FENG SHUI

Taj Feng Shui zvuci mnogo dobro ... donekle
i ja sam usvojila ono sto mi je zvucalo zdravo i mudro, a ostale stvari prepustila ljudima koji imaju vise vremena

mislim, koja je poenta Feng Shui-ja kada ti toliko energije ode na njega? Da on sam sebi postane smisao ne ide...

Mislim da je najvaznije da se sprovede Feng Shui u svojoj glavi, tj. da se to uradi kompletno, u svim aspektima zivota... a ne samo primeni na uredjenje prostora.

evo, sada cu Feng Shuisati svoj boravak na forumu
vidimo se kada zvezda bude pala na Krstaricino sazvezdje
hehehehe
 
Bas dobra tema. Hvala sto nam pisete sve ovo - oduvek me je interesovalo, ali ne dovoljno da se sama bacim na istrazivanje... I inace mi se dosta ovih stvari cini logicno, vidim da sam i nesvesno sredjivala stan po nekim od tih pravila. Dosta toga mozes da osetis ako u nekoj prostoriji provedes vreme i razmisljas sta ti je stvarno potrebno da bi se osecala bolje...
 
muvalo:
Bas dobra tema. Hvala sto nam pisete sve ovo - oduvek me je interesovalo, ali ne dovoljno da se sama bacim na istrazivanje... I inace mi se dosta ovih stvari cini logicno, vidim da sam i nesvesno sredjivala stan po nekim od tih pravila. Dosta toga mozes da osetis ako u nekoj prostoriji provedes vreme i razmisljas sta ti je stvarno potrebno da bi se osecala bolje...

i sto se onda zove feng shui kad si i sama (kao i mnogi) dosla do zakljucaka kako i sta!

recimo, zasto brvnare u nas imaju dvoja ulaznih vrata? pa da vestica kad udje moze isto tako i da izadje. a mi sad ce kazemo , eee vidis, provetrena gajba, napravljena po feng shui. cvrc

ja pre nekoliko godina uzo', cito', iznervirao se i bacio sve o feng shui koje sam nabavio u smece..... i sad lepo projektujem kuce bez feng shui i mnogo sam zadovoljan a i klijenti.
 
limunada:
e,sad me zbunjuješ strujo...:)

ja sam čula da spava gdje pozitivna energija...:roll:
mada,i ovo drugo ima logike...
kažu kad je neko nervozan samo uzme mačku u krilo i ona ima isceliteljsku moć...
sad bi neki rekli i nešto drugo,ali nije to tema... :)
nisi valjda tako zbunjive prirode?
maca uvek sebi nadje mesto u kuci gde se odmara i spava.to mesto je najnegativnije.ako si bolesna, sama dodje i namesti se na deo tela koji je ugrozen.bukvalno izvuce bol.odrasla sam sa mackama.
sto se tice nervoze,sustina je u samom dodiru sa zivotinjom i razmeni energije.pokreti sakama dok je mazis izazivaju da se organizam dovede u stanje mira i ravnoteze.mace su zakon.
 
porodica/ preci/ hijerarhija/ koreni, levo, srednji red
ova zona se nalazi pod uticajem drveta - jaca je voda, a slabi metal. tonovi koji su dobrodosli su zeleni i plavi, sve do crnih detalja. belo i srebrno nisu na dobrom mestu u ovoj zoni, kao ni okrugli, metalni predmeti
ova zona predstavlja uticaj proslosti na vas zivot na dva nivoa: vasa proslost, vasa neposredna porodica, nasledje - ne samo finansijsko; hijerarhija na poslu, red, tradicija, autoritet, uspomene...zelite da osnujete porodicu, vucete probleme iz detinjstva sa kojima ne uspevate da se izborite, na poslu se ne odnose prema vama korektno, imate problem nasledja...treba da aktivirate ovu zonu; predmeti koji se ovde postavljaju su od drveta, i imaju oblik drveta - streme u visinu; uski su visoki, pokazuju stremljenje od korena ka kruni (krosnji), to je prenosenje sa generacije na generaciju (znanja, iskustva, ljubavi, nasledja)
kao sto je zona licnog razvoja u izvesnom smislu vasa caura, gde mozete da se okruzite svime sto vas smiruje, tera vas na razmisljanje - ovo je zona gde vam je potrebno prisustvo svih onih koji su ovde bili pre vas - vase porodice; fotografije, portreti, nagrade, zahvalnice, trofeji...secanja, ono sto vas je oblikovalo mogu da se nadju ovde. konkretno, ovo je takodje dobro mesto za postavljanje stola, ili osmisljavanje prostora za okupljanje porodice
 
cenatar / tai ch'i / zdravlje, energija vitalnost
zemlja, narandzasto, braon, zuto, jaca je vatra /crveno, srednja visina, slabi je drvo - zeleno visoko drvenasto
ovo je zona u kojoj je najbitnije da energija kruzi, protice u spirali. oblici kao puzeva kucica, ujedinjenje i sklad muskog i zenskog. jin i jang su dovoljni jedno drugom, nepotrebno je gomilati predmete. ako postoji stocic u ovoj zoni, trebalo bi da bude okrugao (zemlja), ali ne glomazan jer se u ovoj zoni izbegavaju masivni teski predmeti. ovde se mogu postaviti rasprsivaci etericnih ulja, a mesto treba da uvek bude cisto i sredjeno, svetlo i prostorno otvoreno.
ova zona se jaca u slucaju zdravstvenih problema, osecaja emocionalne nestabilnosti, praznine, iscrpljenosti, blokade
 
deca, projekti, kreativnost, igra, pocetak - desno, srednji red
metal: srebro i belo, jaca ga zemlja -narandzasto, zuto, braon, slabi ga vatra
ovo je zona u kojoj sva radost zivota treba da se vidi - eksplozija veselja, radosti, kreativnosti, aktivnosti - prolece, preporod; zelimo da unesemo nesto novo u zivot, da ponovo otkrivamo dete u sebi, da otpocnemo nove projekte. odlicno mesto za deciju sobu, ili atelje ako slikate, radionicu...ili jednostavno prostor malih ekscentricnosti; tradicionalno joj se pripisuje bela boja, srebrna, ali moguce je uneti mnostvo boja raznih simbola, aksesoara, slika, detalja... prostor na kojem ce se deca igrati - ovo je mesto za smeh, jednostavnost, ima jak potencijal pozitivnih vibracija; ako ga jacamo biljkama, onda je ovo mesto gde treba drzati biljke sa pupoljcima
 
Nekoliko sitnica na koje vas upozorava feng shui

- upire li neko prstom na tebe kada ti se obraca, usmjerava negativnu energiju prema tebi. Zato ne upirite prste prema drugima dok im se obracate, a nikako ne okrecite makaze i druge ostre objekte prema drugima.

- Nikada ne posluzujte pice u ostecenim casama ili jelo u ostecenom posudju. Takvo posudje odmah bacite.

- Uzmete li zadnji komad jela na tanjuru ili zadnju snitu torte na kraju obroka, kreirate energiju siromastva.

- Savjeti za sjedenje: nikada ne sjedite nasuprot ostrom kutu stola, polici koja nije puna knjiga (jer njeni ostri rubovi kreiraju negativnu chi energiju koja reze), vratima, stepenicama, dugom uskom hodniku, vratima WC-a.

- Nikada ne ostavljajte ves da se susi vani preko noci jer noc ima ekstremnu jin energiju.

- Barem jedno sedmicno pustajte glasno muziku. Tako cete ocistiti prostor. Nova godina se slavi bucno jer se na taj nacin tjera stara, ustajala energija i pozdravlja nova. Takav efekt mozete uciniti i veselom muzikom. Dovoljno ce biti 10 minuta.
 
Gazdarica:
Nekoliko sitnica na koje vas upozorava feng shui

- upire li neko prstom na tebe kada ti se obraca, usmjerava negativnu energiju prema tebi. Zato ne upirite prste prema drugima dok im se obracate, a nikako ne okrecite makaze i druge ostre objekte prema drugima.

- Nikada ne posluzujte pice u ostecenim casama ili jelo u ostecenom posudju. Takvo posudje odmah bacite.

- Uzmete li zadnji komad jela na tanjuru ili zadnju snitu torte na kraju obroka, kreirate energiju siromastva.

- Savjeti za sjedenje: nikada ne sjedite nasuprot ostrom kutu stola, polici koja nije puna knjiga (jer njeni ostri rubovi kreiraju negativnu chi energiju koja reze), vratima, stepenicama, dugom uskom hodniku, vratima WC-a.

- Nikada ne ostavljajte ves da se susi vani preko noci jer noc ima ekstremnu jin energiju.

- Barem jedno sedmicno pustajte glasno muziku. Tako cete ocistiti prostor. Nova godina se slavi bucno jer se na taj nacin tjera stara, ustajala energija i pozdravlja nova. Takav efekt mozete uciniti i veselom muzikom. Dovoljno ce biti 10 minuta.
samo REJV!:)))
 
Nije dobro imati cvece i bilje u spavacoj sobi pogotovo ne one koje rastu.To su simboli izuzetno jake jang energije. U zenskoj spavacoj sobi biljke unistavaju svu ljubavnu srecu. U spavacoj sobi dovodi do svadja i neverstva. Ne preporucuju se ni slike na kojima je prikazano cvece. Jedina situacija u kojoj cete pozeleti da unesete aktivnu jang energiju jeste kada se neko oporavlja od bolesti. Ipak, ni tada nije dobra ideja drzati cvece isuvise dugo u sobi...
Ispod madraca mozete da stavite malu ukrasnu skoljku, pozeljno je u obliku puzica, ali moze da posluzi i bilo koja druga, ako zelite da energizujete polje dalekih putovanja...
Iznad kreveta ne treba nista da se nalazi, ni regal, ni police, nista, nista... Smatra se da sve sto se nalazi iznad glave, pritiska spavace tokom sna...
Krevet ne bi trebalo stavljati tako da vam je uzglavlje direktno ispod prozora... Nije dobro ni ako vam se vrata spavace sobe otvaraju direktno prema uzglavlju, ili obrnuto ako su vam tu noge...
Ako je moguce, krevet bi trebalo da bude u najudaljenijem cosku u odnosu na vrata, a spavaca soba ne bi trebalo da bude u blizini ulaznih vrata kuce/stana...
 
Struja:
nisi valjda tako zbunjive prirode?
maca uvek sebi nadje mesto u kuci gde se odmara i spava.to mesto je najnegativnije.ako si bolesna, sama dodje i namesti se na deo tela koji je ugrozen.bukvalno izvuce bol.odrasla sam sa mackama.
sto se tice nervoze,sustina je u samom dodiru sa zivotinjom i razmeni energije.pokreti sakama dok je mazis izazivaju da se organizam dovede u stanje mira i ravnoteze.mace su zakon.

nisam...:) ali sam mislila da mačke biraju gdje dobro mjesto za spavanje,a u stvari one ,znači "očiste"to mjesto od negativnosti...:roll:
imala sam mačku i znam da je ni pomoću trikova ne možeš natjerati da spava gdje ona neće...
a ovo sa sušenjem veša noću sam čula i od moje babe ...da ne valja ostavljati veš preko noći na štriku...ne znam zašto...ali znam da ona nikad nije čula za feg shui...

ostalo...prozor iznad uzglavlja i okrnjeno posuđe ...i djeluje mi logično da ne valja...

e,sad za ono zadnje parče torte...ko će ga onda pojesti?:)
 
Gazdarica:
Feng shui vam moze omoguciti prosperitet, radost i zdravlje pod uslovom da postujete njegova pravila. Jedno od osnovnih je – uklanjanje nereda iz vaseg doma. A sto sve spada u nered? To je gomila stvari koje nam ne trebaju, koje ne koristimo, a ipak ih cuvamo. Nered blokira protok energije u stanu, a time i u vasem zivotu. Stagnirajuca energija u stanu dovodi do letargije i depresije.
Ciscenje nereda je prvi i najtezi korak, pa je najbolje krenuti s malim stvarima. Pocnite od ladica i pobacajte sve papire koji vam ne trebaju, olovke koje ne pisu... Sve sto vam treba uredno poslazite po fasciklima i oznacite, brojeve telefona na raznim papiricima prepisite u adresar.
Zatim predjite na ormare i izdvojite svu odjecu koju ne nosite. Mozete je pokloniti nekome.
Stare stvari obicno zadrzavamo iz straha da necemo imati nove. Afirmacijom 'Jednom ce mi to trebati' stvaramo energetsko polje u kojem necemo imati dovoljno novaca da si kupimo nesto novo. U ormarima zadrzite samo ono sto nosite, volite i sto vam podize zivotnu energiju.
Reda napravite i u ormaricu za cipele, kuhinjskim ormaricima, djecjoj sobi (bacite potrgane igracke), kupatili te frizideru gdje sigurno ima proizvoda kojima je istekao rok trajanja. Ne zaboravite pospremiti podrume i tavane. Nemojte misliti da ono sto se tamo nalazi, a ne vidite, ne djeluju na vas. Podrum predstavlja vasu podsvijest, a tavan nadsvijest. Zato ne budite 'milostivi' prema starim televizorima, radioaparatima, starim, prastarim djecjim udzbenicima. Ne zaboravite baciti sve sto je potrgano ili slomljeno.
Metle i krpe za ciscenje povezane su s odstranjivanjem negativne, ustajale energije, no takodje mogu pomesti i dobru energiju. Stoga ih treba ukloniti iz vidokruga nakon ciscenja.

Ne poznajem Feng Shui ali ovo mi se svidelo i primenjujem odavno.Svi smo mi skloni da cuvamo mnogo toga sto ne koristimo nikada vise ili jako retko..a odecu slazemo po ormarima...Super osecaj kada se toga oslobodite i ujedno oslobodite prostor u stanu,ormarima ili fijokama.Preporucujem
 
Da, kad se pogleda FS vidi se da ima mnogo logicnih stvari koje ionako praktikujemo u svojoj kuci, ili znamo da bi trebalo da ih praktikujemo...


@Limunadice, to sam se i ja pitala... :lol:

Btw. ako vam se desi da na poslovnom sastanku izlazete neki projekat, ne dozvolite da vam neko stoji iza ledja, ili da ledjima budete okrenuti prema prozoru...

Fala, Choko...
 
u americkim filmovima, uvek kada izlazu neki projekat okrenuti su ledjima zidu koji je sav u staklu.
onda sam ja super ultra prociscena,bacam sve sto mi se nadje pod rukom, manijakalno pravim red i gundjam ukucanima da obrate paznju.sve mora da stoji pod odredjenim uglom i da ima svoje mesto.u stanju sam da beskonacno dugo trazim mesto stvarima dok "ne legnu".
a proganjali ste me za asepsol!
ili si prirodno feng shui ili nisi.
kezic
 
zona bogatstva i izobilja, na svim nivoima ne samo materijalnom - levo, gornji ugao na dijagramu - drvo - boje od zelene do plave, ka crnoj; voda je jaca, metal je slabi kao i boje koje prate metal - srebrna, bela.
bogatstvo na svim nivoima znaci imati u izobilju svega: ljubavi, prijatelja, poznanstava, putovanja, uopste blagoslove svake vrste, ispunjenost i ostvarenost
ovo je zona u koju mozete staviti predmete koji imaju vrednost - dobrog kvaliteta, solidne, masivne, drvene, dobro je mesto i za fontanu ili vazdusna zvona (karijon)
 
uspeh, reputacija, karizma - gornji deo dijagrama, u sredini, uticaj vatre: crvena do boje vinskog taloga, jaca je drvo a slabi voda
ako zelite da ojacate samopouzdanje, da se istaknete na nekom polju, ovo je zona koja zahteva vasu posebnu paznju: predmeti koje cete u nju uneti treba da budu posebni: egzoticne biljke, ukrasi koji se ne mogu naci na svakom cosku, lampe, svetlost, sve ono sto vas inspirise i sto vas cini posebnim; ako ovde postavite radni sto, kompjuter i aktivirate je, napredovacete na poslovnom polju; ako vam se tu nalazi kuhinja, naci cete inspiraciju za kuvanje; ako vam je tu spavaca soba...pazite da se ne procujete po inspiraciji :lol:
 
mene odavno interesuje FS i pokusavala sam na vise nacina da ga primjenim u svojoj kucici samo se svaki put zapetljam (i odustanem) zbog jednog idiotskog problema, pa ako jedna od vas hoce da me prosvjetli:
Kako se rasporedjuju polja po kuci??? meni su ulazna vrata na skroz desnoj strani kuce
Jel to znaci da taj dio moram u metal da zavijem??? i jel mi to to travel polje?? i u stvari odkud pocinjem da rasporedjujem polja? od ulaznih vrata ili od sredine kuce?
a spratovi??? od kraja stepenica (tj tu gdje pocinje sprat kad hodam) ili kako???
HELP HELP HELP
 
ljubav, veze, brak - gore desno; polje zemlje, boje su zuta, narandzasta, braon, cokolada...jaca je vatra i tonovi crvene, roze, vinskog taloga a slabi je drvo: plavi i zeleni tonovi, ovde ih treba izbegavati
podrazumeva sve odnose koje ukljucuju vama drage ljude: prijatelje, porodicu, brak, intiman zivot, vase veze, one u koje ste se zaljubili
da li ste zadovoljni kvalitetom odnosa sa vama dragim ljudima? brakom, odnosom sa prijateljima? da li ste sami i zelite da upoznate nekoga? da ozivite uspavane emocije, ili da se jednostavno otvorite prema novim iskustvima, ljudima, oblastima? ova zona se jaca u odnosu na ono sto zelimo da dobijemo: ako nam nedostaje strast, onda boje treba da budu jace, eksplicitnije, na svom mestu su orhideje, glorioze, flasa sampanjca, aktovi - sve ono sto za vas predstavlja strast...ako zelimo neznost, romantiku, onda buketi poljskog cveca, romanticne slike...ako u ovoj zoni imate biljke koje ne napreduju lepo ili su bolesne, sklonite ih
 
mammy sve zavisi od metode za koju si se opredelila - ako je metoda intuicije ides od ulaznih vrata, u tvom slucaju ako su vrata u desnom uglu, to je polje pomoci prijatelja, putovanja, pa u odnosu na to odredjujes ostala polja...ako je metoda busole, kompas u ruke
 
samo stavljas metalne, sfericne aksesoare, bele boje ili srebrne; mozes i zemljane simbole - kamencice, zute, cokoladne, naradzaste tonove, samo treba da izbegavas vatru i simbole i boje vatre. koja ti je to prostorija? samo ulaz / hodnik ili se ulazi direktno u salon?
 
ulaz i mini hodnik (kuku meni sav u zuto i bordo)...odvojen vratima od ostatka...ondak dnevna soba, kuhinja je lijevo i ne vidi se nekako cim se udje (tj prodje hodnik) u dnevnu sobu..
imam i problem prolazne energije...kad se otvore ulazna vrata fakat se gleda na zadnja vrata...to nekako moram da rijesim..
 
zuto je ok, a kolika je to prostorija, koliko m 2? mozes da ubacis ako hoces otprilike velicinu i raspored prostorija, cisto da vidim sta bi mogla da menjas bez puno napora...da se nergija ne rasipa, stavljaju se karijoni (ona vazdusna zvona)
 

Back
Top