FENG SHUI

Ha! Glava mi jeste okrenuta ka jugu ali mi je bambus u severozapadnom delu dnevne sobe.
Nisam mnogo omasila. :D (Ali sad cu da premestim bambus...ja imam 3 drvceta, znam da treba 4 ali mi je paran broj kao za groblje - ne usudjujem se to da drzim u kuci).

A pazi ovo. Muz i ja smo, kad smo ovde dosli, bili mesec dana u jednoj kuci gde smo spavali (i uglavnom boravili) u potkrovlju. Kuca onako fenseraj i bogata, ali meni iz nekog razloga bila uzasno neprijatna (vlasnik?!). I tu stalno neki ljudi, na izgled sve super ali nesto s tom kucom nije bilo u redu. Cim smo dosli, oboje smo poceli da se osecamo grozno.
Potkrovlje je bilo potpuno ispresecano nekim cudima (plafon) i svo iz uglova. To je ponosni vlasnik kuce projektovao (koji je arhitekta :confused:) pa jos svako parce obojio u drugu boju, ne zna se koja je vise vristala od koje. A u sred tog cuda, ogroman TV, DVD i ne znam koje jos skalamerije od uredjaja.
E, samo sto se nisam razbolela tu. Nikad mi gore negde nije bilo!
A cela kuca odvratno i pretece zraci, evo podilazi me jeza dok pisem. :I
Kad smo odatle otisli, svanulo nam je.

Nego, evo ti jedan tip sa kariba, to mi je stavila svekrva a ja nastavila tradiciju. :) Pored ulaznih vrata sa unutrasnje strane stavis posudu sa vodom i u nju kamfor da oteras zle duhove. :D
(Sta jos rade, necu da pisem. Moj muz u svojoj sobi gde je odrastao ima takve stvari da sam se cak i ja prestravila - africka religija, oltari, crni sveci, mislim, ne pitaj. Ali to mi je vec spuki, to ne moz' u srpsku kucu. :P)


E, vidiš, to sa vodom ima neke veze...samo što stari narodi nisu umeli to da objasne
na naučnoj bazi.:)

Tu, pre neku nedelju, na TV (mm je gledao, pa mi ispričao ukratko) bila neka fizičaraka - u pitanju je kvantna fizika - i šta je pričala - pričala, uglavnom, mm mi kaže da čašu sa vodom, koju držim na noćnom stočiću, obavezno poklopim - ona je rekla da voda upija štetna zračenja, i da ne valja da dugo stoji otklopljena...

A u feng šuiju, ima "lek" protiv loše energije koja dopire od komšiluka (kad je u pitanju kuća, ili stan koji ima terasu prema tim komšijama (galama, svađe, loš odnos..) - postaviti, sa strane prema komšijama, oveću posudu (može i bure, kad je kuća u pitanju) sa vodom, da upije negativnu energiju koja dolazi odatle..

Pa sad i ovaj sa Kariba :). Naravno da su oni sve to zvali zlim duhovima - a mi sada znamo da postoje razna štetna zračenja oko nas, pa eto logike...


A ono za tri bambusa, to nema veze, broj od četiri komada je bitan za one "zvončiće", tj.cevčice, ko ih koristi...za žive biljke nije bitan broj..
 
Poslednja izmena:
Meni sve ovo lici na povratak animizmu (ne kazem da je to lose), zanimljiva su mi sva ta tumacenja.
Inace, taote, jeste me drmnula struja od sporeta, kad sam pipnula ringlu mokrim rukama, tako da u pravu si, ima u svemu ovome prakticnosti nego sta =D
 
bez obzira na feng shui ja volim da mi je kuca uredna i sa sto manje bespotrebnih stvari, jer se tu ne osjecam udobno.
Da li to ima neke veze sa pozitivnom energijom ne znam, ali mi je puno bolje kada sam u takvom okruzenju.
O krecenju soba u boje koje bi poticale energiju ne vjerujem jer svako ima neku svoju omiljenu boju u kojo se osjeca smireno i dobro.
U sustini sav taj stil opremanja po feng shuiu je da bude sto manje namjestaja i da sve ima svoje mjesto, svakako urednost i cistoca.Pa ko se tu ne bi osjecao dobro.


Boje stvarno zrače različitu energiju, to već spada u fiziku.

Postoji i lečenje bojama (svetlošću različitih boja, zavisno od bolesti...) i ono je priznato od SZR... E, sad, kako koja boja na koga deluje...to u mnogome zavisi i od njegovog psihofizičkog stanja, i potreba organizma.

Verovatno nam zato neke boje prijaju više od drugih, a neke baš ne volimo. Jer, suština tih lečenja - bojama, muzikom...( to su sve vibracije) je dovođenje organizma u ravnotežu,a ona nije kod svakog na isti način poremećena.
A kod nekoga i nije poremećena, on je zdrav i uravnotežen.:)

Feng šui je, kao i tradicije ostalih delova sveta, nastao jako davno, na osnovu iskustva mnogih generacija. Ljudi, osim retkih, nisu bili pismeni, egzaktne nauke nisu postojale, pa su oni te stvari objašnjavali jezikom kojim su raspolagali, i na način da i neobrazovani (u to vreme skoro svi :)) razumeju i lako upamte.

Naravno, da se tu vremenom namnožilo raznih praznoverica i "bajanja", i zato je potrebno poznavati osnovni princip ravnoteže, jer onda možemo sami znati da li neko "pravilo" ima osnova, ili je prosto sujeverje.
 
Bas mi se dopada tema. Mnogo sam zanimljivih stvari procitala. Ali... Mama i ja zivimo u malom stanu u kome se svi visoki i buckasti ljudi sudaraju sa stvarima. Tako da su sve stvari rasporedjene po principu stavi gde ima mesta. Moja spavaca soba je ujedno i moja radna soba, a ponekad tu jedem pa je i trpezarija. Namestaj je neki iz praistorije, osim mog novog kreveta(stari slomismo dragi i ja), koji je narandzasto/zut, jer sam htela da unesem malo radosti u sobu(a i nudila se ili ta ili zeleno plava kombinacija). Na zidu imam ogroman plakat koji najavljuje Rundekov koncert, koji mi je mnogo drag, ali, avaj bordo je boje. Takodje, imam ogroman splet raznih kablova kod kreveta, tu je sve sto ima veze sa strujom u mojoj sobi i kuhinji. O kuhinji necu ni da govorim. Jedina harmonicna prostorija u stanu je kupatilo koje je prostrano i koje sam licno letos okrecila u roze. I sta ja sad da radim? Nema mi spasa.:think::D


Bože moj, svi živimo kako moramo... Onaj plakat jedino ako bi ga stavila bar na južnu stranu...ako može..
Ako i ne možete ništa da menjate, treba stalno provetravati sobu, što više! Što se tiče kablova od struje, za njih je dokazano da su škodljivi i bez feng šuija...pa kad već moraju da budu tu, bar neka su što dalje od kreveta.

Uostalom sve to može samo da vam posluži kao dodatna motivacija da rešite vaš stambeni problem.:)
Sve što ne možemo da ispravimo u životu, najbolje da pokušamo da okrenemo u svoju korist!:lol:
 
Meni sve ovo lici na povratak animizmu (ne kazem da je to lose), zanimljiva su mi sva ta tumacenja.
Inace, taote, jeste me drmnula struja od sporeta, kad sam pipnula ringlu mokrim rukama, tako da u pravu si, ima u svemu ovome prakticnosti nego sta =D



Meni više liči na primenjenu fiziku.....:think:
 
Nema ti spasa.:mrgreen:

Ona ugradna ploča je iznad sudomašine...to je vatra iznad vode...šta ga znam, to i nije najgora kombinacija, a i ti nisi između njih...
A između frzižidera i rerne i mikrotalasne - ako bi uglavila nešto drveno...dasku, cvećence...

I, brate, šta si toliko navalila da kuvaš?:eek: :lol:

Sredi ti ostale delove stana kako najbolje umeš i znaš, pa ne beri brigu.:bye:

a to samo za one koji kuvaju :rumenko: ups...

:cmok: fala o boginjo istocnjackih trendova :D
 
Ako u zidu koji deli kupatilo i spavaću sobu nema instalacija, a naročito ako wc nije na tom zidu, nema problema. Taj problem se obično rešava ogledalom preko celog zida, ali ogledala ne idu u spavaću sobu ni pod razno... dobro je što je krevet odmaknut od zida.

Ne znam šta ti je trenutno na tom zidu - spominjala si mogućnost da tamo smestiš knjige - ako to uradiš, zaklonila si se od kupatila, ali same police simbolično "presecaju" korisnike sobe...treba ih na neki način učiniti "nevidljivim" (možda vrata sa mlečnim staklom?), i neće biti problema... Ako to nije opcija, dobro bi došao neki lep paravan, samo da ne ide u cik-cak...ti oštri uglovi su isto tako škodljiivi kao i police.
Boja i materijal zavise od strane sveta, a motivi za spavaću sobu su obavezno u paru, ma šta da prikazuju. Dobar motiv za ljubav, namenjen spavaćoj sobi je par mandarinskih pataka (to je vrsta jako lepih i šarenih pataka, koje ostaju zajedno do smrti, ne menjaju partnera kao obične patke). (zamisli neki paravan sa, npr naslikanim parom labudova...ili ždralova..)
Dobro je i smestiti neku lampu sa jakim svetlom u jugozapadni deo bilo sobe, bilo stana, što je u ovom slučaju isto.

Televizoru i kompjuteru nije mesto u spavaćoj sobi - ali ako nema izbora, treba da budu isključeni - iz zida - tokom noći, tada oni ne zrače ništa. Ako se ti aparati nalaze u sobi u kojoj se ne spava, nema frke. Jedino zbog pozitivne jonizacije, nije loše imati jonizator, ako nije već u sastavu klime..Ali to već nema veze sa feng šuijem, mada ima logično objašnjenje po onim istim principima na kojima se i feng šui zasniva.

Ovde kod nas se proizvode neutralizatori štetnih zračenja, nisu skupi, patentirani su, jedan u Rusiji, jedan u US, ne znam pošto je tamo i da li se uopšte prodeje tamo, ili je samo patentiran....

A ako hoćeš da se zaštitiš od lošeg uticaja tih predajnika, treba da postaviš ogledalo sa spoljne strane zida, okrenuto tačno prema tom predajniku. Dobro je ako je to ogledalo osmougaono ili okruglo, i ne mora biti veliko, dovoljno je 15-20 cm u prečniku. (ako nije dovoljna zaštita, tj. ne osetiš se bolje, ima verzija sa kineskim znacima, koji se iscrtaju okolo, na osmougaonom ogledalu, samo se oni retko preporučuju, jer škode onome u koga su upereni...ali predajniku neće biti ništa, to ne valja uperiti prema ljudima. Ja imam takvo ogledalo, i odradilo je veliki posao za nas - 4 godine smo imali problem koji nikako nismo mogli da rešimo, i postavila sam ga na odgovarajuće mesto - u toku narednih 6 meseci, stvar se rešila na naše zadovoljstvo.

A sta ciniti ako je deciji krevetic kraj zida gde ima wc? Na tome zidu imam veliki okvir sa decijim slikama...

Feng shui tek sada polako otkrivam i svidja mi se mnogo,da li bi mogla da mi preporucis neku literaturu za "pocetnike"?
Hvala:bye:
 
A sta ciniti ako je deciji krevetic kraj zida gde ima wc? Na tome zidu imam veliki okvir sa decijim slikama...

Feng shui tek sada polako otkrivam i svidja mi se mnogo,da li bi mogla da mi preporucis neku literaturu za "pocetnike"?
Hvala:bye:


Sklanjaj ga odatle, kao znaš i umeš.

Hajde da ne reklamiram...poslaću ti na pp.
 
E draga moja ,kako vec rekoh bacila si me u veliki posao;) uspela sam da pomaknem krevetic od toga zida ali sa ovim rasporedom oboma noge im idu prema vratima tj. severu. A procitala sam da to ne treba .Sta je gore ono prvo ili ovo drugo? Izvinjavam se za moje dosadjivanje:)
 
E draga moja ,kako vec rekoh bacila si me u veliki posao;) uspela sam da pomaknem krevetic od toga zida ali sa ovim rasporedom oboma noge im idu prema vratima tj. severu. A procitala sam da to ne treba .Sta je gore ono prvo ili ovo drugo? Izvinjavam se za moje dosadjivanje:)

Strana sveta zavisi od drugih stvari, nekome glava prema jugu (noge prema severu) znači srećan pravac - to se izračunava po godini rođenja, različito za muškarce i žene..
Ali ako noge idu baš pravo, direktno prema vratima (ono: otvoriš vrata, pa vidiš krevet pravo pred sobom), isto je kao i prvo rešenje, ako ne i gore...
Inače, "noge prema vratima", ako su ta vrata sa strane, na zidu na koji je krevet naslonjen, nemaju veze.

Šta da ti kažem - ako mora da bude pored tog zida da ne bi noge bile okrenute prema vratima, jedino da krevet izmakneš od zida, i da staviš neku prepreku između. Makar drvenu ploču, ili tako nešto.... Jako je teško kad je već sve namešteno, znam. Neki put postoji samo jedno rešenje, bilo ono dobro ili ne, jer je takav raspored vrata i prozora u prostoriji i nema načina da se stvari drugačije rasporede.
Čitala sam negde da vredi staviti ogledalo okrenuto prema tom zidu, da odbija štetnu energiju, ali ne znam koliko je to tačno - u mojim knjigama to se ne spomonje kao rešenje...Samo izmeštanje ili odmicanje kreveta.
Probaj da nađeš onu knjigu, nije skupa, ima raznih rešenja, a i crteža, pa su i objašnjenja jasnija, nego kad ja to ovako samo pišem. :bye:
 
To samo po sebi ne znači baš mnogo.. Predpostavljam da si, po kineskoj astrologiji, rođena (nisam pogledala pol ! :(:rumenko: ) u godini kojom vlada element vatre. Međutim, za feng šui, je potrebna baš godina rođenja, pa postoji jednostavna formula za izračunavanje tzv. "kua broja", koja je različita za žene i muškarce. E, pa, taj kua broj bi imao značaja za uređenje prostora po feng šuiju.
Ko ne bi baš toliko da se unosi u detalje, dovoljno je da se drži opštih principa.
Ako ima interesenata za kua broj, napisaću ja obe formule, žensku i mušku, pa može svako sam izračunati svoj broj. :bye:
 
To samo po sebi ne znači baš mnogo.. Predpostavljam da si, po kineskoj astrologiji, rođena (nisam pogledala pol ! :(:rumenko: ) u godini kojom vlada element vatre. Međutim, za feng šui, je potrebna baš godina rođenja, pa postoji jednostavna formula za izračunavanje tzv. "kua broja", koja je različita za žene i muškarce. E, pa, taj kua broj bi imao značaja za uređenje prostora po feng šuiju.
Ko ne bi baš toliko da se unosi u detalje, dovoljno je da se drži opštih principa.
Ako ima interesenata za kua broj, napisaću ja obe formule, žensku i mušku, pa može svako sam izračunati svoj broj. :bye:
Bila bih ti zahvalna :heart::heart:
 
Formule za izračunavanje kua broja

Za muškarce:
Uzmite svoju lunarnu (ovo ima značaja samo za rođene u januaru i početkom februara, jer kineska nova godina počinje, kao uskrs, svake godine otprilike u to vreme) godinu rođenja, saberite poslednje dve cifre, svedite ih na jedan broj (kao kod numerologije, ako je zbir dvocifren, saberu se cifre da ispadne jednocifren broj), a potom taj broj oduzmite od 10, i to je to. Npr.: 1964 6+4= 10, 1+0=1 10-1=9 kua broj je 9.

Za žene: Uzmite svoju lunarnu godinu rođenja i saberite poslednje dve cifre, svedite ih na jedan broj, i potom tom broju dodajte 5. Ako je potrebno, svedite rezultat opet na jednu cufru, i to je kua broj.
Npr.:1945 4+5=9 9+5=14 1+4=5 Kua broj je 5.
 
Formule za izračunavanje kua broja

Za muškarce:
Uzmite svoju lunarnu (ovo ima značaja samo za rođene u januaru i početkom februara, jer kineska nova godina počinje, kao uskrs, svake godine otprilike u to vreme) godinu rođenja, saberite poslednje dve cifre, svedite ih na jedan broj (kao kod numerologije, ako je zbir dvocifren, saberu se cifre da ispadne jednocifren broj), a potom taj broj oduzmite od 10, i to je to. Npr.: 1964 6+4= 10, 1+0=1 10-1=9 kua broj je 9.

Za žene: Uzmite svoju lunarnu godinu rođenja i saberite poslednje dve cifre, svedite ih na jedan broj, i potom tom broju dodajte 5. Ako je potrebno, svedite rezultat opet na jednu cufru, i to je kua broj.
Npr.:1945 4+5=9 9+5=14 1+4=5 Kua broj je 5.

1992
9+2=11 1+1=2 i 2=+5=7
Kua br0j 7 jel tako?:)
 
Ja verujem Kinezima... ipak su oni mnogo mudriji i stariji od nas Evropljana. Pitanje je samo koliko su knjige za Feng shui dobre. Kazu da je Lilijan Tu najbolja. Ja imam dve knjige njene i polako sam pola stana pretumbala. Ostala je jos jedna polovina... I problem je nabaviti neke sitnicekoje ti trebaju. Mozda da ti neko posalje iz inostranstva. I ne ocekuj odmah drasticne promene... Pusti chi da se razjuri po kuci, pobacaj sve sto najmanje ti godine nisi koristila i popravi sve sto je pokvareno. Izbaci kaktuse unesi hrizanteme. Ne spavaj nogama ili glavom ka vratima i glavom ka vodi. OStalo ces procitati i to pazi... citaj dva puta... nacrtaj plan stana uzmi kompas odredi trane sveta sto tacnije onda pisi po planu... desice se da se neke stvari potiru... ili sukobljavaju. Obrati paznju na svoj znak, broj i element kao i ukucana...
Toliko...

tema je stara ko Grcka.. :) procitah ovo..cula sam i prije ali zbog cega je tako?
 
ogledalo ne sme da stoji naspram kupatila, ulaznih vrata, u kuhinji, ali moze ispred stola za rucavanje, nikako ogledala iz delova, iznad kreveta u spavacoj sobi... sa njim mora veoma oprezno!


...a taman rešila da častim sebe i muža...Opremano trenutno našu spavaću sobu pa ko velim- kako bi to bilo da stavimo ogledalo na plafon?! Jednom probala ONO u sobi sa ogledalom u vidu celog zida ( :zper:) i mogu reći da mi se osmeh uvek vrati na lice kad se setim scene...
Sad me rastuži...:think:
 

Back
Top