Da li treba menjati imena ulica u Kraljevu?

nikolo_paganini*

Ističe se
Banovan
Poruka
2.031
Skoro sam prolazio ulicom 7 Juli i video sam novu tablu sa novim imenom.Ulica se sada zove ul. Nikolaja Zickog alijas Nikolaja Velimirovica.Dan pocetka ustanka protiv fasisticke Nemacke tj.dan kada Srbin ubi Srbina u Beloj Crkvi (Zikica Spanac ubio zandara) zamenise kontraverznim svetiteljem Nikolajem.

Jedni tvrde da je bio saradnik okupatorske Nemacke drugi da je svetac.Cinjenica je da je kraj rata docekao u jednoj banji pokraj Beca itd.... da ne duzim.

Sve u svemu zanima me koja imena ulica bi ste zamenili,da li bi ste uopste zamenili i kojim imenima kojih velikih ljudi treba da se nazovu Kraljevacke ulice?

Da li Kraljevo treba da ima ulicu Marsala Tita i cica Draze......i slicno
 
Samo da napomenem .... pre nego shto je stavljeno ime Nikolaja Zickog ulica 7. juli se nekih par dana zvala Ul. Vojvode Milica Radovica !!! Znaci, ovde politicari menjaju imena ulica kako im se navrne, i to bez da pitaju narod da li njima to odgovara. Ja ne bi menjao imena ni jedne ulice (navikao sam na njihova imena, ma kakva da su) ali samo da i mi ne dobijemo Trg Dr. Djikija !!! Moze bilo koje ime, samo da nema veze sa politicarima !!!
 
shimmy:
Samo da napomenem .... pre nego shto je stavljeno ime Nikolaja Zickog ulica 7. juli se nekih par dana zvala Ul. Vojvode Milica Radovica !!! Znaci, ovde politicari menjaju imena ulica kako im se navrne, i to bez da pitaju narod da li njima to odgovara. Ja ne bi menjao imena ni jedne ulice (navikao sam na njihova imena, ma kakva da su) ali samo da i mi ne dobijemo Trg Dr. Djikija !!! Moze bilo koje ime, samo da nema veze sa politicarima !!!
Slazem se
 
To nije losh predlog, ja licno nemam nishta protiv toga, a i mislim da nema nijedna ulica sa takvim imenom. Mada sam ipak za soluciju, ako neko zasluzuje neshto, dignite spomenik, ali ulice da ostanu kako se zovu. To je ipak deo istorije (mada sam polagao istoriju u drugoj godini) i netreba je sada menjati.
 
Pa nova fontana, kod opštine, je podignuta kao spomenik palim borcima u poslednjim ratovima. Mada mislim da to nije dovoljno, slažem se sa predlogom da zaslužuju barem ulicu.

PS: Ulica Vlada Divca mi ne zvuči loše, a ako je neko zaslužio da bude počasni građanin Kraljeva to je sigurno on.
 
Evo jedan primer koji opisuje svest razvijenog drustva jedne moderne zemlje. Svojevremeno je Norveska bila u "vlasnistvu" Svajcarske, i na celu Norveske bio je postavljen Svajcarski kralj. U Oslo-u je jedna ulica dobila ime po tom kralju. Kada je (ako se nevaram, ali mozda i gresim za god.) 1905 god. Norveska stekla nezavisnost, pa do dan danas, ta ulica je ostala sa istim imenom. Prema tome.... zasto bi mi menjali deo nase istorije ??? Meni licno ni ulica Marsala Tita nije smetala, ali opet, politika je cudo !
 
Ja sam takodje da se ne menjaju imena ulica.Izgleda da je kod nas obicaj da kad god neko dodje na vlast menja i kroji Istoriju .A sto se tice ulice Vlada Divca i sl. ulica se moze nazvati samo imenom pokojnika,nikako imenom zivog coveka.

Sada u Kraljevu vlada neki trend menjanja ulica.Cuo sam da Omladinsku hoce da preimenuju u Kralja Milana.

A da kazem i par reci o spomeniku ispred opstine podignut palim borcima.On je ruglo i predstavlja skrnavljenje i nepostovanje zrtava i heroja koji su svoje zivote dali braneci Srbiju i zbog kojih danas mi mozemo da budemo tu gde jesmo i da radimo to sto radimo.

Prvo,ti ratnici su zasluzili pravi spomenik a ne da se neki umetnik igra i uci na njihovim senima.
Drugo,spomenik je trebao da bude nesto slicno kao onaj u centru,kao onaj u praku kod zeleznicke itd..
Trece,onaj spomenik ima jedno skriveno znacenja koje mnogi neznaju.Spomenik predstavlja veliki vodeni talas koji je pokupio ljude koji su posli na izvor da piju vodu tj. predstavlja veliku nadolazecu Albaniju koja je pregazila Srbiju.
Cetvrto, nigde ne pise protiv koga su ratovali i ko ih je ubio.Valjda zato sto tezimo Evropi pa moramo da zaboravimo takve stvari

Spomenik je trebao da bude nesto nalik Milutinu u centru,nesto nalik spomeniku u Krusevcu,kao spomenik u parku kod zeleznicke stanice..Nesto monumentalno ,realno i dostojno.NA kraju krajeva i krst sa cetiri oscila bez icega drugog je bolji.I da postave tablu na kojoj ce pisati da su ti momci,ocevi i sinovi izginuli u ratu braneci Srbiju i Srpstvo.Da ih je ubio neprijatelj Srpskog naroda koji je hteo da nas porobi....I na kraju NEKA IM JE VECNA SLAVA
 
Prvo,ti ratnici su zasluzili pravi spomenik a ne da se neki umetnik igra i uci na njihovim senima.
Drugo,spomenik je trebao da bude nesto slicno kao onaj u centru,kao onaj u praku kod zeleznicke itd..
Trece,onaj spomenik ima jedno skriveno znacenja koje mnogi neznaju.Spomenik predstavlja veliki vodeni talas koji je pokupio ljude koji su posli na izvor da piju vodu tj. predstavlja veliku nadolazecu Albaniju koja je pregazila Srbiju.
Cetvrto, nigde ne pise protiv koga su ratovali i ko ih je ubio.Valjda zato sto tezimo Evropi pa moramo da zaboravimo takve stvari

Spomenik je trebao da bude nesto nalik Milutinu u centru,nesto nalik spomeniku u Krusevcu,kao spomenik u parku kod zeleznicke stanice..Nesto monumentalno ,realno i dostojno.NA kraju krajeva i krst sa cetiri oscila bez icega drugog je bolji.I da postave tablu na kojoj ce pisati da su ti momci,ocevi i sinovi izginuli u ratu braneci Srbiju i Srpstvo.Da ih je ubio neprijatelj Srpskog naroda koji je hteo da nas porobi....I na kraju NEKA IM JE VECNA SLAVA

i da dodam šta je rekao warlord u nekoj raspravci u vezi sa tim, još davno...

najgora stvar u svemu tome je što je na tabli gde su ispisana imena poginulih, u vrhu nacrtan, ni manje ni više nego, pravoslavni krst. ljudi su živeli u dvadesetom veku, ne u srednjem. nisu u pitanju nikakvi krstaški ratovi. poginuli su, boreći se za svoje bližnje i otadžbinu. gore bi trebalo da se nalazi grb države zbog koje su dali živote!
 
@Cyrix
Krst je simbol nase religije. Na spomenik je stavljen zato sto su ljudi koji su izginuli to uradili braneci zemlju i krst. Nismo mi ratovali protiv Grka i Makedonaca dole ja jugu, nego protiv turaka (oni nisu zasluzili veliko pocetno slovo). Znaci da simbol stavljen iznad imena prilici. A jedno ste zaboravili.... taj spomenik je postavljen ispred opstine gde svake nedelje imate trubace kada je negde svadba sto stvarno ne prilici !!! Zamislite da trube raspale kolo po necijem grobu... MISLIM STVARNO !!!
 
nisi upućen zbog koga je podignut spomenik, tj protiv koga se ratovalo kada su pomenuti izginuli...
naše vere??? nemožeš da pričaš o tome u množini jer to nije generalna stvar po pitanju nacije, nacija nije vezana za religiju. iako su srbi od pamtiveka pravoslavni hrišćani, danas ima i katolika, anglikanaca, protestanata, muslimana i ostalih. i svi oni apsolutno ravnopravno se ponose time što su srbi i svi su poginuli braneći srpsku državu i kosovo. možeš reći da se za sve njih uklapa, kao jedinstveni simbol hrišćanstva, krst, osim za ove poslednje i eventualno za još neke nepomenute. u potpunosti se slažem sa Šumarovom konstatacijom i smatram da ako želimo kao država i narod da napredujemo, odnosno ako želimo svetliju budućnost za sve nas i naše naslednike treba da poštujemo pre svega jedni druge i naravno ostale pored nas. kompromis za naš narod ovde, je da je tu stavljen grb, kao obeležje države, kako bi bio ispoštovan svaki pojedinac u modernoj Srbiji dvadesetprvog veka. a ljubav i tolerancija su sledeće dve stvari kojima se treba okrenuti.
 
nikolo_paganini:
OK a sta fali krstu??

Fali mu (u ovom slucaju) to sto od onoga sto se desavalo pravi sveti rat. Ako bih sutra ja poginuo za ovu zemlju ili grad, ne bih voleo da se moje nadje na nekoj listi ispod krsta jer ja nisam neki krstas i ne bih dao glavu ni za kakvog boga nego za zemlju i jos po nesto u zivotu. Ako je vama krst svetinja, neka je, ali postojimo i mi kojima nije. Ne znam sta tu ima cudno?
 
Sta ste vi?
Turci,Demokrate ili LDP?
Ja nisam od onih koji bi prodao svoju veru i ponos za Evropske integracije.Pricate kao oni sto su posle rata napravili spomen park.Bez ijednog simbola vere.

Sta bi ste vi,da stavimo polumesec i sahovnicu.E pa nece moci.Srbija je ovo.

Pricajte sta hocete ali Srpstvo,Srbiju i veru mi ne dirajte..
 
Warlord:
Fali mu (u ovom slucaju) to sto od onoga sto se desavalo pravi sveti rat. Ako bih sutra ja poginuo za ovu zemlju ili grad, ne bih voleo da se moje nadje na nekoj listi ispod krsta jer ja nisam neki krstas i ne bih dao glavu ni za kakvog boga nego za zemlju i jos po nesto u zivotu. Ako je vama krst svetinja, neka je, ali postojimo i mi kojima nije. Ne znam sta tu ima cudno?

Tako je.
 
Slazem se sa gorenavedenim (cyrix, wtf i warlord), iako bih ja licno trazila krst iznad svog imena (pod uslovom da ne dezertiram, naravno :-D). Pa svako ima prava na teizam i ateizam, u kakvog god Boga i neBoga hoce.

@nikolo, tvoja kultura rasprave me i dalje odusevljava. Sjajno. Da nisi radikal?
Stajem sa prozivkama.

Btw, ne bih da me neko shvati pogresno, ali cini mi se da smo sve manje sekularna drzava... Ja sam vernik, ali govorim u ime onih koji nisu - to apsolutno ne valja. Pretvoricemo se u neki -istan, ako vec nismo.
 
guitarrr_babe:
Slazem se sa gorenavedenim (cyrix, wtf i warlord), iako bih ja licno trazila krst iznad svog imena (pod uslovom da ne dezertiram, naravno :-D). Pa svako ima prava na teizam i ateizam, u kakvog god Boga i neBoga hoce.

@nikolo, tvoja kultura rasprave me i dalje odusevljava. Sjajno. Da nisi radikal?
Stajem sa prozivkama.

Btw, ne bih da me neko shvati pogresno, ali cini mi se da smo sve manje sekularna drzava... Ja sam vernik, ali govorim u ime onih koji nisu - to apsolutno ne valja. Pretvoricemo se u neki -istan, ako vec nismo.
Na prvom mestu sam Srbin Pravoslavac,potomak onih koji su ginuli,krvarili i stvarali ovu zemlju.A sto se tice politickog opredeljenja nisam clan ni jedne stranke ali sam neka kombinacija Komuniste,Fasiste i Radikala.Sve zavisi po potrebi i od trenutnog raspolozenja.Nisam se jos uvek pronasao ni u jednoj politickoj opciji ali na trenutke se prepoznajem u ove tri.

Nisam neki vernik ali crkvu i veru postujem kao deo istorije i kulturnog nasledja
 
nikolo_paganini:
Nisam neki vernik ali crkvu i veru postujem kao deo istorije i kulturnog nasledja.

Prvo, Crkva nije samo istorijski i kulturni relikt, niti samo simbol, Crkva ima mnogo dublji teolosko-filozofski znacaj od samo krsta kojim ces da se okitis da bi pokazao svoje Srpstvo. Jer prosto Crkva NIJE Srpstvo (kao sto ni Guca nije Srpstvo, ali to sam na toj temi vec rekla)
Drugo, mislim da ateisti na ovom forumu imaju pravilnije misljenje o Crkvi - to je vazna verska ustanova kojoj oni ne pripadaju, iako je postojanje SPC obelezilo Srbiju kroz vekove, ona nije simbol nacionalnosti svih Srba, ona je simbol vere vecine Srba, i tu je ogromna razlika.
Trece, svako, hvala Bogu, sme da izabere kojoj verskoj organizaciji (ne)pripada i da odbije da se znak neke druge religije stavi na njegovu nadgrobnu plocu. Ja recimo jednog dana postanem lekar u Iraku i negujem njihove ranjenike, cime se na svoj nacin borim za njihov cilj. Recimo da poginem u bombaskom napadu i oni postave spomenik gde ce iznad svih nasih imena staviti polumesec. Kapiras na sta ciljam? Nije fer! Ma koliko mislili (ponovicu, u duhu novopronadjenog nacionalnog ponosa) da je Crkva neodvojivi deo nase drzave, ona to jednostavno - nije! Sve dok svi ljudi u Srbiji nisu Hriscani, ne mozes da stavis krst iznad svakog imena.
Crtvrto, fasista, ultranacionalista i radikala se zbog uzasne nekulture gnusam, tako da... (gle cuda! :-D) Nemas u meni istomisljenika.
 
Tacno se vidi da ste deca komunista.Alo budjenje.Ovo je Srbija,nema Jugoslavije.A na onoj nadgrobnoj ploci nema ni jednog koji nije hriscanin pravoslavac.A ako pogines u Iraku sta cu ti ja.Sta si trazila tamo.Tamo nema Srba i tamo se ne brane nasi interesi

A ovakvi "nekulturni" kako ti kazes leze tri metra pod zemljom i njima je i podignut onaj spomenik.Mi "nekulturni" i ja medju njima smo ti koji ce prvi jednoga dana kada zatreba stati na branik otadzbine i proliti svoju krv i dati zivote da bi sacuvali Srpstvo i Srbiju.

I da znas da radikala,nacionalista ima mnogo vise od demokrata,cedista i ostale pete kolone.

Moras da znas da pravoslavaca ima mnogoooo mnogo vise od ostalih verskih organizacija u Srbiji i dok je tako bice ovako kako ja kazem.A ateiste i ostalu gamad koji kvare veru pradedovsku bi na koceve i to nepodmazane.
Ni ti u meni nemas istomisljenika.I drago mi je zbog toga.Jer dokle god je tako postavljas i postavljate jasnu granicu imedju mene i vas.Ja sam Srbin pravoslavac ponossan na svoje poreklo a sta ste vi gospodo.Evropejci????
 
nikolo_paganini:
Tacno se vidi da ste deca komunista.
A TI znas cije sam ja dete? Da mi porodicu nisi pomenuo vise, si razumeo?

nikolo_paganini:
A ako pogines u Iraku sta cu ti ja.Sta si trazila tamo.Tamo nema Srba i tamo se ne brane nasi interesi
Da li si ti uopste razumeo sta sam htela da kazem tom pricom?

nikolo_paganini:
Mi "nekulturni" i ja medju njima smo ti koji ce prvi jednoga dana kada zatreba stati na branik otadzbine i proliti svoju krv i dati zivote da bi sacuvali Srpstvo i Srbiju.
Ma je li? Da niste slucajno vi pravi Srbi, a svi ostali su... Sta?

nikolo_paganini:
I da znas da radikala,nacionalista ima mnogo vise od demokrata,cedista i ostale pete kolone.
Sta hoces da kazes? Da su oni u pravu zato sto ih ima vise? Ili ih ima vise zato sto pricaju onako kako narod voli da cuje i pretvaraju svaku politicku raspravu u cirkus?
I ko je, zaboga, sem tebe pomenuo Cedu?

nikolo_paganini:
Moras da znas da pravoslavaca ima mnogoooo mnogo vise od ostalih verskih organizacija u Srbiji i dok je tako bice ovako kako ja kazem.A ateiste i ostalu gamad koji kvare veru pradedovsku bi na koceve i to nepodmazane.
Fasisto!
I ti sebe zoves vernikom, Pravoslavcem? Vidis li koliko je mrznje u tvom postu?

nikolo_paganini:
Ni ti u meni nemas istomisljenika.I drago mi je zbog toga.Jer dokle god je tako postavljas i postavljate jasnu granicu imedju mene i vas.Ja sam Srbin pravoslavac ponossan na svoje poreklo a sta ste vi gospodo.Evropejci????
Idi na Budvu, molim te, i tamo prodaj te price!
Gde si ti cuo da ja nisam Srpkinja, da nisam ponosna na svoje poreklo, da nisam pravoslavka, da sam Evropejka i sve sto si naveo? Dok ne pronadjes potvrdu da ja tako mislim, kao i da su moji roditelji komunisti, i da si ti u pravu, da svi tako treba da razmisljaju, molim te da ne lupas gluposti.

Ja nisam nacionalista i nisam fasista i gnusam se i jednog i drugog zato sto predstavljaju kompletno nepoznavanje i nepostovanje ljudskih i gradjanskih prava, kao i otpadnistvo od Pravoslavlja (ljubi bliznjeg svog, secas se?). Sve dok Srbe bude zanimalo kom se Bogu moli komsija i kako mu se zovu deca i sve dok vi, nekulturni, ne budete prestali da lupate etikete iz srednjeg veka (Srbin/nevernik/Evropejac/cedista) necemo nigde stici i nasa zemlja nece biti lepo mesto za zivot.
 
nikolo_paganini:
Sta bi ste vi,da stavimo polumesec i sahovnicu.
Sa kim ti ovde pricas, covece? Sa kim? Ko je pomenuo sahovnicu i polumesec?
Cuje se podzvuk radikala u tebi - zvekeces optuzbe onako blanko, pravis forsirane dihotomije (ko nije sa nama, taj je neprijatelj), provociras, postavljas se kao da si jedini u pravu, propagiras fasisticku filozofiju...

Izvini, ali rekla sam jednom i reci cu opet - ne uspeva mi da napravim jasnu razliku izmedju tebe i ameba. Mozda samo sto su oni agresivniji.
 
E pa ovako .... Sa teme o ulici poceli smo veoma loshe prepucavanje. Dobro je. Bar znam da sam josh uvek u Srbiji kada vas sve vidim kako se koljete oko jednog spomenika. Ovo mi vishe lici na skupshtinu nego na forum gde treba da se razmene mishljenja i ideje. Vidim da se i vecina ovde bacila na politicke prozivke (nije da pametujem) ali dobar deo vas prenosi politicke stavove svojih roditelja, a ne svoje mishljenje. Medju svim ovim komentarima, i ako se neslazem sa njegovim komentarom, Warlord ima najzrelije razmishljanje. Ja jesam za krst, pre nego za grb, ali to je ipak moj stav. Mozda vam se nesvidja ali to nikome ne daje za pravo da napada. Meni se vecina vashih stavova nesvidj, ali ja ih prihvatam kao vasha mishljenja jer svako ima pravo da misli shta hoce, ali ovakva polemika pokazuje kakvi u stvari jesmo !!! I ako se moji stavovi najvishe poklapaju stavovima nikolo_paganini-ja to neznaci da sam ja radikalno ili nacionalisticki opredeljen !!!
 

Back
Top