Kako napraviti vodeno hladjenje? pomoc!!!!

danijel.m

Početnik
Poruka
14
Ja sam Danijel, moj nick name je dr.dax!

Bavim se racunarima vec duze vrijeme, ali micime jedna sitnica kod racunara....... uvjek mi crkne procesor kod testova hladjenja!!! kamol srece da su to obicni intel celeronovi procesori, nego AMD 64bit 3800+, Intel 2 Core........
Treba mi sema vodenog hladjenja, koje je vec iztestirano, jer meni se vise ne isplati testirati....
Ako nemo ima, ili zna sajt na kom ima sema..... molio bih za pomoc!

UNAPRED HVALA
 
http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=133633


Pročitaj i ponavljaj ovo :
I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question! I Will ask Google before I ask dumb question!

Meni je trebalo 40 sekundi na internetu da ga nađem a tebi?
 
hahha stari dobri Snejks..uvek dobro pljune :)
BTW jako dobar vodic za vodeno.....mada cemu svrha trazeci tise hladjenje, kada ti svakako treba najmanje 2 jaka venta da duvaju u hladnjak......
video sam na youtube-u.....vodeno hladjenje ali zato na pola metra 6 kulera koji se dernjaju duvajuci u hladnjak i prave 10x jacu buku nego da kupis ZALMANOVE coolere.
Hehe , jos malo pa ce neko da hladi komp freonom....na 16C taman da se ne kondenzuje voda unutra, ali zato ce ti trebati crevo napolju da kaplje :D
 
El Muerte:
hahha stari dobri Snejks..uvek dobro pljune :)
BTW jako dobar vodic za vodeno.....mada cemu svrha trazeci tise hladjenje, kada ti svakako treba najmanje 2 jaka venta da duvaju u hladnjak......
video sam na youtube-u.....vodeno hladjenje ali zato na pola metra 6 kulera koji se dernjaju duvajuci u hladnjak i prave 10x jacu buku nego da kupis ZALMANOVE coolere.
Hehe , jos malo pa ce neko da hladi komp freonom....na 16C taman da se ne kondenzuje voda unutra, ali zato ce ti trebati crevo napolju da kaplje :D

Ima smisla, veruj mi.
Ono sto meni nema smisla je kupovati vodeno hladjenje jer im je cena jos uvek previsoka.
Ali ko ima malo vremena, uz veoma mala ulaganja se moze doci do odlicnog hladjenja.
Ja sam skoro nesto pravio, a sad pravim za sebe hladjenje koje bi trebalo da hladi sve u racunaru (ukljucujuci i napajanje).
Sto se kulera tice, stavicu samo dve 12-ice koje su po prirodi veoma tihe (a uzecu neke sa regulatorom broja obrtaja).
A ta dva ventilatora su sigurno tisa od bilo kog CPU ventilatora i ostalog paketa ventilatora koji idu u kuciste

_________________

Ono sto sam koristio za home made vodeno hladjenje je:
1. Hladnjak (ili radijator) - ima raznih resenje za ovo, ali meni je najvise odgovarao hladnjak iz nekog Forda. Naravno ne onaj veliki, vec hladnjak za grejenje u autu (po otpadima se mogu naci po veoma pristupacnim cenama, dok oni koji bi da stave hladnjak motora ipak moraju izdvojiti 10-20€).
2. Vodena pumpa - Pumpe namenjene vodenim hladjenjima su prilicno skupe, a meni posao radi i najobicnija pumpa za akvarijum koju sam platio oko 400 dinara. Jedini problem koji moze nastati je to sto ona radi na 220V, ali ko malo poznaje elektroniku lako to svede na 12V (mada mozete ostaviti i na 220V, s tim da pre paljenja racunara posebno palite pumpu).
Postoje razlicite vrste pumpi, pa sta kome odgovara to neka i uzima (potapajuce, protocne, sa rezervoaraom ili bez)
3. Creva i konektori - Mogu se naci od raznih materijala a paznju treba obratiti na to da unutrasnji zidovi budu sto ravniji (ili mu ga glatki) jer to omogucava bolji protok, ali i na to da materijal bude dovoljno savitljiv i da se lako moze razvoziti po kucistu. Postoje naravno i kombinacije da se koriste tipicne cevi, ali je tu potrebno mnogo vise preciznosti (ukoliko nekom padne na pamet da to proba sa mesinganim cevima neka zna da je osudjen na propast (to govorim jer sam ja pokusao da izvedem nesto sa cevima iz bojlera)).
Sto se cevi tice mislim da je najbolje koristiti bakarne, a ako se odlucite za creva, pitajte nekog drugog jer sam i ja uzimao po preporuci.
Konektori (spojnice) takodje mogu biti raznih vrsta. Mogu biti klasicni koji se navrcu i to zadaje najmanje probleme, a moze se i improvizovati.
4.I konacno ono sto zahteva najvise truda i rada, a to su vodeni blokovi. Po meni najbolje resenje je praviti ih od bakarnih plocica (jos u kombinaciji sa bakarnim cevima, boljeg resenja nema :-D ). Vodeni blokovi se stavljaju direktno na kriticna mesta, tj. mesta koja treba ohladiti. To su najcesce CPU i GPU. Naravno nikakav problem ne predstavlja da se pomenuti blokovi prave i za cipset, HDD, napajanje i sve sto zahteva dodatno hladjenje.
Vodeni blokovi kako god da ih zamislite trebali bi dobro da odrade posao. Naravno, potrebno je napraviti put kojim voda prolazi, a resenja ima raznih.
Neka od njih su: jedinstvena izuvijanja horizontalna putanja, otvori za creva na krajevima koji propustaju vodu kroz ceo vodeni blok, ali se u njemu nalaze razne pregrade koje doprinose njenom zadrzavanju.
Ukoliko nemate alata za ovako nesto, otvor za vodu mozete napraviti cak i najobicnijom busilicom, preveci rupe jednu do druge (naravno ne klasicne rupe, vec udubljenja) i time odrediti putanju kojom ce ici voda.

Ovo je neki osnovni nacrt kako bi trebalo da izgleda vodeno hladjenje na jeftin nacin (ali i puno truda).
Ukoliko neko ima vise iskustva, veoma bih voleo da ih cujem.
 
Tesko! Citaj batali...
Mnogo je lakse 220V AC u 12V DC nego obrnuto.




danijel.m:
Ja sam Danijel, moj nick name je dr.dax!

Bavim se racunarima vec duze vrijeme, ali micime jedna sitnica kod racunara....... uvjek mi crkne procesor kod testova hladjenja!!! kamol srece da su to obicni intel celeronovi procesori, nego AMD 64bit 3800+, Intel 2 Core........
Treba mi sema vodenog hladjenja, koje je vec iztestirano, jer meni se vise ne isplati testirati....
Ako nemo ima, ili zna sajt na kom ima sema..... molio bih za pomoc!

UNAPRED HVALA
Meni se cini da bi ti bilo i lakse i bolje da se manes testova. I CPU ce duze da ti traje...
 
Кулиража:
Ima smisla, veruj mi.
Ono sto sam koristio za home made vodeno hladjenje je:
1. Hladnjak (ili radijator) - ima raznih resenje za ovo, ali meni je najvise odgovarao hladnjak iz nekog Forda. Naravno ne onaj veliki, vec hladnjak za grejenje u autu (po otpadima se mogu naci po veoma pristupacnim cenama, dok oni koji bi da stave hladnjak motora ipak moraju izdvojiti 10-20€).
2. Vodena pumpa - Pumpe namenjene vodenim hladjenjima su prilicno skupe, a meni posao radi i najobicnija pumpa za akvarijum koju sam platio oko 400 dinara. Jedini problem koji moze nastati je to sto ona radi na 220V, ali ko malo poznaje elektroniku lako to svede na 12V (mada mozete ostaviti i na 220V, s tim da pre paljenja racunara posebno palite pumpu).
Postoje razlicite vrste pumpi, pa sta kome odgovara to neka i uzima (potapajuce, protocne, sa rezervoaraom ili bez)
3. Creva i konektori - Mogu se naci od raznih materijala a paznju treba obratiti na to da unutrasnji zidovi budu sto ravniji (ili mu ga glatki) jer to omogucava bolji protok, ali i na to da materijal bude dovoljno savitljiv i da se lako moze razvoziti po kucistu. Postoje naravno i kombinacije da se koriste tipicne cevi, ali je tu potrebno mnogo vise preciznosti (ukoliko nekom padne na pamet da to proba sa mesinganim cevima neka zna da je osudjen na propast (to govorim jer sam ja pokusao da izvedem nesto sa cevima iz bojlera)).
Sto se cevi tice mislim da je najbolje koristiti bakarne, a ako se odlucite za creva, pitajte nekog drugog jer sam i ja uzimao po preporuci.
Konektori (spojnice) takodje mogu biti raznih vrsta. Mogu biti klasicni koji se navrcu i to zadaje najmanje probleme, a moze se i improvizovati.

Ne,ne,ne decko , tako se ne pravi avion . To nikada nece poleteti ...
 
El Muerte:
@Кулиража
Ajde ako uspesh, napravi fotke i poshalji da svi vidimo kako si uradio, takodje mozes savetovati mnoge ovde kako da premoste neke probleme.

Mada mene najvishe interesuje...kako napraviti bakarni blok??!!?!?
gde nabaviti bakar, i kako napraviti "kutiju za vodu". ?

Kao sto rekoh ima dosta ideja, ali po svemu sudeci izgleda da cu to odneti nekome ko ima alat (tj. masinu za to).
Mada mi je palo na pamet da bakarnu plocicu izbusim na vise mesta, a onda na rupe da ubacim krivine i hartletujem (tako me nece boleti glava oko toga ima li dihtunga ili ne).
Kutija za vodu moze, a i ne mora da bude, to zavisi da li je pumpa koja se koristi potapajuca ili protocna (uglavnom za ovo se savetujem sa onima koji gaje ribice i lepo odrzavaju svoje akvarijume).

Slikacu sve detaljno i obrazloziti sta sam cinio, a postaviti kad radovi budu gotovi (nadam se u skorije vreme).
 
CyberPatuljak:
Stvarno je dobro.

Ne cini mi se da je tesko. Nabavis bakarni blok, stavis ga na stegu, izbusis rupe,
zapusis srafovima rupe koje treba, usrafis nosace (ili kako se vec zovu) za crevo i to je to.

Samo ne znam gde da nadjem bakar :(

Zna li neko?

To i mene muchi a znam da je bakar skup ko djavo i kako ga uglacati?!?!

E sada ok za spojnice koje stavlja na blok, mada mislim da to nije dovoljno, ne daj boze da je rupica malo veca od spojnice za 0.1 mm i eto ti vodene havarije.
Ja bi tu najpre stavio spojnicu i zachepio silikonom kako bi osigurao blok od potencijalnog curenja !
 
El Muerte:
To i mene muchi a znam da je bakar skup ko djavo i kako ga uglacati?!?!

E sada ok za spojnice koje stavlja na blok, mada mislim da to nije dovoljno, ne daj boze da je rupica malo veca od spojnice za 0.1 mm i eto ti vodene havarije.
Ja bi tu najpre stavio spojnicu i zachepio silikonom kako bi osigurao blok od potencijalnog curenja !


Nije problem uglacati bakar.
Treba ti vodena smirgla, a kad njome zavrsis onda polir pasta.
Tako se dobije povrsina kao ogledalo.

Sto se rupa tice ni za to nema problema, stavis gumice ili kudelju oko srafa i stvar sredjena.
 
Oggy:
Nije bitno za rupe, sipas posle destilovanu vodu i nema problema.
Bakar jeste skup, ali aman nije zlato. Najlakse je doci do komada u vidu ploca iz velikih razvodnih ormana za struju (takozvane sine) one mogu da budi i do 5cm siroke i 1 cm debele sto je dovoljno za blok.

Destilovana voda NE PROVODI STRUJU.

Ali sta se desava kad iscuri na prljavu i prasnjavu plocu.
Odmah nije vise destilovana i provodi struju i ETO HAVARIJE.
 

Back
Top