Secer u krvi

olja81

Početnik
Poruka
25
Ovako, jako sam zabrinuta zbog decka. Momak ima 28 godina, visok je 187cm i tezak 95kg. Opis posla mu je takav da dosta vremena provodi po ovom suncu. Pre 20 dana mu nije bilo dobro i otisao doktoru koji mu je dao da uradi analizu krvi i urina. analize su pokazale da ima los odnos HDL I LDL holesterola. HDL: 0,89 (nor. od 1,3), a LDL:3,7
(do 3,5), Index ateroskleroze mu je 4,1 (nor. do 3,0). E sada jos nesto me brine, a to je glukoza u krvi koja ja 5,9mmol/l (4,2-6,4).Znam da ovo nije poviseno, ali mene brine sto mu je na pregledu za posao pre godinu dana bio 6,6 tada mu je bila povecana i urea, ali je uvece zaboravi za analize pa je jeo tore. Posle toga je ponovo vadio i bio mu je 5,6. U njegovoj porodici ima diabeticara (tetka i ujak), pa me brine sto mu je secer uvek blizu gornje granice. Recite mi molim Vas vase misljenje ili iskustvo po pitanju secera u krvi. Da li da ga navratim da uradi onaj test opterecenja ili kako se vec zove (on to ne zeli, posto kaze da to nije nista). Jos nesto, pije puno tecnosti, mada je tako stalno, bar otkako sam ga ja upoznala.
Izvinite sto sam ovako oduzila, ali se jako brinem, posto ja kada god sam proveravala secer, nikada mi nije presao 5,0
Jos jednom se izvinjavam i unapred Vam se zahvaljujem, svaki komentar strucnjaka ili ljudi sa iskustvom je dobro dosao.
 
Doktore, mene interesuje da li je ovo zabrinjavajuci nivo glukoze u krvi. Ishranu smo poceli da korigujem. Sto se tice sna veoma je normalan. Svako jutro ustaje u 6:45h i uvece oko 23h ide na spavanje, a fizicka aktivnost nije bas na zavidnom nivou, dosta radi i dosta vremena provodi u autu, kada dodje kuci nije raspolozen za neke fizicke aktivnosti, uglavnom prosetamo malo i to je to. Moram da napomenem da ne konzumira alkohol, ali mu je posao dosta stresan .
Molim Vas da mi date malo konkretnije smernice. Mi smo totalni laici za medicinu, a doktorica je bila veoma stura u objasnjavanju i na njegovo pitanje o seceru je rekla da to nije nista zabrinjavajuce.
 
Evo nas ponovo, radili smo ponovo analize i sada je secer bio povisen 6.2 (nor. do 6,1). Doktor mu nije preporucio test opterecenja, vec samo korigovanje ishrane i da se vise fizicki aktivira. Moram da kazem da mu se ukupni holesterol smanjio isada je 4,4 HDL ostao isti 0,90 a LDL spao na 2,99 Trigliceridi 1,33 (nesto poviseni u odnosu na prosli put, bili 1.11). Pre vadjenja krvi gladovao je 13H, ali je vecerao grasak sa piletinom i sopdku salatu, a u periodu od 12h do 16h (dan pre vadjenja krvi) pio kolu i pojeo 250g napolitanki. Krv je vadjena sutradan u 11h. Da li jje ova hrana mogla uticati na vrednost secera i triglicerida ili je secer morao da se vrati u normalu.
Jos jednom izvinite na opsirnosti i konfuziji i molim Vas za misljenje
 
Ako tvom decku nije stalo do njegovog zdravstvenog stanja ti tu nista ne mozes da promenis.
Treba da uradi oralni glukoza tolerans test(OGTT) i da sredi svoj zivot.
 

Back
Top