.
Jedva si pronasla jedan problem da opises? Hoces stvarno da se potrudim pa pocnem nabrajanje ostalih problema. Naravno, ona grupa je kretenski postupila i dobila je sta je zasluzila. Isto ce dobiti bilo koj Hrvat ako proba u sred Beograda. Nedjutim ti to pises kao pandan svim onim drugim slucajevima kada su nasi gradjani, turisti, psolvni ljudi, sportisti, novinari, funkcioneri bili maltretirani pa su bezali ulicama "lijepe njine" spasavajuci zivu glavu. I ne tako davno? To je dakle tebi pandan onoj grupi kretena?
Bravo!
Kad posecujes Zagreb, da li otvoreno pricas srpski? Da li u restoranu narucujes kafu ili kavu. Da li trazis hleb ili kruh. Mleko ili mijeko. Da li.... dzaba pitam zar ne?

cicos - macos:
Jednostavno, onaj ko ne zeli nevolje i ko se ponasa kulturno, ni ne dobije iste.
Ti zivis u doba romantizma i rokokoa? Svesna si sta si napisal?. Sve sto ti je dosad receno si ovom recenicom pobila i sa tobom izlgeda ne vredi razgovarati.
Dakle svi Srbi koji su nadrljali u Hrtavskoj su bili nekulturni, nisu se pridrzavali nekoh HR pravila pa nije cudo sto su dobilo to sto su dobili?
Svaka cast

cicos - macos:
P.S. @codemaker Nisam ni rekla da si nacionalista. Cinjenica da si se nasao prozvanim dosta govori sama za sebe. :wink:
Nisam se ja nasoa prozvanim u smislu o kom govoris. Ja volim svoju zemlju, kakva god da je, zelim da se ona postuje i njeni gradjani, pogotovo kad kao turisti negde odu. To se dogadja (gle cuda) u svakoj bogovetnoj zemlji gde putujemo, sem u HR. To nista ne govori? I zbog toga i reagujem da se to vec jednom javno saopsti i konstatuje a ne da se izjednacava i ispada da smo mi i Hrvati isti. Da je to tako, upucao bih se iste sekunde.
Kod nas se ne odrzavaju koncerti poput ustase Tompsona, kojem prisustvuje sam vrh HR politicara, znaci sa punim odobravanjem fasistickih pesama, ikonografije i simbola.
Da se to desilo, vec bi nas izbacili izm UN ili cak ponovo bombardovali.
Razmisli o tome...
 
Ocigledno si pun gneva, pa to ispoljavas na pogresnoj, LEPOJ temi (misleci na letovanje u Hr i na sam podforum, a ti odmah krenuo da tumacis u najgorem svetlu).
Ne znam kakva iskustva imas, ali da si ziveo tamo, da imas toliko bliskih ljudi koji tamo idu, da putujes toliko po samoj Hr kao moji i ja, 100% ne bi imao takva odvratna, izvini na izrazu, misljenja. Cvrsto stojim iza toga. Jedino ako ces Amerikancu da objasnjavas kako je u Americi, cemu si ocigledno sklon.
Nemam vremena da sad komentarisem neke tvoje recenice, jer bi onda ovo bio esej, a ne post.
Jako mi je zao sto si pun gorcine, predrasuda i, ako se ne varam, cak i mrznje prema Hrvatima. Zao mi je sto ne shvatas da to steti SAMO TEBI i nikom drugom.
Btw, ti rece da su Srbi tolerantan narod; ne dao bog da tebe neko uzme kao predstavnika Srba; mislice ljudi da su Srbi zaista 'butchers', kao sto inostrani mediji godinama prenose.
Mislis da toliko toga znas, a nisi svestan mnogih stvari.
I sto ja gubim vreme sa tobom, nemam pojma. 'Ajd' uzdravlje!

P.S. A to da zivim u romantizmu... :lol:

P.P.S. A ono za statistiku, nisam pogresno procitala, samo za tvoju informaciju. :wink:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top