Kako apdejtovati BIOS?

SuzanKalvin

Aktivan član
Poruka
1.457
Kako da apdejtujem BIOS na asus ploci?
Da li je neko to od vas radio i sa kakvim problemima se suocio?
Ja imam plocu asus A7V133-M sa verzijom BIOS-a 1003 postoji nova verzija 1007.
Koji je postupak apdejta step by step?
Unapred se izvinjavam ako ovakva tema vec postoji.
 
Ako ti sve radi nemash potrebe update-ovati BIOS osim ako zelish da ubodesh novi procesor koji nije podrzan tim 1003 BIOS-om mada ne verujem da je to problem poshto je ta plocha prastara....

@ dr_Bora svaka tebi chast care ti si ovek online i ne znam kako bi ovaj forum funcionisao bez tebe.... :D
 
Ovde: http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us
izaberi svoju ploču, i doći ćeš na stranicu odakle možeš download-ovati i BIOS i flash utility.

Detaljno uputstvo je ovde: http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments_content.aspx?no=541&SLanguage=en-us

Znači, ukratko... Napraviš boot-abilnu DOS disketu, na nju iskopiraš aflash.exe i i novi BIOS.

Boot-uješ pc sa diskete ( treba podesiti u BIOS-u ), pokreneš flash utility ( ukucaš aflash.exe i enter ), po želji sačuvaš trenutni BIOS ( prva opcija ) i pomoću druge opcije flash-uješ novi BIOS.

Kada bude gotovo, pc se restartuje, uđeš u BIOS ( tačnije CMOS Setup Utility ), učitaš optimizovane default-e ( ili neka slična opcija ) i snimiš promene.

To je to... U osnovi, vrlo prosto.

Mogući problemi - ako bilo šta krene naopako u toku flash-ovanja ( recimo, nestane struje ), gotovo sigurno nećeš moći boot-ovati pc.
Premda teoretski i za to postoji rešenje, s obzirom na starost/vrednost ploče, ne bi se isplatilo popravljanje, tj. ploča bi bila za smeće.

U principu bi sve trebalo da prođe bez problema ( i najverovatnije hoće ), ali to niko ne može da ti tvrdi da će tako i da bude.
Ako želiš tih dodatnih 200 MHz, moraš preuzeti rizik.
Ako ima nešto nejasno, reci...

@ Zlaja & *P*A*B*L*O*: šta da kažem na ovo... Hvala? :wink:
 
dr_Bora:
Zašto želiš update-ovati BIOS?

G Boro, budite ljubazni ako mozete da mi kazete koja je poslednja verzija biosa za a7n8x 2, pokusavao sam na sajtu asusa ali ocigledno ne mogu da se snadjem pa se plasim da ne skinem nesto pogresno.
Inace sam jos od aide dobijao preporuku da skinem novu verziju biosa,
takodje me interesuje koji bi najbrzi procesor mogao naci za ovu plocu sa nekim dobrim hladjenjem?
Zahvaljujem se!!!
 
drago41:
... a7n8x 2...
Inace sam jos od aide dobijao preporuku da skinem novu verziju biosa,
takodje me interesuje koji bi najbrzi procesor mogao naci za ovu plocu
Ovako... Oznaka ploče koju si napisao nije tačna, tj. ne postoji ploča pod tim nazivom.
Postoji A7N8X i različite varijacije tog naziva ali ne i ova koju si spomenuo.
Moguće je da ta dvojka označava reviziju.
Ako je u pitanju A7N8X : u pitanju je prilično stara ploča i poslednji BIOS za nju je napravljen 10.8.2004. ( za rev. 2 ) i, ako se ne varam, nosi oznaku 1010.
To što AIDA predlaže update BIOS-a, možeš slobodno da ignorišeš ( AIDA to predlaže za BIOS-e starije od 2 godine što znači da čak i sa najnovijim će isto to da prijavi ).
Flešovanje BIOS-a ( update ) ne treba raditi sem ako postoji jako dobar razlog za to.
U svakom slučaju, mislim da ti nemaš potrebu za tim.
Što se tiče procesora - ploča podržava socket A procesore koji se odavno više ne proizvode, niti se prodaju tako da ćeš prilično teško naći drugi procesor.
 
SuzanKalvin:
Znam da je prastara... ali imam procesor Athlon 2200+ koji sada radi na 1600MHz a sa novim 1007 BIOS-om trebalo bi da bude na optimumu.


Zanimljivo, pre pola sata sam bas istu takvu plocu cackao i to sa verzijom BIOSa 1001.
No taj matori Athlon bi trebalo da radi na 1.8GHz po defaultu, a magistrala mu je 133MHz.
Za sve ovo ti ne treba ni novi BIOS ni bilo sta drugo, vec jednostavno dzampere za podesavanje magistrale sve stavi na OFF (da bi magistrala bila na 133MHz, svi prekidaci treba da budu dole).

Ovi jumperi se nalaze izmedju IDE prikljucaka i procesora.
http://www.micforg.co.jp/images/7vtxh_interference.jpg
 
Prebacila sam dzampere na OFF magistrala na 133MHz. Pri podizanju sistema iscitava brzinu na 1600MHz, dok u system properties pokazuje da je AMD Athlon 1.80GHz. Sta je od ova dva tacnije?
Pokusala sam da ubacim novi BIOS 1007 preko boot diskete ali sistem odbacuje i nemogu da aktiviram aflash.exe
 
Neuke i nestrucne osobe ne bi trebalo da cackaju BIOS a posebno ne da ga update-uju. Lako stvar krene naopako i ode ploca. A to znaci ili kupiti polovnu po jacim cenama ili novu pa menjaj i CPU i RAM i grafiku....Izracunati da li sa 1007 na 1010 vredi toliko. Ako sve radi >>NE DIRATI<<!!!
 

Back
Top