Priča o dvojnom državljanstvu, okreni-obrni....

Moreplovka....

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.023
Priča o dvojnom državljanstvu, okreni-obrni, ipak, ima ishodište u političkim motivima. Nekima je, svakako, dvojno državljanstvo značajno i kao emotivna utjeha zbog porodičnih ili zavičajnih razloga. Većina, međutim, na taj se način „liječi“ od frustracija zbog razdvojenosti Crne Gore i Srbije. Kao što je i start nove mreže mobilne telefonije u Crnoj Gori, sa pozivnim brojem 068, upravo na dan Đelićeve posjete Podgorici, imao pomalo prizvuk političkog događaja. Pred poslovnicom M-tela, nove kompanije, čiji je većinski vlasnik Telekom Srbije, u Podgorici istog dana formirao se red za kupovinu kartice nove mreže. Nekoliko učesnika u televizijskoj anketi je navelo da se raduje novoj mreži, jer će lakše i jeftinije moći da telefoniraju prema Srbiji. Ne treba pretjerivati sa političkom konotacijom i u telefoniranju, ali u Crnoj Gori nije ni to isključeno. Mada je to teško utvrditi, mnogi neće priznati, ali je moguće pretpostaviti da će se crnogorski Srbi, u velikom broju orijentisati prema mreži 068. Kao što ima mišljenja da je mreža „Monet“, sa brojem, 067 „bliskija“ Crnogorcima, dok je „Pro monte“ (069) možda nešto „politički“ neutralniji.

Diplomatski odnosi između Beograda i Podgorice, ipak, biće na najvećoj probi kad dođe vrijeme da se svaka država izjašnjava o eventualnoj nezavisnosti Kosova. Đelić nije krio da je u Podgoricu došao i zbog toga da traži podršku Podgorice za stav Srbije prema Kosovu. Dobio je odgovor da će Crna Gora zadržati neutralan stav, da se neće svrstavati ni na stranu Beograda, ni Prištine. Crnogorski ministar inostranih poslova Milan Roćen je istog dana kada je Đelić bio u Podgorici u parlamentarnom Odboru za evropske integracije izjavio da se Crna Gora neće utrkivati sa onim zemljama koje budu odlučile da unilateralno priznaju odluku o nezavisnosti Kosova. Đelić se nije izjašnjavao o stavu Podgorice, a njegova sagovornica, potpredsjednica crnogorske vlade, Gordana Đurović, rekla je da je neutralnost „dovoljna podrška„ Crne Gore Srbiji. Prosrpske stranke tako ne smatraju. One traže da Crna Gora bezuslovno stane uz Srbiju, „sad kad joj je teško“.

Međutim, i sada se, povremeno, podsjeti u Crnoj Gori da su Crnogorci nekoliko puta u prošlosti založili svoje živote za Srbiju. Na Mojkovcu, kao i na Bregalnici, bici koju je Srbija vodila protiv Bugarske. Ovih dana navršilo se više od devet decenija te bitke u kojoj je Srbima pomagalo 12.000 Crnogoraca. Samo prije deset-petnaest godina o tim činjenicama se nije pričalo. Sada se u Crnoj Gori malo više kalkuliše, u ekonomiji, ali i u politici.


Ilija Despotović
 
Moreplovka....:
Pa ne slazem se bas s tvojim misljenjem.Oni koji su bili za nezavisnu CG i dodju u Srbiju da studiraju,zele dvojna drzavljanstva da bi manje platili skolarine.

Dobro, ne kazem da nema i takvih, samo, gro onih koji su potpisivali peticiju nalaze se na severu CG i gde se stanovnistvo na popisu izjasnjavalo kao srpsko. Imas trecinu gradjana CG koji su se na popisu tako izjasnili, i sta sad, treba im uskratiti pravo na drzavljanstvo iako je ono zagarantovano svim Srbima, ma gde oni ziveli?
 
gradac5:
kada mi srbi budemo dobili i crnogorsko drzavljanstvo, tada i crnogorci treba da dobiju srpsko drzavljanstvo.
RECIPROCITET ZA SVE!

Nije ti bas neko poredjenje, nesto si pobrkao...Srbi u CG imaju drzavljanstvo CG, Crnogorci u Srbiji imaju drzavljanstvo Srbije, sad treba regulisati zakonom da na bazi reciprociteta Srbi crnogorskog porekla koji zive u Srbiji dobiju CG drzavljanstvo a Srbi koji zive u CG srpsko. Prosto ko pasulj.
 
kako mi srbi da znamo da li ste vi crnogorci srbi i sta ste?
kakav je nas interes da vi jednosmerno dolazite i dovlacite vase crnogorske rodjake u srbiju kada mi u crnu goru mozemo samo kao turisti i sezonski radnici.
imate vi vasu crnu goru, imate vase predivno more koje ste sacuvali samo za sebe , izbor je bio samo vas da budete samostalni ,nezavisni ,daleko od nas srba.
pa nije milo djukanovic nas rodjak i saplemenik nego vas,a sta sve rece protiv nas srba on i njegova svita ,ukljucujuci i to da smo okupatori.
a milovi kadrovi ostase na mnogim vaznim mestima u srbiji,zar ne?
i vi uvek znate sta je najbolje za nas srbe, pa nam jos i tumacite pravila o tome ko i kako treba da stekne drzavljanstvo.
ali prica o drzavljanstvu ima i svoju drugu stranu i pitanje ako se svi izjasnjeni srbi dodju u beograd po
drzavljanstvo i tu ostanu, u mnogim krajevima nece biti srba a u beogradu borba za posao....
MNOGI SVOJOM MRZNJOM PREMA SRBIJI NISU ZASLUZILI DA DOBIJU DRZAVLJANSTVO SRBIJE, VEC ZABRANU ULASKA U SRBIJU.
AKO STE BRACA PONASAJTE SE BRATSKI !
 
gradac5:
kako mi srbi da znamo da li ste vi crnogorci srbi i sta ste?
kakav je nas interes da vi jednosmerno dolazite i dovlacite vase crnogorske rodjake u srbiju kada mi u crnu goru mozemo samo kao turisti i sezonski radnici.
imate vi vasu crnu goru, imate vase predivno more koje ste sacuvali samo za sebe , izbor je bio samo vas da budete samostalni ,nezavisni ,daleko od nas srba.
pa nije milo djukanovic nas rodjak i saplemenik nego vas,a sta sve rece protiv nas srba on i njegova svita ,ukljucujuci i to da smo okupatori.
a milovi kadrovi ostase na mnogim vaznim mestima u srbiji,zar ne?
i vi uvek znate sta je najbolje za nas srbe, pa nam jos i tumacite pravila o tome ko i kako treba da stekne drzavljanstvo.
ali prica o drzavljanstvu ima i svoju drugu stranu i pitanje ako se svi izjasnjeni srbi dodju u beograd po
drzavljanstvo i tu ostanu, u mnogim krajevima nece biti srba a u beogradu borba za posao....
MNOGI SVOJOM MRZNJOM PREMA SRBIJI NISU ZASLUZILI DA DOBIJU DRZAVLJANSTVO SRBIJE, VEC ZABRANU ULASKA U SRBIJU.
AKO STE BRACA PONASAJTE SE BRATSKI !

Alo bre! Ja nisam Crnogorac, nemam ni mililitar crnogorske krvi, posto vidim da se meni obracas. Samo sam hteo reci da ne vidim nista lose u tome da se ljudima koji sebe dozivljavaju kao Srbi da drzavljanstvo. To se radi u skoro svim zemljama na svetu, dijaspora ima pravo na drzavljanstvo matice. A ko se tu lazno predstavlja kao "Scepan Mali" ja to ne znam...
 
Постоји једна стара народна изрека: Ако смо браћа, кесе (новчаници) нам нису сестре!

Какав је то начин да се о трошку дршављана Србије, лече и школују држављани друге државе, па нека су нам брћа сто пута! Да су хтели заједничку државу, могли смо да останемо заједно и луди Срби (из Србије) вукли би их на леђима још 100 година! Хтели су посебну државу и молим лепо, нека плаћају школарину, лечење и све остало као и други странци.

Запосленима у Србији се годинама одвајало од плате, без да их је ико ишта питао, аконто земљотреса у ЦГ, кад ми одемо на црногорско приморје одеру нас, а при том очајан квалитет услуге....

Ма нећу више да пишем само да се џабе нервирам.
 
Titus:
Alo bre! Ja nisam Crnogorac, nemam ni mililitar crnogorske krvi, posto vidim da se meni obracas. Samo sam hteo reci da ne vidim nista lose u tome da se ljudima koji sebe dozivljavaju kao Srbi da drzavljanstvo. To se radi u skoro svim zemljama na svetu, dijaspora ima pravo na drzavljanstvo matice. A ko se tu lazno predstavlja kao "Scepan Mali" ja to ne znam...

A otkud znades, sokole, da nemas? Dobro se zna da svi Srbi imaju porijeklo ili sa Kosmeta ili iz Crne Gore. Trece nema jablane moj :wink:
 
adem_ks:
pade mi na pamet nesto... ako [kazem ako] se kosovo otcepi da li ce srbi sa kosova imati dvojno drzavljanstvo??? i da li ce se svima sa kosova koji to zele dati srpsko drzavljanstvo ili samo srbima tj. onima koji se izjasne kao srbi

Ja koliko se razumijem u ove odnose, pa valjda i siptari sa Kosmeta vec imaju drzavljanstvo Republike Srbije, to nije nejasno, je li?
 
Terazijski Crnogorac:
A otkud znades, sokole, da nemas? Dobro se zna da svi Srbi imaju porijeklo ili sa Kosmeta ili iz Crne Gore. Trece nema jablane moj :wink:


Dakle vi Crnogorci ste čudo jedno od uobraženosti. Evo, da te demantujem: porodica mog supruga je poreklom iz Knina. U crkvenim knjigama postoje zapisi o svim precima od 13. veka. Tačno se zna da su tada došli iz područja današnjeg Užica i da su tada preseljeni u Kninsku krajinu. Nemaju nikakve veze sa CG.

Stvarno je neverovatno da je nas 10 miliona nastalo od vas 500.000. Meni stvarno ne smeta da tvrdiš da sam poreklom iz CG, ali je malo besmislena tvrdnja.

Kad sam pre nekoliko godina bila u Podgorici, predstavila sam se prezimenom i ćutala o poreklu, posao sam završila čas posla, valjda su mislili da sam CG. Onda me je službenik pitao odakle sam iz Crne Gore :lol: , ja sam odgovorila da nisam i da nemam pretke u CG, ubio se da mi objasni da siglurno jesam, nego ja to ne znam. :lol:
 
Registra:
Dakle vi Crnogorci ste čudo jedno od uobraženosti. Evo, da te demantujem: porodica mog supruga je poreklom iz Knina. U crkvenim knjigama postoje zapisi o svim precima od 13. veka. Tačno se zna da su tada došli iz područja današnjeg Užica i da su tada preseljeni u Kninsku krajinu. Nemaju nikakve veze sa CG.

Stvarno je neverovatno da je nas 10 miliona nastalo od vas 500.000. Meni stvarno ne smeta da tvrdiš da sam poreklom iz CG, ali je malo besmislena tvrdnja.

Kad sam pre nekoliko godina bila u Podgorici, predstavila sam se prezimenom i ćutala o poreklu, posao sam završila čas posla, valjda su mislili da sam CG. Onda me je službenik pitao odakle sam iz Crne Gore :lol: , ja sam odgovorila da nisam i da nemam pretke u CG, ubio se da mi objasni da siglurno jesam, nego ja to ne znam. :lol:

E pa ljudji moji...a sto se, jadna ne bila, nerviras odmah, ja te branim tamo na drugoj temi a ti meni tako :? Ako nijesi iz Crne Gore onda si porijeklom sa Kosmeta, ljepotice, sta god ti mislila ili htjela tamo odakle smo dosli (Srbi) morali smo nedje da dodjemo, a to je prostor stare Srbije - Raske i Zete, a odatle su se dalje sirili prema Kninu i dalje do Tokija :wink:
 
Terazijski Crnogorac:
E pa ljudji moji...a sto se, jadna ne bila, nerviras odmah, ja te branim tamo na drugoj temi a ti meni tako :? Ako nijesi iz Crne Gore onda si porijeklom sa Kosmeta, ljepotice, sta god ti mislila ili htjela tamo odakle smo dosli (Srbi) morali smo nedje da dodjemo, a to je prostor stare Srbije - Raske i Zete, a odatle su se dalje sirili prema Kninu i dalje do Tokija :wink:


Taman posla da se ljutim, ljutim se samo na ove.... :evil: nije važno. Ponekad mi je malo krivo, svi su iz Crne Gore, ja nisam.

Imam ja divne prijatelje u Podgorici, pravi pravcati Crnogorci i u pravom smislu te reči - gospoda.

Hvala na odbrani, ali nisam videla, podseti me šta je to bilo.

Pozdrav.
 
Registra:
Taman posla da se ljutim, ljutim se samo na ove.... :evil: nije važno. Ponekad mi je malo krivo, svi su iz Crne Gore, ja nisam.

Imam ja divne prijatelje u Podgorici, pravi pravcati Crnogorci i u pravom smislu te reči - gospoda.

Hvala na odbrani, ali nisam videla, podseti me šta je to bilo.

Pozdrav.
Ma ono na onoj glupoj temi "dosljaci..."...nije ni bitno toliko...

Ja opet moram da spomenem Crnu Goru - Pokusacu malo drugacijim recnikom da objasnim ono sto zelim: ako imas zlatni rudnik, ti ces ga iskoriscavati, ali ako si pametan ti ces ga umnozavati...tako da sada Srpski narod ima vise zlatnih rudnika, a to su Kosovo i Metohija, Crna Gora, BiH (Republika Srpska) i naravno Krajisnici, a sve se to prodaje u Beogradu kao roba koja se mnogo trazi i, casti mi, ima veliku cijenu na trzistu :wink:
 

Back
Top