Živeti u Srbiji

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Da li tema Živeti u Srbiji može biti za filozofiju?
Slučaj od subote navodi na čudne misaone zaključke.

Još od kako sam bio mali, u dalekim planinskim selima hercegovine, gde su vukovi i šarke stalno dolaze u kontakt sa stanovnicima.Ali i nepismene starine znaju da ako vas ujede pas koja je procedura.Isperi ranu sapunom i u roku od 24 sata primi serum.
Medjutim danas u srbiji, kad vas pas ujede i to dobro , ako je subota u pitanju dobićete info da dodjete u ponedeljak , doduše posle ispiranja od strane hitne pomoći.
Pošto je besnilo virus, jaka nam je zaštita ako se izvede posle 3 dana.

Mnogo dogadjaja u skorije vreme ukazuje da je Srbija iz visoko organizovanog društva (a to je smetalo nekima, ta organizacija) prešla u visoko neorganizovano društvo (a to odgovara mnogo većem broju ljudi, a ostali se brže naviknu).
Deo javašluka će proći,ali veliki deo će ostati.
Kad vam se desi neki nemio dogadjaj biće mnogo značajno kada vam se desio, gde vam se desio, i da li se i kako je raspoložena osoba koja može da vam pomogne .

Zaključak je da u Srbiji u budućnosti ima mesta samo za vernike.
Jer zavisi od slučajnosti hoćete li umreti od nečega što može banalno da se otkloni.
Jedino Bog vam može pomoći , čuvanjem i usmeravanjem okolnosti na pozitivno rešive okolnosti....

Filozofija proučava tok misli čoveka, zašto nastaju takve misli, a one nastaju iz uticaja sredine.
Već sam upozoravao da će razvoj medjuljudskih odnosa dovesti do toga da se treba uzdržavati od saveta (zbog kojih će te štrčati).
Razvoj apsolutističkih teorija u sredini u kojoj sve više dolazi do izražaja ono od čega čovek vekovima pokušava da pobegne baš kroz duhovno.
Želja da pobegne od slučajnosti uništenja, nesreće, nemogućnosti uticanja na svoju sudbinu.
Kako će se oblikovati filozofska težnja ka apsolutima kad se nalazite u sredini koja vas svakodnevno oblikuje prisutnim slučajnim odabirom (uz smrt i nesreću) u onim situacijama koja su nekad bila itekako predvidiva i banalna.
To mora dovesti do devijacija tog ultimativnog posmatranja i umnogome okretanje ka lično oblikovanim fantazijama.....upliv nesvesnog religioznog ili svesnog religioznog u tumačenje nečega što se u suštini odriče sudbinskog i nepromenjljivog......

Da li ćemo mešati pojmove verovatnoća i vera.
 
Tuzni_patak:
Želja da pobegne od slučajnosti uništenja, nesreće, nemogućnosti uticanja na svoju sudbinu.
Ти си, Патак, много више од мене политички настројен, али не знам да ли знаш шта је политика у суштини, мислим -- баш у самој суштини.

Политика ти је наш покушај да организујемо живот тако да побегнемо од случајности ....... (види цитат :D ).
 
Izvini , ovo što citiraš je suština mog istraživanja ljudskog straha i uzroka nastanka duhovnosti.
Znači moje mišljenje je da je prvenstveno strah od raznih slučajnih nesreća i "nepravednog" kažnjavanja čoveka, nas, doveo do toga da se razvija duhovnost , (na neki način gledano duhovnost je fantazija, projekcija čoveka u animalnom svetu da može da spreči slučajnost uzroka nesreće time što nauči i spozna sve moguće uzroke nastajanja tih nesreća).

Zato duhovnost i vuče ka znanju , iz straha od neznanja.
Vuče ka razumevanju u očekivanju razumevanja.
Vuče ka pomaganju u očekivanju pomoći.
Vuče ka usrećivanju u nadi da će nam se vratiti.....
 
На духовном нивоу, то је то што кажеш, али на друштвеном нивоу -- то је политика. Политика је човеков покушај да организује живот, то јест да га узме под сопствену контролу . :D
 
Filozofija proučava tok misli čoveka, zašto nastaju takve misli, a one nastaju iz uticaja sredine.
Znači moje mišljenje je da je prvenstveno strah od raznih slučajnih nesreća i "nepravednog" kažnjavanja čoveka, nas, doveo do toga da se razvija duhovnost , (na neki način gledano duhovnost je fantazija, projekcija čoveka u animalnom svetu da može da spreči slučajnost uzroka nesreće time što nauči i spozna sve moguće uzroke nastajanja tih nesreća).
Od zivota se ne moze pobeci...zato Metafizika ispituje stvari IZA vidljivih uzroka iz stvarnosti...
Slazem se da je novi klerikalizam ove zemlje zelja da se pobegne i od pune slike zivota i od metafizike - siguran recept za mirnu i dremezljivu savest...i tranzicija ce trajati doveka...
Zato duhovnost i vuče ka znanju , iz straha od neznanja.
Vuče ka razumevanju u očekivanju razumevanja.
Vuče ka pomaganju u očekivanju pomoći.
Vuče ka usrećivanju u nadi da će nam se vratiti.....
`Duhovnost` kao kategoricki imperativ motivisan strahom?...Koliko delotvorno? I realno?..
Nek gola Dusa napise poeziju...samo tako ide,mislim..
Zar je bitno gde zivimo? svugde su isti problemi kao i potrebe coveka.....
nisi za ovaj forum... ;)
 
Modruna:
На духовном нивоу, то је то што кажеш, али на друштвеном нивоу -- то је политика. Политика је човеков покушај да организује живот, то јест да га узме под сопствену контролу . :D

Ok.
Ali društveni nivo je i ono što pominjem u društvenoj psihologici, ili ti na temi "percepcija i ekspresija".
Mislim , nemoj da sve tumačiš kroz trenutno ispoljenje u oligarhijskom političkom sistemu.
Moja objektivna procena je da će se to vrlo brzo izmeniti.....i to zbog moje struke....
 
Tuzni_patak:
Mislim , nemoj da sve tumačiš kroz trenutno ispoljenje u oligarhijskom političkom sistemu.
А ја сам баш хтела да кажем да је моја перцепција најчешће духовна, тачније -- да често сувише олако занемарим политички аспект ствари.

А ако говоримо о духовном аспекту, убеђена сам да је свеједно да ли живиш у Србији или Мексику. Чак је можда боље живети у Србији него у некој добро организованој земљи попут Немачке, јер ће многе људе бедан друштвени живот навести на идеју да богатство живота потраже на духовном плану. (Ово је оно -- "удар нађе искру у камену, без њега би у кам почивала".)
 
Inicijacija je početak, ali za razvoj je potreban uslov i uslovi.
Mislim da je tu stav modrune idealizovan , tj . uočava važnost potrebe da bi se čovek pozabavio suštinom , ali onda zanemaruje važnost uslova da bi se otišlo do stvarno velikih dubina....

Tako na jedan način ovakav stav je banalizovan i apsolutizovan stav. Tako da bi možda moja korekcija tvoje izjave bila da zanemaruješ praktične aspekte , a ne samo političke aspekte stvari.....

Naravno da je u nekada bogatoj zemlji i kojoj postoje ostaci duhovnog bogatstva koje se sada prosipa i truli , bolje biti nego u usmerenoj ili stabilnoj psihološkoj klimi , ma koliko ta stabilnost bila dinamična , jer dinamična mora biti , i uslovi se stalno menjaju......
 
Modruna:
На духовном нивоу, то је то што кажеш, али на друштвеном нивоу -- то је политика. Политика је човеков покушај да организује живот, то јест да га узме под сопствену контролу . :D

Ма од тога нема ништа...
Човек не може ни сам себе да контролише ;)
 
Човек можда и не може, али дон Хуан може ;-) а ја сам решила да му поверујем и да покушам да то постигнем онако како он саветује :D .
 
Ja sam veoma ponosan sto zivim u Srbiji i sto sam Srbin.Moze Srbija da bude kakva hoce ali ona je moja otadzbina i volecu je takvu kakva je.

Nije Srbija kriva sto je tu gde jeste i sto je takva kakva jeste vec svi vi i mi koji u njoj zivimo.Mi smo ti koji uredjuju Srbiju svojim ponasanjem i svojim postupcima.Ne trazite krivca koga bi ste na lomacu za stanje u Srbiji jer gospodo vi ste ti koji zivite i radite u Srbiji.

Vi jedino mozete da promenite i poboljsate Srbiju i da ucinite da ona jednoga dana bude lepse mesto za zivot.Umesto sto kukate,zalite,cvilite i stenjete preduzmite nesto.Budite kreativni,poletni energicni.

Uradite sve ono sto drugi nisu.Ucinite ovo parce zemlje pod nebom lepsim.Suprostavite se tiranima,rusiteljima Srbomrzcima.Budite ponosni na svoju kulturu,istoriju i nasledje.

Svakoga puta kada prelazite ulicu van pesackog,kada bacate otpatke na ulicu,kada lencarite i dokonisete,kada pijete,kada pusite,kada se drogirate,kada vodite abrove,kada kradete,kada lazete setite se Srbije i setite se da tako niste ne postizete i promenite se.Sa vasom promenom i Srbija ce se promeniti.

Nije Srbija skupstina,vlada,politicari,korumpirani sluzbenici,nadrkani mafijasi.Srbija ste VI

MAlo sam otisao sa teme i bacio sam se na politiku al jbg,tako mi doslo
 
Neće dečko...
Važi pravilo većine, ili ako baš hoćeš dovoljnog kvanta/količine....
Znači možeš koliko god hoćeš da ideš i da skupljaš za ljudima, oni će samo još da se smeju.
Možeš koliko god hoćeš da u kafićima nudiš maramice osobama koje brišu nos prstima , a ostali će te posmatrati kao ludaka koji ima eto tu potrebu ritualno.....

Ovo tvoje posmatranje je naivno posmatranje jednog deteta koje je naviklo da kad vikne tata ili mama, neko ga i čuje....Tako da smatra da je dovoljno da vikne nemojte, dosta, sramota , i sve ružno će nestati.....
Ili možda smatraš da će vozač primetiti to što mu nikola nikako ne prelazi pešački na crveno, ali zato ih i dalje ima na stotine koji to rade....100-1, ali to je NIKOLA.

Vi, mi, vaši, naši , petokolonaši....To su priče miće demokrate koga ličnom znam....on je valjda u g17 krenuo samo da bi dobio trosoban stan i dobio ga je za 2 godine takvog laprdanja da bole uši...
---------------------------------------------------
Ako hoćeš da promeniš srbiju , moraš da budeš revolucionar.Ne bombaš , već revolucionar.
Moraš da odvojiš oportuniste (koji su skoro svi mladi) i pokvarene (kojih ima i ima) i napaljene (tek tih ima, frustrirane , vlasotinčane) licemerne , povodljive, budalaste i eto pogledaj šta ti ostaje da radiš sa njima.....I tu se tek postavlja pitanje što ti ljudi ipak treba da jedu i da izdržavaju porodice, ma koliko iskreni u ljubavi prema srbiji bili.
Ako ne odvojiš sve to , onda je u sekundi sve u pokretu pretvoreno u "daj da se ogrebemo" ali da izgleda kao da nešto radimo........i tako će biti sve dok se ne pokrade sve i dok ne prodje 15 godina od tada, da "gazde" više ne moraju lično da rade, već da prepuste vodjenje firme menadžerima.
E onda će jačati pravnu regulativu , koja će biti jako zatvorena , ali zaštićujuća za poslovne subjekte.
I tek onda će se stvoriti uslovi da neko kao ti svojim rečima nešto i učini....a da to nije kozmetičko uredjenje pred snimanje priloga za neku od TV......
 
Usput da napomenem da nisam demokrata.Ni sam sebe ne bih mogao da definisem.Na trenutke sam Komunista,na trenutke Fasista a na trenutke Radikal.Jedino sto znam da jesam jeste da sam Republikanac ,zakleti protivnik Kraljevine
E a sto se tice politicara...
vecina politicara uopste ne pomislja na to da ozbiljno nastupa za svoje politicke proklamacije (ne umire se za nesto u sta se ne veruje).Njihovi zahtevi svojim sledbenicima (I partijskim drugovima) vremenom postaju sve veci I sve bestidniji dok on (politicar) konacno ne zrtvuje I poslednji ostatak vodje ,da bi se uglavio medju “politicare” tj. medju onu sortu ljudi cije je jedino opredeljenje bezopredeljenost uz drsku napadnost I jednu cesto besramno razvijenu umetnost laganja.

Dodje li takav jedan politicar (na nesrecu covecanstva) jos I u neki parlament,pa makar I opstinski,onda se mora vec od pocetka znati ,da se bit politike za njega sastoji jos samo u herojskoj borbi za stalno posedovanje tog kolaca njegovog zivota.Jos ako politicar ima zenu I dete e on ce se tada jos vise I zilavije boriti za svoj mandat.Svaki covek (otac,brat,prijatelj,drug,poznanik itd.) sa iole politickim instiktima je vec samim tim njegov licni neprijatelj.U svakom novom pokretu njusi on moguci pocetak svoga kraja a u svakom vecem coveku I opasnost koja mu od njega preti.

Mnogi politicari dosta citaju i to knjigu za knjigom.Oni naravno poseduju ogromnu kolicinu znanja ali njihov mozak nije u stanju da razume to sto citaju i da odvoji vredno od bezvrednog tj. da ono bezvredno uopste i ne vide dok citaju a ono malo vrednog sto ima da zadrze i da jednoga dana sprovedu u praksi,ako je tako nesto uopste i moguce.Znaci bitno zadrzati,nebitno zaboraviti i ne vuci taj balast sa sobom.Jer upravo taj balast cini da se oni osecaju mnogo pametnima i bogom danima a ustvari su olicenje gluposti.Oni citanje shvataju kao cilj a ne sredstvo za cilj.

Nekima je citanje (ucenje) instrument da postignu neki cilj,nekima sluzi za zaradjivanje hleba u buducnosti nekima sluzi radi dokazivanja i predstavlja neki vid zadovoljenja i lecenja kompleksa.U njihovom svetu je merilo broj procitanih knjiga i kolicina bezvrednih podataka datih mozgu na cuvanje a ne kvalitet i sustina procitanog.Oni poseduju gomilu bezvrednih podataka u glavi i upravo ih to cini priucenima u svakom poslu.Oni zbog svog licnog ega i uobrazenosti ne mogu to sebi priznati i tako vremenom zamenjuju tu istinu za laz.Oni pocinju da shvataju da su zbilja obrazovani.Daju sebi za pravo da razumeju zivot i da odlucuju o tudjim zivotima.Sa svakim rastom tog njihovog “obrazovanja” oni se u stvarnosti otudjuju od sveta.Na srecu naroda mnogi od ovih zavrse u ludari a na nesrecu mnogi se dokopaju parlamenta.

Ovima koji se dokopaju parlamenta nikada nece uspeti da iz zbrke svog tog “znanja” izvuku ono sto je drustvu potrebno jer njihova “duhovnost” ne lezi u situacijama zivota vec u redosledu knjiga kako im stoje u glavi.Oni ne mogu da urade nista kako treba dok im neko ne naznaci knjigu i broj strane ali u zivotu toga nema pa tako oni uvek donose odluke,naravno pogresne.

Da nije tako ne bi nikada mogao da shvatim politicka dostignuca Srpskih politicara izuzev ako bih sve to prihvatio kao njihovu nitkovsku podlost.

Kod mene na primer svako citanje pobudjuje paznju na samo ono sto je vazno za trajno pamcenje tj. ono sto smatram da je vredno da se zna.I to dobijeno znanje se uvek smesta u vec neko prethodno znanje koje je vec odavno stvorilo predstavu o tome.I to novo znanje moze samo da poboljsa sliku i predstavu o necemu o cemu sam vec davno formirao misljenje i svoj licni sud.Moze da sluzi za preispitivanje,dopunjujuce tj. da moje postojece znanje podigne na visi stepen tacnosti i jasnosti.Samo onaj koji ovako razmislja je u stanju da brani svoje stavove i gledista.

Ali nasi politicari pritesnjeni raznim problemima kojima je pritesnjena ova Srbija ne nalaze izlaze i resenja da postojece stanje zamene boljim.Oni uglavnom kritikuju,kude,satanizuju,duhovno terorisu narod,a narod nije ni u kom pogledu dorastao ovakvim napadima politicara.Politicari vrse paljbu lazi i kleveta na protivnika koji im se ucini najopasnijim i to tako dugo dok narodu ne popucaju nervi i da bi opet imali mira u svom zivotu zrtvuju omrazenog politicara.samo narod je stoka a stoka nikada mir ne postigne.

Igra se nastavlja i nastavlja sve dok strah od omrazenog politicara ne predje u bolest,paraliza,paranoja!!!!Ali sdruge strane politicari danasnjice hvale svakog slabica,cas oprezno,cas glasnije kako im se ucini za shodno.Oni se ne boje nemocnog coveka vec coveka velike umne snage pa makar on bio i fizicki slabiji.

Oni su vesti da stvore utisak kao da jedino tako moze da se odrzi mir a da za to vreme lukavo poput lisice osvajaju jedni po jednu poziciju.tehnike koje koriste su razne i to :klevete,iznudjivanje,satanizacija,kradjom kada je opsta paznja okrenuta drugim stvarima.Oni bitne stvari drze za nebitne da bi se uzburkali duhovi i protivnik razdrazivao.

Politicke partije i politicari (kao ovi sto sam ih prethodno opisao) cesto se daju u zapomaganje.Pozivaju se na svaki drzavni autoritet iako stalno kada god to mogu preziru svaki drzavni autoritet i mesanje drzave u njihove poslove.

Uspeju ovi politicari da pokolebaju svoga protivnika i navedu ga da posumnja u svaki dalji otpor.Politicari ove politicke (izborne) rezultate nazivaju uspesima a ja smatram da su ti rezultati zrtve jednog zavodjenja.Mnogi ispravni ljudi stupaju u redove politickih partija koje rade protiv interesa svoga naroda.Oni nisu u stanju da shvate svu niskost tog ucenja koje zastupaju ali rade na zbijanju redova te politicke partije zbog toga sto su socijalni odnosi u toj partiji jaci nego bilo koja druga voljnost.Da pojasnim:Oni svoju kugu sire pod plastom socijalnih vrlina i ljubavi prema bliznjem.Ali mislim da se pod plastom socijalnog prava krije u stvari instrument (macolu) za razbijanje nacionalne privrede a sve u cilju licne koristi vladajuce garniture.

Ali svako ima pravo da odredi svoje ponasanje na osnovu pricinjene mu stvarne i nehoticne nepravde ili zbog nekih drugih interesa.

Razlog zasto ova banda uspeva na danasnoj politickoj sceni je nesposobnost misljenja siroke narodne mase.Oni bombarduju narod tovarom nepoznatih reci nerazumljivog znacenja koje trezvenom narodu zvuce besmisleno ali ostala marva a i oni sirotani koji obiluju skromnoscu (kojom obiluje nas narod) njuse u tom nerazumljivom i nepoznatom uvek neku dublju mudrost.Najvernija sabraca u pohodu na siroke narodne mase jesu novine i televizija.Ta dva sabrata hvale ovu kugu kojom je inficiran narod.I neverovatno je koliko uspeha imaju.Sto je nizi duhovni i moralni nivo jedne takve fabrike “umetnosti” time je veca njena plodnost.

Oni hoce da 99% umetnickog kica i 99% svog zla ,da upisu u konto krivice Srpskog naroda,a ta nedela jedva da cini 0.0000000000000001% stanovnistva. A sve pod parolom sloboda stampe i sloboda govora i misljenja.Razumem da su bre nezadovoljni svojom sudbinom,da su nezadovoljni vlascu,da su nezadovoljni zato sto su troskovi zivota veliki a plate male ali nikako ne mogu da razumem odakle im tolika bezgranicna mrznja kojom se obaraju kao lesinari na svoj sopstveni narod kome pripadaju ,zasto preziru istoriju Srpskoga naroda,zasto prljaju velike ljude,zasto bacaju u blato sve sto je sveto???????????????Odakle ima snaga da se takom zestinom bore protiv sopstvene vrste,protiv sopstvenog gnezda,sopstvenog zavicaja?????????I kada god nekog uspem da obrlatim i vratim na ispravni put i kada napravim korak dalje sledeceg dana se zaprepastim.Taj se uopste ne seca sta smo pricali i on opet raspreda svoje trice i kucine isponova.Znaci treba ovladati prevrtljivoscu ove sorte ljudi i spoznati tehniku ovih sto poricu upravo izgovorenu rec da bi je vec u sledecem minutu koristili za sebe i pozivali se na njih…Ali kako???Oni govore da bi sakrili misli,ja ne!Oni poricu u Srbinu vrednost licnosti i osporavaju znacaj Srpskog naroda i oduzimaju nam na taj nacin pretpostavke za postojanje Srpstva i Srbije.
 
u pravu si
zivot u Srbiji jeste filozofija
a uopšteno gledano, filozofija je svaki oblik racionalnog istraživanja koji nastoji da odgonetne i pronađe princip bivstvovanja ili postojanja
s tim sto u Srbiji ne postoji svest o ljubavi prema mudrosti - "filein" (φίλειν, što znači voleti) i imenice "sofija" (σοφία, što znači mudrost), vec se svako racionalno razmisljanje i kritika dovodi u negativnu konotaciju
ma filozofiras, ili češće **sereš :shock: :?
 
"Živeti u Srbiji" - nekada je to bilo jako lijepo. Ljudi su bili veseli i živjeli su bez opterećenja i kojekakvih oglavina.Svatko je mogao studirati ili raditi, svatko je mogao putovati i organizirati svoj život kako je htio, naravno unutar onih mogućnosti. Beograd je bio metropola u kojoj ste mogli vidjeti sve rase, vjere, nacije, ljude raznih političkih uvjerenja, ali i prvorazredne likovne izložbe svih svjetskih majstora, mogli ste slušati sve glasovite filharmonije, gledati najpoznatije baletne postave i slušati na "Kolarcu" sve moguće znanstvenike, filozofe, književnike. Tu ste mogli ćuti sve moguće filozofske i druge trendove iz prve ruke, od samih autora. Utjecaj Beograda širio se Srbijom pa je ona bila u središtu svjetskih duhovnih strujanja. O sportu da ne govorim... Teško je naći iole značajnijeg svjetskog državnika koji tada nije posjetio Beograd.

Kako to izgleda danas, ne znam. Volio bih da je kao prije i još mnogo ljepše.
 
Pa evo kako to klinci vide. Na olimpijadi mladih.....

Zvižduke su dobile reprezentacije Albanije, Crne Gore i Hrvatske.
Ovacije su dobile reprezentacije BiH, Makedonije, Irske,Rusije.

Čini mi se da sadašnji tinejdžeri više mrze hrvatsku nego oni koji su ginuli od hrvata pre 10 godina.
Imam blagi utisak da je Srbija muzikalna nacija.
Čiju muziku voli ili je asocira na neku zemlju , te nacije poštuje....
Kako su nove generacije , sa sve roditeljima u nekom svom idealizovanom svetu , u kojem se borba za prostor tako uočava , gde su svi laktovi dozvoljeni , naravno da ih sudija ne vidi.....
Ali tako je sladje živeti, i imaš prava snažnije se ljutiti na druge.....ukratko , sve je sladje.....
 
bocanjevci:
"Živeti u Srbiji" - nekada je to bilo jako lijepo. Ljudi su bili veseli i živjeli su bez opterećenja i kojekakvih oglavina.Svatko je mogao studirati ili raditi, svatko je mogao putovati i organizirati svoj život kako je htio, naravno unutar onih mogućnosti. Beograd je bio metropola u kojoj ste mogli vidjeti sve rase, vjere, nacije, ljude raznih političkih uvjerenja, ali i prvorazredne likovne izložbe svih svjetskih majstora, mogli ste slušati sve glasovite filharmonije, gledati najpoznatije baletne postave i slušati na "Kolarcu" sve moguće znanstvenike, filozofe, književnike. Tu ste mogli ćuti sve moguće filozofske i druge trendove iz prve ruke, od samih autora. Utjecaj Beograda širio se Srbijom pa je ona bila u središtu svjetskih duhovnih strujanja. O sportu da ne govorim... Teško je naći iole značajnijeg svjetskog državnika koji tada nije posjetio Beograd.

Kako to izgleda danas, ne znam. Volio bih da je kao prije i još mnogo ljepše.

E pa zaboravi tu Srbiju gde je "svatko" mogao "organizirati" i raditi sta je hteo.
Jugoslavija je umrla,ovo je Srbija
 

Back
Top