Unix - objashnjenje...

BigMazi

Ističe se
Poruka
2.832
Poz, planiram da se bacim na ucenje linuxa. Dosta slusam o unixu, pa se pitam da li je to jedan poseban sistem, da li je vrsta linuxa kao npr (ubuntu, suse itd..) ili je to samo "server" u linuxu... Drugar mi je rekao da misli da se unix nalazi u svakom linux sistemu...je li to tacno ? Objasnite...tnx
 
Linux nije UNIX, ali je nastao po uzoru na njega. UNIX-i su formalno HP UNIX, Solaris, IRIX i drugi sistemi koji imaju "markicu" Open Group-a. UNIX je faktički i BSD. Praktično svaki Linux može raditi kao server, iako postoje i specijalizovane distribucije. Npr, imaš Ubuntu Desktop i Ubuntu Server.
 
Ubuntu je verovatno popularniji za desktop - ako imaš brzu vezu na Internet, instaliraj njega (pretpostavljam da je u pitanju 7.04, ali i 6.06 je dovoljno sveže) - lako ćeš skinuti pakete koji ti zatrebaju...
 
Da ne otvaram novu temu, da li je moguce da se instalacija za ubuntu 7.04 pokrene sa hard diska ? Imam xp sp2, nebitno, napravio sam particiju od 4gb za linux ? I ako moze kako, i posle toga da li instalacija mora da bude na particiji gde cu da instaliram linux, ili na drugom ?
 
Jesam...i onamo u network tool sam primetio nesto..kada trebam da izaberem konekciju, ima neka vec napravljena koja ne moze da se konfigurishe, tj parametri su joj na 0, i ova ethernal preko mrezne...u konfiguraciju gledam protok ide non stop, cak i kada se diskonektujem, a ne mogu nista da otvorim na netu. I uvek kada izaberem tu preko mrezne, izadjem, i onda se opet vratim, ponovo je izabrana ona sa parametrima koje ne mogu da izmenim od 0. Pokusao sam vise puta da se reconnectujem, da ugasim pa upalim modem ali nishta...
 

Back
Top