Зора Новог дана

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
"Има много зора које још нису заруделе" Фридрих Ниче

Када се изгуглује појам "Зора Новог дана" добијамо низ одговора који указују на некакву мистичну наду. Наду у боље сутра, у промене после којих више ништа неће бити исто. Често овај појам користе свештеници хришћанских деноминација. И има нечег библијског у тој тематици... Али не верујемо више у револуцију одозго. Од "виших сфера" може доћи само вера, нада и инспирација. Акција припада небројеним масама. Од милиона вредних руку Кинеза и Индуса, преко хиљада Арапа који више воле смрт него њихови опресори живот, Руса који више неће зарад "слободе" пристајати на оно на шта су до јуче пристајали, Латинске Америке која се ослобађа... Најзад, у Библији је речено "Последњи ће бити први". И долази то време...

Шта мислите о томе?
 
А знаш када је врхунска, најлепша зора?

Када сунце пређе у Супернову и пошаље ка земљи убитачни талас који спали све, цео сунчев систем.
Тада је последње што ће човечанство видети, најлепша, ултимативна зора:
Александар, Крстарица

175873.jpg
 
Duh Sekire:
А знаш када је врхунска, најлепша зора?

Када сунце пређе у Супернову и пошаље ка земљи убитачни талас који спали све, цео сунчев систем.
Тада је последње што ће човечанство видети, најлепша, ултимативна зора:
Александар, Крстарица

Tesko da ce ljudska rasa to da dozivi... :D
 
Duh Sekire:

QUOTE]

Masa kao masa nije kadra ništa pametno napraviti. Masom vladaju strasti, primitivne emocije, nagoni i najprizemnije ideje. Masa je po definiciji uvijek glupa masa. Ne postoji pametna masa niti može biti pametna. Platon je negdje napisao otprilike ovo - kad bi u atenskoj skupštini svaki pojedinac bio mudar kao Sokrat, ipak bi to bila samo obična gomila/rulja. Masom manipuliraju vješti manipulatori/političari i uvijek je kao budalu iskoriste za svoju korist. Ljude je uvijek moguće stjerati u gomilu, rulju, stado, nahuškati na bilo koga i povesti u bilo kakav glupi rat u kojem će krvariti masa, a politička elita će zgrtati bogatstvo. Nije li tako bilo prije par godina kod nas na sve tri strane u prošlom ratu? Što je prošlim ratom dobio srpski, hrvatski muslimanski vojnik? Ništa! A što su dobili oni koji su svoj narod poslali u rat? Sve, sve su dobili. Njihova je Srbija, njihova je Hrvatska, njihova je Bosna i Hercegovina.

Masa je uvijek bila samo potrošni materijal povijesti i ništa drugo.

Predlažem da neobaviješteni pročitaju malo više o ovome u knjizi - Gustave le Bone: Psihologija gomila. Knjiga se lako čita i ne traže neko posebno veliko prethotno znanje. Prosječan čitatelj je može s lakoćom savladati i pri tome jako puno naučiti.
 
bocanjevci:
Duh Sekire:

QUOTE]

Masa kao masa nije kadra ništa pametno napraviti. Masom vladaju strasti, primitivne emocije, nagoni i najprizemnije ideje. Masa je po definiciji uvijek glupa masa. Ne postoji pametna masa niti može biti pametna. Platon je negdje napisao otprilike ovo - kad bi u atenskoj skupštini svaki pojedinac bio mudar kao Sokrat, ipak bi to bila samo obična gomila/rulja. Masom manipuliraju vješti manipulatori/političari i uvijek je kao budalu iskoriste za svoju korist. Ljude je uvijek moguće stjerati u gomilu, rulju, stado, nahuškati na bilo koga i povesti u bilo kakav glupi rat u kojem će krvariti masa, a politička elita će zgrtati bogatstvo. Nije li tako bilo prije par godina kod nas na sve tri strane u prošlom ratu? Što je prošlim ratom dobio srpski, hrvatski muslimanski vojnik? Ništa! A što su dobili oni koji su svoj narod poslali u rat? Sve, sve su dobili. Njihova je Srbija, njihova je Hrvatska, njihova je Bosna i Hercegovina.

Masa je uvijek bila samo potrošni materijal povijesti i ništa drugo.

Predlažem da neobaviješteni pročitaju malo više o ovome u knjizi - Gustave le Bone: Psihologija gomila. Knjiga se lako čita i ne traže neko posebno veliko prethotno znanje. Prosječan čitatelj je može s lakoćom savladati i pri tome jako puno naučiti.


Upravo tako...
Svaka cast... slazem se u potpunosti...
 
Mistična nada nije realna nada.....
Mistika je vezana za maglu......nejasan vid.....
Hod po magli i nejasnom vidu , jasno pokazuje da tu nema ništa od borbe, već da je sve samo praćenje nečega na šta naidjemo.....čista pasiva....

Zato se i može aktivnima da samo uzmu štap i da ih ovce prate, ne birajući koga prate već štap (i lepotu štapa)
 
Свиђа ми се што размишљате критички.

Masa kao masa nije kadra ništa pametno napraviti. Masom vladaju strasti, primitivne emocije, nagoni i najprizemnije ideje. Masa je po definiciji uvijek glupa masa. Ne postoji pametna masa niti može biti pametna.

Пусти памет, да ли ти је позната снага лавине?
Маса тражи вођу и никада вођа неће успети ако није "зрело" за његове идеје, ма колико био елоквентан, харизматичан...
Ја могу и њих да наведем, али ово није политички форум, овде причамо на нивоу идеје.

Mistična nada nije realna nada.....
Mistika je vezana za maglu......nejasan vid.....

Хммм...
Подаци и предикције су насупрот веома реални и опипљиви. НР Кина престиже Сједињене Државе негде 2020.
Мени је некако пао напамет тај појам Зоре Новог дана. Не знам одакле, из ког колективног несвесног. То је само песничко изражавање ;)
Најзад, ентропија царује (ту је Модруна потпуно у праву). Једна сила не може владати целим светом.
Религија је ту само да инспирише...
 
Duh Sekire:
Свиђа ми се што размишљате критички.



Пусти памет, да ли ти је позната снага лавине?
Маса тражи вођу и никада вођа неће успети ако није "зрело" за његове идеје, ма колико био елоквентан, харизматичан...
Ја могу и њих да наведем, али ово није политички форум, овде причамо на нивоу идеје....


Snaga lavine je sirova besmislena snaga koja nikako ne može donijeti Zoru novoga dana.

Vođe? Stadu je uvijek potreban predvodnik. Ovcama je to često magarac, a izgleda i nama na Balkanu.
 
Nije mi jasno sta bi to bila sociologika. Logika ili to nije , a da li logika moze da vlada?
Nekada sam verovala u razne oblike reda koji imaju nadzor jenog ajde da kazem principa, ali surova, mada pod tim surova ne mislim nesto lose , realnost me iz dana u dan sve vise ubedjivala u to , a i danas to radi, da je ipak sve u borbi mnogih principa koji cak nisu staticne kategorije vec jacaju ili gube na snazi u zavisnosti od trenutnih interakcija, ne haos cak mozda red za nekog ko je dovoljno snazan da sve to prati. Znaci ostavljam mogucnost da je neko uman u toj meri da uspeva da sagleda sva ta kretanja u realnosti da odmeri snage pokretackih principa koje smatra presudnim u odabranom periodu i izvuce zakljucke o desavanju u buducnosti ali taj mora biti zbilja genijalan. Drugo je kada posmatrate partiju saha ili karata , tu je broj mogucnosti ogranicen ma kako velik bio, u stvarnosti, a pod tim mislim i socioloskoj i prirodnoj, taj broj nije ogranicen usled dinamike u vremenu.
 
Iako je zeljno cekamo, kad dodje bice kao i svako jutro do sada... Nekom ce doneti dobro i srecu, nekom smrt i tugu... Samo sto ce se tad kolo srece okrenuti, i ako na vlast dodju osobe koje su spremne i odgovorne da menjaju svet bice to pocetak blagostanja na zemlji...Mnogo puta je pokusavano promeniti svet, i svaki put svet je postajao sve gori...
Naravno te osobe ce morati da budu spremne da izazovu Treci Svetski Rat i preuzmu odgovornost za smrt pola ljudskog roda... Jedan da sve okupi, jedan da svima vlada...
Rasni rat nas ocekuje... Nadajmo se da mi belci jesmo inferiorni onoliko koliko mislimo da jesmo...
U svakom slucaju nadam se da ce ta "Zora novog dana" doci za mog zivota, bila bi mi cast poginuti za bolje vreme, i bolje dane, i bolje zore...
 
Jel vi to zaista govorite o nekom organizovanom buntu il sam ja pogresno shvatila. Da li je moguce pokrenuti belu rasu? Meni se cini da je sasvim uspavana. A druge rase? Pa bela se na perfidne nacine trudi da ih onesposobi? Meni se cinilo da ce sama priroda resiti stvar, al ova spremnost Hari_Halera me malo zatekla. Koje si godiste Hari, ako nije tajna?
 
Iako je zeljno cekamo, kad dodje bice kao i svako jutro do sada...

Да то је занимљиво. Има великих догађаја чији ефекат није одмах јасан.

U svakom slucaju nadam se da ce ta "Zora novog dana" doci za mog zivota, bila bi mi cast poginuti za bolje vreme, i bolje dane, i bolje zore...

Лапо... исувише лепо!
Надам се да бар овде неће морати да се гине. Ред је да једном Србија буде неутрална.
Али може се навијати, а и почистити своје двориште, како кажу они други ;)

Nekada sam verovala u razne oblike reda koji imaju nadzor jenog ajde da kazem principa, ali surova, mada pod tim surova ne mislim nesto lose , realnost me iz dana u dan sve vise ubedjivala u to , a i danas to radi, da je ipak sve u borbi mnogih principa koji cak nisu staticne kategorije vec jacaju ili gube na snazi u zavisnosti od trenutnih interakcija, ne haos cak mozda red za nekog ko je dovoljno snazan da sve to prati.

То је разлог зашто се ја декларишем као паган.
Паган је неко ко не прихвата владавину једног принципа. Није то само хришчанство, најзад лично сам крштен и признајем традицију.
Данас има других идеолошких принципа који нам се представљају као one size fits all. Конкретно, мислим на мондијализам.

Znaci ostavljam mogucnost da je neko uman u toj meri da uspeva da sagleda sva ta kretanja u realnosti da odmeri snage pokretackih principa koje smatra presudnim u odabranom periodu i izvuce zakljucke o desavanju u buducnosti ali taj mora biti zbilja genijalan.

Не верујем да било ко може сагледати СВА кретања... Онда би Бог и то онај Апсолут (значи трансцедентан принцип). Што би такав човек, ако дотле дође уопште живео у овом свету?
Али појединац се може ослонити на разум и интуицију. А неке закључке може препустити другима уз здраву меру поверења.
 
Duse sekire...
Mozda mi tako mislimo da to uradimo... da se ne mesamo, nego da samo ocistimo svoje dvoriste... Da, ali sta smo mi jos tako mislili? "Drina ce biti krvava od muslimana za tri dana", "Albance cemo sve sa Kosova...", Hm... Pitam se, da li smo ista uradili od tog sto smo rekli? Kako bi bilo da kad ta nova zora dodje nesto i uradimo...
"Muka i jeste u tome sto u istorijskim borbama niko ne moze da ostane ne izmenjen. Boreci se, mi uvek imamo pred ocima isti konacni, daleki cilj, ali nas borba sama menja... Nas protivnik i sredstva borbe koja nam on namece menjaju nas neprimetno i cesto nas upucuju pravcem kojim nikad nismo mislili da idemo..." Ako samo smetemo smece s naseg dvorista na tudje, mislis li da ga vetar nece vratiti? Ako vec hocemo nesto da uradimo i promenimo, onda moramo biti temeljni... Moramo se zrtvovati, da nase devojke mogu da idu ulicama bez straha...
 
Hari mene jos uvek interesuje koliko ti je godina. Duse zaista zanimljivo i ja sam hriscanin ali ujedno i paganin i to bas nekako slicno ovom sto si napisao, i jos cudnije u poslednje vreme bas o tome dumam i nesto mi bas i ne ide. Evo danas sam citala neki esej Danila Kisa gde pise o razlici Prometeja i Hrista i o tome koliko su u raznim periodima evropske civilizacije ljudi te razlike uocavali ili ih potpuno zanemarivali u zavisnosti od trenutnog stanja da kazem ekonomskog politickog i kulturnog mada bi mozda bilo dovoljno raci kulturnog. Da li je i sa nama samima slicno, prosto da li zavisno od nasih *ekonomskih* trenutnih stremljenja mi bivamo pagani u vecoj ili manjoj meri? a gde je tu onda logika. Vidi se po tom sto sam napisala koliko sam postigla mojim dumanjem, bice dobro ako sama sebe ne ukopam hodajuci u mestu, pa pomagajte.
 
Evo Hari ne javljas se pa ide Muhamed brdu. Govoris sa poletommladog coveka koji nije jos pretrpeo dovoljan broj udaraca ni svojoj logici ni svom obrazu. To ne znaci da su tvoje misli manje vredne od misli nekog ucmekanog satrvenog coveka, mozda cak naprotiv, ali jos ne znas sta znaci kada se ptice ne vrate u gnezda.
 
jabukica:
Evo Hari ne javljas se pa ide Muhamed brdu. Govoris sa poletommladog coveka koji nije jos pretrpeo dovoljan broj udaraca ni svojoj logici ni svom obrazu. To ne znaci da su tvoje misli manje vredne od misli nekog ucmekanog satrvenog coveka, mozda cak naprotiv, ali jos ne znas sta znaci kada se ptice ne vrate u gnezda.
Koliko sam udaraca pretrpeo ti ne mozes da znas... Nije najvaznije pretrpeti udarce, vec kako ih pretrpeti. Ja sa svojih 20 ljeta, videh i cuh sto neko nije ni za citav svoj zivotni vek... Moja logika jaca svakog dana, i sve joj ide u prilog. Za obraz se ne moram bojati, ja sam castan covek i u to dosad niko nije posumnjao. Nemam razlog da lazem a ne bojim se nicega, tako da mi je obraz obezbedjen od udaraca...
ali jos ne znas sta znaci kada se ptice ne vrate u gnezda.
Sta ti je ovo znacilo? Mogu da naslutim, ali necu da dajem pogresan odgovor, pa molim te objasni opsirnije...
 
Ne bi valjalo pokretati egocentricne mase.....To ce biti ili pokret najnapaljenijih , koji ne razmišljaju ili pokret gde odmah posle nastanka svi najbolje razmišljaju i od toga nema ništa osim po koži onih koji su najiskrenije i najotvorenije ušli u to....

Kada svaka četa dobije četovodju , e onda vredi pokretati nešto.....
Svako selo ima svoga poglavara......
 
Tuzni_patak:
Ne bi valjalo pokretati egocentricne mase.....To ce biti ili pokret najnapaljenijih , koji ne razmišljaju ili pokret gde odmah posle nastanka svi najbolje razmišljaju i od toga nema ništa osim po koži onih koji su najiskrenije i najotvorenije ušli u to....

Kada svaka četa dobije četovodju , e onda vredi pokretati nešto.....
Svako selo ima svoga poglavara......

Али шта ћеш учинити да се масе не покрену? Масе се не крећу саме, тачно. Али масе се не крећу кад нема услова за то. Буре барута чека само варницу. Без барута и варнице заједно нема експлозије. А варница дође, пре или касније.
То је филозофски. Геополитички - Збигњев Бжежински је уочио да је свет препун незадовољне омладине. Ако водећа светска сила не одступи у правцу мултиполарности догодиће се глобална антиамеричка револуција. То каже човек који је пре веровао да Америка може да повлаћи све конце, а доста их је и сам замрсио.

Чете, четовође - подсећа ме на оно "сваки свога убијте субашу, жену децу у збегове кријте"!
 
jabukica:
Duse zaista zanimljivo i ja sam hriscanin ali ujedno i paganin i to bas nekako slicno ovom sto si napisao, i jos cudnije u poslednje vreme bas o tome dumam i nesto mi bas i ne ide. Evo danas sam citala neki esej Danila Kisa gde pise o razlici Prometeja i Hrista i o tome koliko su u raznim periodima evropske civilizacije ljudi te razlike uocavali ili ih potpuno zanemarivali u zavisnosti od trenutnog stanja da kazem ekonomskog politickog i kulturnog mada bi mozda bilo dovoljno raci kulturnog. Da li je i sa nama samima slicno, prosto da li zavisno od nasih *ekonomskih* trenutnih stremljenja mi bivamo pagani u vecoj ili manjoj meri? a gde je tu onda logika. Vidi se po tom sto sam napisala koliko sam postigla mojim dumanjem, bice dobro ako sama sebe ne ukopam hodajuci u mestu, pa pomagajte.

Пре је могуће да паганин буде уједно и хришћанин, али овде ваљда говоримо о духовности а не организованој религији ;)
Нисам читао Данилов есеј, мада ми је та тема позната. Прометеј и Христ су некако браћа по страдању. Некако више ценим Прометеја. Шелијев Оковани Прометеј је одлично штиво... То су тек дубоке теме.
Јеротић каже да у свакоме од нас постоји пагански и онај хришћански (старозаветни, новозаветни) слој. Он даје предност хришћанском, али признаје да хришћанство није успело да искорени паганство. Најзад, нису сви људи хришћани, и то баца велику сенку...
У филозофији је нормално да се укопаш у месту.
Ако треба, ево руке ;-)
 

Back
Top