Бела куга у Србији

AltinaBoy

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.130
Из дана у дан Србија има све мање становника! :-( Природни прираштај је већ годинама негативан...

Година Становништво Природни прираштај

1998.г 7.800.055 - 23.046
1999.г 7.772.711 - 29.222
2000.г 7.661.365 - 30.278
2001.г 7.736.362 - 20.573
2002.г 7.500.031 - 24.684
2003.г 7.480.591 - 24.921
2004.г 7.463.157 - 26.134
2005.г 7.440.769 - 34.591

...што значи да у Србији годишње нестане град величине Руме! :shock:

Природни прираштај је повезан са фертилитетом, односно бројем живорођене деце које жена роди током живота.
Фертилитет је 2002. године у Србији износио 1,57 деце по жени, док се 2005. године спустио на 1,45 деце по жени!
Да би се становништво обнављало један брачни пар треба да има најмање 2,1 дете, али ми смо, нажалост, далеко од тога!
 
"Највећи" фертилитет у Европи имају скандинавске земље:
Исланд 1,93 ; Норвешка 1,90 ; Шведска 1,85
али ни то не омогућава обнављање становништва!

Најјаднији фертилитет је у Литванији 1,2 ; Русији, Шпанији, Словенији... мањи од 1,3!
 
Мислим да двоје деце по породици уопште није "луксуз". Не морају они да живе као краљеви, али могу им се омогућити основни услови за живот.

Овај систем као да ради на томе да нас поједе бела куга.
Увек се пропагира индивидуалност, а не породица која је основна ћелија сваког друштва.
А највише ме нервирају приче: "Морам да напредујем у каријери, а за децу има времена!".
 
Ebiga takav je trend u drustvu .Sad zasto je u ostatku Evrope tako ko ce ga znati ali kod nas ima dosta razloga. Prvi ti je lose ekonomsko stanje,nezaposlenost i slicno,a drugi je jos gori.
Imas one koji rade u dobrim firmama i koji nemaju vremena ni za sta a ne da imaju decu.I ono malo vremena sto imaju trose ga na sebe.Zatim tu su ti sponzoruse kojima je u glavi iskljucivo dobar provod i njihovi sponzori kojima je u glavi samo kresanje bez neke vece obaveze.I sve je vise takvih pa samim tim nema ni dece.
 
Torrente BG:
Ebiga takav je trend u drustvu .Sad zasto je u ostatku Evrope tako ko ce ga znati ali kod nas ima dosta razloga. Prvi ti je lose ekonomsko stanje,nezaposlenost i slicno,a drugi je jos gori.
Imas one koji rade u dobrim firmama i koji nemaju vremena ni za sta a ne da imaju decu.I ono malo vremena sto imaju trose ga na sebe.Zatim tu su ti sponzoruse kojima je u glavi iskljucivo dobar provod i njihovi sponzori kojima je u glavi samo kresanje bez neke vece obaveze.I sve je vise takvih pa samim tim nema ni dece.

a ti torente koliko ih ti imaš? :lol:
sad će da mi kaže petero :lol:
 
Чини ми се да си овом изјавом одговорио на питања.
У западном свету:
Питање:
Torrente BG:
Ebiga takav je trend u drustvu .Sad zasto je u ostatku Evrope tako ko ce ga znati
Одговор:
Torrente BG:
Imas one koji rade u dobrim firmama i koji nemaju vremena ni za sta a ne da imaju decu.I ono malo vremena sto imaju trose ga na sebe.

Што се тиче ситуације код нас:
Torrente BG:
...lose ekonomsko stanje,nezaposlenost i slicno

По мом мишљењу 2,1 дете по брачном пару стварно и није нешто (екомномски) страшно, само не знам како да направим 2,1 дете.
 
Кад се све сабере, ипак ће бити да је главни разлог тзв. "беле куге", управо то - општи светски (с изузетком Индије) тренд.

И да су фактори, као лоша економска ситуација, и слични, у ствари много мање важни у свему томе.

Управо у земљама с високим стандардом влада "бела куга".

А некада се на те "услове" није много гледало. (Нигде).

Наше прабабе рађале су много више деце, управо лошијим материјалним условима.

Дакле, да резимирамо, главна ствар је у томе што су се, напросто, како би се то рекло - "времена променила".
 
tokyo:
zamisli bela kuga

pa i treba da nas je manje na ovoj planeti a ne više
Планета је пренапучена, то је тачно.

И, то се заправо, са све тзв "тековинама модерне цивилизације и напретка", све више показује као терет, а и опасност за њу.

А, ко зна, можда је тај "светски тренд" који помињемо нека, да кажем "природна регулација" тога.
 
Norma Kampl:
Планета је пренапучена, то је тачно.

И, то се заправо, са све тзв "тековинама модерне цивилизације и напретка", све више показује као терет, а и опасност за њу.

А, ко зна, можда је тај "светски тренд" који помињемо нека, да кажем "природна регулација" тога.

Јесте пренасељена Индија, Бангладеш, Јапан... али није Србија. Ни не мислим да треба да буде пренасељена, него само да природни прираштај буде на позитивној нули. Разумете? Да уместо што губимо 30.000 људи сваке године, добијемо 3.000 више становника.
За педесет година требаће нам радне снаге, и немојмо се онда чудити ако нас преплаве разни Турци и Арапи, као што је случај са Француском, Немачком...
 
AltinaD:
Јесте пренасељена Индија, Бангладеш, Јапан... али није Србија. Ни не мислим да треба да буде пренасељена, него само да природни прираштај буде на позитивној нули. Разумете? Да уместо што губимо 30.000 људи сваке године, добијемо 3.000 више становника.
За педесет година требаће нам радне снаге, и немојмо се онда чудити ако нас преплаве разни Турци и Арапи, као што је случај са Француском, Немачком...
Оно што сам ја написала није у супротности с тим што ти говориш.

Ја сам већ давно рекла да јесам за побољшавање услова, свеобухватним програмима, државе и других институција у Србији. На жалост, још увек тога нема довољно, ни близу.

Што важи и за генерално подизање стандарда, а с којим је повезан и наталитет у одређеној мери.

Али, и кад би било свих тих услова и мера, због тог општег светског тренда, објективних разлога, дакле, и не нашег дела одговорности, опет не би било лако повећати природни прираштај.

Само хоћу да кажем како је то питање врло сложено.
 
Не знам зашто је наша држава инертна по том питању. За све се има и може се некако, али за побољшање материјалног статуса трудница/породиља, родитеља нема ...

Прича о бејби пдв-у је минирана, у стилу није то право решење, а право решење је? Још увек смо остали ускраћени за, макар, одговор...
 
AltinaD:
"Највећи" фертилитет у Европи имају скандинавске земље:
Исланд 1,93 ; Норвешка 1,90 ; Шведска 1,85

али ни то не омогућава обнављање становништва!

Најјаднији фертилитет је у Литванији 1,2 ; Русији, Шпанији, Словенији... мањи од 1,3!

I onda mi neko kaže da se Šveđani ne krešu kao štuke, to je šatro mit! :roll:
 
AltinaD:
Из дана у дан Србија има све мање становника! :-( Природни прираштај је већ годинама негативан...

Година Становништво Природни прираштај

1998.г 7.800.055 - 23.046
1999.г 7.772.711 - 29.222
2000.г 7.661.365 - 30.278
2001.г 7.736.362 - 20.573
2002.г 7.500.031 - 24.684
2003.г 7.480.591 - 24.921
2004.г 7.463.157 - 26.134
2005.г 7.440.769 - 34.591

...што значи да у Србији годишње нестане град величине Руме! :shock:

Природни прираштај је повезан са фертилитетом, односно бројем живорођене деце које жена роди током живота.
Фертилитет је 2002. године у Србији износио 1,57 деце по жени, док се 2005. године спустио на 1,45 деце по жени!
Да би се становништво обнављало један брачни пар треба да има најмање 2,1 дете, али ми смо, нажалост, далеко од тога!

Бела куга уништава Србију, али и сваку Православну земљу!
Захвалимо комуништима!
 

Back
Top