Skeneri - Rezolucija?

nidzesi

Primećen član
Poruka
925
Čitao sam dosta o skenerima i o njihovoj rezoluciji, ali ne mogu da skapiram kako to funkcioniše... Uzmimo jedan primer: ako je originalna (optička) rezolucija skeniranja recimo 1200x1200 dpi (dots per inch) ne kapiram šta ću dobiti kad skeniram sliku formata A4 (~21x30cm)?

Hoću li dobiti kvadrat?

Može li to neko malo bolje pojasniti?

Unapred hvala!
 
Pokusacu malo da ti objasnimm neznam da li cu bas uspeti lakse ce ti bidi da sam vidis ali da probam.

A4 skener je 21x29.7cm maximalna povrsina skeniranja minus 5 mmm sa svake strane. Ti stavis sliku na
staklo skenera, i uradis preview dokumenta da vidis sta tacno trebas da selektujes za skeniranje, kada to uradis
a predhodno podesis mod skeniranja i rezuluciju koju zelis da ti slika ima po zavrsetku skeniranja i dimenzije
obicno je u pixelima a treba u mm ili cm laske je za razumevanje :)

Originalna opticka rezoloucija koju si naveo je 1200 x 1200 dpi to je "najveca" rezolucija koji skener moze da
izracuna. Pazi DPi je jedno a velicina to jest dimenzija dokumenta slike je drugo, jer ako nemas rezoliuciju
slike dpi onda slika ne postoji logicno. Stavio sam pod navodnike jer je to isto kao sto kad kupujes Hard disk
ima razlike izmedju trgovacke i stvarne mere. DPI nije racunljiva vrednost kao sto je 10mm=1cm nego iskljucivo
zavisi od dimenzije same slike necu da kazem dokumenta jer sve sto stavis u skener je slika.
Tako da mena nista od toga sto si pomislio da ces dobiti kvadratnu sliku to slobodno zaboravi jer posle priview-a
selektujer sta zelis da se skenira obavezno malo ostavi oko slike i posle ces lako da iseces iz samog Photoshop-a
e da jos nesto skener ce ti se integrisati u Photosop-u pokreces ga iz File -> Import
 
Malo o rezoluciji skeniranja...

Kao primer, neka bude 600x1200 dpi ( dots per inch, 1 inch = 2,54 cm ).

''Flatbed'' skeneri rade tako što skeniraju po jedan horizontalni red piksela, pomerajući tu liniju skeniranja niz stranicu ( prema dole ) pomoću koračnog motora.

Prva cifra ( uvek ona manja; uz predpostavku da nisu iste ) predstavlja optičku rezoluciju skeniranja senzorskih ćelija i govori o tome koliko uzoraka skeniranog materijala skener uzima horizontalno po skeniranoj širini.
Znači, pri skeniranju sa 600x1200 dpi, skener uzima 600 uzoraka boje ( tj. kreira 600 piksela ) po jednom inču širine.

Druga cifra ( uvek ona veća; uz predpostavku da nisu iste ) predstavlja broj mogućih vertikalnih pozicija carriage-a, tj. koračnog motora po jednom inču.

Znači, ako je maksimalna rezolucija skeniranja 600x1200 dpi, tj. 600 dpi, skener će, unutar posmatranog kvadrata površine jedan inč, napraviti 600 uzoraka po horizontalnoj liniji za svaku od 600 pozicija po vertikalnoj liniji.
Taj skenirani kvadratni inč će imati 600x600=360 000 piksela.
 
Čitao sam puno o tome (kao što rekoh gore) ali nikako da skapiram...

Ovako će mi mislim biti jasnije:

Uzmem sliku veličine 7.5x5 inča ili 19x12.7 cm (1 inč = 2.54 cm) i stavim je na skener... Šta ću dobiti na ekranu posle skeniranja (ako je najveća rezolucija skeniranja skenera 1200x1200 dpi)? Dobiću sliku od koliko pixela???

Ako sve to pomnožim, ispada da dobijam 7.5*1200 duzinu, odnosno 5*1200 sirinu? Tj. 9000x6000 pixela?

Ili grešim?
 
Upravo tako.
A sad zamisli da tu sliku onda sačuvaš u bmp formatu:
( 9000x6000 )pixel x 3 B/pixel = ~154.5 MB. Zanimljivo, zar ne?!

Iz ovoga se vidi važnost optimalnog izbora rezolucije.
Znači, takve rezolucije ima smisla koristiti ako ćeš da obrađuješ pojedine delove slike, ako ćeš kasnije da štampaš tu sliku višestruko uvećanu i sl.
Ali, ako se radi čisto o pohranjivanju fotografija na pc, onda to doista nema smisla, jer će biti toliko velike da ćeš im na kraju svejedno morati softverski vršiti resize.
 
Baš to me interesovalo... Znači po jednom inču onog što skeniram dobijam toliko pixela koliko piše da je optička rezolucija skenera?

E, sad ne razumem ako je recimo rezolucija skenera 600x1200, onda ću dobiti tu istu sliku u rezoluciji 7.5*600 i 5*1200 tj. 4500x6000 ? To ne shvatam... Onda neće biti iste dimenzije (proporcionalno)?
 
E, vidiš... Upravo zbog ovoga sam koristio 600x1200 kako bi izbegao zabunu, a onda sam na kraju post-a i sam lupio... Ispravljeno je.

Kada se kaže 600x1200 dpi, to znači da je rezolucija skeniranja 600 dpi.
Toliko se uzoraka uzima. Druga cifra u osnovi nema veze sa samom rezolucijom skeniranja. Ona je bitna u tom smislu što se sa rastom tog parametra umanjuje greška pri pozicioniranju usled skeniranja.

Znači, ona slika skenirana u 1200x1200 dpi... Ta računica stoji. Ali, primeti ''boje'':
7.5*1200 i 5*1200
Znači, u pitanju je onih optičkih 1200.

Što znači, pri skeniranju na 600x1200 dpi, ti ustvari skeniraš na 600 dpi:
7,5x600 x 5x600 ...

Izvinjavam zbog greške iz post-a #3.
 
Thanks dr_Bora

Još nešta... Jel recimo 600x1200 dpi znači da je 600 optička rezolucija a 1200 interpolirana ili ne???

Kako da vidim koja je optička kada kupujem, ako nema naznačeno na kutiji da je to baš optička?
 
600x1200 dpi :arrow: max optička rezolucija x mehanička rezolucija
600 dpi :arrow: max optička rezolucija.

Znači, ako su dva broja data, onda je optička rez. prvi broj.

Interpolirana ( software enhanced ) je obično mnogo veća, npr. 9600 dpi.
Trebalo bi da piše koja je max rezolucija, a i mogao bi da proveriš na net-u pre kupovine... :wink:
 
Ok... Hvala ti puno na odgovorima, namučih te malo...

Nego, po tebi, prosečnom korisniku, koji bi skener dobro došao? Skenirao bih neke slike, to bi mi trebalo u boljoj rezoluciji (kompjuterska obrada knjiga, pa ubacivanje slika)... Da li bi 600 dpi bilo dovoljno?
 
Po mom mišljenu, za sken. sa više od 600 dpi ima potrebe samo kada se skenirani materijal naknadno štampa višestruko uvećan ili ako je potrebno izdvojiti neki jako mali detalj sa slike.
Najbolje je da pogledaš ove slike ( imaj na umu da su veličine od 33 KB do 3,9 MB ).
U pitanju je fotografija skenirana sa:

75 dpi: http://www.scanningservice.biz/Images/Photo75.JPG
150 dpi : http://www.scanningservice.biz/Images/Photo150.JPG
300 dpi: http://www.scanningservice.biz/Images/Photo300.JPG
600 dpi: http://www.scanningservice.biz/Images/Photo600.JPG
1200 dpi: http://www.scanningservice.biz/Images/Photo1200.JPG

Kada ih razvučeš/smanjiš na ceo ekran, možeš uporediti kvalitet.
Ne znam šta ti misliš, ali meni se čini da je čak i ona od 150 dpi prihvatljiva, a o ostalima da i ne govorimo...
 

Back
Top