Dodatni ventilator na kucistu - budzenje!

  • Začetnik teme Aleksej_BASO
  • Datum pokretanja
A

Aleksej_BASO

Gost
Ne znam kako vi ali ja vise ne mogu da izdrzim ovu vrucinu! :(

Tim pre sto vise volim, a i bolje je da mi kompjuter radi non stop, nego da ga palim - gasim svaki cas. A kada nisam kod kuce hocu da iskoristim taj ADSL 8) da mi se skidaju filmovi itd. A recimo da odem negde i da ga ostavim ukljucenog, kada se vratim od sobe nadjem SAUNU!!! :? Inace mi je soba na severnoj strani, i ako ne bh koristio kompjuter bilo bi jako prijatno, dovoljno je da samo spustim roletne...

Tako da sam resio da napravim nesto o cemu sam razmisljao i proslih leta.

Da stavim dodatni ventilator na kuciste i da sprovedem plasticnu cev do prozora da topao vazduh izlazi napolje. (Inace mi je soba mala sto je jos gore za ovakvu situaciju.)

E sada nastupa budzenje! Kada sam kupovao novu konfiguraciju staro napajanje mi se pokazalo kao jako slabo i uzeo sam novo. Ipak, posto to prvo nisam planirao nisam ni ostavio previse kesha za to pa sam uzeo neko no name, mislim od 400W. Tamo gde sam kupovao rekli su mi da ce to novo napajanje da "radi posao ali".... Nije bas najsjajnije!

Pa me interesuje da li ce dodatni ventilator mnogo opteretiti to napajanje.

Inace mi je masina Athlon 64 3000. A grafika mi je GForce 7300 GT. +HDD i 1 CD drive.

E sada druga stvar je sto hocu da za taj ventilator iskoristim ventilator starog napajanja.... :) nije mi frka za kintu, mislim da ventilatori nisu nesto mnogo skupi, nego eto kao da ga iskoristim. :) I onda je tu jedan mali problemcic: Ventilator ima 2 zice, normalno, a priklucak na ploci ima 3 kontakta.

Interesuje me da li moze to da se nabudzi nekako, a da ne bude opasno po kompjuter ako eventualno pogersno prikljucim novi ventilator, i tako to...

E da ploca je Winfast 6100 M2MA.

Sta kazete?
 
Aleksej_BASO:
Da stavim dodatni ventilator na kuciste i da sprovedem plasticnu cev do prozora da topao vazduh izlazi napolje.
Mora da se šališ... Ovo gore odmah zaboravi.
Besmisleno i od toga nema koristi. Jel' znaš koliko prečnik bi ta cev trebala da ima da bi ventilator mogao da ''izgura'' vazduh kroz dva-tri metra cevi?
A jel' bi smislio neki takav sistem i za hlađenje monitora? :roll:

Tipična snaga ventilatora je 0.5 W, stoga možeš slobodno da ga priključiš.
A u vezi ''budženja''... Trebao bi da promeniš konektor na ventilatoru ili koristiš adapter.
Naravno, mogao bi i da odsečeš konektor pa da žice direktno zalemiš na pinove na ploči ( pošto je očito da voliš zanimljive projekte ).
No, mislim da je ipak mnogo prostije kupiti ventilator.
 
Pa nisam bas vest sa lemilicom pa ne bih direktno na plocu lemio :shock: ali bih nekako nabudzio samo da vidim koja dva (od tri na ploci) kontakta mi trebaju za ventilator.

A sto se tice cevi - pa meni je komp na manje od 2m od prozora znaci cevima 3-4 m najvise, a cev bi bila precnika koliko je i ventilator, znaci 4-5 cm, mislim da je to dovoljno...
 
Ti imaš crvenu žicu (+) i crnu žicu ( ground ).

A ovo je 3-pinski konektor:

cpufanpinoutlabeled_thumb.jpg


I konektor na ploči:

fanconn320.jpg
 
Aleksej_BASO:
Da stavim dodatni ventilator na kuciste i da sprovedem plasticnu cev do prozora da topao vazduh izlazi napolje.

E ovo sam i ja razmishljao.... Ali sad nemam vremena poshto radim 12 sati ( ne nije mi teshko, imam klimu na poslu ;-) ) Samo shto sam ja planirao da probijem zid u prechniku od 8-10 cm i da stavim josh jedan fan od 12 cm na kraj cevi poshto bi u tu jednu cev morao spojiti 3 fan-a od 8 cm.... Zid od PC-ja mi je udaljen nekih 30-35 cm....

....posle kad sam bolje razmislio mislim da se isplati kupiti klimu poshto je meni ionako u sobi oko 28 C a kad ostavim upaljen PC 1 dan temperatura ide i do 34-35 C....
 
*P*A*B*L*O*:
Pa normalno da nece kad je PC iskljuchen.... Jel ti HDD radi i kad ti je PC iskljuchen ? ;-)


Eee pa sta ja znam :)

Ntaj kabel ide direktno iz napajanja, a prekidac za ukljucivanje kompa ide na plocu... Nisam znao da su kompjuteri bas tako pametni...

Inace budzenje je delimicno uspelo! Mislim prikljucio sam ventilator na napajanje bas kao sto mi je *P*A*B*L*O* pokazao na slici. Naravno pre toga sam probao da ukljucim i iskljucim sa ventilatorom da isprobam da je pod naponom ili ne. :)

E a inace sam od starog napajanja uzeo onaj mali konektor i njega natako na ona 3 kontakta (on ima 4 rupe ali nije smetalo) na ploci za ventilator kad ono - varnica i ugasi mi se komp!!! :shock: Preseko sam se! I povezem ventilator i ukljucim i sve radi - huh! :)

Ali sam ipak sve povezao na napajanje, a ne na plocu, bas na takav mali konetor (razlicit od onoga sto ide u HDD i CD). E a da bih to uradio zakacio sam zice na deo ispavljene spajalice, to je taman ta debljina zice koja ide u konektor! I dok sam radio jedan deo spajalice "izgubim" :? i trazio ga i nista, ali snadjem se nekako. I kada sam ukljucio komp, imam sta i da vidim (srecom pa sam video) taj izgubljeni deo uleteo u ventilator procesora i zaglavio ga! Srecom pa sam video i izvadio ga! :)

Kao sto vidite meni nikad nije dosadno! :roll:

E sada jos da samo nabavim cev da vidim hoce li hteti. Ventilator jeste slab, ali kontam da ce moci da tera vazduh, jer nije mi potreban neki pritisak ;) nego samo da struji....
 
Ovaj....znas kako....Koj monitor imas?
E a inace sam od starog napajanja uzeo onaj mali konektor i njega natako na ona 3 kontakta (on ima 4 rupe ali nije smetalo) na ploci za ventilator kad ono - varnica i ugasi mi se komp!!! Preseko sam se! I povezem ventilator i ukljucim i sve radi - huh!
Ja bih tu varnicu shvatio kao upozorenje,mislim ti to sklapas kao da je u pitanju puzzle(ovaj deo ide ovde,vidi ne ide,a mozda ovde? ),ne ide to tako matori,tri put meri jednom seci...
Nego...taj "ventilacioni sistem" sto hoces da napravis... Ti stvarno mislis da ce izaci neki vazduh kroz tu cev?
 
Sta da ti kazem i ja sam se preseko kada je sevnula varnica i kompjuter se ugasio! :(

Ali eto kasnije sam spojio ventilator na napajanje i evo od tada jos radi :) ostavio sam komp ukljucen a izasao sam! I evo sada sam se vratio sve je kako treba!

A kako ce funkcionisati "ventilacija" pa nemam pojma videcu.... Mislim da ce raditi. Nije taj ventilator prejak, ali kao sto sam rekao treba mi samo da uspostavi strujanje... :)

A kakve veze ima monitor? Samsung 753 dfx klasika. Mislim i on greje ali kada stavim ruku u blizinu ventilatora napajanja ili procesora i osteim topa vazduh, uh! jasno mi je sta je galvni problem! A ja monitor mogi u da iskljucim, bitno mi je da mogu da ostavim komp preko noci da radi a da mi ne naoravi saunu :(
 
NICS:
Jednostavno ugais kompjuter i sacekaj da zahladi ako ti je ventilaicja na kucistu problem. Nije nista strasno strasnije je ako sam nesto zeznes oko povezivanja i onda neces imati nista. Stvarate problem tamo gde ga nema

Ma opusteno, sve je vec povezano i radi! ;)

A li fora je u tome sto necu svaki cas da palim - gasim kompjuter. Recimo izadjem negde na par sati, hocu da mi skida filmove i slicno... Kada vec furam ADSL 8) da ga iskoristim!
 
Aleksej_BASO:
A kakve veze ima monitor? Samsung 753 dfx klasika. Mislim i on greje ali kada stavim ruku u blizinu ventilatora napajanja ili procesora i osteim topa vazduh, uh! jasno mi je sta je galvni problem! A ja monitor mogi u da iskljucim, bitno mi je da mogu da ostavim komp preko noci da radi a da mi ne naoravi saunu :(
Pa stavi ruku iznad monitora pa vidi koliko toplote tamo izlazi...
Probaj ti njega da gasis kad izlazis,ne moze da skodi...
 

Back
Top